Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Редакційна правка (із застосуванням різних видів редагування)



Здійснювати необхідні виправлення в тексті редактор розпочинає після першого, наскрізного читання. Сутність правки полягає в тому, що в окремих словах, реченнях, а то й фрагментах тексту редактор може здійснювати: заміни; вставлення; видалення; переставлення; скорочення; перероблення. Головним завданням такої правки є досягнення чіткості формулювань, логічності викладу, дотримання вимог функціонального призначення, стилю і мови.

На етапі внесення виправлень редактор має пам’ятати про деякі правила з видавничої етики, які вироблялися на основі досвіду багатьох попередників. Виділимо найголовніші:

· Уникати смакових виправлень;

· За переробки цілих фрагментів оригіналу не віддалятися від авторських мовних засобів;

Будь-які виправлення, внесені під час редагування, обов’язково погоджувати з автором.

  У практиці роботи з текстами виділяють 4 види правки:

1. Правка-вичитування

Вона є самостійним видом редакторської праці. Її слід відрізняти від коректорської вичитки, якою закінчується підготовка оригиналу до здачі в набір.

Задача коректора – виправити допущені помилки, уніфікувати позначення та скорочення, привести в єдину систему всі посилання та зноски и тощо.

Правка-вичитування застосовується при підготовці до випуску перевидань, а також документальных матеріалів різного характеру. Цьому виду правки піддаються: офіціальні матеріали, твори письменників - класиків, видання історичних документів.

2. Правка-скорочення

Застосовується, коли з тих чи інших причин необхідно зменшити об’єм тексту, проте без збитків для його змісту.

Скороченню підлягають такі тексти, в яких є довгі, непотрібні повтори, однотипні факти, дрібні подробиці.

Іноді редактору буває необхідно викласти матеріал на суворо встановленій кількості аркушів, рядків чи знаків (наприклад, в енциклопедіях, довідниках, періодичних виданнях). Редактор повинен залишити лише саме основне, скоротивши все другорядне.

У скороченому вигляді можуть віддаватися твори класиків літератури, які вивчаються в середній школі, а також в хрестоматії

3. Правка-обробка

Таке виправлення рукопису, яке дозволяє вважати його видавничим оригіналом, вже готовим до друку.

При правці-обробці використовується весь комплекс операцій: уточнюються фактичні дані, виправляються композиційні недоліки, усуваються логічні неув'язки та вдосконалюється мовна сторона твору (усуваються всі лексичні та стилістичні недоліки). Всі серйозні зміни, що вносяться до тексту редактором, необхідно узгодити з автором. В іншому випадку, редактор або коректор обробляє матеріал самостійно, намагаючись зберегти авторський склад (стиль), виправляючи лише те, що суперечить нормам мови та спотворює думку.

4. Правка-переробка

Застосовується при підготовці до друку рукописів тих авторів, які слабко володіють літературною мовою. Правка-переробка широко використовується в редакціях газет, особливо у відділах листів, так як матеріали, що присилаються читачами, з різних причин буває важко відправити до друку в тому вигляді, в якому вони надійшли.

Різновидом правки-переробки є так званий " літературний запис". Це запис розповіді бувалої людини про своє життя, працю та успіх. На основі цих розповідей літератор - редактор в співдружності з автором – оповідачем створює літературний твір. Якщо під матеріалом підписується не робітник газети, а особа, що підписує текст, то це називається " авторством" .

" Авторство" виражається не тільки в тому, що на основі писемних матеріалів чи усної розповіді, статтю пише журналіст, а підписує її інша особа, але й в тім, що він включає в неї свій погляд на речі, видає свою думку, авторську, за думку того, хто підписав статтю.

Контрольні запитання та завдання

1. Що таке «редагування»?

2. У яких сферах застосовується редагування?

3. Які функції наскрізного читання?

4. Які складові повинні бути наявні для комплектності оригіналу?

5. Яке завдання редактора при роботі над заголовками?

6. Які операції з текстом може здійснювати автор при редакційній правці?

7. Яке головне завдання редакційної правки?

8. Яких головних правил видавничої етики має дотримуватися редактор?

9.Які види правки існують?


 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 235; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь