Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Зміст суспільного відтворення та його типи.



Процес сусп відтворення— це постійне й безперервне відновл рез-ту сусп виробництва - продукту, а також роб сили, засобів виробництва, природних ресурсів, інформації, форм та методів організації праці.

Найважливішим у ек системи є постійне відтвор роб сили з високим рівнем освіти, кваліф, інтелекту і культури, відтвор виробничих відносин (полягає в їхньому вдосконал, що проявляється як:розшир товарно-грошо відносин на осн р-ку різном форм власності;удосконал ек методів управління;розвиток кооперації в усіх галузях економіки.)

Важливою складовою процесу відтвор є відтвор природних ресурсів та навкол середовища.

Особлива роль в умовах постіндустріального суспільства належить відтворенню інформації на основі використання найновіших досягнень НТП, серед яких особливе місце займає всесвітня мережа Інтернет.

Результати суспільного відтворення відображає ціла низка показників, наприклад, валовий внутрішній продукт.

Типи відтворення: Просте, розшир і звужене відтворення

При простому відтвор в кожному наст циклі відбув відновл сусп продукту в незмінних обсягах і такої самої якості.(ВВП=const)

Звужене відтвор хар-ться повторенням сусп вир-ва в обсягах, що є меншими, ніж у попередньому періоді.(ВВП зменьш.)

 Розшир відтворення передбач, що вир-во відновлюється у зростаючих масштабах.(ВВП зростає)

I тип розшир. Відтвор- екстенсивний тип розш. выдтвор. Означає, що приріст ВВП відбув. За рах. Залучення додатк. Ресурсів.

II тип (приріст ВВ відбув. За рах. Кращого, ефективнішого, раціональнішого використ. Наявних у суспільстві рес. Через використ. (НТП) 

47. Циклічність як форма розвитку ринкової економіки. Основні характеристики циклів.

Циклічність – рух від однієї макроекон рівноваги в масштабах однієї нац ек до іншої(один із способів саморегулюв ринкової економіки). 

Цикл являє собою інтервал часу в р-ку рин екон, протягом якого споч відбув збільш обсягів вир-ва, а потім скороч, спад, депресія. 

За тривалістю екон цикли поділяють на:

 —Короткі цикли(~3р) Вони пов'язані з поруш та встановл рівноваги на споживчому ринку. Причиною їх є зміни у сфері кредиту, тому вони й проявл як кризи кредитної сфери. 

—Середні цикли. (8—10 р.), причину яких вчені пов'язув з періодичністю оновл основного капіталу. До середніх хвиль відносять будівельні цикли Саймона Кузнеця, який пов'язув циклічні коливання з періодич оновл житла та деяких типів виробн споруд і визначав їхню трив (періодичність) у 15—20 років. —Довгі хвилі (великі цикли) пов'яз зі зміною базових технологій, джерел енергії та об'єктів інфрастр (Кондратьєв). 

Особл сучасних економічних циклів

1.Швидкопл роз-к НТП сприч потребу і робить можливим частіше оновлення осн капіталу, внасл чого повторюв криз стає частішою.

 2.Інтернаціоналіз вир-ва, поглибле науково-технічного співроб, глобаліз ек та роз-к НТП зумовл синхронізацію ек циклів у різних країнах та регіонах світу. 

3.Держ антицикліч регулюв спрямов на недопущ перегріву ек, що робить зазвичай ек кризи не такими глибокими

4.Перевир-во супроводж не тільки зрост безробіття, а й підвищ цін та інф, що породжує нове явище в ек — стагфляцію. 

Значення циклічного розвитку для економіки: 

1.поруш рівноваги і перерву роз-ку по висхідній, внасл чого скороч обсяг нац вир-ва; 

2.позбавл багатьох з тих, хто бажає працюв, можливості знайти роботу і забезпечити собі нормальний рівень доходу; 

3.доведення до банкрутства багатьох підприємців

4.одночасне існування інф і безроб ще більше посил невизнач та знедоленість

широких верств насел, спричиняючи перерозп багатства на користь незначної

частки населення. 

Циклічність є не тільки злом, а й благом для ек с-ми. Криза справляє оздоровчий вплив на економіку, зумовлюючи ліквідацію тих підприємств, які задовольняли штучно створений попит. Вона стимул технологіч оновл вир-ва, позбавл від застарілих форм організ вир-ва й менеджменту, посил дух конкуренції та активізує ек життя сусп, не даючи йому самозаспокоїтися.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 191; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь