Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Оформлення топографічної основи тематичних карт



Топографічні основи тематичних карт включають у свій зміст елементи загальногеографічної карти і слугують для правильної локалізації та орієнтування об’єктів тематичного змісту. Розрізняють два типи основ: робоча основа для авторських робіт і основа, яка зберігається при виданні, відповідна частина змісту карти.

Для оформлення представляє інтерес топографічна основа, яка зберігається на виданій карті. Перелік елементів її змісту визначається в залежності від тематики карти. Для карт природи детально зображуються елементи гідрографії, рослинності й ґрунтів (ліса, болота, піски, солончаки); на соціально-економічних картах велике значення мають населені пункти, шляхи сполучення, кордони. Нерідко стандартна топографічна основа доповнюється елементом (наприклад рельєфом), який має особливе значення для розуміння закономірностей розвитку і розміщення будь-якого природного, соціально-економічного або історичного явища.

Прийоми оформлення основи індивідуальні для конкретних тематичних карт, але всі вони направлені на:

- забезпечення достатньо легкого орієнтування по карті;

- використання загальноприйнятих, традиційних позначень;

- дотримання взаємопов’язаного вибору зображувальних засобів основи і тематичного змісту;

- естетичність і художність оформлення елементів основи.

Легкість і швидкість орієнтування досягаються різними прийомами оформлення. Підвищенню читаності сприяє розділення на головні й другорядні елементи основи. Хороший ефект дає використання світлоти кольору: чорного для великих орієнтирів і сірого – для другорядних елементів основи і їх підписів. Цей прийом одночасно полегшує шрифтове навантаження карти.

Оригінальний графічний спосіб виконання основи лініями білого кольору, який яскраво контрастує з кольоровим оформленням тематичного змісту. Використання білого кольору створює приємний художній вигляд і значно полегшує сприйняття. Цей прийом застосований на картах Атласа Нормандії (1962) (рис.11.12), Атласа Альберта (1969).

При виборі рисунка умовних позначень основи важливо зберігати загальноприйняті, традиційні знаки, які не потребують пояснення в легенді карти. Зазвичай рисунок знаків (болота, солончаки) відповідає знакам загальногеографічних карт. На деяких картах (наприклад шкільних) необхідно зберігати також і традиційність кольорового оформлення окремих елементів, синього кольору для берегової лінії та елементів гідрографії. В цьому випадку основа оформлюється двома кольорами: чорним і синім.

Прийоми оформлення основи й тематичного змісту представляють єдиний узгоджений процес. Загальноприйнято, що основа оформлюється другим планом у порівняні з тематичним змістом, для неї приймається зазвичай один колір (чорний або сірий). На деяких гідрологічних картах гідрографію виділяють особливим блакитним або синім кольором.

Елементи основи можуть бути частиною тематичного змісту; рельєф на гіпсометричних картах, населені пункти на картах населення, шляхи сполучення на картах транспорту. В цьому випадку ці елементи відображуються першим планом і відповідають прийомам оформлення тематичного змісту. Зображувальні засоби основи і тематичного змісту взаємно доповнюють і посилюють читаність один одного. Так, насичений зелений колір пойми на геоморфологічній карті чітко виділяє гідрографічну сітку (вигини, звивистість), яка виконана тонким штриховим рисунком.

Художній і естетичний аспект в оформленні топографічної основи, оригінальність прийомів істотно впливають на зовнішній вигляд карти. Особливу художність і пластичність створює відмивка рельєфа, який є на основах багатьох сучасних карт комплексних атласів. (Атлас снежно-ледовых ресурсов мира, 1997).

Відмивка виконується слабко-сіро-блакитним або сірувато-зеленуватим тонами. Ці кольори добре читаються на будь-яких хроматичних фонах і не викликають сприйняття перевантаження. Для всіх елементів основи найбільш вдалими є сірий або блакитно-сірий кольори, які створюють ілюзію віддаленості (другого плану) і естетичності зображення.

Існує декілька варіантів нанесення топографічної основи:

- в межах тематичного змісту, обмеженого адміністративними кордонами або рамками;

- заповнення основою всього аркуша повністю, тобто картографічного зображення і всіх вільних ділянок на аркуші.

В останньому варіанті елементи основи, виконані блакитно-сірим або сірим кольором, інколи на світлому кольоровому фоні аркуша (частіше за все нейтрального по відношенню до тематичного зображення), розширюють загальногеографічну картину сусідніх територій. Використовують й інші прийоми, наприклад, створюють уніфіковані основи на прозорих пластиках в одному (чорному) кольорі окремо від тематичного змісту. (Атлас Великобританії, 1963). Прив’язування тематичного змісту до топографічної основи здійснюється накладанням пластика на карту, що особливо зручно при великому навантаженні карти штриховими елементами.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 260; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь