Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ. МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ



МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

ЛЬВІВСЬКА ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА АКАДЕМІЯ

Кафедра економіки, менеджменту та державного управління

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

До виконання індивідуальних науково-дослідних завдань

З навчальної дисципліни «Статистика»

Та методичні рекомендації до їх виконання

для студентів, які навчаються за

галуззю знань 0305 «Економіка і підприємництво» за

напрямом  підготовки 6.030508 «Фінанси»

Денна форма навчання

 

 

 

Львів – 2011



УДК

ББК

Статистика // Індивідуальні науково-дослідні завдання та методичні рекомендації до їх виконання. – Львів, ЛДФА: Видавництво ВТЗНВ, 2011. – 52с.

 

Розробник:

Капленко Г.В., кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри економіки, менеджменту та державного управління Львівської державної фінансової академії

 



ЗМІСТ

 

Вступ 4
1. Етапи виконання студентами індивідуального науково-дослідного завдання 6
2. Методичні вказівки до оформлення індивідуального науково-дослідного завдання 10
3. Загальні вимоги до виконання науково-дослідного завдання 12
4. Вказівки про порядок виконання та оформлення розрахункової частини індивідуальних завдань із дисципліни «Статистика» 13
5. Методичні вказівки до виконання розрахунково-графічної частини індивідуальних науково-дослідних завдань з використанням MS EXCEL 23
Вказівки про порядок виконання та оформлення індивідуальних науково-дослідних завдань із дисципліни «Статистика……………  
Індивідуальні завдання з дисципліни «Статистика»…………………………..  
Вихідні дані для проведення вибіркового спостереження та формування масиву первинних даних………………………………………………………..  
Методичні вказівки до виконання індивідуального завдання з використанням MS EXCEL……………………………………………………..  
Завдання 1. Тема «Зведення та групування»…………………………………..  
Завдання 2. Тема «Узагальнюючі статистичні показники»…………………..  
Завдання 3. Тема «Статистичні методи вимірювання взаємозв'язків»………  
Завдання 4. Тема «Аналіз інтенсивності динаміки і тенденцій розвитку»…..  
Завдання 5. Тема «Індексний метод»…………………………………………..  
Завдання 6. Тема «Вибірковий метод»…………………………………………  
Література………………………………………………………………………..  


Вступ

 

Дані методичні рекомендації призначені для студентів денної форми навчання які навчаються за галуззю знань 0305 «Економіка і підприємництво» за напрямом підготовки 6.030508 «Фінанси», що в межах самостійної роботи виконують індивідуальне науково-дослідне завдання з дисципліни «Статистика».

Незалежно від рівня та етапу економічного розвитку, характеру політичної системи, статистика на протязі довгих років одночасно була необхідним та ефективним інструментом державного управління і наукою, яка досліджує кількісну сторону масових явищ. Виконує різноманітні функції збору, систематизації і аналізу інформації, яка характеризує економічний і соціальний розвиток суспільства, вона завжди грала роль головного поставника фактів для управлінських, науково-дослідницьких та практичних потреб різного роду структур, організацій і населення.

Вивчення статистики є важливою складовою частиною сучасної економічної освіти. Статистика як наука покликана відображати реалії суспільного життя та його проблеми. Статистичні дані характеризують розвиток окремих сторін життя суспільства і є інформаційною базою для прийняття управлінських рішень.

Однією із умов правильного сприйняття і практичного використання статистичної інформації, кваліфікованих висновків і обґрунтованих прогнозів є знання статистичної методології вивчення кількісної сторони соціально-економічних явищ та умов їх застосування в економічному дослідженні.

Оволодіння методами статистичного вимірювання і аналізу складних суспільних явищ – невід’ємний елемент підготовки висококваліфікованих економістів, бухгалтерів і фінансистів

Формування складних ринкових відносин вимагають від фахівців економічних спеціальностей вміння творчо підходити до виконання своїх обов’язків, вірно аналізувати економічну інформацію і приймати виважені, науково обґрунтовані господарсько-управлінські рішення. Тому дуже актуальним стає оволодіння майбутніми фахівцями-економістами досвідом: формування власного погляду щодо різноманітних актуальних проблем, виконання теоретичного і аналітичного дослідження, розробки системи заходів підвищення соціально-економічної ефективності діяльності підприємства.

Одним із найважливіших завдань вузівської підготовки є широке залучення студентів до наукових досліджень. Знання і уміння, необхідні для вироблення навиків науково-дослідної роботи майбутні спеціалісти отримують впродовж всього періоду навчання.

Виконання індивідуального науково-дослідного завдання сприяє поглибленню і закріпленню теоретичних знань, отриманих студентами при прослуховуванні лекційного курсу та самостійному вивченню дисципліни, виробленню навичок аналізу соціально-економічних явищ та процесів.

Самостійне виконання практичних завдань ставить за мету оволодіння основами знань та навичок у питаннях розробки програм статистичних обстежень, обробки і зведення даних; обчислення та інтерпретації статистичних показників; аналізу масивів статистичних даних; визначення факторів, які формують рівень, варіацію і розвиток суспільних явищ та оцінювання сили їхнього впливу; вимірювання інтенсивності динаміки та щільності зв’язку; аналізу тенденцій розвитку взаємозв'язків секторів ринкової економіки.

 

Метою методичних рекомендацій є формування уявлень про структуру, зміст та організацію науково-дослідної роботи студентів з дисципліни «Статистика». В процесі науково-дослідної роботи студент має набути навичок:

- вміти оцінювати актуальність намічених досліджень;

- вміти формувати мету і завдання дослідження;

- вміти виконувати аналітичний огляд літератури з теми науково-дослідної роботи;

- вміти виконувати теоретичні та аналітичні дослідження;

- вміти виступати з доповідями на конференціях з даного курсу.

Для науково-дослідної роботи характерна певна послідовність протягом всього процесу дослідження, що дозволяє планувати та поетапно контролювати її результати. Зміст і послідовність виконання науково-дослідного завдання носять індивідуальний характер і контролюються викладачем, але в цілому рекомендується розподілити і проводити роботу у певній послідовності.

Загальна організаційно-методична характеристика етапів виконання індивідуального науково-дослідного завдання наведена в таблиці 1.

 

Таблиця 1. Основні етапи науково-дослідної роботи студентів

Назва етапу Коротка характеристика етапу НДР Результати виконання Форма контролю
І етап (початковий) Вивчення теоретичного матеріалу з питань початкового етапу наукового дослідження. Бібліографічний пошук літературних джерел. Вибір об’єкта дослідження. Формування мети та завдань дослідження. Визначення методології аналізу і прогнозу, систематизація статистичного матеріалу, визначення його повноти, порівнянності, репрезентативності. Написання методичної частини. Впорядкований список літературних джерел. Звіт про результати НДР Залік
ІІ етап (аналітично-розрахунковий) Завершення теоретичного дослідження. Розробка плану практичного дослідження. Обробка статистичних даних, розрахунок необхідних показників. Узагальнення результатів аналізу. Виконання аналітичного дослідження. Звіт про результати НДР. Залік
ІІІ етап (заключний) Завершення дослідження. Письмове та графічне оформлення отриманих результатів НДР. Розробка та обґрунтування основних висновків. Звіт про результати НДР. Залік

1. Етапи виконання студентами індивідуального науково-дослідного завдання


Заключний етап НДР

На даному етапі варто конкретніше зупинитися на письмовому та графічному оформленні отриманих результатів. За результатами заключного етапу у студента має бути звіт. Крім того студент має представити звіт про виконання ІНДЗ на кафедру та захистити у викладача.

Отже:

1. ІНДЗ ми розглядаємо як навчальний модуль, який виконується самостійно і оцінюється як частка навчального курсу з врахуванням у загальній оцінці за курс. Це надає вагомості даній роботі і робить її зміст вартісним.

2. ІНДЗ визначає зміст, технологію самостійної роботи студента та структурує її.

3. Індивідуалізація роботи студента виключає списування, дублювання видів робіт та сприяє індивідуальній відповідальності за виконану роботу.

4. ІНДЗ містить елемент пошукової, частково науково-дослідної роботи і виступає чинником залучення студента до науково-дослідницької діяльності, яка може бути продовжена через виконання курсової, дипломної, магістерської роботи тощо.

5. Кінцевим завданням виконання студентом науково-дослідної роботи є: аналіз стану та динаміки конкретних явищ або об’єктів дослідження на основі широкого використання статистичних і математично-статистичних методів в оцінці стану, перспектив їх розвитку, побудови прогнозних економіко-статистичних моделей та вироблення конкретних рекомендацій з їх використання, визначення резервів та шляхів розвитку досліджуваного явища або об’єкту.

В процесі виконання ІНДЗ студент повинен показати:

1. Знання основних економічних законів і категорій.

2. Вміння вибрати ключові питання у розвитку об’єкта та методології дослідження.

3. Здатність формувати систему економічних показників, які характеризують розвиток об’єкта дослідження.

4. Володіння методикою статистичного аналізу об’єкта дослідження з використанням основних математико-статистичних методів.

5. Вміння інтерпретувати результати досліджень.



Структура і зміст НДР

Виконання науково-дослідної роботи оформлюється складанням звіту.

Загальними вимогами до звіту про НДР є його чітка структура, логічна послідовність викладення матеріалу. Викладені результати роботи повинні бути підтверджені аналітичними дослідженнями з обраної теми, а висновки – обґрунтовані та конкретні.

Звіт про результати НДР повинен мати таку структуру:

1. Титульний лист (Додаток 1).

2. Зміст.

3. Основна частина.

4. Список літератури.

5. Додатки.

Основна частина звіту про НДР включає в себе такі розділи:

- вступ разом з аналітичним оглядом стану проблеми дослідження і обґрунтування обраної тематики НДР;

- розділи звіту відображають методику зміст і результати виконаної розрахункової частини роботи;

- висновки.

У вступі приводиться коротка характеристика проблеми, якій присвячена робота. Формулюється мета роботи, актуальність наукового дослідження, визначаються основні завдання та напрямок роботи.

В розділах звіту послідовно викладається матеріал за результатами виконання науково-дослідної роботи.

Закінчується звіт висновком. Його змістом є чітко обґрунтована загальна оцінка результатів науково-дослідної роботи.

Список використаної літератури слід подавати в такій послідовності:

1. Законодавчі акти та постанови Уряду Україні.

2. Інструкції, нормативні акти міністерств і відомств.

3. Доповіді, виступи керівників держави.

4. Спеціальна література – підручники, монографії, брошури, статті (в алфавітному порядку).

5. Спеціальні журнали, періодичні видання (додаток Б).

Використані джерела необхідно вказувати в квадратних дужках після відповідного посилання (порядковий номер джерела у списку використаної літератури. Наприклад, (у тексті: [2]).

Оформлення звіту про НДР

Текст звіту має бути написаним від руки чітким, розбірливим почерком, без виправлень, або виконаним у вигляді комп’ютерного набору, на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210 х 297 мм). Текст роботи слід писати або друкувати, додержуючись таких полів: верхнє і нижнє – не менше 20 мм, ліве – не менше 25 мм, праве – не менше 10 мм., шрифт – Times New Roman, розмір шрифту – 14, інтервал між рядками – 1, 5. При виконанні роботи у роздрукованому на комп’ютері вигляді студент додає обов’язково електронний варіант роботи на дискеті або іншому носії. Рукопис текстової частини звіту слід писати чорнилом (пастою) одного кольору (чорний, синій, фіолетовий). Виконання тексту різнокольоровими чорнилами не допускається.

Вступ, основні розділи, висновки і список літератури у визначеній послідовності починаються з нової сторінки. Заголовки розділів розташовують посередині рядка симетрично тексту, пишуться великими літерами, не підкреслюючи. Заголовки підрозділів і пунктів пишуться малими літерами (крім першої) відступивши від краю тексту 15...17 мм. Якщо заголовок складається з двох речень, їх розділяють крапкою. Перенос слів у заголовку не допускається. Крапку в кінці заголовку не ставлять. Усі заголовки розміщують на одному аркуші з наступним текстом. Не допускається розміщувати назву розділу, підрозділу та пункту в нижній частині сторінки, якщо після неї розміщено тільки один рядок тексту. Відстань між заголовком і подальшим чи попереднім текстом – незаповнений рядок.

Усі сторінки повинні мати суцільну нумерацію впродовж усього тексту, починаючи з титульного аркуша. Номер сторінки проставляють у правому верхньому кутку сторінки без крапки в кінці. На титульному аркуші номер сторінки не проставляють. Ілюстрації й таблиці, що розміщені на окремих сторінках, включають до загальної нумерації сторінки роботи.

Скорочення слів і словосполучень у роботі виконуються відповідно до чинних стандартів з бібліотечної та видавничої справи.

Таблиці та ілюстрації (креслення, рисунки, графіки, схеми, діаграми) розміщують безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше, або на наступній сторінці. На всі таблиці та ілюстрації мають бути посилання в роботі. Таблиці та ілюстрації нумеруються арабськими цифрами порядковою нумерацією в межах розділу, за винятком таблиць та ілюстрацій, що наводяться в додатках. Номер таблиці або ілюстрації складається з номера завдання і порядкового номера таблиці або ілюстрації, відокремлених крапкою, наприклад, таблиця 2.1 – перша таблиця до другого завдання, рисунок 3.2 – другий рисунок до третього завдання. Таблиця повинна мати заголовок, який пишуть або друкують малими літерами (крім першої великої) і вміщують над таблицею. Таблиці мають бути оформлені згідно вимог та правил.

Графічні зображення даних теж мають назву, яку розміщують під ілюстрацією і позначають словом “Рисунок___”, наприклад, “Рисунок 3.1. Кількість загальноосвітніх середніх шкіл Львівської області у 2001-2010 рр.”, “Рисунок 3.3. Полігон розподілу сімей за кількістю дітей у Львівській області в 2010 р.”.

Формули та рівняння в звіті розташовують безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються, посередині сторінки. Вище і нижче кожної формули або рівняння залишають не менше одного вільного рядка. Формули і рівняння нумерують порядковою нумерацією в межах розділу. Номер формули або рівняння складається з номера завдання і порядкового номера формули або рівняння відокремлених крапкою, наприклад, формула (1.3) – третя формула першого завдання. Номер формули або рівняння вказується в дужках у крайньому правому положенні на рядку. Пояснення значень символів числових коефіцієнтів, що входять до формули чи рівняння, наводять безпосередньо під формулою у тій послідовності, в якій вони наведені у формулі чи рівнянні. Наприклад,

                                   (3.1)

де хі  – індивідуальні значення ознаки окремих одиниць сукупності;

п – кількість одиниць сукупності.

 

Додатки до звіту оформляють у вигляді окремої частини, розташовуючи додатки в порядку появи посилань на них у тексті роботи. Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Г, Є, З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, додаток А, додаток Б і т.д. Додатки повинні мати спільну з рештою роботи наскрізну нумерацію сторінок.

Додаток повинен мати заголовок, надрукований вгорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої повинно бути надруковано слово “Додаток ___” і велика літера, що позначає додаток.

Рекомендована тематика теоретичних питань для науково-дослідної роботи

1. Практичний аспект застосування загальнонаукових методів статистики.

2. Еволюція та розвиток статистики як науки.

3. Господарський облік як первинна форма статистики.

4. Школа політичної арифметики. Представники та основні досягнення в області статистики.

5. Вільям Петті як основоположник політичної арифметики

6. Державознавство – описова школа статистики. Представники та основні ідеї.

7. Герман Конрінг як один із основоположників описової школи статистики.

Завдання 2

Завдання 3

Завдання 4

Тема «Вибірковий метод»

1. За результатами виконання п.5 завдання 2 з імовірністю 0, 997 визначити, в яких межах можна очікувати середню фактичну ціну продукції А вищого і першого сорту в генеральній сукупності.

2. По продукції А з імовірністю 0, 954 визначити за фактичними і плановими даними, в яких межах слід очікувати питому вагу продукції А вищого сорту в генеральній сукупності.

3. За результатами виконання п.5 завдання 2 визначити, яку кількість заводів необхідно відібрати для вибіркового обстеження методом безповторного випадкового відбору, щоб з імовірністю 0, 997 помилка вибірки для середньої фактичної ціни продукції А вищого сорту не перевищувала 2% її середнього значення.



Таблиця 2. Основні показники діяльності підприємств

Номер заводу

2007

2008

2009

2010

2009 2010 за планом фактично 2009 2010
А 1 2 3 4 5 6 7 8 9

1

26, 3

28, 6

49, 0

47, 9

51, 0

54, 1

75, 5

382

379

2

70, 7

91, 8

85, 7

89, 8

96, 9

102, 0

151, 0

558

565

3

68, 7

72, 4

111, 2

110, 2

118, 3

120, 4

123, 4

648

653

4

42, 4

44, 9

66, 3

68, 3

67, 3

71, 4

126, 5

449

447

5

50, 5

54, 1

95, 9

100, 0

109, 1

112, 2

115, 3

625

627

6

35, 4

49, 0

68, 3

70, 4

69, 4

71, 4

73, 4

400

402

7

58, 6

60, 2

61, 2

63, 2

65, 3

68, 3

68, 3

480

482

8

63, 6

67, 3

76, 5

82, 6

80, 6

83, 6

101, 0

560

571

9

51, 5

54, 1

84, 7

86, 7

90, 8

95, 9

101, 0

542

546

10

75, 8

81, 6

109, 1

92, 8

119, 3

139, 7

171, 4

648

645

11

75, 8

78, 5

127, 5

132, 6

141, 8

142, 8

151, 0

613

610

12

32, 3

33, 7

61, 2

60, 2

67, 3

67, 3

69, 4

381

390

13

28, 3

31, 6

51, 0

54, 1

53, 0

56, 1

55, 1

390

403

14

31, 3

35, 7

78, 5

75, 5

82, 6

83, 6

84, 7

590

558

15

34, 3

36, 7

69, 4

73, 4

72, 4

73, 4

75, 5

465

463

16

28, 3

30, 6

54, 1

58, 1

60, 2

61, 2

62, 2

422

431

17

78, 8

78, 5

84, 7

85, 7

97, 9

85, 7

97, 9

479

474

18

50, 5

53, 0

53, 0

66, 3

55, 1

53, 0

66, 3

390

394

19

87, 9

93, 8

98, 9

103, 0

106, 1

103, 0

106, 1

463

474

20

55, 6

60, 2

59, 2

65, 3

66, 3

65, 3

66, 3

420

436

21

63, 6

63, 2

69, 4

76, 5

78, 5

76, 5

78, 5

467

488

22

103, 0

109, 1

111, 2

112, 2

112, 2

112, 2

112, 2

469

482

23

103, 2

101, 6

137, 7

145, 9

151, 0

145, 9

151, 0

560

575

24

81, 8

89, 8

94, 9

97, 9

100, 0

97, 9

100, 0

386

399

25

76, 8

75, 5

80, 6

86, 7

88, 7

86, 7

88, 7

457

448

26

58, 6

61, 2

85, 7

88, 7

96, 9

98, 9

100, 0

460

465

27

22, 2

24, 5

21, 4

26, 5

29, 6

33, 7

33, 7

372

366

Продовження тал. 2

А

1

2

3

4

5

6

7

8

9

28

68, 7

71, 4

100, 0

97, 9

98, 9

103, 0

101, 0

653

668

29

22, 2

22, 4

49, 0

51, 0

51, 0

54, 1

55, 1

459

467

30

35, 4

39, 8

56, 1

58, 1

62, 2

64, 3

67, 3

400

405

31

36, 4

37, 7

68, 3

69, 4

72, 4

73, 4

73, 4

487

509

32

52, 5

56, 1

85, 7

93, 8

105, 1

110, 2

113, 2

460

479

33

47, 5

51, 0

74, 5

81, 6

82, 6

86, 7

90, 8

520

527

34

64, 6

68, 3

121, 4

123, 4

128, 5

144, 8

132, 6

531

517

35

42, 4

46, 9

47, 9

50, 0

53, 0

57, 1

59, 2

475

494

36

81, 8

81, 6

109, 1

111, 2

119, 3

132, 6

146, 9

621

630

37

53, 5

57, 1

78, 5

83, 6

86, 7

89, 8

87, 7

438

447

38

78, 8

80, 6

174, 4

178, 5

183, 6

185, 6

196, 9

527

522

39

61, 6

78, 5

91, 8

100, 0

107, 1

111, 2

118, 3

635

647

40

70, 7

72, 4

107, 1

119, 3

126, 5

130, 6

133, 6

598

605

41

54, 5

53, 0

86, 7

96, 9

103, 0

110, 2

115, 3

520

528

42

69, 7

73, 4

64, 3

68, 3

78, 5

88, 7

90, 8

500

518

43

71, 7

74, 5

57, 1

60, 2

68, 3

79, 6

83, 6

520

524

44

68, 7

68, 3

73, 4

78, 5

89, 8

96, 9

94, 9

531

544

45

46, 5

47, 9

65, 3

73, 4

79, 6

81, 6

82, 6

552

558

46

108, 1

112, 2

126, 5

148, 9

171, 4

189, 7

193, 8

654

648

47

39, 4

41, 8

26, 5

29, 6

44, 9

58, 1

50, 0

424

431

48

122, 4

127, 1

235, 6

242, 8

246, 8

290, 7

320, 3

436

423

49

92, 9

96, 9

169, 3

191, 8

173, 4

175, 4

208, 1

655

679

50

40, 4

42, 8

37, 7

38, 8

53, 0

47, 9

49, 0

417

425

51

39, 4

40, 8

44, 9

47, 9

51, 0

54, 1

55, 1

500

506

52

50, 5

52, 0

73, 4

77, 5

80, 6

83, 6

84, 7

644

663

53

84, 8

84, 7

159, 1

171, 4

172, 4

174, 4

186, 7

674

682

54

70, 7

61, 2

71, 4

76, 5

79, 6

82, 6

81, 6

540

548

55

76, 8

81, 6

98, 9

107, 1

115, 3

137, 7

136, 7

475

484

56

32, 3

33, 7

52, 0

58, 1

62, 2

65, 3

67, 3

475

484

57

51, 5

55, 1

75, 5

83, 6

88, 7

100, 0

103, 0

580

586

58

58, 6

61, 2

71, 4

79, 6

85, 7

88, 7

86, 7

500

508

59

27, 3

29, 6

44, 9

47, 9

51, 0

54, 1

54, 1

417

424

Продовження тал. 2

А

1

2

3

4

5

6

7

8

9

60

33, 3

32, 6

28, 6

31, 6

34, 7

35, 7

36, 7

375

389

61

96, 0

102, 0

95, 9

121, 8

137, 5

224, 4

235, 6

557

551

62

46, 5

50, 0

55, 1

59, 2

68, 3

74, 5

80, 6

531

545

63

52, 5

55, 1

60, 2

64, 3

55, 1

66, 3

67, 3

600

609

64

30, 3

31, 6

64, 3

75, 5

76, 5

77, 5

88, 7

398

402

65

38, 4

27, 5

25, 5

26, 5

27, 5

28, 6

29, 6

560

566

66

32, 3

33, 7

53, 0

43, 9

65, 3

66, 3

69, 4

400

416

67

35, 4

37, 7

25, 5

26, 5

27, 5

28, 6

28, 6

500

525

68

47, 5

49, 0

101, 0

121, 4

130, 6

141, 8

130, 6

634

844

69

40, 4

42, 8

61, 2

61, 2

62, 2

63, 2

74, 5

500

507

70

50, 5

50, 0

71, 4

72, 4

74, 5

75, 5

76, 5

606

616

71

77, 8

80, 6

107, 1

110, 2

112, 2

112, 2

124, 4

638

652

72

40, 4

41, 8

64, 3

65, 3

66, 3

78, 5

75, 5

485

491

73

101, 0

103, 0

163, 2

166, 3

173, 4

178, 5

193, 8

720

736

74

70, 7

73, 4

112, 2

118, 3

120, 4

122, 4

135, 7

715

728

75

41, 4

43, 9

63, 2

64, 3

66, 3

69, 4

81, 6

500

522

76

23, 2

26, 5

39, 8

40, 8

43, 9

45, 9

46, 9

376

381

77

32, 3

34, 7

65, 3

66, 3

68, 3

70, 4

71, 4

428

435

78

24, 2

27, 5

51, 0

52, 0

54, 1

56, 1

58, 1

388

394

79

25, 3

28, 6

53, 0

53, 0

54, 1

55, 1

57, 1

418

423

80

39, 4

39, 8

49, 0

39, 8

53, 0

66, 3

81, 6

473

486

81

22, 2

23, 5

51, 0

52, 0

53, 0

54, 1

56, 1

388

397

82

40, 4

43, 9

67, 3

69, 4

71, 4

67, 3

75, 5

355

364

83

35, 4

37, 7

57, 1

58, 1

58, 1

59, 2

61, 2

388

398

84

24, 2

26, 5

26, 5

27, 5

30, 6

31, 6

33, 7

590

592

85

55, 6

58, 1

18, 4

122, 4

104, 0

127, 5

151, 0

370

376

86

23, 2

26, 5

54, 1

58, 1

57, 1

58, 1

59, 2

390

396

87

40, 4

41, 8

66, 3

68, 3

69, 4

71, 4

74, 5

400

415

88

66, 7

71, 4

112, 2

114, 2

125, 5

117, 3

141, 8

712

738

89

26, 3

29, 6

62, 2

54, 1

59, 2

61, 2

66, 3

300

330

90

106, 5

95, 1

165, 1

167, 7

271, 3

275, 4

292, 7

497

502

91

55, 6

60, 2

73, 4

74, 5

78, 5

81, 6

84, 7

639

644

                     

Продовження тал. 2

 

А

1

2

3

4

5

6

7

8

9

92

36, 4

39, 8

56, 1

58, 1

59, 2

61, 2

64, 3

407

429

93

40, 4

43, 9

46, 9

49, 0

51, 0

54, 1

66, 3

466

475

94

36, 4

36, 7

94, 9

95, 9

97, 9

98, 9

112, 2

500

504

95

35, 4

37, 7

50, 0

51, 0

53, 0

54, 1

55, 1

392

401

96

38, 4

40, 8

81, 6

80, 6

82, 6

86, 7

88, 7

300

513

97

24, 2

28, 6

54, 1

55, 1

57, 1

60, 2

61, 2

341

365

98

62, 6

75, 4

135, 9

148, 9

159, 7

163, 3

181, 4

403

405

99

41, 4

44, 9

85, 7

86, 7

89, 8

101, 8

96, 9

447

423

100

74, 1

65, 8

93, 6

107, 8

129, 0

122, 1

130, 6

515

501

 

Таблиця 3. Основні характеристики продукції А

Номер заводу

Продукція А у 2010 році

за планом

Фактично

Кількість одиниць

Собівартість, грн.

Ціна, грн.

Кількість одиниць

Собівартість, грн.

Ціна, грн.

Вищий сорт Перший сорт Вищий сорт Перший сорт Вищий сорт Перший сорт Вищий сорт Перший сорт Вищий сорт Перший сорт Вищий сорт Перший сорт

А

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

1

200 400 28 22 36 27 210 450 27 23 39 28

2

500 300 28 22 36 27 510 100 26 23 33 29

3

550 940 28 23 37 28 550 1050 28 23 39 30

4

580 900 29 24 37 29 540 1100 29 23 38 31

5

130 450 29 24 36 29 150 452 29 25 38 30

6

800 200 34 20 39 24 900 150 33 19 40 25

7

200 300 33 21 39 24 250 305 31 20 39 25

8

150 600 29 24 37 29 180 605 30 22 37 30

9

160 140 28 20 36 25 500 190 27 19 38 27

10

80 220 30 24 36 25 550 180 29 24 37 26

11

400 130 29 24 37 29 390 180 28 24 38 30

Продовження табл.. 3

А

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

12

700 500 28 21 37 29 750 350 28 20 38 29

13

1100 200 27 22 40 28 1300 210 26 21 40 28

14

360 400 29 24 37 29 410 500 28 24 39 30

15

730 170 30 25 35 25 800 160 29 23 36 27

16

400 310 27 25 29 27 420 300 28 24 30 28

17

620 270 35 33 47 42 640 290 34 32 47 45

18

310 420 31 29 38 33 330 410 30 29 40 48

19

170 620 29 27 41 38 200 640 26 28 41 39

20

470 300 34 32 45 41 490 300 34 32 47 44

21

440 520 32 29 41 39 470 530 32 28 43 41

22

700 100 29 27 36 33 760 90 29 27 36 35

23

820 210 31 29 51 44 860 230 30 27 52 48

24

170 360 36 33 48 42 190 370 35 32 49 43

25

220 460 28 31 58 50 260 420 34 30 56 54

26

570 300 29 28 43 40 580 340 29 27 44 43

27

180 420 35 32 46 42 230 430 34 31 48 49

28

1370 1210 28 25 38 34 1400 1260 27 23 41 37

29

420 370 31 29 40 37 550 390 30 29 40 39

30

640 510 39 33 53 49 610 580 36 33 55 53

31

460 420 32 29 45 40 470 430 32 28 45 41

32

610 270 37 35 52 48 660 240 36 34 54 50

33

840 650 30 28 40 37 860 640 28 25 40 39

34

1220 370 28 25 41 37 1300 400 29 24 40 40

35

400 560 32 25 35 29 410 270 28 25 40 30

36

800 400 30 26 34 28 540 120 27 22 38 28

37

300 500 29 24 37 27 400 600 26 22 35 29

38

600 390 30 25 37 29 280 510 28 23 41 32

39

1000 620 28 23 36 30 600 309 28 24 39 32

40

300 870 29 24 32 28 800 400 29 18 41 33

41

600 910 33 28 39 32 400 540 30 25 39 31

42

800 500 31 27 37 31 800 300 29 24 39 30

43

300 390 32 27 37 32 600 210 33 25 41 32

Продовження табл.. 3

А

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

44

900 420 30 23 35 28 300 500 30 23 41 31

45

870 440 26 21 32 27 700 540 28 25 38 29

46

560 320 30 25 35 30 640 210 27 21 39 30

47

340 570 31 26 36 29 820 360 31 25 41 31

48

720 280 29 24 37 29 810 270 29 24 40 30

49

590 340 29 23 35 28 420 570 28 23 41 29

50

1200 270 28 22 35 27 300 400 31 21 39 29

51

1300 510 31 23 37 28 800 240 27 20 38 28

52

600 740 30 25 35 27 400 510 30 22 39 29

53

540 670 32 27 36 31 620 340 32 25 40 31

54

720 440 29 24 36 28 400 620 33 24 41 38

55

810 310 30 22 39 31 100 410 33 24 40 31

56

810 310 30 22 39 29 610 200 29 23 38 28

57

560 810 28 23 39 29 1300 300 28 20 40 31

58

870 420 29 21 37 28 800 560 27 21 38 25

59

940 340 27 20 38 30 370 520 30 22 39 29

60

420 470 31 22 36 27 700 300 31 25 41 32

61

590 560 30 24 37 28 1800 400 29 24 41 30

62

960 720 32 25 35 27 1300 720 29 22 43 28

63

1000 300 29 25 37 35 1200 280 28 24 38 31

64

1200 280 28 26 37 30 1250 270 27 25 38 32

65

830 170 26 23 38 30 900 100 26 23 38 31

66

400 250 27 23 39 29 500 280 26 23 39 31

67

680 120 29 24 39 29 700 130 29 24 39 31

68

970 730 30 24 36 28 1000 645 29 25 38 30

69

745 800 30 22 40 28 845 850 30 22 40 28

70

670 600 31 23 39 28 720 650 31 22 39 30

71

1100 200 27 22 37 30 1200 220 27 21 38 32

72

850 540 26 23 39 28 900 500 27 24 39 29

73

1300 420 28 23 38 26 1340 500 28 23 38 28

74

660 100 27 22 37 26 700 180 28 23 38 27

75

240 400 31 25 40 28 280 480 32 25 40 35

Продовження табл.. 3

А

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

76

530 250 28 23 37 27 580 450 28 23 39 29

77

1080 950 25 22 31 27 1100 1000 26 22 32 29

78

360 350 26 20 28 23 420 400 26 21 28 25

79

670 900 26 21 30 24 740 1100 26 21 31 26

80

590 500 32 24 34 28 900 250 33 24 36 30

81

120 650 33 29 39 32 150 750 33 30 39 34

82

760 500 36 20 39 22 800 600 31 20 40 24

83

1030 400 31 20 37 23 1020 300 31 21 38 22

84

930 200 29 21 32 25 1000 250 31 21 38 24

85

660 600 31 21 37 22 720 650 29 22 33 27

86

835 680 34 28 36 32 910 720 33 29 37 35

87

1123 290 32 25 37 29 1220 300 32 25 38 31

88

947 100 32 24 37 29 1000 90 33 24 38 32

89

549 180 31 23 37 29 620 220 32 24 38 31

90

899 650 31 24 38 34 940 730 31 24 39 32

91

789 970 30 23 36 30 820 1030 31 23 38 32

92

530 201 30 22 36 29 640 195 30 23 38 31

93

691 480 29 21 36 28 780 540 30 21 37 30

94

1030 390 29 22 35 28 1025 420 29 22 36 30

95

800 555 33 25 39 27 830 990 32 25 39 29

96

449 213 27 21 36 23 530 222 26 21 37 24

97

784 250 28 20 36 24 870 370 28 21 36 26

98

329 860 28 23 39 25 410 900 27 23 40 27

99

1320 510 29 22 37 27 1400 450 28 22 39 29

100

940 1250 26 21 36 28 850 630 31 28 35 28

 

 



Рис. 1. Вихідні дані для виконання аналітичного групування

Рис. 2. В ікна «Мастера функций» та статистичних функцій

 

Після появи діалогового вікна функції «МАКС» (рис. 3) встановлюємо курсор у полі «Число1» та відмічаємо діапазон даних, для яких робимо розрахунок (див. рис. 1, комірки В4: В18). В активованій раніше комірці відповідно до вихідних даних з’явиться число (див. рис. 1, комірка В20).

Рис. 3. Вікно статистичної функції «МАКС»

 

Аналогічно знаходимо мінімальне значення групувального показника з використанням функції «МИН» (рис. 4), а результат занесемо у відповідну комірку (див. рис. 1, комірка В21).

 

Рис. 4. Вікно статистичної функції «МИН»

 

Далі обчислюємо величину інтервалу групування (1), формулу його розрахунку задано в комірці В22 (див. рис. 1). Наступний крок – визначення інтервалів групування для кожної групи: 1-й інтервал 28, 60 – 44, 40; 2-й інтервал 44, 41 – 60, 20; 3-й інтервал 60, 21 – 76, 00; 4-й інтервал 76, 01 – 91, 80. Результати розрахунків за відповідними формулами наведено в комірках B25: C28 (рис. 5).

Рис. 5. Розрахунок інтервалів аналітичного групування

 

Для формування груп відповідно до інтервалів можна спочатку відсортувати значення показників у порядку зростання середньорічної вартості основних виробничих засобів (факторного показника Х) з використанням меню «Данные» і команди «Сортировка». Після появи діалогового вікна команди «Сортировка» з міткою у полі «автоматически расширить выделенный диапазон» у полі «Сортировать по» обираємо «Столбец В» та вказуємо порядок сортування «по возрастанию» (рис. 6). Після натискання кнопки ОК у таблиці всі дані будуть розташовані в порядку зростання факторного показника.

 

Рис. 6. Вікна сортування даних

Далі можна візуально визначити діапазони значень факторного показника, які відповідають інтервалам, та відділити їх один від одного двома рядками, в яких будуть розміщені сумарні та середні значення по кожній групі (рис. 7).

Рис.7. Розподіл заводів по групах відповідно до інтервалів групування

 

Сумарне значення факторного показника по першій групі можна розрахувати з використанням кнопки «Автосумма» . Для розрахунку сумарного значення необхідно виділити діапазон даних, які необхідно додати, натиснути кнопку , після цього в наступній комірці з’явиться результат. Для наступних груп суму можна визначити шляхом копіювання формули по рядку. Середнє значення доцільно обчислити, використовуючи статистичну функцію «СРЗНАЧ» (рис. 8), або діленням групової суми на кількість одиниць у групі.

Рис. 8. Вікно функції «СРЗНАЧ»

У поле «Число 1» вводиться діапазон значень, для яких визначається середня величина, у нашому випадку в першій групі для показника «Середньорічна вартість основних виробничих засобів» це діапазон комірок В4: В8. Результат обчислення за цією функцією наведено в комірці В10 (рис. 9). У наступних групах середнє значення можна розрахувати шляхом копіювання формули по рядку. Середні значення показників по сукупності можна розрахувати різними способами, зокрема шляхом ділення суми всіх значень на 15. При розрахунку середніх значень необхідно дотримуватися їх раціональної точності, зокрема по перших двох показниках здійснити округлення до 0, 1, а по третьому – до 1. Для цього можна скористатися кнопкою «Уменшить разрядность», яка знаходиться на головній панелі. Покажемо результати обчислень сумарних і середніх значень у групах і сукупності загалом у робочій таблиці (див. рис. 9).

Рис. 9. Розрахунок сумарних і середніх значень показників

 

Для виконання групування можна також використовувати меню «Данные» команду «Расширенный фильтр» (рис. 10). Для виконання групування введемо позначення показників (комірки B2, C2, D2). Далі відповідно до встановлених інтервалів необхідно задати діапазон умов для кожної групи (рис. 11, комірки G4, J4, K4; M4, N4, P4), при цьому позначення показників повинно точно відповідати позначенню у вихідній таблиці, тому їх краще копіювати.

Після введення діапазону умов необхідно активувати команду «Расширенный фильтр» у меню «Данные». На екрані з’явиться діалогове вікно, в перше поле «Исходный диапазон» вводиться діапазон даних з позначеннями показників, у друге поле «Диапазон условий» вводиться діапазон умов для першої групи, включаючи позначення групувального показника, в трете поле «Поместить результат в диапазоне» вводиться діапазон комірок, де будуть розміщені результати (за умови вибору «Скопировать результат в другое место») (див. рис. 11). Увага! У цьому випадку результат виводять як формулу масиву, для цього натискають клавішу F2, потім одночасно Ctrl+Shsft+Enter.

Рис. 10. Вікно звернення до команди «Расширенный фильтр»

Рис. 11. Діалогове вікно команди «Расширенный фильтр»

В результаті у виділеному діапазоні будуть виведені значення усіх трьох показників у першій групі. Аналогічно виконуються дії для наступних груп. Для розрахунку кількості заводів у групах можна використати статистичну функцію «СЧЕТ», а для підрахунку сумарних і середніх значень показників – функції «СУММ» та «СРЗНАЧ» (рис. 12).

Рис. 12. Результати аналітичного групування за допомогою команди « Расширенный фильтр»

 

Результати розрахунків необхідно подати у вигляді підсумкової групової таблиці, яку оформлено відповідно до вимог (табл.4).

Таблиця 4

Рис. 14. Розрахунок відносних величин інтенсивності та порівняння

Середня величина – це узагальнюючий показник однорідної сукупності, який характеризує типовий рівень ознаки у розрахунку на одиницю сукупності. Застосовують декілька видів середніх: середня арифметична проста і зважена, середня гармонійна проста і зважена, середня геометрична, мода, медіана та інші.

Завдання 2 п. 4 передбачає, що середню фактичну ціну та собівартість продукції А слід розраховувати як середню арифметичну зважену, оскільки вихідні дані є дискретним рядом розподілу.

Для обчислення середніх величин за формулами (5) доцільно сформувати масив даних, використовуючи графи 16-21 вихідної таблиці, а для виконання розрахунків у відповідні комірки внеси формули (рис. 15).

Рис. 15. Розрахунок середньої ціни та собівартості

Для характеристики розміру варіації ознаки використовують абсолютні показники: розмах варіації,  середнє лінійне відхилення, дисперсію, середнє квадратичне відхилення.

Слід мати на увазі, що прості показники варіації визначаються за індивідуальними даними, а зважені – у рядах розподілу.

Для порівняння варіації різних показників або одного показника у різних сукупностях застосовують відносні показники варіації: коефіцієнт осциляції; лінійний коефіцієнт варіації; квадратичний коефіцієнт варіації.

Завдання 2 п. 5 передбачає розрахунок показників варіації фактичної ціни продукції А вищого та першого сортів. Для полегшення обчислень доцільно виконати робочу таблицю з вихідними даними та розрахунковими величинами, використовуючи графи 16, 17.20, 21 вихідної таблиці, потім виконувати розрахунки за відповідними формулами (рис. 16).

Рис. 16. Розрахунок показників варіації фактичної ціни продукції А

 

Отже, середня фактична ціна продукції А вищого сорту для 15 заводів становить 38, 12 грн., середній розмір коливань – 1, 83 грн. або 4, 8%. Варіація ціни слабка, а сукупність – однорідна. Аналогічно наведеному прикладу необхідно виконати розрахунки для оцінювання варіації ціни продукції А першого сорту. Порівнявши значення квадратичного коефіцієнта варіації, можна зробити висновки про те, ціна якого виду продукції варіює сильніше.

Рис. 17. Розрахунок емпіричного кореляційного відношення та коефіцієнта детермінації.

 

Отже за результатами розрахунків можна зробити висновок про те, що між реалізованою продукцією (Y) та вартістю основних виробничих фондів (X) існує сильний (тісний) взаємозв'язок ( = 0, 893), а Y залежить від Х на 79, 8%.

Завдання 3 п. 2 передбачає для оцінювання тісноти взаємозв'язку між вартістю основних виробничих засобів і реалізованою продукцією розрахунок коефіцієнта Фехнера і коефіцієнта кореляції рангів Спірмена за формулами:

, ,

де С, Н – відповідно кількість співпадань і неспівпадань знаків відхилень від середньої; d – різниця рангів по X та Y.

Для розрахунку зазначених коефіцієнтів доцільно використовувати робочу таблицю, у якій навести знаки відхилень від середньої для кожної одиниці сукупності, а також ранги значень X та Y, а далі у відповідних комірках задати відповідні формули для обчислення (рис. 18).

Рис. 18. Розрахунок коефіцієнта Фехнера і коефіцієнта кореляції рангів Спірмена

 

Для вивчення взаємозв'язку між явищами застосовують також кореляційно-регресійний аналіз. Цей метод передбачає, що зв’язок між результативним і факторним показниками описують певною функцією, яку називають рівнянням регресії. Це може бути рівняння лінійне, параболічне, гіперболічне та ін. Для вибору конкретного рівняння використовують теоретичний аналіз або графічний метод.

 

За наявності прямолінійного зв’язку між показниками лінійне рівняння регресії має вигляд:

 ,

де  – параметри рівняння регресії; – розрахункові (теоретичні) значення Y; Х – значення факторного показника.

Параметр a1 називається коефіцієнтом регресії, він показує, на скільки одиниць змінюється Y при збільшенні Х на одиницю. Знак при a1 характеризує напрямок зв'язку (" +" – прямий, " -" – обернений).

Для знаходження a0 та a1 використовують метод найменших квадратів, а саме розв'язують відносно а0 і а1 систему рівнянь:

Виходячи із наведеної системи, параметри a0  та a1 можна визначити за формулами:

; .

За наявності прямолінійному зв’язку між показниками для оцінки його тісноти використовують лінійний коефіцієнт кореляції (r):

.

Показник r змінюється в межах від -1 до +1. Він набуває від’ємного значення при оберненому зв'язку, а додатного – при прямому. Прийнято вважати, що при 0< r<  зв’язок практично відсутній; < r<  – слабкий; < r<  – середній; < r<  – сильний; r>  – дуже сильний зв’язок. Коефіцієнт детермінації D = r2 показує, на скільки процентів варіація Y обумовлюється варіацією Х.

Завдання 3 п. 3 передбачає використання кореляційно-регресійного аналізу для вивчення взаємозв’язку між реалізованою продукцією (Y) та вартістю основних виробничих засобів (Х) у 2010 р. Для виконання розрахунків використаємо меню «Сервис», пакет «Анализ данных», інструмент аналізу «Регрессия» (рис. 19). У разі потреби пакет «Анализ данных» необхідно встановити, використовуючи меню «Сервис» – «Надстройки» – «AnalysisToolPak–VBA».

Рис. 19. Вихідні дані для кореляційно-регресійного аналізу та діалогове вікно пакету « Анализ данных»

 

У першому полі «Входной интервал Y» діалогового вікна інструменту аналізу «Регрессия» введемо інтервал значень результативного показника – реалізованої продукції, у поле «Входной интервал Х» – інтервал значень факторного показника ­ середньорічної вартості основних виробничих засобів. За бажанням результати можна вивести на цьому ж листі шляхом відмітки «Параметры вывода» «Выходной интервал», встановленням курсору в третьому полі та активуванням комірки, з якої почнеться виведення результатів (рис. 20). Можна розширити перелік виведених показників та додати графіки, поставивши відмітки у відповідних додаткових полях, наприклад, вивести графік підбору. Результати розрахунків виводяться у вигляді таблиці та графіка (рис. 21). Коефіцієнти регресії (рис. 21, комірки С216, С217) показують, що рівняння регресії має вигляд: Y = 9, 56 + 1, 59 X.

Між реалізованою продукцією та вартістю основних виробничих засобів існує сильний прямий зв'язок, оскільки r =0, 748 (комірка С203), а Y залежить від Х на 56% (комірка С204).

Рис. 20. Діалогове вікно інструменту аналізу «Регресія»

Рис. 21. Результати виконання розрахунків за допомогою інструменту

Аналізу «Регрессия»

 

Покажемо взаємозв'язок між Х та Y у вигляді лінійного графіка, для цього використаємо «Мастер диаграмм» – Тип – Точечная (рис. 22).

Рис. 22. Вікно побудови графіка кореляційного поля

 

Для того, щоб на графіку додати лінію регресії, необхідно побудувати точковий графік, поставити курсор на будь-яку крапку та натиснути праву кнопку миші. У меню, яке з'являється на екрані, обрати команду «Добавить линию тренда». У діалоговому вікні вибрити тип «Линейная», зайти в «Параметры» та відмітити команду «показывать уравнение на диаграмме» (рис. 23).

Рис. 23. Діалогові вікна побудови лінії регресії

У результаті на графіку буде відображено кореляційне поле, лінія регресії та лінійне рівняння регресії (рис. 24).

Рис. 24. Результати побудови кореляційного поля і лінії регресії

Рівняння регресії, наведене на полі графіка, відповідає тому, яке одержано за допомогою інструменту аналізу «Регрессия», а значення R2 – це коефіцієнт детермінації, який можна вивести на графіку, якщо поставити відмітку в полі «поместить на диаграмму величину достоверности аппроксимации (R^2)» (див. рис. 23).

Рис. 25. Результати розрахунків показників динаміки реалізованої продукції у 2007-2010 рр.

 

Отже, по п'яти заводах у середньому за рік реалізована продукція становить 464, 7 млн. грн. За період 2007-2010 рр. обсяг реалізації зріс на 183, 6 млн. грн. або на 45%. В середньому за рік реалізована продукція зростала на 61, 2 млн. грн. або на 13, 2%.

Завдання 4 п. 2 передбачає, що ряд динаміки реалізованої продукції необхідно подати у вигляді лінійного графіка та стовпчикової діаграми. Для побудови лінійного графіка використовують «Мастер диаграмм» – Тип «График» - Вид 1 (рис. 26).

Рис. 26. Вікно «Мастера диаграмм» для вибору типу та виду графіка

Для того, щоб оформити графік належним чином, доцільно натиснути «Далее» – «Ряд» та у поле «Имя» занести назву показника, у поле «Підписи по оси Х» – діапазон комірок з роками (рис. 27).

Рис. 27. Вікно для оформлення графіка

Використовуючи відповідні команди, одержуємо лінійний графік динаміки реалізованої продукції по п'яти заводах у 2007-2010 рр..

Для побудови стовпчикової діаграми обираємо у вікні «Мастера диаграмм» тип «Гистограмма» та її вид (рис. 28).

Рис. 28. Вікно для вибору виду гістограми

Далі у діалоговому режимі виконуємо відповідні налаштування для належного оформлення графіка (рис.29).

Рис. 29. Динаміка реалізованої продукції у 2007-2010 рр.

Рис. 30. Вихідні дані та розрахунок індивідуальних і агрегатних індексів

 

За результатами розрахунків індивідуальних індексів можна зробити висновки про те, що на заводі № 1 план виробництва продукції А вищого сорту перевиконано на 5, 0%, на заводі № 2 – на 2%, на заводі №3 – виробництво відповідало плану, на заводі №4 – план не виконано на 6, 1%, а на заводі №5 – перевиконано на 15, 4%. У порівнянні з планом на заводі № 1 фактична ціна продукції А вищого сорту перевищує планову на 8, 3%, на заводі № 2 – менша від планової на 8, 3%, на заводах № 3, 4, 5 – відповідно перевищує планову на 5, 4%, 2, 7%, 5, 6%. Фактична вартість продукції А вищого сорту у порівнянні з планом зросла на заводах № 1, 3, 5 відповідно на 13, 8%, 5, 4%, 21, 8%, а на заводах № 2, 4 – зменшилася на 6, 5% і 4, 4%.

Загальні агрегатні індекси виконання плану обчислюємо у два етапи:

§ перший етап – розрахунок сум добутків показників (див. рис. 30, комірки F337, G337, H337);

§ другий етап – розрахунок агрегатних індексів (див. рис. 30, комірки В339, В340, В341) за формулами:

фізичного обсягу: ; ціни ; вартості .

За результатами розрахунків агрегатних індексів можна сформулювати такі висновки: у середньому на 5-ти заводах фактична кількість виробленої продукції у порівнянні з планом менша на 0, 1%, фактичні ціни перевищують планові на 1, 5%, а вартість продукції – на 1, 4%.

Абсолютні відхилення фактичної вартості продукції у порівнянні з плановою визначаємо таким чином:

§ загальний: ;

§ внаслідок зміни фізичного обсягу продукції: ;

§ внаслідок зміни цін: .

Результати розрахунків вищенаведених приростів (рис. 31) свідчать про те, що по п'яти заводах фактична вартість продукції А вищого сорту перевищує планову на 1000 грн., у тому числі під впливом цін – на 1040 грн., а під впливом обсягу виробництва відбулося зменшення на 40 грн.

Рис. 31. Розрахунок абсолютних відхилень вартості продукції

 

Індекси середніх величин поділяються на індекси змінного складу, постійного складу та структурних зрушень. Індекс змінного складу показує, на скільки відсотків змінилося середнє значення індексованого показника під впливом обох показників (якісного і кількісного). Індекс постійного складу показує зміну середнього значення тільки під впливом індексованого (якісного) показника. Індекс структурних зрушень характеризує зміну середнього значення під впливом структури сукупності (кількісного показника).

Завдання 5 п передбачає розрахунок індексів середньої собівартості продукції А вищого сорту за формулами:

змінного складу: ; постійного складу: ;

структурних зрушень: .

Вихідні дані для обчислення вищенаведених індексів та розрахункові величини наведемо у таблиці (рис. 32).

Рис. 32. Розрахунок індексів середньої собівартості продукції

 

Отже, за результатами розрахунків можна зробити такі висновки: середня фактична собівартість продукції А вищого сорту менша від середньої планової ціни на 2, 2%, це відхилення обумовлене тільки зміною собівартості на заводах (+2, 2%), а відхилень у структурі виробництва продукції не було, оскільки індекс структурних зрушень дорівнює одиниці.

Рис.33. Розрахунок граничної помилки та границь генеральної середньої для фактичної ціни продукції А вищого сорту

Отже, з імовірністю 0, 997 середня фактична ціна продукції А вищого сорту в генеральній сукупності буде в межах від 36, 81 грн. до 39, 43 грн. Аналогічно виконують розрахунки для середньої фактичної ціни продукції А першого сорту.

Завдання 6 п.2 передбачає визначення меж частки (питомої ваги) продукції А вищого і першого сортів у генеральній сукупності за фактичними і плановими даними.

Граничну помилку вибіркової частки визначаємо за формулою:

,

де w =  – вибіркова частка, при цьому m – кількість одиниць у виборці, які задовольняють певній умові.

Межі генеральної частки (р) із заданим рівнем імовірності знаходимо таким чином: , у процентах .

Для проведення розрахунків необхідно визначити вибіркові частки на основі вихідних даних по 15-ти заводах (рис. 34).

Рис. 34. Розрахунок вибіркової частки, граничної помилки та границь генеральної частки продукції А вищого сорту

 

Отже, з імовірністю 0, 954 можна стверджувати, що планова питома вага продукції вищого сорту у генеральній сукупності буде знаходитись у межах від 29, 4% до 76, 9%, а фактична – від 33, 6% до 80, 7%.

Завдання 6 п. 3 передбачає, що за результатами виконання п. 5 завдання 2 необхідно визначити, яку кількість заводів необхідно відібрати для вибіркового обстеження методом безповторного випадкового відбору, щоб з імовірністю 0, 997 помилка вибірки для середньої фактичної ціни продукції А вищого сорту не перевищувала 2% її середнього значення.

Для розрахунку обсягу безповторної випадкової вибірки використовують формулу:

Граничну помилку вибірки  необхідно обчислити відповідно до умови:

грн.

Далі, використовуючи значення відповідних показників, за формулою (9) виконуємо розрахунок (рис. 35, комірка Е405).

Рис. 35. Вихідні дані та розрахунок кількості одиниць у вибірковій сукупності

 

Таким чином, щоб забезпечити репрезентативність вибірки при проведенні безповторного випадкового відбору за умови, що гранична помилка фактичної ціни продукції А вищого сорту з імовірністю 0, 997 не перевищить 0, 7624 грн. (2% середнього значення), необхідно обстежити не менше 34 заводів.

 



ЛІТЕРАТУРА

1. Ткач Є.І., Сторожук В.П. Загальна теорія статистики: Підручник (для студ. вищ. навч. закл.). – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 442 с.
2. Уманець Т.В. Загальна теорія статистики:  Навч.  посіб.  –  К.:  Знання, 2006.  – 239 с.
3. Захожай В.Б., Попов І.І. Статистика: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. – К.: МАУП, 2006. – 536 с.
4. Фещур Р.В., Барвінський А.Ф., Кічор В.П. Статистика: Навчальний посібник     / За наук. ред. Р.В.Фещура. – 3-є вид. оновлене і доповнене. – Львів: Інтелект-Захід, 2006. – 256 с.
5. Ткач Є.І., Сторожук В.П., Кустовська О.В., Шост І.М. та ін. Курс лекцій з дисципліни «Статистика». Частина 1. Теорія статистики. – Тернопіль: Економічна думка, 2008. – 220 с.
6. Кустовська О.В., Матійчук Л.П., Солтис В.В., Ціщик Р.В., Чорний В.С. Практикум із дисципліни «Статистика» з використанням Excel – Тернопіль: ТНЕУ, 2009. – 216 с.
7. Притула М.М., Онишко О.Є. Практикум із теорії статистки: Навчальний посібник. – Львів: Компакт-ЛВ, 2006. – 224 с.
8. Артеменко В.Б. Моделювання і прогнозування економічних рядів динаміки: Навч. посібник. – Львів: Вид-во Львівської комерційної академії, 2003. – 228 с.
9. Опря А.Т. Статистика (з програмованою формою контролю знань). Математична статистика. Теорія статистики. Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 472 с.
10. Єрина А.М., Пальян З.О. Теорія статистика: Практикум. – 7-е вид., стер. – К.: Знання, 2009. – 255 с. – (Вища освіта ХХІ століття).
11. Теория статистики: Учебник. / Р.А. Шмойлова, В.Г. Минишкин, Н.А. Садовникова, Е.Б. Шувалова. – М.: Финансы и статистика, 2003. – 656 с.
12. Моторин Р.М., Чекотовський Е.В. Статистика. Збірник індивідуальних завдань з використанням Excel: Навч. метод. посібн. для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2005. – 268 с.
13. Деловая графика (Учебный курс). – Харьков: Фолио, 2002. – 389 с.
14. Хабрейкен, Джо. Изучи Microsoft Excel 2002 за 10 минут: Пер. с англ. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2002. – 192 с.: ил.

 



Додаток 1

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 47; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (1.334 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь