Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Масова інформація як інструмент впливу в масово-комунікаційній діяльності. Інформація та процес її сприйняття.



Будь-яка інформація, сприйнята кібернетичною системою (отже, і людиною), впливає на неї. Розглянемо цей вплив

на конкретних прикладах, а також фактори, що посилюють вплив інформації.

Приклад. Більше двох століть тому після публікування роману Гете „Страждання молодого Вертера”, в якому молодий геройзакінчував життя самогубством, Європою прокотилася лавина самогубств молодих людей, в основному чоловічої статі. Цю ланцюгову реакцію було названо феноменом Вертера.

Основні фактори, що збільшують вплив інформаціі:

— змушування до послідовності в міркуваннях (наприклад: змушують погодитися з очевидними твердженнями, а далі пропонують виконати некоректну дію, начеб-то схожу на попередню, від якої реципієнт вже не може відмовитися, щоб не бути непослідовним);

— змушування до взаємного обміну (наприклад: вам говорять компліменти, а далі пропонують підписати явно невигідну угоду);

— змушування робити так, як усі (наприклад: усі вже придбали пилосос цієї фірми, а тому придбайте його і ви);

— змушування діяти на засадах добропорядності (наприклад: фірма запрошує вас на безплатну вечірку, на якій присутні там ваші друзі радять вам зробити ту чи іншу покупку);

— змушування діяти так, як це робить явний авторитет (наприклад: всесвітньовідома співачка N користується зубною пастою X, тому користуйтеся нею і ви);

— змушування враховувати фактор дефіциту (наприклад: купуйте цю пральну машину, бо вона залишилася вже тільки одна).

Основними механізмами впливу інформації є такі:

— чіпляння „ярликів” (наприклад: Я купила цю приправу тому, що її продавав симпатичний мужчина);

— змушування думати за стереотипом (наприклад: він — „нашист”; те, що дороге, — те добре);

— обдурювання (наприклад: ця партія — продасть нашу землю багатіям з інших держав; ця партія — ліквідує школи з нашою мовою навчання);

— введення контрасту (наприклад: голосуйте за нашого кандидата, бо інший — сидів у тюрмі).

Соціологічними дослідженнями встановлено, що вплив не може перевищити той, що був до проведення інформаційної кампанії, більше ніж на 20%.

Фактори і механізми впливу відрізняються залежно від виду інформації (пізнавальна, культурологічна, гедоністична тощо), а також залежно від сфери інформаційних дій (реклама, пропаганда, інформаційні війни тощо).

Важливим інструментом впливу на громадськість є ЗМІ. Уже давно стало зрозумілим, що лише постійні зв’язки зі ЗМІ можуть забезпечити будь-якій організації бажані результати. На думку фахівців, ми живемо в суспільстві, яким керують засоби масової інформації.

Масова інформація — стереотипізована інформація, яка оперативно та регулярно поширюється на велику, географічно розпорошену аудиторію.

Інформація і комунікація є двома рівнями процесу спілкування.

Перший — пізнавальний (когнітивний) — пов'язаний з поширенням соціально важливих відомостей серед широкої аудиторії. На другому рівні процесу спілкування одержана соціальним суб'єктом інформація поєднується з системою існуючих норм і цінностей, регулює контакти з оточуючим середовищем, передусім соціальним. За цих умов процес комунікації має безпосереднє відношення до соціальної дії. Усе це свідчить, що комунікація — розгалуженіший процес, який суттєво впливає на функціонування соціуму.

Масова інформація, як інструмент впливу на масово комунікаційну діяльність характеризуються такими загальними особливостями:

— широта аудиторії, спрямованість і швидкість інформаційного впливу;

— сила, комунікативність, постійність і багатофакторність впливу;

— єдність пропагандистського, виховного та інформаційного впливу;

— багатство методів і форм впливу;

— доступність, поширеність, динамічність інформації.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 269; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь