Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Охарактеризуйте роль особистості в філософії.



 

Особистість – цілісне поєднання індивідуально-неповторного і соціально-людського, поняття, яке підкреслює духовність людини.

Дане поняття вбирає в себе самобутність людини, її соціальні якості, багатство душі, передбачає гармонійний, універсальний розвиток усіх її задатків. Поняття «особистість» підкреслює соціальний аспект людини як суб’єкта суспільних відносин.

Особистість – це індивід, який пройшов процес соціалізації – засвоєння зразків поведінки, соціальних норм і цінностей, необхідних для успішного функціонування в суспільстві.

Особливе місце у соціальній філософії займає проблема видатних та історичних особистостей. В оцінці їхньої ролі в історії ми маємо надзвичайно велику амплітуду коливань —від думки Б.Рассела про те, що якби сто найвидатніших людей Європи були вбиті в дитинстві, то вся світова історія склалася б по-іншому, ніж це було насправді (що є абсолютиза­цією ролі видатних особистостей в історії, формою прояву волюнтаризму) до погляду видатного історика Франції Моно, який вважав, що хоч більшість істориків і звикли звертати виключну увагу на блискучі та голосні прояви людської діяльності, на великі події і великих людей, але необхідно зображати швидкі і повільні рухи економічних умов та соціальних установ, що становлять справді неперехідну частину людського розвитку і впливають на роль особистостей у розвитку суспільства, діалектику об'єктивних умов та індивідуальних особливостей у діяльності видатної історичної особистості.

 

Охарактеризуйте світоглядну природу філософського знання

 

Теоретичний світогляд, в якому обгрунтовується теоретичними засобами принципи загал орієнтації людини у світі. Повязані з поняттями і законами, виражає прагнення людини до отримання загальнозначущого знання.

При різних поглядах на предмет ф і його зміни в істор-ф процесі, вона здійснювала орієнтацію на вічні проблеми буття людини в світі, що мають світоглядний х-тер і вираж взаємозвязок ф і світогляду.Світогляд – це спосіб духовно-практич відношення людини до світу, що виступає як с-ма знань, уявлень, оцінок, принципів, які визначають бачення і розуміння людиною світу і самовизначення в ньому.

Ф – теоретично сформульований світогляд, с-ма найзагальніших теоретичних поглядів на світ, місце в ньому людини, зясування різноманітних форм, ставлення людини до світу, щ о виступають у понятійній, категоріальній формі.Спираються на досякнення наук про природу і суспільство.

Ф виникає як принципово інший тип світовідношення, що базується на позиціях розуму, народж із сумніву і здивування через переосмислення тих уявлень, що склались в міфол і релігії.

 

Охарактеризуйте світоглядну природу філософського знання.

Специфіка філософського знання:

1. Особливості предмету філософії:

· її предметом є історичні зміни, оскільки історично змінними постають самовиявлення та самоусвідомлення людини

· уся історія філософії фактично входить у окреслення її предмету, оскільки лише за такої умови ми і здатні окреслити «топографію» людяності

· філософія постає своєрідною формою збереження та забезпечення історичної неперервності людської самосвідомості, само ідеалізації

 

2. Риси філософського мислення

· проблемність(знання про незнання)

· сумнів викликає у людині глибину, у бутті вертикаль

· свобода здатність до трансцендування(вихід за межі)

· рефлексія – це здатність людської свідомості на саму себе аналізувати весь зміст, власний рух думок,оцінювати отримане знання. Рефлексія утрудняє спосіб буття шляхом осмислення і переосмислення

· діалогічність Діалог – притаманний самій сутті філософії, як спосіб шукання і оновлення смислів. Завдяки діалогу культур виникає толерантність і довіра


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 197; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь