Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 2. Види цін. Державне та ринкове регулювання цін



 

План (логіка) викладу і засвоєння матеріалу

Функції та принципи ціноутворення

Елементи ціни. Види цін, їх класифікація

Відпускні, оптові та роздрібні ціни. Тарифи. Формування цін підакцизних товарів

Державне та ринкове регулювання цін

 

Функції та принципи ціноутворення

 

За ринкових умов господарювання ключовим економічним важелем, що активно впливає на розвиток суспільного виробництва та рівень життя населення, є ціна. Вона завжди коливається навколо ціни виробництва (перетвореної форми вартості одиниці товару, що дорівнює сумі витрат виробництва й нормативного прибутку), та відображає рівень суспільно необхідних затрат праці.

Ціна виконує ряд функцій. Функції ціни характеризує сукупність загальних властивостей, що властиві їй як економічний категорії.

Обліково-інформаційна функція визначається сутністю ціни як грошового вираження вартості. Тільки за допомогою цін можна визначити вартість витрачених матеріалів, сировини, енергії та праці, обчислити величину сукупних витрат на виробництво продукції та прибуток від її реалізації. Ціна використовується для визначення ефективності виробництва, служить орієнтиром прийняття господарських рішень, найважливішим інструментом внутріфірмового планування.

Стимулююча функція ціни полягає в заохочувальному або стримуючому впливі ціни на виробництво та споживання різних видів продукції. За допомогою цін можна стимулювати розвиток раціональної структури виробництва, впровадження досягнень науково-технічного прогресу, підвищення якості продукції, економію матеріальних і трудових ресурсів.

Ціна справляє стимулюючий вплив на виробництво, головним чином, через величину прибутку, що входить до її складу.

Розподільча – ціна бере участь в розподілі або перерозподілі національного чистого доходу між галузями економіки, державними й іншими її секторами, різними формами власності, регіонами, фондами нагромадження і споживання, підприємствами та соціальними групами населення.

Реалізація розподільчої функції на макрорівні досягається за рахунок включення до цін окремих товарів акцизного збору, податку на додану вартість та інших податкових платежів, які спрямовуються до загальнодержавного та місцевих бюджетів.

На мікрорівні розподільча функція полягає в розподілі прибутку між виробниками і споживачами. Вона пов’язана з можливістю відхилення ціни від вартості. Якщо ціна товару вище його вартості, то виробник відшкодовує свої витрати і дістає прибуток. Якщо ціна нижче його вартості, то виробник працює собі в збиток. Споживач продукції також має різну економічну вигоду при її використанні. Отже, розподільча функція ціни виражає напрямок розподілу – на користь виробника або споживача.

Збалансованість попиту та пропозиції – через ціни здійснюється зв'язок між виробництвом та споживанням, пропозицією та попитом. Ціна служить гнучким інструментом для досягнення відповідності попиту та пропозиції.

Засіб раціонального розміщення виробництва – за допомогою механізму цін відбувається перерозподіл капіталів у сектори економіки і види виробництв із більш високою нормою прибутку під впливом законів конкуренції і попиту з метою отримання більшої величини прибутку.

Усі перелічені функції ціни тісно пов'язані між собою. Так, балансуюча функція є продовження стимулюючої і також спрямована на збільшення виробництва товарів, що користуються попитом. Функція ціни як засобу раціонального розміщення виробництва тісно взаємодіє з розподільчою функцією, а разом вони, через перерозподіл коштів, сприяють розвитку високоприбуткових сфер економіки, де існує підвищений попит на товари та послуги.

Важливим елементом методології є принципи ціноутворення.

Принципи – це постійно діючі основні положення, характерні для всієї системи цін, які лежать в її основі.

1. Науковість обґрунтування цін базується на глибокому аналізі кон'юнктури ринку, усіх ринкових факторів, а також діючої системи цін. Залежить від повноти інформаційного забезпечення при їхньому встановленні.

2. Цільова спрямованість цін визначається на необхідності чітко визначити пріоритетні економічні та соціальні проблеми, у рішенні яких повинні використовуватися ціни.

3. Принцип безперервності – визначається динамічністю процесу ціноутворення, для кожного етапу товаропросування установлюється своя ціна.

4. Принцип єдності процесу ціноутворення і контролю за дотриманням цін означає, що державні органи, що встановлюють і регулюють ціни, зобов'язані їх контролювати. Державні органи здійснюють перевірку правильності застосування встановлених законодавством правил ціноутворення вільних цін.

Систему цін характеризують наступні параметри:

рівень – абсолютне кількісне вираження ціни в грошах;

структура – визначені співвідношення елементів ціни у процентах чи частках;

динаміка – зміна рівня цін.

В умовах ринку динаміка цін формується непередбачено.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь