Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Завдання 5. Тема «Індексний метод»



Індекси – це відносні величини, котрі характеризують зміну явища, що складається з елементів, які безпосередньо не порівнюють­ся. Показник, для якого визначають індекс, називається індексованим. Розрізняють якісні (ціна, собівартість, урожайність), кількісні (фізичний обсяг, посівні площі, кількість працівників) та об’ємні (товарооборот або вартість продукції, витрати на виробництво, валовий збір) показники. Об’ємний показник завжди дорівнює добутку якісного і кількісного показників.

Завдання 5 п. 1 передбачає рахунок індивідуальних і агрегатних індексів, а також абсолютних приростів вартості продукції А вищого сорту на перших 5-ти заводах. Вихідні дані та розрахункові показники доцільно подати у таблиці (рис. 30).

Рис. 30. Вихідні дані та розрахунок індивідуальних і агрегатних індексів

 

За результатами розрахунків індивідуальних індексів можна зробити висновки про те, що на заводі № 1 план виробництва продукції А вищого сорту перевиконано на 5, 0%, на заводі № 2 – на 2%, на заводі №3 – виробництво відповідало плану, на заводі №4 – план не виконано на 6, 1%, а на заводі №5 – перевиконано на 15, 4%. У порівнянні з планом на заводі № 1 фактична ціна продукції А вищого сорту перевищує планову на 8, 3%, на заводі № 2 – менша від планової на 8, 3%, на заводах № 3, 4, 5 – відповідно перевищує планову на 5, 4%, 2, 7%, 5, 6%. Фактична вартість продукції А вищого сорту у порівнянні з планом зросла на заводах № 1, 3, 5 відповідно на 13, 8%, 5, 4%, 21, 8%, а на заводах № 2, 4 – зменшилася на 6, 5% і 4, 4%.

Загальні агрегатні індекси виконання плану обчислюємо у два етапи:

§ перший етап – розрахунок сум добутків показників (див. рис. 30, комірки F337, G337, H337);

§ другий етап – розрахунок агрегатних індексів (див. рис. 30, комірки В339, В340, В341) за формулами:

фізичного обсягу: ; ціни ; вартості .

За результатами розрахунків агрегатних індексів можна сформулювати такі висновки: у середньому на 5-ти заводах фактична кількість виробленої продукції у порівнянні з планом менша на 0, 1%, фактичні ціни перевищують планові на 1, 5%, а вартість продукції – на 1, 4%.

Абсолютні відхилення фактичної вартості продукції у порівнянні з плановою визначаємо таким чином:

§ загальний: ;

§ внаслідок зміни фізичного обсягу продукції: ;

§ внаслідок зміни цін: .

Результати розрахунків вищенаведених приростів (рис. 31) свідчать про те, що по п'яти заводах фактична вартість продукції А вищого сорту перевищує планову на 1000 грн., у тому числі під впливом цін – на 1040 грн., а під впливом обсягу виробництва відбулося зменшення на 40 грн.

Рис. 31. Розрахунок абсолютних відхилень вартості продукції

 

Індекси середніх величин поділяються на індекси змінного складу, постійного складу та структурних зрушень. Індекс змінного складу показує, на скільки відсотків змінилося середнє значення індексованого показника під впливом обох показників (якісного і кількісного). Індекс постійного складу показує зміну середнього значення тільки під впливом індексованого (якісного) показника. Індекс структурних зрушень характеризує зміну середнього значення під впливом структури сукупності (кількісного показника).

Завдання 5 п передбачає розрахунок індексів середньої собівартості продукції А вищого сорту за формулами:

змінного складу: ; постійного складу: ;

структурних зрушень: .

Вихідні дані для обчислення вищенаведених індексів та розрахункові величини наведемо у таблиці (рис. 32).

Рис. 32. Розрахунок індексів середньої собівартості продукції

 

Отже, за результатами розрахунків можна зробити такі висновки: середня фактична собівартість продукції А вищого сорту менша від середньої планової ціни на 2, 2%, це відхилення обумовлене тільки зміною собівартості на заводах (+2, 2%), а відхилень у структурі виробництва продукції не було, оскільки індекс структурних зрушень дорівнює одиниці.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 34; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь