Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Класифікація картографічних шрифтів



До основних графічних ознак шрифта відносяться:

- характер малюнка літер (округлі, звужені);

- контрастність елементів (відношення товщини додаткових елементів до основних);

- наявність та форма засічок;

- внутрішньолітерний просвіт;

- міжлітерний просвіт.

У залежності від графічних ознак, шрифти відносяться до тієї чи іншої групи. У классифікації нараховується п’ять основних груп та одна додаткова.

Кожна група складається з гарнітур, т.б. комплектів (наборів шрифтів), які мають загальний характер викреслювання літер.

- Перша група складається в основному з шрифтів середньої контрастності, з короткими засічками, котрі мають форму трикутників.

- Відношення додаткових до основних елементів – від 1/2 до 2/3. У комплекті шрифтів до цієї групи відносяться різні види літературної, універсальної та гідрографічної гарнітури.

- Другу групу представляють контрастні шрифти. Відношення додаткових до основних елементів в шрифтах складають 1/5-1/8 засічки мають довгу тонку форму. До цієї групи відносяться шрифти звичайної гарнітури.

- Третя група складається з середньоконтрастних шрифтів з прямокутними засічками. Відношення додаткових до основних елементів складає 1/2-1/3. Засічки прямокутної форми виступають за межі літер. До цієї групи відносяться шрифти капітальної, нової, чіткої, оригінальної, академічної та гарнітури БСАМ.

- Четверту групу складають шрифти малоконтрастні з прямокутними засічками. Відношення додаткових до основних елементів складає 1/1-3/4. До цієї групи входить брускова гарнітура.

- П’ята група складається з малоконтрастних шрифтів, які не мають засічок. Відношення додаткових до основних елементів складає приблизно 1, т.б. основні та додаткові елементи рівні за товщиною. До цієї групи відносяться рублена, топографічна та давня гарнітури.

- Додаткова група представлена перехідною гарнітурою, яка складається з двох шрифтів – перехідного та перехідного напівжирного. За графічними ознаками вони в значній мірі відповідають першій групі і можуть бути до неї прираховані для спрощення використання.

Подальше розподілення в групах ведеться по гарнітурам, які об’єднують шрифти однакового малюнку, але які відрізняються по ширині, жирності, невеликим відхиленням в контрастності та іншим показникам.

У середині гарнітур шрифти розподіляються по жирності (жирні, напівжирні, світлі, прозорі); по ширині (широкі, розширені, нормальні, звужені, вузькі); по накресленню (курсив чи друковані); по нахилу (вправо, вліво, прямі).

Перераховані ознаки лягли в основу позначень (індексів) картографічних шрифтів. Кожний індекс складається з однієї чи двох літер, які відповідають початковим літерам назви гарнітури та тризначного числа. Перша парна цифра цього числа означає шрифт курсивний, а непарна – шрифт друкований. Друга цифра в індексі означає накреслення шрифта в залежності від ширини літер. Вузькі шрифти позначаються цифрою - 1, звужені - 2, нормальні - 3, розширені - 4, широкі - 5. Третя цифра означає накреслення літер в залежності від насиченості їх елементів. Світле накреслення відповідає цифрі - 1, напівжирне - 2, жирне - 3, прозоре - 4. Вертикальне положення літер позначається цифрами - 1 чи 2, нахил літер вправо - 3 чи 4, а нахил літер вліво - 5 чи 6.

Наприклад: Т – 132 - це топографічний друкований, прямий, напівжирний шрифт, накреслення шрифта по ширині – нормальне.

 

Контрольні запитання й завдання

1. Що таке маюскульне та мінускульне письмо?

2. На зміну якому письму приходить латинське унціальне письмо?

3. Чому саме до середини IX століття у західноєвропейському письмі відбувається бурхливий розвиток?

4. Що таке глаголиця та кирилиця?

5. Чому епоха Ренесансу є етапом повернення до античних форм?

6. Чому епоха Відродження є епохою становлення принципів побудови шрифтів?

7. Що таке класична антиква?

8. Які два напрями існували в розвитку шрифтів XIX століття?

9. Які особливості в історичному розвитку шрифтів у Радянському Союзі?

10. Що таке картографічний шрифт та його призначення?

11. Назвіть класифікацію картографічних шрифтів.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 450; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь