Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
За якими технологічними схемами може працювати дробарка ДКМ- 5? Приведіть порядок її технологічного налаштування за цими схемами.
Дробарка ДКМ-5 призначена для подрібнення зерна і грубих кормів у технологічних лініях приготування кормів на тваринницьких фермах або зерноскладах. Для роботи дробарки на зерні забірну частину завантажувального шнека опускають у приямок із зерном або в бурт зерна. У камері подрібнення встановлюють решето, відповідно до крупності кінцевого продукту. Вікно для подачі грубих кормів перекривають кришкою з декою в бік камери подрібнення. Кришку щільно притискають до корпуса дробарки фланцем живильника грубих кормів (привод живильника при цьому повинен бути вимкненим). Зерно завантажувальним шнеком подається у зерновий бункер, а з нього тонким шаром просипається у щілину між заслінкою та похилою стінкою бункера, очищається магнітним сепаратором від випадкових металевих домішок і потрапляє в камеру подрібнення. Під дією молотків ротора, що обертається, зерно подрібнюється. Продукти подрібнення просіваються через решето в зарешітний простір і потрапляють на горизонтальний шнек. Він подає подрібнений продукт у похилий розвантажувальний шнек, а останній – у бункер-накопичувач або транспортні засоби. При подрібненні зерна ячменю та пшениці рекомендується використовувати решета з розміром отворів 4, 6, 8 мм, вівса і качанів кукурудзи – 8 та 16, сіна і соломи 16 мм. Вологість зерна не повинна перевищувати 14%, грубих кормів – 17%. У разі роботи дробарки на грубих кормах з камери подрібнення видаляють кришку з декою і перекривають заслінку подачі зерна. Грубі корми механізовано або вручну подаються в лоток живильника дробарки і витками його шнека спрямовують до камери подрібнення. Продукти подрібнення просіваються крізь решето в зарешітний простір, звідки шнеком дробарки, а потім похилим шнеком розвантажуються. При переробці сіна чи соломи на січку (без решета), остання видаляється з камери подрібнювання крізь горловину з дефлектором, встановленим замість решета. При цьому завантажувальний і розвантажувальний шнеки вимикають. Знімають також приводний пас шнека дробарки. Приготування січки можна здійснювати і при вологості корму більше 17%.
Задача Визначити кількість голів в кожній статевовіковій групі по структурі стада та розрахувати кількість умовних голів в стаді для птахоферми для утримання індиків яєчного напряму, якщо поголів’я птахів на фермі М=1300 гол. Рекомендована структура поголів'я птахоферми яєчного напряму
Коефіцієнт переводу птиці в умовне поголів’я
Для птахоферми приймається така структура: Несучки – 90%; Самці – 10%; Кількість птиці i-тій віковій групі визначається по формулі , (1) де М – поголів’я птиці по завданню на фермі, М=1300 гол.; dі – процентний вміст птиці і-тої вікової групи в структурі стада. mнес.=1170 гол., mсам.=130 гол. Кількість умовних голів визначається за виразом , (2) де n – кількість вікових груп птиці в структурі стада; mгр.і – кількість птиці в і-тій групі, гол.; Ку.і – коефіцієнт переводу птиці і-тої групи в умовне поголів’я. Мум.=1170×1+130×1,1 = 1313 гол.
Білет №11 1. У господарстві застосовується подрібнювач "Волгарь-5". Вкажіть порядок налаштування апарату вторинного подрібнення для приготування кормів для КРС, свиней і птахів. Подрібнювач має живильник (горизонтальний та похилий транспортери), різальний апарат (ножовий барабан і протирізальна пластина) із заточувальним пристроєм, шнек, подрібнювальний апарат другого ступеня (набір рухомих та нерухомих дискових ножів) та електропривод. Апарат вторинного різання влаштований таким чином. У жолобі по всій ширині корпусу подрібнювача розташований шнек діаметром 440 мм, що має на кінцях консольні вали. На консольний вал з боку виходу продукту надіта втулка з шліцьовою зовнішньою поверхнею. На шліцьовану частину цієї втулки надіті рухомі (з шліцами) і нерухомі (без шліц) ножі, що чергуються. Останні своїми зовнішніми кінцями закріплені на нерухомих планках на корпусі. Багатоножовий дисковий ріжучий апарат щілинного типу здійснює двоопорне різання ножами з П-подібною ріжучою кромкою і кутами заточування, рівними 90°. Цей апарат енергоємніший в порівнянні з соломосилосорізкою, але він дозволяє отримати тонке подрібнення і більш рівномірний гранулометричний склад частинок. Крупність продукту регулюють зміною положення першого рухомого ножа відносно кінця шнека а також кількості ножів у апараті другого ступеня. При подрібненні корму для птиці перший рухомий ніж встановлюють на зовнішні шліци втулки 10 так, щоб кут між його лезом і кінцем витка шнека 6 рівнявся 9°, а для свиней – 54°. Кожний наступний ніж зміщують проти напрямку руху по спіралі на 72° відносно попереднього. Після цього втулку з ножами встановлюють внутрішніми шліцами на вал в потрібне положення. На валу закріплюють фланець і з’єднують останній із фланцем втулки 10 зрізним штифтом 11. В разі використання подрібнювача на фермах рогатої худоби (що нераціонально) рухомі і нерухомі ножі апарата другого ступеня знімають.
Задача Визначити річну потребу сіна для корів живою масою 450 кг з середньорічним надоєм 5000 літрів та розрахувати його річну потребу, якщо тривалість зимового періоду годівлі рекомендується приймати Д3 = 195 днів і кількість умовних голів в стаді Мум=125 гол.
Раціон годівлі корів, кілограм на голову за добу в зимовий (стійловий) період
Добова потреба корму по раціону для всього поголів’я стада визначається за формулою , (1) де - добова зимова норма видачі і-го виду корму на одну умовну голову по раціону, кг =125×6=750 кг Річна потреба корму по раціону становитиме , (2) де Дз – тривалість зимового періоду годівлі, днів. Рр сіно=750×195=146250кг
Білет №12 |
Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 250; Нарушение авторского права страницы