Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ДВНЗ «КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»



ДВНЗ «КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

Кафедра підземної розробки родовищ корисних копалин

ІНСТРУКТИВНО – МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до виконання дипломного проекту студентами

спеціальності 7.05030101 “Розробка родовищ та видобування корисних копалин (Підземна розробка родовищ корисних копалин)”

Усіх форм навчання

М. Кривий Ріг

2013

 

Укладачі: М.І. Ступнік, д-р техн. наук, професор

             В.О Калініченко, д-р техн. наук, професор

              М.Б. Федько, канд. техн. наук, доцент

 

 

Відповідальний за випуск:  Ступнік М.І., д-р техн. наук, професор

 

 

Рецензенти:   Кушнерьов І.П., канд. техн. наук, доцент

                  Кудрявцев М.І., канд. техн. наук, доцент

 

  Інструктивно-методичні вказівки розроблено з метою допомоги студентам на етапі роботи над дипломним проектом, який є підсумком їх навчання в університеті при здобутті освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» і вказує на ступінь їх підготовки до самостійної інженерної діяльності. Приведено структуру і склад дипломного проекту й вказані його обсяг у цілому та окремих його частин і розділів. Наведено список рекомендованої літератури.

 

 

      

 

Розглянуто                                                                        Схвалено

на засіданні                                                                       на засіданні вченої ради

кафедри ПРРКК                                                                гірничого факультету

Протокол  № 2                                                                      Протокол  №

від    10.09  2013 р.                                                           від    11.09 2013 р.


 

1. загальні положення

 

Дипломний проект – самостійна робота студента, яка підводить підсумок його навчання в університеті і вказує на ступінь підготовки до інженерної діяльності.

Метою дипломного проекту є:

- систематизація, закріплення і розширення теоретичних та практичних знань за спеціальністю і використання їх для вирішення конкретних техніко-економічних, проектних і виробничих задач підземної розробки родовищ корисних копалин;

- розвиток навичок виконання самостійної проектної і дослідницької робіт;

- встановлення рівня підготовленості студента до самостійної інженерної діяльності на гірничих підприємствах, в проектних і науково-дослідних організаціях;

Прийняті в дипломному проекті рішення повинні відповідати діючим законам і забезпечувати безпеку і комфортність умов праці, високу продуктивність, комплексне раціональне використання надр, зниження собівартості видобутку, підвищення якості продукції, а також мінімальний вплив на довкілля.

Дипломний проект виконується студентом відповідно до завдання для умов конкретного родовища (діючого рудника або нового родовища).

  Проект повинен бути реальним, з урахуванням конкретних гірничо-геологічних і гірничотехнічних умов підприємства, що проектується, базуватися на сучасних досягненнях науки, техніки, передового досвіду вітчизняних та зарубіжних рудників з широким використанням передових методів в області технології, економіки, організації виробництва і екології.

В окремих випадках для студентів, які проявили схильність до науково-дослідницької роботи, кафедра ПРРКК дозволяє виконання дипломної роботи за індивідуальним планом. Також може бути виконаний декількома студентами комплексний дипломний проект, який має спільну тему, але кожен із студентів опрацьовую власну основну частину. При цьому основні частини різних студентів повинні бути спрямовані на вирішення загальної  мети та доповнювати одна одну.

 

Дипломний проект включає :

1. Пояснювальну записку на 90-120 сторінках рукописного тексту з необхідними схемами, графіками та іншими ілюструючими матеріалами (для комплексного ДП – 120…150 стор.).

2. Графічну частину на 4-6 аркушах формату АІ (для комплексного ДП – 6…8 аркушів).

Зміст пояснювальної записки та її структура визначається цими методичними вказівками.

По кожній частині і розділу проекту визначений обов'язковий перелік питань, які повинні бути розглянуті і вирішені кожним студентом.

Головними за змістом і значенням у дипломному проекті є розділи гірничої частини, враховуючи й основну частину, і зведена економічна частина, доля яких повинна складати біля 70-75 % загального обсягу записки.

Інші розділи проекту виконуються стисло, в обсягах і за змістом відповідно до цих вказівок. Всі рішення, які приймаються в проекті, повинні бути обґрунтовані і базуватися на аналізі практики і техніко-економічних розрахунках.

 

Рекомендується наступний зміст пояснювальної записки:

- титульний аркуш ;

- завдання на проектування ;

- зміст ;

- текст пояснювальної записки з ілюстраціями ;

- список використаної літератури ;

- додатки (при їх наявності).

Пояснювальна записка виконується діловою державною (українською) мовою. Допускається написання російською мовою з дозволу ректора за заявою студента.

Записка виконується чорнилом (пастою) чорного або синього кольору розбірливим почерком. З дозволу завідувача кафедри пояснювальна записка може бути виконана із застосуванням друкарських пристроїв до ПЕОМ. На одній сторінці допускається не більше трьох виправлень, зроблених охайно і розбірливо.

Нумерація аркушів здійснюється в центрі верхнього колонтитулу сторінки. Першою сторінкою записки є титульний аркуш. Зразки оформлення аркушів пояснювальної записки приведені у додатку.  

    Текст записки повинен містити обґрунтування прийнятих технічних рішень, необхідні розрахунки з поясненнями, схеми, креслення, графіки, таблиці, використану літературу. Всі розрахункові формули повинні мати необхідні роз’яснення до позначень та величин. Таблиці та рисунки повинні мати назви та посилання на них у тексті. Записка розбивається на окремі розділи та параграфи у відповідності зі змістом роботи.

Основні рисунки, схеми, графіки і таке інше графічної частини виконуються на папері формату А1. Зразок оформлення підписів на аркушах креслень виконується у відповідності до зразка, приведеного у додатку.

Другорядні рисунки та схеми (наприклад, схеми водовідливу, первинної переробки руди на ДСФ та ін.) виконуються на аркушах формату А4 і приводяться безпосередньо у пояснювальній записці.

Приблизний перелік рисунків, приведений у цих вказівках, остаточно визначається в процесі роботи та узгоджується з керівником проекту.

Рисунки, як правило, виконуються олівцем і в суворій відповідності до вимог ЄСКД. Схеми, ескізи, графіки і таке інше в тексті пояснювальної записки рекомендується виконувати пастою чорного кольору.

 


ВСТУП

Розвиток гірничорудної промисловості, шляхи удосконалення галузі. Місце і роль підприємства, що проектується, у вирішенні основних задач розвитку гірничорудної промисловості країни або даного регіону. Задачі, які вирішуються в дипломному проекті.

 

І . Гірнича частина

 

Графічний матеріал

І. Схема розкриття родовища на розрізі навхрест простягання родовища із зазначенням границь зони зсуву порід, охоронних ціликів.

 

Системи розробки

 

Даний розділ в дипломному проекті є одним із основних і повинен містити наступні питання.

 

1.5.1. Гірничотехнічні умови розробки родовищ у поверсі, що проектується, та аналіз систем розробки , що застосовуються .

Гірничотехнічні умови родовища повинні відображати потужність, кут падіння, міцність та стійкість руд і вміщуючих порід, характеристику контактів рудного покладу, запаси руди в поверсі, вміст корисних компонентів в руді і засмічуючих породах, а також інші характеристики.

В аналізі систем розробки, які застосовуються, приводиться їх перелік і питома вага у видобутку руди на гірничому підприємстві з обов'язковим показом основних техніко-економічних показників (продуктивність праці робітника на основних виробничих процесах та по системі розробки, витрати підготовчо-нарізних виробок на 1000 т руди, питомі витрати основних матеріалів, втрати і розубоження (засмічення) руди, якісні втрати). Приводиться також опис гірничої техніки та устаткування, яке застосовується.

 

Провітрювання блоків

Приводиться опис схеми провітрювання блоку з назвою основних виробок, по яких надходить свіжий струмінь повітря.

 

Розрахунок системи розробки

Розрахунок системи розробки і визначення основних техніко-економічних показників необхідно виконувати відповідно до інструктивно-методичних вказівок до виконання курсового проекту з дисципліни “Технологія підземної розробки родовищ корисних копалин” /16/ дотримуючись наступної послідовності:

а/ розподіл запасів руди в блоці по елементам і видам робіт з визначенням кількісних і якісних втрат, а також коефіцієнта розубоження і кількості видобутої рудної маси;

б/ технологія проведення підготовчих і нарізних виробок /в записці приводиться стислий опис технології проведення горизонтальної відкотної виробки, підповерхової горизонтальної нарізної виробки і підняттєвого з вказівкою їх площі перерізу, типу кріплення, паспорта БВР, засобів механізації, які застосовуються, і норм виробітку;

в/ розрахунки очисного виймання руди в блоці з утворенням підсічки і розворотом дучок в прийомні воронки, відрізка камер (панелей), відбійка руди, її випуск, доставка і вантаження, а також відробка ціликів;

г/ розрахунки закладки виробленого простору з визначенням вартості І м3 закладки (у випадку застосування систем розробки із закладкою виробленого простору);

д/ визначення техніко-економічних показників по блоку (системі розробки) трудові затрати по основним та допоміжним професіям робітників, продуктивність праці по системі розробки в цілому, продуктивність підготовчих, нарізних і очисних вибоїв, витрати матеріалів, енергії та їх вартість, визначення амортизаційних відрахувань з устаткування і собівартості видобутої руди по блоку /13/;

 

Графічний матеріал

І. Запроектовані системи розробки (в масштабі 1:500 або в іншому масштабі за узгодженням з керівником проекту) з деталями очисного виймання і схемою провітрювання робіт у блоці.

2. Паспорти буропідривних робіт, кріплення горизонтальних і вертикальних підготовчо-нарізних виробок (на вкладинках у записці).

 

Основна частина проекту

 

Основна частина проекту за своїм значенням і змістом представляє творчу частину дипломного проекту, де студент повинен показати уміння самостійного рішення конкретних питань технології, механізації і організації підземної розробки родовищ корисних копалин. Вона виконується, порівняно з іншими розділами, більш детально, поглиблено і повинна містити в собі елементи науково-дослідної роботи. Технічні рішення тут повинні прийматися на основі результатів досліджень, необхідних розрахунків і техніко-економічного порівняння альтернативних (звичайно не менше 2-х) варіантів з урахуванням аналізу практики виробничої діяльності даної шахти і аналогічних підприємств.

Тема основної частини присвячується поглибленій розробці окремого технологічного процесу, вибору раціональної технології відпрацювання виймальної одиниці (або її частини), доцільності застосування способів та засобів ведення робіт, основного технологічного устаткування.

Тему основної частини формулює керівник проекту за узгодженням зі студентом і вона затверджується на засіданні кафедри.

Допускається виконання основної частини у вигляді науково-дослідної дипломної роботи.

Керівник проекту спільно зі студентом розробляють детальний план виконання основної частини, вказує необхідну літературу, нормативно-довідкові матеріали і консультує студента в процесі її виконання.

Зміст основної частини проекту ілюструється необхідними схемами, діаграмами, графіками, таблицями (у тому числі на 1-2 аркушах формату АІ).

У кінці основної частини повинен бути приведений розрахунок економічної ефективності запропонованих технічних рішень.

Залежно від теми обсяг основної частини проекту повинен складати 20-30% від загального обсягу пояснювальної записки.

Як вже зазначалося, в пояснювальній записці основна частина проекту залежно від теми органічно включається у відповідний розділ.

Провітрювання шахти

 

Вибір схеми провітрювання шахти. Визначення необхідної кількості повітря для провітрювання шахти. Розподіл повітря по горизонтам і виробкам вентиляційної мережі. Визначення шахтної депресії з урахуванням природної тяги. Головні вентиляційні установки, їх характеристика і режим роботи. Контроль за провітрюванням шахти. Основні заходи по зменшенню викидів в атмосферу пилу та газів.

 

Графічний матеріал

І. Схема провітрювання шахти з позначенням кількості повітря по виробках, депресії, розміщення головних, вентиляційних споруд і замірних станцій на аркуші формату А1.

2. Схема провітрювання блока на аркуші систем розробки.

3. Необхідні схеми і графіки на вкладинках в записці.

 

Рудниковий транспорт

Вибір і обгрунтування підземного транспорту руди. У проекті розглядається один із видів підземного транспорту:

а/ електровозний транспорт; вибір типів електровозів і вагонів; механізація і організація навантаження і розвантаження вагонів; диспетчеризація робіт транспорту;

б/ конвеєрний транспорт; вибір і обгрунтування типів конвеєрів; завантаження конвеєрів, забезпечення безперебійної роботи; заходи по збільшенню строку служби стрічок;

в/ самохідний транспорт; вибір типу самохідного транспорту, визначення потрібної його кількості; організація роботи транспорту, постачання пальним, енергією; вибір раціональних засобів транспорту пустих порід, матеріалів, устаткування, перевезення людей.

Підйомні установки

Вантажний (скіповий) підйом. Система вантажного (скіпового) підйому, тип підйомних машин. Тип, місткість і розміри підйомних посудин. Система навантаження і розвантаження підйомних посудин. Режим роботи вантажного (скіпового) підйому по видачі руди і пустої породи.

Підйомні можливості з горизонту, що проектується. Допоміжний (клітьовий) підйом. Типи підйомних машин, типи і розміри підйомних посудин (кліті) допоміжного підйому. Режим робот допоміжного (клітьового) підйому.

Рудопідготовка

Схема рудопідготовки і первинної переробки на подрібнювально-сортувальній фабриці. Характеристика товарних сортів руди і їх вихід.

Заходи по запобіганню втрат якості товарної руди. Вихід "хвостів" переробки і їх розміщення. Заходи з утилізації відходів виробництва.

Стисла характеристика складів товарної руди і її відвантаження споживачам. Заходи пилеподавлення джерел пилоутворення на поверхні (ДСФ, галереї, склади руди, штабелювання і навантаження).

 

Водовідливні установки

Притоки води. Прийнята схема водовідливу на шахті. Тип насосів, їх кількість, продуктивність головного водовідливу. Автоматизація водовідливу. Конструкція й експлуатація водозбірника. Скид шахтної води на поверхні. Заходи по зменшенню шкідливої екологічної дії шахтної води.

 

3.5. Пневматичне господарство

Необхідна кількість стисненого повітря. Джерела постачання шахти стисненим повітрям. Каналізація стисненого повітря в шахту та по виробках. Витрати стисненого повітря на І т руди.

 

Енергопостачання шахти

Джерела одержання електроенергії. Принципова схема електропостачання шахти, дільниць, блоків.

 

Охорона праці

В розділі розробляється:

І. План ліквідації аварій (ПЛА) з оглядом можливих аварій. Складається спрощена оперативна частика ПЛА для всіх можливих аварій на шахті за формою:

 

Місце і характер аварії Режим вентиляції, основні заходи з ліквідації аварій Шляхи виходу робітників із небезпечних ділянок
     

 

За двома аваріями (пожежа в повітряподаючих виробках і пожежа в районі ведення очисних робіт) складається оперативна частина ПЛА відповідно до "Єдиних правил безпеки" /6/.

2. Проект протипожежного захисту шахти, який включає:

- протипожежне водопостачання, місця установки пожежних кранів, гідрантів;

- місця установки протипожежних ляд, дверей, аварійних складів протипожежних матеріалів, їх комплектності, пожежних щитів;

- місця розміщення вогнегасників, їх типи, кількість, а також розміщення інших протипожежних засобів;

- інші протипожежні заходи (види кріплення, типи електроустаткування, системи протипожежних засобів).

При проектуванні шахт, які розробляють корисні копалини схильні до самозапалення, розробляються заходи по його запобіганню.

3. План знепилення по шахті: засоби і заходи з пилеподавлення виконанні різних робіт та виробничих процесів (проведення виробок, буріння шпурів і свердловин, заряджання шпурів і свердловин ВР, випуск, доставка, навантаження і розвантаження рудної маси, навантаження і розвантаження скіпів та інше). Заходи щодо пилеподавлення на проммайданчику шахти. Індивідуальні засоби захисту.

4. Заходи по боротьбі з шумом (буріння шпурів і свердловин, навантаження, розвантаження і транспорт руди, робота забійних і головних вентиляторних установок).

5. Заходи щодо запобігання шкідливого впливу вібрації під час роботи основних машин і механізмів та на допоміжних процесах.

6. Заходи щодо запобігання затоплення шахти і гірничих виробок.

Заходи по запобіганню попадання ливневих і паводкових вод у стволи шахт і зони обвалення. Заходи щодо запобігання раптових проривів води при проведенні гірничих виробок.

Цей розділ виконується згідно з методичними вказівками, розробленими кафедрою “рудникової аєрології та охорони праці” та узгоджується на консуль-таціях з консультантом цього розділу.

 

5. Екологія

Комплексність використання надр і можливість утилізації відходів виробництва.

Заходи з  охорони повітряного басейну від шкідливих викидів пилу і газів із підземних та поверхневих джерел.

Заходи з охорони відкритих водоймищ від викиду шахтних вод. Заходи щодо зниження шкідливого впливу шахтної мінералізованої води. Площі земель під гірничим відводом і площі порушених земель. Заходи з рекультивації і використання порушених площ землі.

Цей розділ виконується згідно з методичними вказівками, розроблених кафед-рою “Екології” та узгоджується на консультаціях з консультантом цього розділу.

Зведена економічна частина

Економічні розрахунки, необхідні для обгрунтування технічних, технологічних або організаційних рішень, які прийняті у дипломному проекті.

Для цього необхідно вирішити наступні задачі:

1. Визначити загальну суму капітальних вкладень на будівництво запроектованої або підтримання виробничої потужності діючої шахти (рудника) у відповідності до завдання на проектування, а також розрахувати питомі капітальні вкладення.

2. Визначити продуктивність праці, необхідні штати інженерно-технічних працівників та трудящих і фонд заробітної платні.

3. Визначити собівартість видобутку 1 т руди на запроектованій шахті по основних елементах та комплексних статтях затрат.

4. Визначити економічну ефективність технічних рішень, прийнятий в основній частині проекту.

5. Розрахувати прибуток і рентабельність запроектованої шахти (рудника).

6. Привести основні техніко – економічні показники по запроектованому і діючому підприємству.

Економічні показники з основних розділів дипломного проекту розраховуються на підставі їх питомої ваги в загальношахтовій собівартості видобутку 1 т руди. При цьому питому вагу конкретних робіт рекомендується застосовувати в таких межах, %:

– розкриття і підготовка поверху, який проектується  12 – 20

– геологорозвідувальні роботи                                         2 – 4

– система розробки                                                          30 – 45

– вентиляція                                                                        8 – 12

– рудниковий транспорт                                                   7 – 9

– підйом                                                                              7 – 12

– водовідлив                                                                       6 – 9

- ДСФ, ЕМО, ремонтні та інші допоміжні                     5 – 8

     цехи, та дільниці

– техніка безпеки та промсанітарія                                  2 – 4

Зведена економічна частина дипломного проекту виконується згідно з відповідними методичними вказівками до цього розділу та норм технологічного проектування /17/.

 

 

Л і т е р а т у р а

 

1. Аэрология горных предприятий / К.З.Ушаков, А.С. Бурчаков, Л.А.Пучков, И.И. Медведев.– М.: Недра, 1987.

2. Баранов О.Л. Расчет параметров технологических процессов подземной добычи руд. – М.: Недра, 1985.

3. Бизов В.Ф., Лапшин О.Є. Охорона праці в гірництві. – Кривий Ріг: Мінерал, 2001.

4. Бизов В.Ф. Основи гірничого виробництва. – Т.1У, У.– Кривий Ріг: Мінерал,2000.

5. Бизов В.Ф., Корж В.А. Підземні гірничі роботи. – Т. ХП.– Кривий Ріг: Мінерал, 2003.

6. Единые правила безопасности при разработке рудных, нерудных и россыпных месторождений подземным способом. – М: Недра, 1977.

7. Единые правила безопасности при взрывных работах М: Недра, 1976.

8. Именитов В.Р. Процессы подземных горных робот при разработке рудных месторождений. – М: Недра, 1984.

9. Инструкция по выбору параметров буровзрывных работ при отбойке руд глубокими скважинами /Ю.П. Капленко, – Кривой Рог, 1977.

10. Кучерявенко І.А., Вілкул Ю.Г., Ступнік М.І.  Проектування підземних рудників: Підручник для студ. ВНЗ. – Вид. 2, перероб. і доп. – Кривий Ріг: Видавн. центр КТУ, 2010.

11. Короленко М.К., Ступнік М.І., Калініченко В.О. та ін. Розширення сировинної бази підземного Кривбасу за рахунок залучення до видобутку магнетитових кварцитів.- Кривий Ріг: Діоніс, 2012.

12. Малахов Г.М. и др. Подземная разработка магнетитовых кварцитов в Криворожском бассейне. – К: Наукова думка, 1985.

13. Мартинов В.К., Федько М.Б.  Розрахунки основних виробничих процесів, операцій та систем розробки рудних родовищ.- Кривий Ріг: Видавн. центр КТУ, 2010.

14.Миндели 3.0. и др. Методы и средства взрывной отбойки руды – .М: Недра, 1983.

15. Методичні вказівки до виконання розділу “Провітрювання шахти” в дипломних проектах студентів спеціальностей ГТМ, ГС. /Укл.І.Б. Ошмянський. – Кривий Ріг, КТУ.– 2009 р.

16. Інструктивно-методичні вказівки до виконання курсового проекту з дисципліни “Технологія підземної розробки родовищ корисних копалин” /М.Б. Федько, С.В.Письменний, О.Л. Шепель – Кривий Ріг: Видавн. центр ДВНЗ «КНУ», 2013.

17.Нормы технологического проектирования горнодобывающих предприятий черной металлургии с подземным способом разработки, – Л: Гипроруда, 1986.

18. Настанова Мінпромполітики України: Визначення та контроль допустимих розмі-рів конструктивних елементів систем розробки залізних руд. / Є.К. Бабець, В.В. Сакович, С.А. Сиротюк, В.В. Цариковський та ін.- Кривий Ріг: ДП «НДГРІ», 2010.

19. Охорона праці /К.Н. Ткачук, А.О. Гурін, І.Б. Ошмянський та ін.– Київ: Охорона праці, 1998.- 320 с

20. Проектирование взрывных работ /под ред. В. И. Кутузова/.–М.: Недра,1974.

21. Рудничная вентиляция. Справочник. – М.: Недра. – 440 с.

22. Системи разработки для подземных рудников Криворожского бассейна /типовые паспорта/.– Кривой Рог, НИГРИ, 1986.

23. Справочник по горнорудному делу./под редакцией В.А.Гребенюка и др. – М: Недра, 1983.

24. Чернокур В.Р. и др. Добыча руд с подэтажным обрушением. – М: Недра, 1992.

 



ДОДАТКИ

Додаток А

Форма титульного аркуша дипломного проекту (роботи)

 

Додаток Б

Форма основного напису на першому аркуші кожного розділу текстової частини

 

 


 


Додаток В

Форма подальших аркушів пояснювальної записки

 

 


                                                                                                           Додаток Г

Форма основного напису на аркушах креслення

185

 

    17            23      15   10                              70                                           50

 

         

 

20

 55

 

       

МОН України

ДВНЗ «КНУ» ПД

       
Посада Прізвище Підпис Дата
Виконав Іванов    

Спроектувати подальшу розробку

родовища залізних руд в умовах

шахти ім. Леніна ПАТ “КЗРК”

нижче гор. 1350 м з річною про-

дуктивністю 1,8 млн т.

Відділ

Масштаб

Керівник Сидоров    

кафедра

ПРРКК

1:500

Консультант      
       
5         Аркуш 3

Аркушів 6

 

       

Поверхово-камерна система роз-

робки з відбійкою руди глибокими

свердловинами та її вібровипуском

 

гр. ГІП – 09 – 1

       
Н.контр.      
                     

 

 


НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ

Інструктивно - методичні вказівки до виконання дипломного проекту для студентів спеціальності 7.05030101 "Розробка родовищ та видобування корисних копалин (підземна розробка родовищ корисних копалин)" усіх форм навчання.

 

 

УКЛАДАЧІ:  Ступнік Микола Іванович

                   Калініченко Всеволод Олександрович

                   Федько Михайло Борисович

 

 

Реєстрац. № ____________

 

 

Підписано до друку ______________ 2013р.

Формат                 ______________

Обсяг                    ____20______стор.

Тираж                       ___________  прим.

 

 Видавничий центр ДВНЗ «КНУ»,

вул. ХХП партз’їзду, 11, м. Кривий Ріг

ДВНЗ «КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 305; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.119 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь