Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МЕТА, ЗМІСТ, ПРИНЦИПИ ТА МЕТОДИ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВИ



Фінансова діяльність держави — це діяльність держави та її органів у галузі мобілізації, розподілу та витрачання централізованих і децентралізованих фондів коштів з метою покриття фінансових потреб держави й виконання її функцій.

Методи фінансової діяльності держави — це конкретні прийоми та засоби, за допомогою яких уповноважений державою орган від її імені мобілізує, розподіляє та використовує фонди коштів.

основні напрями фінансової діяльності держави можна виділити три відповідні групи методів фінансової діяльності держави: 1) мобілізація; 2) розподіл; 3) використання.

         Мобілізації використовуються наведені нижче методи.

1)Обов’язковий, який полягає у примусовому й безвідплатному вилученні частини грошових коштів у власників на користь держави.

Цей метод передбачає встановлення виду платежу, його точного розміру, терміну внесення платежу обов’язкової санкції за порушення терміну у вигляді пені, штрафів.

2)Добровільний метод мобілізації коштів у юридичних осіб і населення (грошово-речові лотереї, позики різних видів, акції, випуск державою облігацій, інших цінних паперів).

           Розподілу коштів використовують такі методи:

метод фінансування — безвідплатний, безповоротний, цільовий, плановий відпуск коштів з централізованого фонду (бюджету). Здійснюється у формі дотацій, субсидій і субвенцій;

метод кредитування — відпуск коштів на принципах повер­нення, строковості й відплатності. Існують два види кредиту: державний, коли позичальником виступає держава, а кредитором — юридичні особи й громадяни; банківський, коли кредиторами виступають кредитні установи.

       Використання встановлюються такі методи:

метод встановлення цільового призначення державних грошових фондів коштів (наприклад, Пенсійного фонду);

метод встановлення порядку використання коштів;

метод встановлення компетентними органами фінансових нормативів і лімітів використання грошових коштів;

метод фінансового контролю;

метод планування та ін.

Зміст фінансової діяльност і виявляється на окремих стадіях її здійснення:

l. На стадії формування централізованих і децентралізованих фондів утворюються бюджетні фонди (Державного бюджету України і місцевих бюджетів), децентралізованих фондів.

2. На стадії розподілу коштів фінансова діяльність здійснюється на трьох рівнях:

а) формування грошових фондів, яке відбувається, наприклад, за надходження коштів у бюджети (податок з доходів фізичних осіб, наприклад, поділяється на три частини, що надходять у місцеві бюджети різних видів);

б) власне розподіл - рух коштів, уже закріплених за окремими бюджетами, на фінансування державних завдань і функцій;

в) перерозподіл, який здійснюють через механізми непрямих податків, мита, трансферних платежів.

3. На стадії використання державних коштів фінансова діяльність розділяється за різними напрямами (галузями, регіонами тощо).

4. На завершальній стадії — стадії контролю за рухом грошових фондів, який вирізняється подвійністю, на відміну від перших трьох стадій руху грошових фондів, які послідовно випливають одна з одної І закінчення однієї припускає початок наступної: а) з одного боку, контроль є наскрізним і здійснюється на кожній стадії руху коштів; б) з другого - виступає як підсумковий етап у русі грошових ресурсів, що поєднує підсумково-звітні дії.

Фінансова діяльність здійснюється за принципами, основні з яких закріплені Конституцією України.

Принцип законності означає здійснення фінансової діяльності на всіх етапах руху грошових фондів за чіткої регламентації їх нормами фінансового права, можливості застосування державного примусу.

Принцип плановості полягає у здійсненні фінансової діяльності чітко впорядковано, послідовно, збалансовано за детального закріплення процедур і порядку руху коштів.

Принцип гласності виражається у взаємозв’язку руху, співвідношенні та збалансованості різних грошових потоків, грошових фондів, доведенні до громадян та інших суб’єктів змісту проектів фінансово-правових актів, підсумкових актів за результатами їх застосування.

Принцип системності вимагає здійснення фінансової діяльності щодо взаємозалежних інститутів фінансової системи за певного співвідношення, взаємопроникнення ланок фінансової системи держави (бюджетної системи, кредитної системи, обов’язкового державного страхування, фінансів підприємств).

  24.СТРУКТУРА ТА ПОВНОВАЖЕННЯ КЕРІВНИХ ОРГАНІВ ООН

Статут ООН був прийнятий на конференції в Сан-Франциско 26 червня 1945 року й вступив в силу 24 жовтня 1945 р. Він являється міжнародним документом, обов’язковим до виконання для всіх держав, визначає загальні цілі й принципи ООН, є міжнародно-правовою основою всеосяжної системи безпеки, а також є кодексом поведінки держав у військовій, політичній, економічній, екологічній та гуманітарній сферах.

ООН є відкритою міжнародною організацією й кожна держава, яка приймає на себе обов’язки, закріплені в Статуті, може стати її членом. Членами організації на сьогодні є 192 держави, Україна є членом організації з моменту створення. Керівними органами організації є:

1. Генеральна Асамблея – представлені всі держави, кожна з яких має один голос, незалежно від розмірів території, чисельності населення, рівня економічного розвитку тощо. Генеральна Асамблея може обговорювати будь-які питання або справи в межах Статуту ООН, робити рекомендації членам ООН, Раді Безпеки. Рішення ГА приймаються простою більшістю, за виключенням випадків, коли вимагається 2/3 присутніх і членів організації, які беруть участь в голосуванні. Члени Організації, які мають заборгованість по сплаті членських внесків в ООН, не мають права голосу, якщо борг рівний або перевищує суму внесків, виплачених впродовж попередніх двох років.

2. Рада Безпеки ООН – це єдиний орган у системі ООН, який діє від імені її членів. Вона наділена правом розслідувати будь-яку ситуацію, яка може загрожувати підтриманню міжнародного миру й безпеки. Вона складається з 15 держав, п’ять з яких мають статус постійних членів (Великобританія, КНР, Російська Федерація, США, Франція) і 10 непостійних. Останні обираються відповідно до встановлених квот.

В Раді Безпеки діє принцип одностайності постійних членів, якщо один із них голосує проти прийняття рішення (окрім процедурних питань), то воно вважається відхиленим. У такому випадку кажуть про накладення вето.

3. Економічна і Соціальна Рада (ЕКОСОР)–складається з 54 членів, щорічно 18 з яких обираються на трирічний термін для заміни такої ж кількості членів, термін повноважень яких закінчився. Рада уповноважена відігравати центральну координаційну роль в економічній й науково-технічній діяльності ООН, забезпечувати кваліфіковане обговорення міжнародних економічних і соціальних проблем в ООН, проводити дослідження й готувати доповіді з цих питань, сприяти співробітництву держав в економічних і соціальних областях. У її складі працюють комісії й комітети.

4. Міжнародний Суд ООН.

5. Генеральний секретар і Секретаріат.Генеральний секретар є головною адміністративною особою. Призначається Генеральною Асамблеєю за рекомендацією Ради Безпеки терміном на 5 років з правом повторного переобрання. Він щорічно подає звіти про роботу ООН Генеральній Асамблеї й несе відповідальність за роботу організації в цілому. Генеральний секретар несе відповідальність за призначення персоналу Організації відповідно положень, встановлених Генеральною Асамблеєю. Генеральний секретар і його підопічні приймають статус міжнародних посадових осіб і не можуть отримувати інструкції від урядів або влад інших держав; зі своєї сторони держави-члени ООН зобов’язуються не впливати на них.

Секретаріат – головний адміністративно-технічний орган ООН, який забезпечує нормальну діяльність ООН, включаючи всі її органи; складає огляди світових економічних і соціальних проблем тощо.

7. Спеціалізовані установи ООН–це міжнародні установи та організації універсального характеру, які здійснюють співробітництво в спеціальних областях: економічній, соціальній, гуманітарній, в сфері освіти тощо. Вони функціонують на постійній основі відповідно установчих документів і угод ООН і являються самостійними організаціями, які добровільно прийняли на себе статус спеціалізованих установ.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 181; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь