Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Індустіалізація США в останній третині XIX - початку XX ст.



Сполучені Штати Америки здійсни­ли небувалий доти стрибок в еко­номіці. За 40-50 років США з аграр­ної країни перетворились на високорозвинуту індустріально-аграрну дер­жаву. До 1895 р. промислове вироб­ництво зросло порівняно з 1860 p. у сім разів. Помітно просунувся вперед і індустріальний розвиток південних районів. США ставали провідною про­мисловою країною світу.

Одним із найважливіших чинників піднесення економіки США був постійний приплив іммігрантів,які задовольняли потреби промис­ловості в робочій силі. Щорічно Америка одержувала 100 тисяч робо­чих рук. Значна частина іммігрантів висококваліфіковані робітники пе­реважно з Англії та Німеччини.

Для заселення Заходу, транспор­тування сільськогосподарської про­дукції з глибинних районів і поста­чання їх промисловими товарами необхідні були залізниці Якщо в 1865 р. загальна довжина заліз­ниць становила 35 тис миль, то до 1900 р. вона досягла 190 тис. миль, тобто перевищила довжину усіх за­лізниць Західної Європи. Бурхливе залізничне будівництво вимагало швидкого розвитку цілого ряду га­лузей промисловості, особливо важ­кої. Потрібно було багато руди, ву­гілля, сталі й усього того, без чого не­можливо будувати залізниці. Цьо­го можна було досягти, застосував­ши нові машини, hoві технічні ви­находи. Держава щедро давала суб­сидії залізничним компаніям.

Однією з найважливіших техніч­них проблем в останній третині XIX ст. було одержання і викорис­тання електроенергії — нової енер­гетичної основи промисловості. Од­нією з найбільших електростанцій того часу стала Ніагарська ГЕС (1896), на якій застосували най­новіші гідравлічні турбіни.

Протягом останніх десятиліть ХІХ сі. у США визріли умови для розвитку автомобільної промисловості. Висока ефективність розпоча­того в 1903 р. Генрі Фордом вироб­ництва автомобілів пояснювалась застосуванням стандартизації деталей і типізацією процесу скла­дання. Форд уперше в світі запро­вадив на своїх підприємствах кон­веєр. Широкий розвиток авіації став можливим з тих пір, як на пла­нери почали ставити легкі двигуни внутрішнього згорання, вперше успішно застосовані в США 1903 р. братами Райт. Саме з цього рику починається історія світової авіації.

У 1906 р. в США з явилися трактори і почалося їх використання на сільськогосподарських роботах. Не­вдовзі було налагоджено масовий випуск цих малишин, які різко підви­щили ефективність фермерського господарства. Нові галузі промисло­вості — сталеливарна, нафтова, хімічна, електротехнічна—розвива­лися особливо швидко. У США ви­никли великі машинобудівні під­приємства. Пульманівський завод щорічно виробляв 14 тис. вагонів; найбільший паровозобудівний за­вод у Філадельфії виробляв до 1 тис. паровозів на рік. Уже в 1890 р. США перетворилися на могутню індуст­ріальну країну.

Змінилася частка країн у світовому промисловому виробництві. Закінчився період "євроцентризму". З кінця XIX ст. США вийшли на перше місце в світі за обсягом промислової продукції, її вартість перевищувала вартість продукції англійської промисловості. Великобританія втратила роль "фабрики світу", відстала від США і Німеччини — спочатку за темпами економічного розвитку, а потім і за абсолютними показниками. У зв'язку з інтенсивним зростанням промисловості змінилася її частка в структурі господарства провідних індустріальних держав. Так, у США вартість продукції промислового виробництва переважала вартість сільськогосподарського в 1880 p. у 2 рази, в 1900 p. — в 3 рази.

Змінилася географія розміщення промисловості. Східні штати (Пенсільванія, Нью-Йорк, Массачусетс, Нью-Джерсі) зберігали своє індустріальне значення, особливо в обробній промисловості. Однак її центри з'явилися на Заході, Півдні. Темпи індустріалізації південних районів випереджали середні показники по країні в 2 рази. Уже в 1890 р. США перетворилися на могутню індуст­ріальну країну.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 169; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь