Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Методичні вказівки до семінарських занять



Тема № 1. Загальні засади корпоративного права

Семінарське заняття: Загальні засади корпоративного права

Навчальна мета заняття: освоєння, поглиблення та розширення знань відповідно до тематики заняття та питань, що запропоновані до розгляду на семінарському занятті і рекомендованих до вивчення під час самостійної підготовки, підготовки цільових виступів та рефератів.

Навчальні цілі. Навчальними цілями заняття за цією темою є здобуття слухачем теоретичних знань щодо загальних та доктринальних підходів до вивчення корпоративного права.

Час проведення 4 години.

Навчальні питання:

1.Поняття корпоративного права.

2.Поняття та види джерел корпоративного права.

3.Підзаконні нормативно-правові акти в системі корпоративного права.

4.Роль локальних (корпоративних) нормативних актів та їх співвідношення із законодавчими актами.

Методичні вказівки:

На сучасному етапі склалися різні підходи щодо визначення природи корпоративного права: одні вчені вважають його галуззю права, інші -підгалуззю цивільного чи господарського права, міжкомплексним правовим інститутом. Розглядаючи перше питання, необхідно звернути увагу на ті точки зору, що склалися у відношенні розуміння корпоративного права. При підготовці до першого питання необхідно звернутися до наукових праць українських вчених - В.С.Щербини, О.В.Щербини, Н.С.Глусь, В.В. Луця, Н.О.Саніахметової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, І.М.Кучеренко, О.Р.Кібенко, В.М.Кравчука, О.М.Вінник, С.О. Тенькова, Ю.М. Жорнокуя, С.В. Томчишена, російських вчених - В.В. Гущина, В.В.Долінської, Т.В.Кашаніної, С.Д.Могилевського, Г.В.Цепова, І.С.Шиткіної та інших.

При розгляді цього питання необхідно подати також систему корпоративного права, яка склалася на сьогоднішній момент.

При аналізі принципів і функцій корпоративного права, спочатку слід проаналізувати загальнотеоретичні принципи та функції, потім галузеві та їх реалізація в корпоративному праві.

При розкритті місця корпоративного права в системі права України, необхідно детально дати аналіз співвідношення корпоративного права з конституційним, цивільним, господарським, адміністративним, кримінальним, податковим правом тощо. 

Розкриваючи друге питання, необхідно звернутися до теорії права та з’ясувати поняття джерел права, їх видів та загальної юридичної характеристики. Після цього необхідно розглянути поняття корпоративного законодавства і, виходячи з останнього, слід визначити види джерел корпоративного права, їх систему та співвідношення окремих елементів такої системи між собою. Також необхідно з’ясувати поняття окремих джерел та дати їм загальну юридичну характеристику.

Насамперед, слід звернутися безпосередньо до Конституції України. Слід відмітити, що вона містить певні норми права, що прямо стосуються правового регулювання корпоративних правовідносин та інші норми права, які стосуються корпоративних правовідносин опосередковано. Тому необхідно встановити відповідні конституційні норми та надати їм належну правову характеристику.

Необхідно також розглянути питання про можливість правового регулювання певних відносин за допомогою двох кодексів – Цивільного та Господарського. При цьому слід звернутися до досвіду закордонних країн та з’ясувати тенденції, що існують в світі стосовно такої можливості. Говорячи про Цивільний кодекс України як джерело корпоративного права, необхідно вказати, які саме його норми регулюють корпоративні правовідносини. Оскільки Господарський кодекс України містить більш акцентовану спрямованість регулювання корпоративних правовідносин, то при відповіді необхідно охарактеризувати його зміст та структуру. Нарешті, слухач повинен порівняти Цивільний та Господарський кодекси України, виділити існуючі проблеми (протиріччя, дублювання певних положень, закріплення різних понять стосовно тих самих інститутів тощо) та вказати власне бачення шляхів вирішення цих проблем.

Стосовно законів України, як джерел корпоративного права, спочатку слід запропонувати їх класифікацію та вказати, які основні закони відносяться до тієї чи іншої групи. Серед можливих груп законів можна запропонувати такі: закони, що визначають особливості правового становища окремих суб’єктів корпоративних відносин; закони, що встановлюють діяльності корпоративних утворень; закони, що встановлюють межі реалізації корпоративних прав тощо. При підготовці також необхідно вказати співвідношення Законів України та Декретів Кабінету Міністрів України, що були прийняті під час надання йому особливих повноважень.

Розкриваючи третє питання роботи слід вказати, які саме підзаконні нормативні акти є джерелами корпоративного права, вказати найбільш важливі підзаконні нормативні акти та розглянути існуючу проблему співвідношення підзаконних нормативних актів та законів, як джерел корпоративного права.

Говорячи про четверте питання - роль локальних нормативних актів, як джерел корпоративного права, - слід дати поняття локального нормативного акту. Крім того, необхідно провести порівняння між локальними нормативними актами, що є джерелами корпоративного права і підзаконними нормативними актами та локальними нормативними актами, як джерелами інших галузей права (зокрема, трудового). Окремо необхідно торкнутися поняття звичаїв ділового обороту, як джерел корпоративного права. При відповіді необхідно вказати як фіксуються звичаї ділового обороту, у якому порядку вони можуть бути підставами для застосування при регулюванні корпоративних правовідносин та при винесенні судових рішень господарськими судами.

Теми цільових виступів:

1. Місце корпоративного права в системі права України.

2. Взаємозв’язок корпоративного права з іншими галузями права.

3. Доктринальні підходи до визначення поняття "корпоративне право".

Теми для рефератів:

1. Виникнення та розвиток корпоративного права в Україні.

2. Особливості класифікації джерел корпоративного права.

3. Система корпоративного права.

Практичні завдання:

Ситуація 1.

Розподіліть зазначені нормативні акти в залежності від їх юридичної  сили: Закон України "Про акціонерні товариства", Господарський кодекс України, Закон України "Про господарські товариства", Розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року № 25-р "Про затвердження заходів щодо реалізації пріоритетних напрямів розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах", Указ Президента України від 21 березня 2002 року № 280 "Про заходи щодо розвитку корпоративного управління в акціонерних товариствах", Конституція України, статут товариства з обмеженою відповідальністю.

Обґрунтуйте відповідність віднесення того чи іншого нормативного акту до певного рівня законодавства.

Ситуація 2.

Вкажіть найбільш повну відповідь як визначається корпоративне право:

1.

А) як галузь права, галузь законодавства, навчальна дисципліна, як наука;

Б) як галузь законодавства, навчальна дисципліна, як наука;

В) як галузь права, навчальна дисципліна, як наука;

Г) як галузь права та навчальна дисципліна;

Д) як навчальна дисципліна та наука.

2.

А) корпоративне право являє собою сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації корпоративних прав;

Б) корпоративне право – це система корпоративних прав, які встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондовому ринку в рамках її повноважень;

В) корпоративне право – це система норм права, які комплексно регулюють суспільні відносини, що виникають при створенні, функціонуванні та припиненні корпорацій;

Г) корпоративне право – це сукупність способів впливу на діяльність суб’єктів корпоративного процесу з метою стимулювання їх діяльності;

правильна відповідь відсутня.

Література:

нормативні акти: 1-4, 8, 10, 12.

юридична література: 16, 23, 27, 36, 39, 45, 49, 56, 59, 61, 67-72, 74, 82, 96, 103.

Хід проведення заняття:

Вступ до заняття – на початку заняття оголошується перелік питань та тем рефератів, що виносяться на розгляд, та з’ясовується готовність до проведення основної частини.

Основна частина заняття – під час проведення заняття розглядаються навчальні питання та питання винесенні для самостійної підготовки, заслуховуються відповіді на питання цільових виступів та виступи за темою рефератів. Після розгляду кожного з навчальних питань, заслуховування цільового виступу або докладу за темою реферату відбувається обговорення, пов’язаної з ними проблематики. Після цього проводиться оцінка рівня знань доповідача та слухачів, що прийняли участь в обговоренні навчального питання, цільового виступу та докладу за темою реферату.

Методика відпрацювання навчального питання та підготування реферату:

Опрацювання кожного навчального питання, що виноситься на розгляд до семінарського заняття, відбувається під час самостійної роботи над освоєнням матеріалу запропонованого до вивчення за відповідною темою. Для повного та глибокого вивчення і засвоєння матеріалу за навчальним питанням необхідно ознайомитись із методичними рекомендаціями для підготовки до семінарського заняття за відповідною тематикою. Вивчити матеріал, поданий в ході проведення лекційних занять за темою, а також ознайомитись із рекомендованими нормативними актами та навчально-науковою літературою. Після чого необхідно підготовити розгорнутий план відповіді за навчальним питанням та змістовні тезиси відповіді.

Контроль рівня знань з питань, винесених на розгляд семінарського заняття, практичних навичок набутих під час підготовки та вивчення тематичних питань відбувається у відповідності до способів та критеріїв оцінювання, наведених у інших розділах цієї робочої навчальної програми.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 181; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.023 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь