Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


А.П. Батутіна, LB. Ємченко. Підготовка об'єктивних, науково обґрунтованих висновків




Експертиза товарів


 


Підготовка об'єктивних, науково обґрунтованих висновків, сформованих на основі досліджень


Рис. 7.1. Завдання екологічної експертизи.

яких може призвести до порушення екологічних нормативів, створення загрози здоров'ю людей.

Екологічній експертизі можуть підлягати екологічні ситуації, що склалися в окремих населених пунктах і регіонах, а також діючі об'єкти та комплекси, що мають значний негативний вплив на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Обов'язково підлягають екологічній експертизі військові, оборонні та інші об'єкти, інформація про які становить держав­ну таємницю.

Суб'єктами екологічної експертизи можуть бути юридичні і фізичні особи. До юридичних осіб відносять Міністерство охорони


Загальні завдання

Визначення ступеня екологічної безпеки і ризику будь-якої діяльності

Організація комплексної

науково обгрунтованої оцінки

об'єктів екологічної

експертизи

Перевірка дотримання вимог,

норм і правил екологічного

законодавства






234


Оцінка можливого впливу діяльності об'єктів екологічної експертизи на стан навколишнього природного середовища, здоров'я людей Оцінка ефективності, повноти, обгрунтованості екологічних заходів щодо екологічної безпеки


Для товарів, харчових продуктів

Визначення ступеня екологічної небезпеки через вміст шкідливих речовин

Оцінка товарів, харчових продуктів за ступенем екологічної небезпеки забруднюючих речовин

Визначення екологічних вимог, норм вмісту забруднюючих, шкідливих речовин у товарах, харчових продуктах; перевірка їх дотримання

Оцінка ступеня екологічної небезпеки товарів, харчових продуктів на різних етапах життєвого циклу за вмістом забруднюючих і шкідливих речовин, мікроорганізмів і за дією на здоров'я людей, навколишнє середовище Розробка і визначення методів оцінки еко­логічних властивостей товарів, харчових продуктів, заходів по дотриманню еколо­гічної безпеки, оцінка їх ефективності


навколишнього природного середовища та ядерної безпеки Ук­раїни, спеціалізовані установи, організації та еколого-експертні підрозділи або комісії; органи та установи Міністерства охорони здоров'я України, які проводять експертизи об'єктів (товарів, харчових продуктів), що негативно впливають чи можуть впли­вати на здоров'я людей. До суб'єктів також належать органи дер­жавної влади, які займаються питаннями екологічної безпеки, громадські організації екологічного спрямування чи створювані ними спеціалізовані формування.

До фізичних осіб, які є суб'єктами екологічної експертизи, від­носяться громадяни України, іноземці, особи без громадянства.

Юридичною базою екологічної безпеки навколишнього середо­вища є Конституція України, закони України "Про охорону на­вколишнього природного середовища" від 25.06.1995 р., "Про екологічну експертизу" від 9.02.1995 р., "Про наукову і науково-технічну експертизу" від 10.02.1995 p., "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 р.

Закон України "Про охорону навколишнього природного се­редовища" встановлює основні принципи охорони навколишнь­ого середовища, які гарантують його екологічну безпеку для життя і здоров'я людей, формування безпеки шляхом контролю і екологізації матеріального виробництва, впровадження нових технологій. Законом визначені права і обов'язки громадян сто­совно екологи, структура органів, які забезпечують виконання законів про екологію.

Закони і законодавчі акти передбачають систему гарантій екологічної безпеки людини, закріплюють право громадян Ук­раїни на безпечне для життя навколишнє середовище.

Закони надають громадянам України право звертатись до суду з позовом до підприємств, установ при виявленні шкоди, яка спри­чиняється їх здоров'ю і майну внаслідок негативного впливу на на­вколишнє середовище. Державні органи повинні надавати громадя­нам допомогу при проведенні еколого-захисної діяльності. Захист навколишнього середовища забезпечується встановленням еколо­гічних нормативів, визначених державними стандартами, визна­ченням норм і правил радіаційної безпеки, природокористування.

Законом "Про охорону навколишнього середовища" визна­чено поняття зон надзвичайних екологічних ситуацій, таких як екологічна катастрофа або підвищена екологічна небезпека. За еко­логічні порушення встановлена дисциплінарна, адміністративна,

235


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


цивільна і кримінальна відповідальність.

Україна приєднується до всіх видів міжнародного співробітниц­тва у галузі охорони природи, раціонального використання природ­них ресурсів, що реалізується шляхом укладання договорів, угод та участі в природоохоронній діяльності ООН, інших організаціях.

7.2. Форми і види екологічної експертизи

Форми екологічної експертизи представлені державною, гро­мадською та іншими екологічними експертизами.

Державну екологічну експертизу здійснюють еколого-експертні підрозділи, спеціалізовані установи або комісії Міністерства охо­рони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства охорони здоров'я України, їх органів на місцях. До вирішення екологічних питань можуть залучатися інші органи державної виконавчої влади, фахівці інших установ, експерти міжнародних організацій.

Для об'єктів, які становлять небезпеку, екологічна експертиза є обов'язковою. Перелік небезпечних об'єктів визначає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства охорони навколиш­нього середовища і Міністерства охорони здоров'я.

Об'єкти державної екологічної експертизи мають державний характер і стосуються глобальних проблем, таких як:

• інвестиційні програми;

• державні проекти розвитку і розміщення продуктивних сил, розвитку окремих галузей народного господарства;

• проекти генеральних планів населених пунктів різних рівнів;

• проекти законодавчих та нормативно-правових актів сто­совно екологічної безпеки;

• документація з впровадження нової техніки, технології, ма­теріалів і речовин, в тому числі імпортованих.

До документації на об'єкти державної екологічної експертизи висуваються визначені вимоги, виконання яких сприяє ком­плексній оцінці впливу діяльності на навколишнє середовище; за­безпечує використання сучасних ефективних технологічних про­цесів; захист населення і навколишнього середовища від шкідли­вого впливу антропогенних фізичних, хімічних та біологічних факторів; сприяє визначенню методів комплексної переробки, утилізації і ефективного використання відходів виробництва.

236


Громадська екологічна експертиза може стосуватися екологічних питань з будь-якої галузі і сфери діяльності, де потрібні екологічні висновки стосовно впливу на стан екологічної діяльності. Гро­мадська експертиза може здійснюватися паралельно з державною.

Інші екологічні експертизи можуть проводитися на замовлен­ня зацікавлених осіб на основі угод, виконувати їх можуть спеці­алісти еколого-експертних органів і формувань.

Експерт екологічної експертизи повинен бути професійно компетентним, що повинно забезпечуватися його вищою осві­тою і достатнім терміном практичної роботи — три роки; про­фесійна компетентність передбачає наявність навичок аналізу ек­спертної інформації і методик еколого-експертної оцінки. Екс­перти екологічної експертизи мають відповідні права і обоє 'язки, які забезпечують ефективність їхньої роботи.

Експерт державної екологічної експертизи має право:

S одержувати на його вимогу відомості та матеріали, необ­хідні для проведення екологічної експертизи;

S ставити питання про відхилення поданих на екологічну ек­спертизу матеріалів, які не відповідають вимогам природоохо­ронного законодавства, екологічним стандартам і нормативам та врахування яких потребує додаткових досліджень, пошукових робіт чи виділення додаткових капіталовкладень;

S вносити пропозиції про залучення до проведення екологіч­ної експертизи висококваліфікованих спеціалістів, науковців, створення належної матеріально-технічної та інформаційної бази;

S на викладення особистої думки щодо висновків проведеної екологічної експертизи.

Експерт екологічної експертизи зобов 'язаний:

S дотримуватися відповідних строків та порядку здійснення екологічної експертизи, норм і вимог законодавства про охорону навколишнього середовища, раціональне використання і відтво­рення природних ресурсів, встановлення екологічної безпеки;

S забезпечувати всебічне, комплексне, об'єктивне, якісне і ефективне проведення екологічної експертизи;

S готувати своєчасно об'єктивні та обґрунтовані висновки;

S обґрунтовувати пропозиції про повернення документації на об'єкти екологічної експертизи на доопрацювання;

S вносити відповідні пропозиції щодо вдосконалення форм і методів проведення екологічної експертизи;

S заявляти самовідвід за наявності особистої зацікавленості






237


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


щодо конкретного об'єкта екологічної експертизи-.

Як було відзначено раніше, цілями екологічної експертизи є по­передження негативного впливу антропогенної діяльності, прогно­зування такого впливу і оцінка ступеня впливу окремих об'єктів на екологічну ситуацію. Стосовно традиційної і нової продукції є по­передження можливого перевищення допустимого рівня шкідливо­го впливу на навколишнє середовище в процесі її виробництва, споживання або експлуатації, переробки або знищення.


Рис. 7.2. Класифікація екологічної експертизи.


Класифікація екологічної експертизи представлена на рис. 7.2.


7.3. Порядок проведення екологічної експертизи

Для проведення екологічної експертизи еколого-експертними органами формулюється завдання екологічного дослідження, яке включає коло питань, необхідних для вирішення, оцінки об'єктів екологічної експертизи, підготовки науково обґрунтованого, не-упередженого, об'єктивного висновку.

Еколого-експертна діяльність при проведенні екологічної екс­пертизи включає такі етапи: підготовчий, аналітичний, заключний.

Підготовчий етап експертизи передбачає вивчення докумен­тів, матеріалів на об'єкт експертизи, формування експертної гру­пи, визначення відповідності поданих матеріалів вимогам чинно­го законодавства.

Аналітичний етап полягає у дослідженнях, які включають об­стеження об'єктів, вимірювання, порівняльний аналіз і оцінку ступеня екологічної безпеки об'єкта, визначення повноти та ефективності екологічних обґрунтувань дії об'єктів на людей, на­вколишнє середовище.

Заключний етап включає підготовку висновку на основі про­ведених досліджень, узагальнення і аналізу отриманих даних, по­дання висновку зацікавленим органам і особам.

Висновок екологічної експертизи — це юридичний документ, який містить узагальнені дані екологічної експертизи і оцінку ступеня впливу об'єкта на безпеку людини і навколишнє середо­вище, що складає науково обґрунтовані підсумки для прийняття відповідного рішення уповноваженим органом. Висновок міс­тить три частини: протокольну, основну, узагальнюючу.

Протокольна частина висновку містить відомості про орга­нізацію, що проводила експертизу, склад експертів, виконавців* замовників, час проведення експертизи, найменування об'єкта, його кількісні і якісні показники: дані про організацію, що прий­мала рішення стосовно реалізації об'єкта екологічної експертизи.

Основна частина висновку містить коротку характеристику проведених досліджень, аналізу можливого впливу на стан на­вколишнього середовища і здоров'я людей, визначення ступеня небезпеки та екологічного ризику з встановленням способів його інтерпретації; обґрунтування дотримання екологічної безпеки, при необхідності визначення заходів з безпеки.


 











238



239


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 241; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.023 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь