Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Товарна політика підприємства



Діяльність будь-якого комерційного підприємства здійснюється в постійно мінливій економічній ситуації. У залежності від галузі, ринку, ступеня державного регулювання економіки підприємство виявляється в умовах тієї чи іншої ринкової моделі. І щораз воно зіштовхується з рядом взаємозалежних проблем:

Які товари варто робити й у яких кількостях? Коли їх треба робити, яке співвідношення повинне бути між різними товарами, тобто випускати більше продуктів харчування і менше одягу чи навпаки?

На яких ринках припускає працювати підприємство, тобто визначення кола потенційних покупців і попиту на пропоновану продукцію.

3. Яким чином ці продукти виготовити, за допомогою яких ресурсів, у тому числі кадрових і технологічних? І, отже, яка буде пропозиція цього товару?

4. Яка конкурентноздатність даного товару в порівнянні з товарами конкурентів?

Відповіді на всі ці питання і складають зміст товарної політики.

Товарна політика — це складова частина плану розвитку підприємства (бізнес-плану). Цей розділ плану розвитку буде згодом визначати всі інші. Вірніше сказати, що всі інші розділи плану розвитку підприємства будуть обґрунтовувати реалізацію товарної політики з позицій необхідної кількості різних видів ресурсів (технічних, технологічних, виробничих, матеріальних, трудових, фінансових і ін.)[10].

У I розділі вказувалося, що основним видом діяльності ТОВ „Малбі-Зазхід” є виробництво мінеральних вод, прохолодних напоїв, в тому числі - виробництво безалкогольних прохолодних напоїв: лимонаду, кока-коли, пепсі-коли, інших подібних напоїв;  виробництво та розлив мінеральної води та вод, спеціально підготовлених і розлитих для пиття та вживання. Продукція випускається під торговою маркою „Бон Буассон”. Зразки етикеток продукції подані в додатках К-У.

Асортимент продукції досить широкий. Мінеральна вода випускається в ПЕТ-упаковках різного літражу (1л, 2л). Солодка та соковмісна газована вода розливається в 1 та 2л упаковки. Також в асортименті продукції значне місце посідає очищена негазована питтєва вода в 5л та 20л упаковках.

Асортимент продукції ТОВ „Малбі-Захід”:

1л мінеральна вода:

- Bon Boisson;

- Bon Boisson Lemon;

- Роса мінеральна газована (R).

1л солодка газована вода:

- Байкал;

- Лимонад;

- Ситро;

- Тархун.

1л соковмісна газована вода:

- Ананас сок.;

- Апельсин сок.;

- Білий Виноград сок.;

- Мультивітамін сок.;

- Яблуко Жень-Шень сок..

2л мінеральна вода:

- Bon Boisson;

- Bon Boisson Lemon;

- Роса мінеральна газована (R).

2л солодка газована вода:

· Байкал;

· Золотий Горіх;

· Крем-Сода;

· Лимонад;

· Ситро;

· Тархун.

2л соковмісна газована вода:

- Ананас сок.;

- Апельсин сок.;

- Білий Виноград сок.;

- Вишня сок.;

- Лайм сок.;

- Мультивітамін сок.;

- Яблуко Жень-Шень сок..

5л негазована питтєва очищена вода:

· Baby Bon;

· Bon Boisson.

20л негазована питтєва очищена вода:

-ВВ доочищена;

- Вода питтєва „Роси Буковини”.

Товарна номенклатура — це систематизований перелік усіх асортиментних груп товарів і товарних одиниць, що пропонуються виробником для реалізації. Основними показниками номенклатури продукції окремого підприємства є широта , насиченість , глибина та гармоні й ність (сумісність) . Показник широти дає кількісну оцінку різноманітності продукції фірми. Він свідчить, скільки окремих (за призначенням або іншими властивостями) видів продукції виготовляє підприємство. Насиченість номенклатури дає змогу визначити загальну кількість товарів, з якої вона складається. Кількість пропонувань кожного з окремих видів продукції характеризує глибину номенклатури продукції підприємства. Рівень подібності товарів різних асортиментних груп за призначенням, технологією виготовлення, організацією обороту оцінюється з допомогою показника гармонічності [11].

Отже, товарна номенклатура продукції  ТОВ „Малбі-Захід” складається з чотирьох асортиментних груп (мінеральна вода, солодка газована вода, соковмісна газована та негазована питтєва очищена вода). Глибина продукції є досить великою, оскільки в кожній асортиментній групі пропонуються різні види товару: мінеральна вода (Bon Boisson; Bon Boisson Lemon; Роса мінеральна газована (R)); солодка газована вода Байкал; Лимонад; Ситро; Тархун; Золотий Горіх; Крем-Сода)); соковмісна газована вода (Ананас сок.; Апельсин сок.; Білий Виноград сок.; Вишня сок.; Лайм сок.; Мультивітамін сок.; Яблуко Жень-Шень сок.); негазована питтєва очищена вода (Baby Bon; Bon Boisson; ВВ доочищена; Вода питтєва „Роси Буковини”).

Проаналізувавши товарну номенклатуру ТОВ „Малбі-Захід” можна зробити висновок про високий рівень гармонічності продукції.

Як уже зазначалося вода розливається в ПЕТ-упаковку. Даний вид упаковки дає виробникові значні переваги:

· відносно низька собівартість;

· економія на транспортних витратах з доставки порожньої тари на завод і готової продукції до споживача;

· можливість створювати й за необхідності оперативно змінювати дизайн упаковки з відносно низькими витратами;

· гідні споживчі якості та зовнішній вид упаковки;

· принципова можливість утилізації та вторинного використання сировини в різних сферах застосування.

Якість продукції ТОВ „Малбі-Захід” контролюється у лабораторіях. Злагоджена робота цих структур гарантує стабільність смакових і фізико-хімічних характеристик продукції, що випускається.

Виробнича лабораторія здійснює контроль сировини що поступає та допоміжних матеріалів, технологічного процесу забезпечуючи технологів і працівників цехів достовірною інформацією про всі якісні характеристики продукції і проходження технологічного процесу.

Лабораторія відділу технологічного контролю відстежує параметри готової продукції і лише вона дає право на відвантаження продукції в торгову мережу. Посвідчення якості, видане ВТК – це документ, що гарантує відповідність продукції діючим стандартам

Радіологічна лабораторія проводить контроль всієї сировини і готової продукції щодо вмісту радіоактивних елементів.

Всі лабораторії оснащені сучасним устаткуванням високої точності вимірювання.

Також ТОВ „Малбі-Захід” отримало сертифікат відповідно до стандарту ІSO 9001.

ІSO (Міжнародна організація зі стандартизації) - це всесвітня федерація національних органів стандартизації, заснована у 1946 році. Перші її стандарти були розроблені в 1987 році, але затверджені та рекомендовані у 1994 році. Це була серія ІSO 9000 – міжнародні стандарти, прийняті в 90 країнах світу як національні. Вони характеризують високу організацію системи якості.

Сімейство стандартів ІSO працює в багатьох областях промисловості й економіки. Саме ці стандарти допомагають споживачам вибрати для себе продукцію тієї компанії, якість продукції якої гарантовано. Для партнерів - це гарантія ведення успішного бізнесу, досягнення позитивних результатів, якісного виконання заявок.

 

Цінова політика підприємства

Ціна грає центральну роль у системі ринкового механізму і є інструментом, який функціонує тільки на основі економічних законів. В будь-якому суспільстві ціна відображає діючу модель управління економікою, являючись її похідною.

В умовах ринку превалює децентралізоване ціноутворення, яке функціонує на базі взаємодії попиту і пропозиції. В цьому випадку повністю відсутнє директивне сквозне планування, а ціноутворення являє собою багатогранний процес, який підкоряється впливу багатьох факторів. Основним регулятором являється ринок, затвердження цін відсутнє, базою цін стають світові ціни. Формування цін здійснюється на рівні підприємства-виробника, а узгодження їх з замовником (споживачем) здійснюється в момент заключення з ним прямого договору чи в момент акту купівлі-продажу. При вільних цінах надлишок доходів спочатку відображається на рівні цін, відбувається перерозподіл доходів, змінюється напрямок інвестицій і, таким чином, встановлюється рівновага в економіці.

Цінова політика представляє собою важливий елемент загальної стратегії підприємства, і безпосередньо входить у такий великий її розділ, як ринкова стратегія. Вона з’єднує в собі як стратегічні, так і тактичні аспекти і в найбільш загальному вигляді може бути визначена як діяльність керівництва підприємства по встановленню, підтримці і зміненню цін на продукцію, яка здійснюється в руслі загальної стратегії підприємства і спрямована на досягнення його цілей і задач. Тут необхідно відмітити роль маркетингу, який представляє собою організацію роботи підприємства з орієнтацією на ринковий попит [10].

Стратегічні аспекти цінової політики включають договірні заходи по встановленню і зміненню цін, які спрямовані на врегулювання діяльності всієї виробничої і товаропровідної мережі підприємства, і підтримку конкурентоспроможності продукції і послуг у співвідношенні з цілями і задачами загальної стратегії фірми.

Тактичні аспекти цінової політики включають заходи короткострокового і разового характеру, які спрямовані на виправлення деформації в діяльності виробничих підрозділів і товаропровідної мережі, яка виникає внаслідок непередбачених змін цін на ринках чи поведінки конкурентів, помилок управлінського персоналу, і можуть іноді йти всупереч стратегічним цілям підприємства.

Перш ніж розробити стратегію формування ціни, фірма аналізує всі зовнішні фактори, які впливають на рішення. До внутрішніх факторів, які впливають на ціноутворення, можна віднести витрати фірми (при чому не всі їх складові підлягають контролю з боку компанії – ціни на сировину, транспортні витрати, вартість реклами). За умови підвищення витрат фірмі можуть допомогти інші складові комплексу маркетингу: звуження асортименту за рахунок неприбуткових товарів та їх окремих модифікацій; модернізація товарів, перепозиціювання їх, скорочення ступеня диференціації.

До зовнішніх факторів, які впливають на процес ціноутворення, можна віднести дії уряду, учасників каналів збуту, реакцію споживачів, політику конкурентів. Уряд може здійснювати вплив у рамках антидемпінгових та антитрастових законів, установлювати штрафи або інші види стягнень за фіксування цін (як горизонтальне, так і вертикальне), за обман у ціновій рекламі. Торговий посередник може продавати товар під приватною маркою, відмовитись від реалізації невигідних товарів, встановлювати високу ціну на ту чи іншу марку товару, а інші реалізовувати дешевше ("продаж проти марки"). За умови високого ступеня конкуренції ціни регулює ринок, цінові війни витісняють слабкі фірми з ринку. Якщо конкуренція обмежена, то ступінь контролю фірми над цінами зростає, і вплив ринку зменшується. Споживачі здійснюють вплив як у плані еластичності попиту за цінами, так і поведінковими особливостями, що дуже важливо для цільового маркетингу (економні покупці, персоніфіковані, етичні, апатичні) [10].

Як і на будь-якому підприємстві процес ціноутворення на ТОВ „Малбі-Захід” складається з ряду етапів:

- п ерший етап :

1)визначення попиту на товар, його обсягу й динаміки;

2)визначення показників еластичності попиту відносно ціни за кожною групою товарів на конкретних ринках збуту;

3)визначення можливостей покупця придбати даний товар за запропонованою ціною;

- другий етап:

1)вибір найбільш вигідної ціни для підприємства, яка, будучи помноженою на визначений обсяг продажу, забезпечить максимальний рівень прибутку, тобто при визначенні ціни на даному етапі пропонуються максимально вигідні для фірм умови;

2)підрахунок складових витрат, використання методу прямого віднесення витрат на товар, що випускається для визначення орієнтовної ціни. Рівень виробничих витрат необхідно використовувати як показник можливостей продавця задовольнити потреби ринку й споживачів, а також отримати прибуток.

- третій етап:

1)визначення рівня ціни товару та її структури на основі порівняння з аналогічними товарами фірм конкурентів, здійснюючи при цьому коректування ціни за техніко-економічними параметрами якості та іншими складовими конкурентоспроможності. Таке порівняння передбачає закупівлю товару у конкурентів, використання ціни прейскурантів, опитування покупців;

2)приведення ціни до єдиних умов: терміну поставки, умов і валюти платежу;

3)коректування ціни з урахуванням можливої реакції на неї конкурентів. Ігнорування або недостатнє врахування цієї обставини може призвести до зниження ефективності формування цінової політики фірми та її підприємницької діяльності;

- четвертий етап:

1)визначення верхньої й нижньої межі – порогу ціни, а також можливих меж і умов зниження цін. Наприклад, з’ясовуються можливості зниження ціни на стадії насичення ринку товаром або зняття товару з ринку у випадку відповідних дій конкурентів, зміни рівня попиту. Вважається обґрунтованим зниження цін у випадку загрози скорочення частки ринку (агресивна цінова конкуренція), бажання мати домінуюче положення, затоварення складів;

2)визначення динаміки цін, залежності ціни від стадії життєвого циклу товару;

- п'ятий етап:

1)визначення співвідношення цін між товарами та їх модифікаціями (установлення ціни в рамках товарного асортименту). Беруться до уваги різниці в собівартості, в оцінках даних товарів споживачами, ціни конкурентів. За умов великого розриву в цінах між двома аналогічними товарами споживач купує більш досконалий товар, а у випадку відсутності цінової різниці – менш досконалий;

2)визначення цінових ліній, пов'язаних з продажем товарів у діапазоні цін, де кожна ціна відбиває рівень якості різних моделей одного й того ж виду товарів. В основному діапазон цін встановлюється як низький, середній і високий. Основне завдання продавця полягає в тому, щоб визначити відчутну покупцями якісну різницю товарів, їх моделей, які могли б слугувати основою для різниці в їх цінах.

3)установлення обмеженого числа конкретних цін, які мають бути чіткими й недостатньо близькими, щоб споживачі змогли відчути якісну різницю між моделями. Ціни у верхньому діапазоні мають бути розділені, оскільки споживчий попит стає тут менш еластичним. З метою збереження чітких розбіжностей між товарними групами необхідно підтримати співвідношення цін за умов зростання витрат виробництва. Цінові лінії надають перевагу не тільки для споживачів, а й для учасників каналів товароруху, оскільки пропонують їм варіанти для вибору;

- шостий етап:

1) розробка тактики цін:

• єдина лінія цін – одночасно в одному залі пропонуються різноманітні товари за однією визначеною ціною;

• тактика падаючого збиткового лідера – фірма рекламує й продає свою основну продукцію за зниженою ціною і тим самим привертає увагу споживачів до всієї асортиментної групи товарів, які продаються одночасно з основними товарами за зниженою ціною;

• організація міжсезонного розпродажу;

2) розрахунок усіх можливих варіантів знижок-надбавок. Знижки взагалі використовують для того, щоб реагувати на більш низькі ціни конкурентів, скоротити запаси, ліквідувати залишки товару;

- сьомий етап:

1)визначення контрактної ціни, за якою товар може бути проданий;

2)визначення експортної ціни товару;

3)визначення базових умов ціни, які враховують не тільки вартість самого товару, а й обов'язки продавця за його транспортуванням, страхуванням.

Що ж стосується методу ціноцтворення, то ТОВ „Малбі-Захід” застосовує витратний метод ціноутворення.  Ціна розраховується, виходячи із суми постійних і змінних витрат на одиницю продукції й запланованого прибутку з урахуванням нижнього порогу ціни. При опосередкованому збуті ціна продажу кінцевому споживачу збільшується на розмір націнки, яка залежить від особливостей товару (сезонність, мода, новизна), а також еластичності попиту за цінами.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 207; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.028 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь