Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стимулювання широкого використання електротранспорту



Зважаючи на переваги переходу на електромобілі, 13.04.2017 Міністерство інфраструктури України у Верховній Раді презентувало новий законопроект «Про стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні». До розробки даного законопроекту Міністерство підійшло ґрунтовно. Ще в кінці 2016 року була створена робоча група з представників бізнесу, законодавчого органу - народних депутатів та громадських організацій (наприклад, автомобільна асоціація).

 В результаті спільної співпраці даної робочої групи під керівництвом Міністерства в новий законопроект «Про стимулювання розвитку галузі електричного транспорту в Україні» були включені наступні ініціативи:

•     скасування ПДВ для імпорту електротранспорту на 5 років;

•     нульовий акциз на придбання електромобіля;

•     звільнення покупця від сплати збору до Пенсійного Фонду при першій реєстрації електромобіля (що становить 5% від вартості електромобіля);

•     а також додаткові переваги, такі як дозвіл рухатися в смугах громадського транспорту та безкоштовне паркування електромобілів в місті.

Якщо всі дані ініціативи будуть прийняті Верховною Радою України, то економія при купівлі електромобіля може становити майже 30%. В даному випадку електромобіль стає дуже вигідним придбанням і в перспективі в 2020 р. частка електричного транспорту в Україні може зрости до 15% (згідно з Концепцією реформи щодо стимулювання ринку електромобілів).

Імперативний курс Організації Об'єднаних Націй на сталу енергетику, Механізм Чистого Розвитку в рамках Кіотського протоколу, Концепція Енергетичної безпеки КНР, Енергетична стратегія США 2014 - 2018 та Європейська стратегія 2020 наголошують на надзвичайній важливості зниження рівня атмосферних викидів, підвищення ефективності використання електричної енергії замість паливних ресурсів, збільшення долі відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі.

Розвинені європейські країни вживають заходів щодо державної підтримки розвитку електротранспорту та використання відновлювальних джерел енергії, зокрема, через прийняття відповідних законодавчих актів, що дозволяє щорічно значно скорочувати обсяги споживання продукції нафтопереробної промисловості та покращувати екологічний стан.

Для стимулювання та підвищення інвестиційної привабливості традиційно застосовують державні механізми підтримки, зокрема, податкові, митні пільги, пільги, тощо.

Так, такий екологічний транспорт як електромобіль вже давно здобув популярність у світі. Керівництво розвинених країн у різний спосіб заохочує громадян купувати їх. Загалом, у світі на розвиток електромобілів за 2008 - 2014 роки було витрачено понад 14,3 млрд. доларів США. Без урахування науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт з розвитку технологій електромобілів, витрати склали близько 7 млрд. доларів США, з яких на фіскальні стимули було витрачено близько 5 млрд. доларів США (70 %), а ще 30 % пішло на розвиток інфраструктури.

Тобто, у всьому світі для покупців електромобілів створюються різноманітні преференції: податкові пільги, компенсації вартості авто, безкоштовні паркінги тощо. Наприклад, у Китаї покупець отримує компенсацію в розмірі близько 35 % вартості авто, а в США така "знижка" становить 25 %. У деяких країнах - Португалії, Іспанії, Франції, Ірландії та інших - уряд виплачує субсидію в розмірі від 5000 до 7000 євро (залежно від моделі) кожному покупцеві. В інших країнах (Великобританії, Данії, Німеччини) прямої субсидії на придбання електромобілів немає, але всіх покупців звільняють від сплати транспортного податку на певний термін (до 5 років) або від збору при реєстрації.

Україна для популяризації електромобілів робить мало. У листопаді 2015 року парламент, одним з останніх в Європі, вжив заходів для підтримки електромобілів, проголосувавши за скасування для них тільки ввізного мита, без надання пільг по сплаті чи скасуванні інших податків та зборів, як це прийнято в країнах-лідерах електромобільного ринку.

В свою чергу це впливає на зацікавленість громадян в придбанні такого екологічного виду транспорту, як електромобіль. Так, за даними Державної фіскальної служби в 2014 і 2015 роках в Україні було імпортовано лише 95 і 731 електромобілів, відповідно. В порівнянні з країнами Європи це надзвичайно малі цифри, де кількість зареєстрованих автомобілів рахується в тисячах. Тільки на Норвегію припадає понад 22 тис. зареєстрованих електромобілів. Далі йде Франція - трохи більше 17 тис, Німеччина - 9,4 тис, Великобританія - 8,3 тис. автомобілів.

Також, варто зазначити, що Україна імпортує близько 70 % бензину та 80 % дизельного палива. За підрахунками експертів, якщо перевести 10 % ринку автомобілів на електротягу то розмір щорічного зменшення імпорту енергоносіїв складе від 1,8 млрд. дол. США.

За таких умов надзвичайно актуальним є питання розвитку енергозберігаючих, екологічно безпечних видів транспорту та його інфраструктури в Україні. Одним із напрямків, який дозволить значно скоротити споживання паливно-мастильних матеріалів, та покращити екологічну ситуацію в Україні є популяризація серед населення транспортних засобів, оснащених електричними двигунами.

Щодо стимулювання використання альтернативних джерел енергії, то ще в липні 2015 року було прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії", яким побутовому споживачеві надано право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру.

Проте, в умовах економічної кризи та нестабільного валютного курсу вартість такого обладнання (в середньому від 9 до 25 тис. дол. США) не дає змоги всім громадянам, зацікавленим у використанні альтернативних джерел енергії встановлювати таке устаткування в своїх приватних домогосподарствах.

Забезпечення державної підтримки в цьому секторі економіки та стимулювання розвитку такого екологічного виду транспорту, як електромобілі сприятиме зменшенню шкідливих викидів CO2 в атмосферу та знизить залежність України від іноземних постачальників енергоресурсів, зокрема, нафтопродуктів та газу.

Також, збільшення використання енергії, видобутої з відновлюваних джерел становлять разом з економією енергії та підвищеною енергоефективністю важливі складові комплексу заходів, що вимагаються для скорочення викидів парникових газів та для виконання Кіотського протоколу до Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про кліматичні зміни.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 184; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь