Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Мета і завдання фітосанітарної експертизи. Основні поняття



Фітосаніпгарна експертиза (далі ФСЕ) є складовою частиною державної системи фітосанітарного контролю в Україні. Вона яв­ляє собою систему заходів, метою яких є охорона території та здоров'я населення України від проникнення з-за кордону каран­тинних та інших небезпечних шкідників, хвороб, рослин і бур'янів, які можуть завдати значних збитків народному госпо­дарству України.

Фітосанітарний контроль здійснюється на основі Консти­туції України, Закону України № 3348-ХП від 30.06.1993 р. "Про карантин рослин", Статуту Державної служби з карантину рос­лин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №892 від 28.10.1993 p.; документів, що розробляє для країн Євро­пейської співдружності Європейська та Середземноморська Ор­ганізація карантину і захисту рослин, членом якої Україна є з 01.03.1999 року.

Термін "фітосанітарний" складається із поєднання грецького слова phytos — рослина і "санітарний".

При вивченні фітосанітарної експертизи і контролю застосо­вують спеціальні терміни, які вживаються у встановленому зна­ченні.

Розглянемо основні з них.

Карантин рослин являє собою правовий режим, який вклю­чає систему державних заходів, спрямованих на захист рослин, продукції їх переробки, сировини, окремих вантажів від каран­тинних об'єктів.

В особливих випадках встановлюють особливий карантинний режим, суть якого полягає в режимі діяльності державних орга­нів, який обумовлює тимчасове обмеження перевезення рослин і продукції з них; режим спрямований на локалізацію та ліквіда­цію спалахів хвороб і карантинних об'єктів.

Фітосанітарний контроль здійснюється як в межах держави, так і на державному кордоні, тому розрізняють контроль внут­рішній і зовнішній, як і карантин рослин. Фітосанітарному кон­тролю підлягають усі підкарантинні матеріали і об 'єкти, що пере-

213


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


тинають державний кордон України та межі особливих каран­тинних зон.

Контроль поширюється на всі підкарантинні матеріали та об'єкти, транспортні засоби, що надходять в Україну.

Підконтрольні об'єкти належать до категорії підкарантинних матеріалів і об'єктів і контролюються спеціалістами державної служби з карантину рослин. До таких об'єктів відносять транс­портні засоби — вітчизняні і закордонні, які прибувають в Ук­раїну з інших країн, сільськогосподарські та лісові угіддя, які зна­ходяться на кордонах; приміщення, де зберігаються об'єкти.

Підконтрольні матеріали також відносяться до категорії підкарантинних матеріалів і об'єктів і підлягають карантинному догляду без супроводження фітосанітарними документами. До них належать тара, пакувальні матеріали, вироби з рослинних матеріалів, які можуть бути носіями карантинних і небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів; продукти рослинного похо­дження, які пройшли технічну переробку, а також цукор, багаж, поштові відправлення.

Підкарантинні матеріали відносяться до тієї ж категорії, що і попередні, вони підлягають контролю на державному кордоні та супроводжуються фіто санітарними документами.

Підкарантенними матеріалами є продовольча сировина і хар­чові продукти:

- свіжі овочі, фрукти, картопля, баштанні культури, зерно
(продовольче, технічне), солод, рис, крупи, борошно і вироби з
нього, горіхи, арахіс;

- кава-зерно, какао-боби, кондитерські вироби, чай, прянощі, спеції;

- сушені овочі, фрукти, гриби;

- культури живих грибів, бактерії, віруси, нематоди, кліщі, які є збудниками і носіями хвороб рослин, а також комахи, що завда­ють шкоди живим рослинам і продукції рослинного походження тощо.

Непродовольчі товари:

- волокно бавовни, льону та інших прядильно-волокнистих культур, вовни немитої і нечесаної, шкірсировини, яка не пройш­ла хімічну обробку;

- деревина та хімічно необроблені вироби з неї, пилома­теріали;

214


- тара і контейнери, що надходять з країн розповсюдження
роду Frogoderma тощо.

Карантинні заходи поширюються на підкарантинні матері­али та об'єкти, до яких належать:

• насіння, рослини та їх частини (цибулини, бульби, плоди та інше), а також інша продукція рослинного походження, яка може бути джерелом розповсюдження хвороб рослин, бур'янів, шкід­ників;

• колекції комах, збудники хвороб і зразки пошкоджень рос­лин, а також гербарії і насіння;

• культури живих грибів, бактерії, віруси, а також нематоди, кліщі, комахи;

• всі види тари, окремі промислові товари, упакування і вирог би із рослинних матеріалів, що можуть переносити шкідників; хвороби рослин і бур'яни; транспортні засоби, які надходять з інших областей України, де введено особливий карантинний ре­жим, і які надходять з-за кордону тощо.

До карантинних об'єктів відносять збудників хвороб рослин, бур'яни, шкідники, які відсутні або знаходяться в обмеженій кількості на території України, однак при розповсюдженні мо­жуть завдати значної шкоди рослинам і рослинній продукції.

Перелік карантинних об'єктів визначається Статутом з ка­рантину рослин, що затверджується Кабінетом Міністрів Ук­раїни (Додаток 12).

Із карантинними об'єктами пов'язані підкарантинні матері­ али і об'єкти — будь-який матеріал і об'єкт, які сприяють поши­ренню або за допомогою яких можуть поширюватися каран­тинні об'єкти.

Для обмеження розповсюдження карантинних об'єктів ство­рюють карантинну зону, на якій встановлюється особливий каран­ тинний режим.

Карантин рослин є необхідним захисним заходом, який сприяє збереженню культурних видів рослин, підвищенню їх вро­жайності і підвищенню ефективності сільського господарства.

Основними завданнями карантину рослин є:

- охорона-території України від занесення або самостійного проникнення з-за кордону, карантинної зони карантинних об'єктів;

- проведення державних контролюючих заходів з карантину рослин під час вирощування, заготівлі, вивезення, ввезення, пере­везення, зберігання, переробки, реалізації та використання підка-

216


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 240; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь