Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Робота редактора над ілюстраціями



 

У навчальних виданнях використовуються всі види ілюстрацій: предметні, абстрактні, образні, а також креслення, схеми, карти. Ілюстрування видання здійснює художник. Але в процесі аналізу твору автор і редактор виробляють концепцію оформлення видання, яка потім лягає в основу роботи з художником.

 Необхідно розробити принципи підходу до підготовки ілюстративного матеріалу.

Редактор аналізує ілюстративний матеріал, виходячи з його функціональних можливостей. Ілюстрації виконують у навчальному виданні доповнюючу, виховну, пояснювальну, поглиблюючу, роз'яснювальну, естетичну функції.

 Визначаючи принципи підходу до ілюстрацій, автор і редактор вирішують питання про те, які функції будуть головними у ілюстративному ряду, а також які об'єкти і фрагменти тексту повинні знайти відображення в ілюстративному матеріалі. Крім того, вирішується питання про характер ілюстрацій. В основі розробки концепції ілюстрування лежать характер навчального предмета, особливості читацької категорії.Наприклад, у підручниках для загальноосвітньої школи з історії та літературі часто використовуються репродукції картин відомих художників. В підручники з математики для вузів включають тільки креслення і графіки, в підручники з географії - карти і схеми.

Крім того, враховується ступінь навчання. Так, буквар іноді стає книжкою-картинкою, в якій ілюстрації займають набагато більшу площу, ніж текст. Те ж можна сказати про підручник «Математика» для 1-го класу загальноосвітньої школи, у якому основне місце займає образотворчий ряд, наочно демонструє в картинках результати додавання і віднімання різних предметів.Таким чином, при оцінці ілюстративного матеріалу необхідно враховувати зміст навчального предмета, ступінь навчання, специфіку читацької адреси, функції ілюстрацій. Крім того, слід спиратися на особливості етапу пізнання предмета. Так, в ознайомлювальних курсах ілюстрації можуть мати загальний характер, а в спеціальних - конкретний.

Редактор оцінює:

1. Доцільність включення ілюстрацій, правильність вибору виду ілюстрацій, відповідність ілюстрацій відібраних для ілюстрування фрагментами тексту, виконання ілюстраціями відповідних функцій (забезпечення наочності об'єктів, процесів, зв'язків і відносин між ними, коментування, роз'яснення, поглиблення змісту тексту, допомога в запам'ятовуванні і засвоєнні знань).

2. Правильність розміщення ілюстрацій у виданні.

3. Якість ілюстрацій (наочність, естетичні властивості, збіг з текстом).

 Міркуючи про необхідність, доцільність використання ілюстрацій, редактор насамперед орієнтується на специфіку дисципліни. Наприклад, у підручниках для вузів, навчальних мов (російської, англійської і т.п.), як правило, ілюстрацій не буває. Це пояснюється тим, що оволодіння мовою, її нормами найбільш ефективне, коли учень працює з власне текстом, вивчення якого стає своєрідною практикою.Підручники для школи з історії, літератури мають предметні і образні ілюстрації. Підручники з тих же дисциплін для вузів, як правило, не ілюструються.

 У момент розробки концепції ілюстрування вирішується питання і про вибір виду ілюстрацій. Від цього залежить і те, який художник буде залучений до роботи.

Заздалегідь повинні бути визначені фрагменти ілюстрування. Краще, якщо підхід до відбору буде єдиний. Наприклад, у підручнику з хімії для середньої професійної освіти на малюнках можуть бути представлені установки для проведення дослідів. Ясно, що головне завдання ілюстрації - наочно показати, як учень може зібрати таку установку (послідовність елементів, особливості їх з'єднання між собою та інше.) Основні завдання подібних ілюстрацій - забезпечення наочності описаного в тексті об'єкта або процесу, показ зв'язків між частинами і елементами, коментування, роз'яснення, поглиблення змісту тексту, допомога в запам'ятовуванні і засвоєнні знань, у реалізації описаних в тексті операцій.

 Важливе значення має розміщення ілюстрацій в тексті. Вивчаючи предмет, школяр, студент поступово оволодівають знаннями, зупиняючи увагу на ілюстраціях, розглядаючи їх. При цьому пригадується текст, що має відношення до даної ілюстрації, що сприяє закріпленню знань, уточнення навичок. Тому в момент макетування видання редактор, виходячи з функцій ілюстрацій, повинен правильно визначити їх місце. Так, зображення, поглиблюють і конкретизують зміст тексту, повинні розташовуватися на тій же смузі. Ілюстрації, що доповнюють зміст викладу (наприклад, репродукції картин), можуть скласти самостійний блок в кінці розділу або видання в цілому.

 Доцільно давати зображенні не тільки в співвідношенні з текстом, але і в поєднанні один з одним. Ілюстративний ряд повинен забезпечити цілісність видання. Вже на етапі розробки концепції оформлення видання необхідно визначити, за рахунок чого буде забезпечуватися єдність візуального ряду. При остаточному відборі готових ілюстрацій редактору необхідно орієнтуватися на цей критерій.Рішення тут можуть бути самі різні. Наприклад, можливе використання барвистих заставок і буквиці перед главами, особливе оформлення кінцевих смуг.Різноманітність шрифтів у навчальній книзі повинно бути направлено на реалізацію дидактичних почав навчальної літератури.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 221; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь