Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІ може бути засобом виробництва (патенти, транслятори)



Також масова інформація відрізняється від інших товарів тим, що вона виробляється лише 1 раз, але після споживання не зникає.

Інформація як продукт споживання.

У наш час інформація є продуктом споживання. Її споживання відбувається у вагонах метро (читання книжок), на пляжі (слухання радіопередач), у залах театрів (перегляд спектаклів), на вулиці (читання торгівельної чи політичної реклами) тощо.

Споживаючи цю інформацію, люди задовільняють свої емоційні, естетичні, пізнавальні чи навчальні потреби. Таким чином, в інформаційному суспільстві інформація, будучи ідеальною субстанцією, стала таким самим продуктом споживання, як і будь-які матеріальні продукти чи надані послуги.

Проте масова інформація, яку сприймає людина, не є однаковою. Так, за один вид інформації людям доводиться платити (наприклад, за книги), за другий платити не доводиться (наприклад, за різні види реклами). Платять, як правило, за ту інформацію, яка задовільняє емоційні, естетичні, пізнавальні чи навчальні потреби людини. За інформацію, яка закликає чи примушує людину до чогось (пропагандистська й рекламна інформація різних видів), як правило платити не доводиться. Розповсюджуючи таку інформацію, її виробники самі повинні турбуватися про те, щоби реципієнти всупереч їх спротиву цю інформацію все ж сприйняли.

Інформація як товар. Як товар, інформація має низку властивостей товарів:

— вона є продуктом праці;

— її продають і купують.

Відмінності від традиційних товарів:

— інформація виготовляється один раз, а далі лише копіюється (кожен товар виробляється окремо);

— після споживання інформація не зникає (товар зникає — споживається, зношується, псується, через певний проміжок часу підлягає утилізації тощо).

Інформація має собіватність, вартість і ціну.

 Собівартість інформації формує ціна носія інформації та вартість самої інформації. Вартість масової інформації становить собівартість плюс прибуток, який повинні отримати виробник та розповсюджувачі (продавці) інформації. Ціна масової інформації включає її вартість, а також ті коливання, які є в попиті на ринку цих товарів. Так, ціна компакт-диску із записами улюбленого ансамблю може бути максимальною в момент його виходу на ринок і поступово спадати. Може бути й навпаки: спершу ціна на компакт-диск маловідомого ансамблю може бути мінімальною, а після його реклами попит на цей компакт-диск може зрости, а, отже, може зрости і його ціна. У деяких випадках (наприклад, при наявності спонсора) ціна масової інформації може бути мінімальною й не перевищувати вартості носія інформації. Можливі випадки, коли масову інформацію розповсюджують на безоплатній основі, що знову ж таки можливо лише при наявності спонсорських капіталовкладень. Таким чином, масова інформація є таким самим товаром, як і будь-який інший.

Інформація як засіб виробництва.

Останнім часом в інформації з’явилася ще одна властивість: вона перетворилася з предмету купівлі-продажу в засіб (інструмент) виробництва. Пояснимо сказане. Як відомо, програмні продукти (наприклад, транслятори з різних мов програмування) є інформацією. За допомогою такої програмної інформації можна виготовляти іншу програмну інформацію (інші програмні системи), які можуть бути товаром на споживчому ринку. Подамо приклад: за допомогою транслятора можна сконструювати системи конструювання будинків, автомобілів, радіоелектронної апаратури, здійснювати керування літаком, кораблем, розповсюджувати рекламу каналами зв’язку Інтернет тощо.

Інформаційний бізнес.

Оскільки інформація є товаром, продуктом споживання й засобом виробництва, то в кожній державі формується ринок інформаційних послуг.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 213; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь