Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Типологічні ознаки навчальних видань



Типологічними ознаками навчальних видань є: предмет видання, читацька адреса та цільове призначення.

Предметом навчального видання – є спеціально відібрані в певному об'ємі та адаптовані у відповідності з читацькою адресою знання, що характеризують основи науки й практичну діяльність.

Предметна область навчальних видань включає в себе спеціально відібрані знання й уявлення, що відображають закономірності тієї сфери діяльності, яка формує предмет змісту навчальної дисципліни, а також методи їх отримання та застосування. Крім того, предметна область навчального видання містить інформацію, яка забезпечує виховний вплив на того, хто вчиться.

Читацька адреса – важлива характеристика навчальної літератури, яка визначає особливості інформації та об'єм включених знань. Читачі представлені різноманітними групами тих, хто навчається (учні шкіл, студенти вищих навчальних закладів, системи підвищення кваліфікації) та тих, хто навчає (вчителя шкіл, викладачі вищих навчальних закладів та ін.). Суспільство зацікавлено в тому, щоб усі були охоплені різноманітними формами навчальної праці, щоб інформаційна культура в цілому мала найбільш високі показники.

У відповідності з рівнем навчання виділяють: дошкільну, шкільну загальну освіту; середню та вищу професійну освіту; підвищення кваліфікації спеціалістів; підготовку кадрів. Кожному рівню освіти відповідає своя система вимог до характеру навчання, цілям та задачам навчального процесу, формам і методам, що використовуються на різних етапах.

Головна відмінна ознака кожної категорії – це рівень початкових знань і можливостей їх розвитку. Так, середня освіта на " вході" в систему отримує суб'єкта, який не має сформованої інформаційної культури, на " виході" суб'єкт є соціальною особистістю, що має знання та навички, які дозволяють брати участь в практичній діяльності та продовжувати свою освіту.

Цей процес має свої закономірності. Рівень освіти характеризує особливості навчального процесу, специфіку комплексу навчальних видань, характер та об'єм відображеної в них інформації, а також загальні підходи до конструювання навчальних видань.

Цільове призначення – це ті функції, які повинні виконувати навчальні видання, тобто навчальна, виховна та розвиваюча.

Навчальна функція характеризується тим, що кожна дисципліна, кожний навчальний предмет передбачає засвоєння певної системи знань. Знання повинні бути розподілені, причому на найбільш важливі, значні для даної дисципліни знання повинно бути зосереджено особливу увагу.

Виховна функція пов'язана з формуванням світогляду, із побудовою системи етичних та естетичних норм суб'єкта, направлена на оволодіння оціночними критеріями по відношенню до вчинків, явищ, на розширення межі соціалізації індивіда. Виховна функція характеризується конкретно – історичними умовами, має соціальні підстави та орієнтована на певну категорію тих, хто навчається. Реалізація даної функції пов'язана з впливом на духовні потреби, практичні сфери тих, хто навчається.

Розвиваюча функція орієнтована на спадковість досвіду суспільних відношень, суспільної свідомості, культури й виробництва, знань про перевтілення й охорону оточуючого середовища.

Розвиток особистості забезпечує зріст здібностей, розширення можливостей вдосконалення психофізичних і розумових операцій, мовної діяльності.

 

Контрольні запитання:

1. Які основні типологічні ознаки навчальних видань ви знаєте?

2. Що таке предмет навчального видання?

3. Що включає в себе предметна область?

4. Що являє собою читацька адреса?

5. Що характеризує рівень освіти?

6. Які функції виконує цільове призначення?

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 179; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь