Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


У ринковій економіці функціонують різні види банків, які класифікуються за певними ознаками.



За формою власності та організаційною формою господарювання: банківські установи поділяються на державні, приватні та колективні.

— державний банк — згідно зі ст. 7 Закону України «Про банки і банківську діяльність», це банк, 100 % статутного капіталу якого належать державі (Ощад­ний банк, Укрексімбанк); Відповідно до ст. 6 Закону України «Про банки і банківську діяльність» в Україні банки створюються у формах публічного акціонерного товариства або кооперативного банку.

— банк у формі акціонерного товариства (відкритого та закритого типу) – банк, статутний капітал якого формується шляхом розміщення акцій;

— кооперативний банк – створюється за принципом територіальності. Може бути:

· місцевим (діє у межах області) – не менше 50 акціонерів;

· центральним кооперативним банком (учасники – місцеві кооперативні банки).

За обсягом та різноманітністю здійснюваних операцій банки поділяють на:

- універсальні;

- спеціалізовані.

Універсальні банки здійснюють майже всі види банківських операцій, не заборонених чинним законодавством, і обслуговують широке коло клієнтів. Однак їх діяльність має як переваги, так і недоліки.

Переваги універсальних банків полягають:

— у всебічному сервісі для клієнтів («все з одних рук»);

— наданні послуг, що є нерентабельними для банку;

— більшій надійності вкладів, оскільки банки розподіляють свій підприєм­ницький ризик на декілька сфер бізнесу;

— більш високій продуктивності банківської системи;

— більшій конкурентоспроможності банківських та небанківських установ.

Недоліки універсальної банківської системи полягають:

— у можливості конфліктних ситуацій між інтересами клієнта і банку;

— можливості концентрації влади.

Спеціалізовані банки здійснюють обмежене коло операцій, або обслугову­ють обмежену кількість клієнтів.

Згідно з чинним законодавством України банк набуває статусу спеціалізованого банку в тому разі, якщо більше ніж 50 % його активів є активами одного типу, а статусу спеціалізованого ощад­ного банку в тому разі, якщо більше 50 % його пасивів є вкладами фізичних осіб.

Спеціалізація буває: 1) клієнтська (біржові, споживчого кредиту, кооперативні, комунальні, страхові). 2) галузева (с/г, соціального розвитку, будівельні, трастові, енергетичні).3) територіальна (регіональні, міжрегіональні, міжнародні). 4) функціональна.

Найбільш яскраво виражена функціональна спеціалізація банків, оскільки вона істотно впливає на характер діяльності банків, визначає особливості фор­мування активів і пасивів, побудову банківського балансу, а також специфіку організації роботи з клієнтурою.

Інвестиційні банки спеціалізуються на акумулюванні значних сум грошо­вих коштів на тривалі строки, у тому числі шляхом випуску облігаційних по­зик, і наданні довгострокових кредитів. Крім того, інвестиційні банки беруть участь в емісійно-засновницькій діяльності промислових компаній (випускають і розміщують для них акції). Вони виступають як організатори первинного і вторинного обігу цінних паперів третіх осіб, посередники і кредитори при про­веденні фондових операцій.

Іпотечні банки здійснюють довгострокове кредитування житлового будів­ництва під заставу земельних ділянок (іпотеки), інші довгострокові позики під заставу нерухомості. Необхідні для іпотечного кредитування кошти ці банки мобілізують шляхом випуску та реалізації довгострокових зобов'язань (іпотеч­них облігацій) чи продажу частки участі в іпотечних позиках тощо.

Інноваційні банки – це спеціалізовані банки, основними операціями яких є операції з кредитування венчурного капіталу, новітніх розробок, технічного і технологічного прогресу. Основні ресурси банки отримують за рахунок власних коштів, внесків держави, інвестиційних фондів, вкладів клієнтів. Кредити та­кого банку мають, як правило, довгостроковий характер.

Ощадні банки – це спеціалізовані банки, основною діяльністю яких є здій­снення операцій з прийому (на зберігання) та видачі вкладів і кредитування фізичних осіб, крім того, вони можуть виконувати розрахунково-касове обслу­говування організацій.

За розміром банки поділяють на великі, середні, малі.

За наявністю мережі філій: безфіліальні; багатофіліальні.

За належністю капіталу банку: українські; іноземні; спільні (за участю іноземного капіталу).

У процесі діяльності банки можуть утворювати об'єднання.

Банківські об'єднання утворюються банками (чисто банківські об'єднання) або іншими установами за участю банків (об’єднання змішаного типу) для ко­ординації та узгодження дій, підвищення ефективності своєї політики, захисту професійних інтересів. Основними видами банківських об’єднань є об’єднання корпоративного типу, асоційованого комерційного типу і некомерційні асоційовані об’єднання. Так в Україні функціонує Асоціація українських банків (АУБ) – недержавна незалежна добровільна некомерційна організація, що поєднує банківські установи та банківські об’єд­нання і створена для сприяння розвитку банківської системи України, представ­ництва інтересів своїх членів в органах державної влади та управління, захисту прав банків, забезпечення зв'язків з громадськістю.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 158; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь