Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Господарських зобов'язань



Задача № 1

Гуманітарний ліцей уклав з акціонерним товариством договір, відповідно до якого АТ зобов’язалося до серпня поставити ліцею 15 персональних комп’ютерів виробництва США для оснащення навчального класу. Своїх зобов’язань АТ не виконало, і ліцей пред’явив до нього позов про сплату передбаченої в договорі неустойки в розмірі 4% від вартості не поставлених товарів. Як з’ясувалося в ході розгляду спору, в укладеному сторонами договорі не було вказано точне маркування, конфіґурацію та комп­лектність комп’ютерів, що підлягають поставці, а також не встановлено вимог щодо їх якості та порядку виконання договору.

Оскільки договір не містив умов про предмет договору і якість товарів, що поставляються, господарський суд визнав його неукла­деним і в позові відмовив.

 

Питання:

1. Які наслідки можуть настати в разі визнання договору неукладеним?

2. Чи правильне рішення прийняв господарський суд?

 

 

Задача № 2

У 2005 р. між підприємством з іноземними інвестиціями "Єва" і Київським обласним підприємством електрозв’язку було укладено договір оренди нежилого приміщення в частині переговорного залу, належному відповідачеві будинку зв’язку для облаштування там торгового павільйону. Одним із пунктів договору передбачалося, що в разі його розірвання торговий павільйон після повного відшкодування його балансової вартості передається орендодавцеві, відшкодування проводиться в тижневий термін з урахуванням індексації, на підставі цін, зафіксованих в узгодженому акті, підписаному сторонами. Протягом місяця підприємство "Єва" на орендованих у відповідача площах побудувало павільйон, а ще через шість місяців сторони шляхом обміну листами домовилися про розірвання договору. Оскільки орендодавець у встановлені терміни не відшкодував вартість побудованого павільйону, орендар звернувся до господарського суду.

Питання:

1. Чи правомірно розривати договір шляхом обміну листами?

2. Чи мають право сторони включати в договір умови про залишення павільйону орендодавцеві і про обов‘язок останнього відшкодувати орендареві його вартість?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

 

Задача № 3

Фірма "Будова" уклала з виробничим об’єднанням "Дежа вю" договір, за яким фірма орендувала складське приміщення, що належить об’єднанню, строком на один рік. Протягом цього терміну орендар належним чином виконував свої обов’язки за договором, виплачував орендні платежі тощо. Після закінчення строку договору орендавець відмовив орендареві в його продовженні та звернувся до суду з позовом про визнання договору оренди неукладеним, мотивуючи це тим, що договір оренди не містив усіх істотних умов, які передбачені ст. 10 Закону України "Про оренду державного і комунального майна". Відповідач заперечив проти позову, посилаючись на те, що він добросовісно виконував свої обов’язки за договором, а отже, договірні відносини можна вважати такими, що склалися між сторонами.

 

Питання:

1. Чи поширюються вимоги Закону України "Про оренду державного і комунального майна" на відносини між підприєм­ствами, які не перебувають у державній (комунальній) власності?

2. Якими можуть бути наслідки визнання договорів неукла­деним?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

 

Задача № 4

Члени трудового колективу проектного інституту "Водопром" створили ТОВ "Водні ресурси". Приміщенням для діяль­ності ТОВ "Водні ресурси" вибрало цілісний майновий комплекс державної установи "Водопром".

У ході складання договору оренди цілісного майнового комплексу у "Водопрома" ТОВ керувалося главою 20 ГК України, яка встановлює загальний порядок складання господар­ських договорів. Проте товариству з обмеженою відповідаль­ністю "Водні ресурси" було відмовлено в укладенні договору оренди. ТОВ звернулося до господарського суду з позовом до проектного інституту "Водопром" про примушення до укладення договору оренди.

Питання:

1. Який передбачено загальний порядок укладання господарського договору?

2. Якими є умови укладення договору оренди?

3. Яке рішення повинен прийняти господарський суд?

 

 

Задача № 5

Державне підприємство "Хліборесурси", яке згідно з законом є виконавцем державного замовлення і яке має технічну нагоду для його виконання, необґрунтовано відмовилося від виконання контракту на поставку продукції для державних потреб. Державний замовник звернувся з позовом до господарського суду простягнення з виконавця передбаченого законом штрафу в розмірі подвійної вартості контракту за необґрунтовану відмову від його виконання.

Питання:

1. Яке рішення повинен прийняти господарський суд?

2. Чи передбачено законом відповідальність за необґрунтовану відмову від укладення державного контракту?

3. Якщо так, то яка відповідальність і за яких умов вона настає?

 

 

Задача № 6

Між ЗАТ "Пірс" і державним замовником було укладено контракт на поставку продукції для державних потреб. ЗАТ "Пірс" виконало умови контракту в частині виготовлення продукції та повідомило державного замовника про готовність поставити продукцію. Державний замовник, не указуючи причин, відмовився від закупівлі продукції. ЗАТ "Пірс" реалізувало виготовлену продукцію і після цього виставило претензію державному замовнику про відшкодування одержаних збитків, у тому числі недоотриманого очікуваного прибутку. У відповідь на претензію державний замовник відмовив у задоволенні претензійних вимог на тій підставі, що ЗАТ "Пірс" реалізувало продукцію на власний розсуд і об’єктивно мало мож­ливість знайти такого споживача, який би запропонував ціну на продукцію, не нижчу за ту, яку було зафіксовано в контрак­ті. ЗАТ "Пірс" звернулося з позовом до господарського суду про відшкодування збитків державним замовником.

 

Питання:

1. Яке рішення повинен винести господарський суд?

2. Які вимоги в цьому випадку повинне пред’явити ЗАТ "Пірс"?

3. Яку відповідальність за відмову державного замовника від закупівлі продукції встановлено в законодавстві?

 

 

Задача № 7

Приватне підприємство "Радон", маючи оригінальний екземпляр господарського договору на поставку сільськогосподарської продукції з колективним сільськогосподарським підприємством "Жито", внесло до нього зміни щодо ціни на продукцію. Колективне сільськогосподарське підприємство "Жито" відмовилося від здійснення поставки за вказаною в екземплярі договору ПП "Радон" ціною. ПП "Радон" звернулося до господарського суду з позовною заявою, що містила вимогу до колективного сільськогосподарського підприємства "Жито" виконати умови договору поставки.

 

Питання:

1. Який установлено в законодавстві порядок внесення змін до господарських договорів?

2. Яке рішення повинен прийняти господарський суд?

 

Задача № 8

Кондитерський комбінат звернувся до господарського суду з позовом до борошномельного заводу, щоб цей завод вніс зміни до договору на поставку борошна.

Покупець запропонував закріпити в договорі санкції в кожному випадку нез’явлення представника заводу за викликом покупця в разі виявлення ним недостачі або недоброякісності борошна. Завод заперечив проти встановлення в договорі такої санкції, проте господарський суд задовольнив вимогу позивача і включив до договору умову про штраф за кожний випадок нез’явлення, вважаючи, що це сприятиме поліпшенню збереження борошна.

 

Питання:

1. Яким є порядок установлення в договорі поставки додаткових санкцій?

2. Чи правильне рішення прийняв господарський суд?

 

 

Задача № 9

Фірма "Граніт" здала в оренду складські приміщення АТ "Асуген" для зберігання в них кави, що прибуває з-за кордону та реалізується в Україні. Різке подорожчання високосортної кави призвело до зниження обсягів продажу, збільшення термінів зберігання кави на складі й утворення заборгованості за орендними платежами.

Коли представник орендаря АТ "Асуген" прибув для отримання чергової партії кави, орендодавець відмовив йому в цьому, заявивши, що не видає жодної коробки кави до погашення заборгованості за орендними платежами. Орендар заперечив проти цього й надіслав орендодавцеві лист, указавши в ньому, що вартість кави, яка перебуває на складі, у сотні раз перевищує суму заборгованості за орендною оплатою приміщень, що орендавець не має права так само змушувати його до сплати оренди. У відповідь на претензію орендодавець частково погодився з неправомірністю своїх дій і запропонував АТ "Асуген" одержати необхідну каву в кількості, меншій, ніж заявлена, із залишенням різниці, рівної за вартістю сумі заборгованості, у розпорядженні орендодавця.

При зверненні до господарського суду сторони вирішили порадитися з юристом про те, чи допустимими є подібні дії орендодавця.

 

Питання:

Яку відповідь повинен дати юрист?

 

 

Задача № 10

Товариство з обмеженою відповідальністю здало будівлю виробничого призначення, що належить йому на правах власності, в оренду на п’ять років кооперативу. Договором було передбачено право орендаря укладати договори суборенди без згоди орендодавця.

Кооператив уклав договір суборенди, за яким право користування всією будівлею було надано акціонерному товариству. Через два роки кооператив було ліквідовано. Товариство з обмеженою відповідальністю уклало новий орендний договір із державним підприємством.

Дізнавшись про це, акціонерне товариство поставило товариству з обмеженою відповідальністю претензію з вимогою про визнання договору недійсним, вважаючи, що порушено його право на переважне укладення договору оренди. Товариство з обмеженою відповідальністю відмовилося укласти договір оренди, проте не заперечувало проти збереження договору суборенди. Акціонерне товариство звернулося до господар­ського суду.

 

Питання:

Як має бути вирішено справу?

Задача № 11

Товариство з обмеженою відповідальністю уклало договір із ліспромгоспом про поставку пиломатеріалів. Відповідно до укладеного договору товариство перерахувало ліспромгоспу пов­ну вартість пиломатеріалів. Проте у встановлений термін пиломатеріали поставлено не було. У зв’язку з цим товариство пред’я­вило позов до ліспромгоспу про повернення перерахованої раніше суми коштів, сплату відсотків за користування чужими кош­тами і відшкодування збитків, понесених товариством у результаті сплати своїм контраґентам неустойки за непоставку столярних виробів, які товариство змушене було виготовити з неодержаних пиломатеріалів.

 

Питання:

1. Чи підлягають задоволенню вимоги товариства до ліспромгоспу?

2. Чи зміняться санкції, якщо буде встановлено, що заготовлені для поставки товариству пиломатеріали було знищено повінню?

 

 

Задача № 12

Між рибоконсервним заводом і торговим домом було ук­ладено договір поставки рибних консервів. Рибоконсервний завод протягом двох осінніх місяців не виконував обов’язки з поставки рибних консервів торговому дому, у зв’язку з чим по­купець подав щодо нього позов про сплату неустойки.

Представник заводу пояснив, що непоставки консервів були викликані несправністю його власних постачальників, риболовецьких господарств, вимушених через штормову погоду на довгий час припинити рибний лов. Торговий дім не визнав доводи відповідача за переконливі, вважаючи, що вони можуть мати значення в спорах між заводом і колгоспами, але не при розгляді позову, пред’явленого до заводу торговим домом.

 

Питання:

Яка Ваша думка щодо цього спору?

 

 

Задача № 13

Через п’ять місяців після отримання вантажівок за договором лізингу сільськогосподарський виробничий кооператив (СПК) "Зоря" зажадав від лізингової компанії відповідно до договору здійснити технічне обслуговування автомашин, провести їх профілактичний ремонт, оскільки в одній з них були перебої в роботі двигуна. Лізингова компанія відмовилася надавати такі послуги через несплату кооперативом, який посилався на фінансові ускладнення, лізингових платежів упродовж останніх трьох місяців.

 

Питання:

1. Які права та обов’язки можуть мати сторони за договором лізингу?

2. Які правові наслідки настають у разі порушення умов договору лізингу?

3. Чи правомірними є вимоги СПК "Зоря"?

4. Чи може лізингова компанія застосувати до СПК "Зоря" санкції? Якщо так, то які саме?

 

 

Задача № 14

Державне акціонерне товариство за рахунок виділених бюджетних коштів повинне побудувати нові виробничі потужності. Вартість будівництва – більше 15 млн. грн. Проектно-кош­торисну документацію було розроблено проектно-дослідним інститутом "Промстройпроект".

 

Питання:

1. Який порядок укладання договору підряду на будівництво об’єкта, який фінансується за рахунок бюджетних коштів?

2. Перелічіть істотні умови, які визначають зміст цього договору.

 

 

Задача № 15

Комерційний банк "Інвестбанк" прийняв рішення про будівництво приміщень для двох філій. Через відсутність у штаті банку фахівців із проектування та будівництва перед банком виникла проблема вибору проектних і будівельних організацій, розміщення замовлень на проектування і будівництво, оцінки виконаних підрядчиками робіт тощо.

 

Питання:

1. Яким чином банк може вирішити ці проблеми й забезпечити захист своїх інтересів на стадіях проектування та будів­ництва?

2. Який вид договору необхідно використовувати в цьому випадку?

3. Які умови договору забезпечать захист інтересів банку?

 

 

Задача № 16

Комунальне підприємство електротранспорту уклало з будівельним кооперативом договір підряду на реконструкцію ремонтного цеху за кошти, виділені з місцевого бюджету. Договором передбачалося забезпечення замовником безперервності фінансування робіт за договором. Проте через три місяці починаючи з березня 2001 року платежі було затримано на два місяці через невчасність надходження відповідних коштів з місцевого бюджету.

 

Питання:

1. Які санкції в такому випадку може застосувати підрядник до замовника?

2. Як повинен діяти замовник, щоб зменшити розмір господарсько-правової відповідальності?

3. Які нормативні акти реґулюють питання майнової відповідальності за порушення умов договору підряду на будівництво об’єктів?

 

 

Задача № 17

При укладенні договору підряду сторони (замовник – виробничий кооператив "Імпульс" і підрядник – ВАТ "Будівник") передбачили в попередньому договорі підготовчі дії, у тому числі страхування будівельного ризику. Замовник здійснив страхування передбачених передконтрактною угодою ризиків на користь підрядника, а підрядник відмовився в обумовлений термін укласти основний договір, посилаючись на необхідність виконання термінового замовлення, однією зі сторін у якому є місцевий виконком, де предметом договору є будівництво школи.

 

Питання:

1. Дайте оцінку діям підрядника.

2. Чи підпадають його дії під відповідальність? Якщо так, то під яку саме?

 

 

Задача № 18

Холдингова компанія "Промстрой" із запізненням на шість місяців завершила роботи з будівництва консервного цеху за господарським договором з ТОВ "Урожай". Товариство забезпечило 10 листопада 2005 року прийняття цеху в експлуатацію в установ­леному порядку, а через два місяці пред’явило до холдингової компанії позов про стягнення неустойки (пені) і про відшкодування збитків, які виразились:

а) у втратах, пов’язаних із псуванням сировини, заготовленої для завантаження цеху (50 тис. грн.);

б) сплачених штрафних санкціях за непоставку консервів на порушення укладених договорів з підприємствами торгівлі (76 тис. грн.);

в) неодержаному прибутку від реалізації продукції за шість місяців (523 тис. грн.).

Холдингова компанія відмовилася задовольнити претензію, посилаючись на:

1) дії обставин непереборної сили, до яких вона віднесла страйк своїх робітників, які вимагали поліпшення умов праці та підвищення заробітної плати;

2) неможливість застосування передбачених законом санк­цій – стягнення неустойки та відшкодування неодержаного прибутку, оскільки немає нормативного акта, який це реґулює.

 

Питання:

Розберіть доводи сторін, ураховуючи, що в договорі між цими сторонами йшлося про відповідальність за невиконання умов договору згідно з чинним законодавством.

 

 

Задача № 19

9 листопада 2006 року вантажовідправником "X" зі станції Кагамликська Південної залізниці на адресу вантажоодержувача було відвантажено бензин А-76 вагою 97800 кг. Під час перевезення цистерну з цим бензином через технічні причини було замінено на іншу (з іншими номером і пломбами), що підтверджувалося актами загальної форми від 15 листопада 2006 року

При перевірці й видачі вантажу на станції Жуляни Південно-Західної залізниці за накладною встановлено недостачу бензину А-76 в кількості 14500 кг. Номер пломби на цистерні не відповідав номеру, зазначеному в залізничній накладній, оскільки замість указаного номера фактично цистерну було опломбовано за іншим номером. Недостачу бензину й невідповідність номера пломби підтверджено комерційним актом від 20 листопада 2006 року.

Вантажоодержувач послав перевізнику претензію, у якій запропонував перерахувати суму недостачі за пальне. Перевіз­ник претензію відхилив, посилаючись на статтю 111 Статуту залізничного транспорту й мотивуючи відмову тим, що вантаж прибув у справній цистерні, з непошкодженими пломбами. Вантажоодержувач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення суми недостачі вантажу, посилаючись на наявність вини перевізника й обґрунтувавши свої вимоги статтями 113, 114 Статуту.

 

Питання:

1. Хто несе відповідальність за збереження вантажу при транспортуванні?

2. Яке рішення має прийняти суд?

 

 

Задача № 20

Дніпропетровський транспортний прокурор заявив позов на користь держави в особі Дніпропетровського державного підприємства з перевезення вантажів і пасажирів, які є структурним підрозділом Придніпровської залізниці, до підприєм­ства "Аргон" про стягнення 200 тис. грн. збору за невчасну подачу і збір вагону. Господарський суд у позові відмовив через те, що позивач не є стороною договору перевезення.

 

Питання:

1. Визначте суб’єктний склад договору перевезення вантажів залізницею.

2. Дайте арґументовану оцінку рішення суду.

 

 

Задача № 21

Підприємство-вантажоодержувач звернулося до господарського суду з позовом про стягнення із залізниці збитків у результаті недостачі 20 ящиків консервів на загальну суму 2800 грн., яка виникла при транспортуванні вантажу. Матеріалами справи було встановлено, що представник станції призначення відмовився складати комерційний акт про недостачу вантажу, тому 13 листопада 2005 року комісія з посадовців вантажоодержувача склала такий акт, який було зареєстровано 20 листопада 2005 року.

Цього ж дня (20 листопада 2005 року) вантажоодержувач надіслав начальнику Управління Південно-Західної залізниці скаргу на відмову станції скласти комерційний акт з приводу недостачі вантажу. Господарський суд відмовив позивачеві в задоволенні позовних вимог, указавши в рішенні, що позивач припустився порушень вимог параграфа 16 розділу 37 Правил перевезення вантажів, оскільки вантаж перевірявся 13 листопада 2005 року, а скаргу було подано тільки 20 листопада 2005 ро­ку, через що приймальний акт від 13 листопада 2005 року не може бути доказом вини перевізника в недостачі вантажу.

 

Питання:

Дайте арґументовану оцінку рішенню суду.

 

 

Задача № 22

Акціонерне товариство пред’явило позов до кооперативу про стягнення неустойки за непоставку рідкого скла. Кооператив не заперечував факту невиконання договірних зобов’язань, але просив звільнити його від відповідальності, оскільки партнери у свою чергу не поставили йому силікат натрію, необхідний для виробництва скла.

Розглядаючи спір, господарський суд установив, що основні виробники силікату натрію були визнані банкрутами й припинили свою діяльність. Тому кооператив виявився позбавлений можливості придбати необхідну сировину для виготовлення скла в обсязі, передбаченому договором між АТ і кооперативом. Ураховуючи цю обставину, господарський суд відмовив АТ у задоволенні позовних вимог.

 

Питання:

Чи правильне рішення виніс господарський суд?

Задача № 23

Підприємець Іванов запропонував ТОВ "Рекорд" видати йому за фінансовим лізингом "КамАЗ", який належить підприємцеві на підставі договору купівлі-продажу від 25 жовтня 2001 року вартістю 25 тис. грн. Повний термін амортизації – 5 ро­ків.

 

Питання:

На який термін можна передати майно у фінансовий лізинг?

 

 

Задача № 24

З вини орендаря сталася пожежа, у результаті якої зазнали пошкоджень складські приміщення. За договором оренди в разі пошкодження майна з вини орендаря внаслідок пожежі або інших обставин він повинен був відшкодувати:

а) суму орендної плати за час проведення ремонтних робіт;

б) вартість ремонтних робіт, які проводив орендодавець, визначену кошторисом будівельної організації.

 

Питання:

1. Хто несе ризик випадкової загибелі майна?

2. Чи відповідають законодавству наведені положення дого­вору оренди?

3. Чи задовольнить суд вимоги орендодавця у випадку, якщо орендар відмовиться добровільно відшкодувати вказані суми?

 

 

Задача № 25

Між двома підприємствами було укладено договір оренди нежилого приміщення строком на один рік. Плату за користування приміщенням передбачалося вносити щомісяця. Оскільки протягом шести місяців орендар не виплачував орендних платежів, орендодавець послав йому листа, у якому повідомляв про дострокове розірвання договору і вимагав забрати товари, які зберігалися в приміщенні. Орендар відповів, що одностороння відмова від виконання зобов’язань заборонена, і загрожував звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні приміщенням.

 

Питання:

1. Чи передбачено законодавством випадки дострокового розірвання договору оренди? Чи може таке розірвання відб­у­ватися в односторонньому порядку?

2. Що можна порадити орендодавцеві в цій ситуації?

 

 

Задача № 26

Між приватним підприємцем і державним підприємством Південний завод було укладено договір оперативного лізингу землі для тимчасового розміщення на ділянці об’єкта торгівлі. Під час чергової перевірки податкова інспекція подала позов до суду про визнання договору лізингу недійсним, посилаючись на те, що завод є тільки землекористувачем і не має права укладати подібні договори.

 

Питання:

1. Яким є порядок передачі майна в оперативний лізинг? Чи є правомірною передача землі в лізинг?

2. Чи мала право податкова інспекція в цьому випадку втручатись у фінансову діяльність сторін?

3. Яке рішення повинен прийняти суд?

 

 

Задача № 27

За договором об’єднання "Сільгоспромсервіс" із тваринниць­ким комплексом останній зобов’язався передати об’єднанню 60 голів телят і 50 поросят. За день до вивезення тварин за вказівкою директора комплексу поросята були відібрані й замкнені в окреме приміщення. У результаті удару блискавки це примі­щення згоріло, і всі 50 поросят загинули.

У зв’язку з цим тваринницький комплекс був готовий передати об’єднанню тільки 60 телят, а від передачі поросят відмовився, посилаючись на те, що поросята, які залишилися, необхідні йому самому для розширення відтворювання свиней. Об’єднання звернулося з позовом до суду.

 

Питання:

1. Яке рішення повинен винести суддя?

2. Чи зміниться рішення, якщо покупець з’явився за телятами й поросятами через три дні після призначеного терміну їх вивезення, а поросята загинули за день до приїзду покупця?

 

 

Задача № 28

Акціонерне товариство "Хлібороб" закупило у ТОВ "Нива" дві тонни насінної картоплі, повністю за неї розплатившись. Оскільки закупівля картоплі відбувалася взимку, сторони домовилися до весни залишити картоплю в ТОВ "Нива", щоб не обморозити насінний матеріал при транспортуванні. Навесні, проте, унаслідок небувалого в тутешніх місцях паводку, склад, у якому зберігалася насінна картопля, у тому числі й закуплено АТ, виявився затопленим водою, і картопля стала непридатною для висаджування.

АТ зажадало від ТОВ "Нива" або повернути за картоплю гроші за ринковими цінами на день сплати, або виділити для посадки таку ж кількість картоплі того ж сорту. ТОВ "Нива" обидві ці вимоги відхилило. Воно вважало, що куплена картопля була залишена йому на зберігання, а тому ризик її псування повинен нести покупець. Не змогло ТОВ "Нива" виділити для посадки й іншу картоплю, оскільки унаслідок загибелі картоплі воно саме залишилося без насінного матеріалу й вимушене буде одержати картоплю з державних резервів. До того ж, навіть якщо б АТ "Хлібороб" й змогло одержати від ТОВ "Нива" додаткову кількість картоплі, то сплатити його повин­но було б АТ. Оскільки сторони угоди не дійшли, справу передано до господарського суду.

 

Питання:

Як вирішити цю справу?

 

Тема 11


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 376; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.097 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь