Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко. Рантинних матеріалів та об'єктів, а також під час виникнення спалахів хвороб. Експертиза товарів





Експертиза товарів


 


рантинних матеріалів та об'єктів, а також під час виникнення спалахів хвороб дотримання особливого карантинного режиму; - здійснення державного контролю за своєчасним виявлен­ням, локалізацією і ліквідацією карантинних об'єктів, а також попередження проникнення їх в регіони країни, де вони відсутні.

6.2. Структура органів з карантину рослин


Рис. 6.1. Структура фітосанітарної служби України.


Робота органів карантину рослин в межах держави регу­люється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів Ук­раїни, Верховною Радою та Радою Міністрів Республіки Крим, спеціально уповноваженими державними органами з карантину рослин, іншими державними органами, а також органами місце­вого та національного самоврядування у визначеному законо­давством порядку. Структура фітосанітарної служби України на­ведена нарис. 6.1.





216


Центральними спеціально уповноваженими державними ор­ганами з карантину рослин є Головна державна інспекція з ка­рантину рослин України, Центральна науково-дослідна каран­тинна лабораторія та Центральний фумігаційний загон Мініс­терства сільського господарства і продовольства України та інші спеціальні органи в галузі карантину рослин.

Спеціальними органами з карантину рослин є:

• прикордонна державна інспекція з карантину рослин Рес­публіки Крим;

• прикордонні державні обласні і державні обласні інспекції з карантину рослин;

• державні міські інспекції з карантину рослин;

• міжрайонні і районні пункти з карантину рослин;

• прикордонні пункти з карантину рослин при морських і річкових портах, на пристанях, залізничних станціях і в аеропор­тах (на аеродромах), на підприємствах поштового зв'язку, на ав­томобільних дорогах (автовокзалах, автостанціях);

• пункти пропуску з карантину рослин на державному кор­доні України;

• обласні фумігаційні загони, карантинні лабораторії.
Головна державна інспекція з карантину рослин:

- керує роботою Центральної науково-дослідної карантинної лабораторії та Центрального фумігаційного загону, прикордон­ної державної інспекції з карантину рослин Республіки Крим, прикордонних обласних, державних обласних і державних міських інспекцій з карантину рослин;

- визначає порядок ввезення і використання насіння, рослин і продукції рослинного походження з-за кордону, їх перевезення по території України та за її межами за погодженням з карантин­ними службами тих країн, з якими Україна має договори, підста­вою для укладання яких є конвенції або угоди між державами про співробітництво;

- вивчає видовий склад, визначає біологічну та екологічну дію карантинних та інших небезпечних шкідників, хвороб рос­лин і бур'янів;

- прогнозує можливість поширення рослин по території краї­ни з метою запобігання завезенню туди, де вони можуть призве­сти до збитків;

- видає відповідні накази, інструкції, положення, правила та інші нормативні документи з карантину рослин;



217


А.П. Батутіна, LB. Ємченко


Експертиза товарів


 


- веде облік і видання інформації щодо поширення карантин­них об'єктів;

- здійснює контроль за додержанням законів, законодавчих актів, положень про карантин рослин в межах держави і при імпорті продукції рослинного походження за угодами;

- проводить експертизи підкарантинних матеріалів та об'єктів;

- видає карантинні документи на імпорт насіння, рослин і
продукції рослинного походження.

До функцій Головної державної інспекції з карантину рослин належать контроль за дотриманням законодавства з карантину рослин і проведення заходів з попередження потрапляння і роз­повсюдження хвороб, шкідників, бур'янів.

Правила фітосанітарного контролю, які видані Головною дер­жавною інспекцією з карантину рослин України, є обов'язковими для виконання всіма державними органами, а також підпри­ємствами, організаціями, посадовими особами та громадянами.

Прикордонна державна інспекція з карантину рослин Респуб­ліки Крим, прикордонні державні або державні обласні і дер­жавні міські інспекції з карантину рослин вирішують такі основні питання:

- проведення карантинної перевірки і лабораторної експерти­зи імпортних підкарантинних матеріалів та об'єктів;

- видачу сертифікатів на насіння, рослини і продукцію рос­линного походження, що експортуються, а також, що вивозяться із зон особливого режиму;

- вживання заходів із знезараження підкарантинних ма­
теріалів та об'єктів, транспортних засобів, що прибувають з-за
кордону;

- контроль за проведенням карантинних заходів підприємст­вами, установами, організаціями та громадянами;

- контроль за виробництвом, заготівлею, транспортуванням, зберіганням, переробленням, використанням, реалізацією насін­ня, рослин і продукції рослинного походження, що експортують­ся і імпортуються;

- вживання термінових заходів для локалізації та ліквідації карантинних об'єктів, для запобігання їх розповсюдженню;

- контроль за вживанням карантинних заходів згідно з міжна­родними угодами і конвенціями. '

Очолює роботу Головної державної інспекції з карантину рослин головний державний інспектор з карантину рослин.








218


У Республіці Крим також є головний державний інспектор з карантину рослин; в області, місті є керівники відповідних ор­ганів з карантину рослин.

Головні, провідні спеціалісти та спеціалісти всіх категорій прикордонної державної інспекції з карантину рослин Республі­ки Крим, прикордонних обласних, державних обласних, держав­них міських інспекцій з карантину рослин виконують відповідні функції. Головний державний інспектор з карантину рослин:

• здійснює контроль за вживанням карантинних заходів на те­
риторії України і несе відповідальність за їх проведення;

• при виникненні загрози розповсюдження карантинних
об'єктів протягом 24-х годин вносить подання про введення
особливого карантинного режиму.

З метою захисту території України головний державний інс­пектор має право організувати карантині заходи; затримувати транспортні засоби, в яких виявленні карантинні об'єкти; знезара­жувати підкарантинні матеріали і об'єкти; вилучати, знищувати або спрямовувати на технічну переробку підкарантинні матеріали.

Всі рішення інспектора стосовно заборони ввезення, вивезен­ня, зберігання, використання підкарантинних матеріалів є обов'язковими для виконання підприємствами, організаціями, установами, громадянами.

6.3. Об'єкти і суб'єкти. Класифікація фітосанітарного контролю і експертизи

Об'єктами контролю і експертизи є підконтрольні об'єкти і матеріали, підкарантинні матеріали, які надалі будуть назива­тись об'єктами і матеріалами.

Суб'єктами фітосанітарного контролю і експертизи є експер­ти карантинних органів, які здійснюють фітосанітарний конт­роль і експертизу за замовленнями підприємств, установ, фірм, приватних осіб; особи, що користуються дипломатичним імуні­тетом, комерційні структури, які займаються ввезенням, реаліза­цією, зберіганням, переробкою і перевезенням підконтрольних і підкарантинних матеріалів, а також всі, хто замовляє експертизу.

Класифікація фітосанітарної експертизи і контролю наведена на рис. 6.2.

219


Рис. 6.2. Класифікація фітосані тарного контролю і експертизи.


Експертиза товарів

Поділяють фітосанітарний контроль залежно від місця його здійснення — на внутрішній і зовнішній, до якого належить при­кордонний контроль.

До внутрішнього контролю і експертизи належать загально­ державна, регіональна, місцева, локальна. Організють, здійснюють контроль підпорядкованих їм інспекцій головний державний інспектор, в межах республіки, регіону, місцевості — головний державний інспектор з карантину рослин Республіки Крим і дер­жавні інспектори відповідного регіону, області.

Потреба в локальному контролі і експертизі виникає під час виявлення карантинних об'єктів і за необхідності вживання термінових заходів щодо їх ліквідації.

Прикордонний контроль і експертиза здійснюються кожний раз під час ввезення і вивезення рослинної продукції.

Види підкарантинних матеріалів і об'єктів визначені Стату­том державної служби карантину рослин України.

Карантинний контроль і експертиза призначені для чіткого визначення фітосанітарного стану рослинної сировини та підка­рантинних матеріалів.

При проведенні експертизи визначають ентомологічні, фітопа- тологічні, бактеріологічні, гельмінтологічні, ботанічні, вірусні об 'єкти.

Ентомологічна експертиза призначена для діагностики зара­женості матеріалу будь-якими видами шкідників, що неможливо визначити тільки при огляді матеріалів і транспорту. Тому засто­совуються методи і засоби виявлення і видобування шкідників. Цей вид являє собою дослідження середньої проби підкарантин-ного матеріалу (продуктів запасу) для виявлення наявності, виз­начення чисельності і видового складу живих чи мертвих каран­тинних чи інших видів комах і кліщів.

До продуктів запасу згідно з ДСТУ 3354-96 належать необ-роблене зерно, насіння, горіхи або перероблені рослинні продук­ти, які відрізняються низьким вмістом вологи і зберігаються у су­хому стані, вони можуть бути призначені для харчування, пере­робки, використовуватися для фуражних і посівних цілей.

До рослинних перероблених продуктів належать борошно, кру­пи, дерть, висівки, вироби з борошна, свіжі і сухі фрукти і овочі дов­гострокового зберігання, какао-боби, кава в зернах, спеції тощо.

Розрізняють явну зараженість, що характеризується наявніс­тю живих комах, кліщів у будь-якій фазі розвитку на поверхні продуктів чи між ними. При прихованій зараженості визнача-







221


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


ються живі комахи, кліщі у будь-якій фазі розвитку в середині ок­ремих зерен, горіхів, шматочків виробів.

Для визначення виду комах і кліщів проводиться їх іден­тифікація порівнянням контрольного і дослідного зразків з виз­наченням їх зовнішнього вигляду, будови, кольору і інших індивідуальних особливостей.

До найбільш небезпечних і поширених шкідників відноситься колорадський жук, який годувався спочатку дикими пасльонови­ми культурами, а потім перекинувся на картоплю. З'явився у на­шій країні в 40-і роки, має широке розповсюдження.

Для виявлення шкідників використовують метод перегляду насіння на папері, виявлення живих личинок жуків, просіювання, методи флотації, рентгенографії, макролюмінесценції. Ентомо­логічна експертиза застосовується для виявлення шкідників хліб­них злаків, бобових культур, насіння різних рослин, картоплі, бульбоплодів, цибулин часнику, свіжих фруктів, ягід, цитрусових, бананів, ананасів, сушених фруктів, прянощів, какао-бобів, кави в зернах, горіхів, арахісу, деяких продуктів тваринного походження.

Метою фітопатологічної експертизи рослинних матеріалів є виявлення не тільки хвороб рослин, збудники яких включені в пе­релік карантинних об'єктів, але й інших хвороб, які можуть роз­повсюджуватися і завдавати збитків народному господарству країни. При цьому виді експертизи визначають всі виявлені види грибів, для того, щоби при необхідності вживати відповідні захо­ди. З цією метою проводять поверхневий огляд, при якому мож­на виявити такі хвороби, як сажка, іржа, плямистість, ненормаль­не розростання тканини тощо. Для дослідження використовують біологічний метод, для виявлення забрудненості поверхні насіння, плодів спорами грибів застосовують метод центрифугу­вання, люмінесценції. Особливо важлива фітопатологічна екс­пертиза для виявлення раку картоплі, зооспорангіїв Synchytrium endobioticum, які є збудниками раку і знаходяться у ґрунті.

Бактеріологічна експертиза застосовується з метою виділення з рослинного матеріалу, який надходить з-за кордону, збудників бактеріальних хвороб рослин, карантинних, а також таких, що відсутні в Україні. Для виявлення хвороб проводиться виділення фітопатогенних мікроорганізмів і визначення їх властивостей з ме­тою ідентифікації. З цією метою проводять експертизу цитрусових на виявлення жовтого бактеріозу, буряку — сріблястої хвороби.

Вірусологічна експертиза проводиться для попередження заве-





222


зення на територію України сільськогосподарських рослин, зара­жених відсутніми в країні вірусними хворобами. До таких хвороб відносять мозаїку, кучерявість, деформацію листя, кільцеву пля­мистість, некротичну плямистість, смугастість й деякі інші. Для виявлення захворювань застосовують метод індексації, електрон­ної мікроскопії, серологічний метод.

Фітогельмінтологічна експертиза — виявлення зараженості карантинними та іншими видами паразитичних нематод. Експер­тизі піддають насіння рису на виявлення рисового афемиха, пше­ничної, картопляної, смородинової нематоди.

Серед транспортних документів, які супроводжують вантаж рослин, повинен бути фітосанітарний сертифікат, який вида­ється державними органами з карантину і захисту рослин країни-експортера. При відсутності в країні-експортері служб фітосані-тарного контролю дозволяється ввезення об'єктів без карантин­ного дозволу, але з попереднім оформленням його на імпорт службами Укрголовдержкарантину. Проходження карантинного контролю при перетині кордону є обов'язковим, і без узгодження або без карантинного дозволу перетин кордону неможливий.

6.4. Техніка проведення фітосанітарного контролю і експертизи

Фітосанітарний контроль, як було вже сказано раніше, відбу­вається в пунктах з карантину рослин, які знаходяться в районах або при кордоні, морських річкових портах — на пристанях, на залізничних станціях і в аеропортах, на підприємствах поштово­го зв'язку, автомобільних дорогах — автовокзалах, автостанціях, пунктах пропуску на державному кордоні України.

Підкарантинні та підконтрольні матеріали, що дозволяється ввозити в Україну, повинні супроводжуватися карантинним доз­ волом (додаток 14) на імпорт або транзит, який дає Головна дер­жавна інспекція з карантину рослин України.

Установи, які імпортують підкарантинні матеріали, під час укладання торгових угод та контрактів на їх ввезення повинні обумовлювати фітосанітарні вимоги, які встановлені в Україні, і забезпечувати їх виконання.

Підкарантинні і підконтрольні матеріали, що ввозяться в Ук­раїну, а також транзитні вантажні засоби і тара у пунктах перети­ну кордону України повинні проходити фітосанітарний контроль.


223


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


Він являє собою карантинний догляд державними інспекто­рами вантажу і транспорту. їх митне оформлення відбувається при наявності погодження інспектора фітосанітарної служби.

Ввезення в країну насіння, рослин, продукції рослинного по­ходження за існуючим порядком для організацій, що займаються їх імпортом, передбачає повідомлення Головної державної інс­пекції про це не пізніше ніж за п'ять діб до можливого ввезення.

З метою попередження ввезення і розповсюдження карантин­них об'єктів у країні Статутом передбачено обов'язкове вклю­чення в угоди, які складаються підприємствами, установами, ор­ганізаціями, громадянами на імпорт продукції рослинного похо­дження, вимог з карантину рослин. Для визначення стану фіто­санітарної безпечності в місця закупівлі і відвантаження великих партій продукції покупець повинен за свій рахунок направляти державних інспекторів з карантину рослин. В цих місцях прово­диться обов'язковий контроль.

Пункти перетину продукції державного кордону узгоджуються з Головною державною інспекцією з карантину рослин України.

Фітосанітарний контроль всіх об'єктів у прикордонно-пропу­скних пунктах здійснюється одночасно з митним доглядом до проведення розвантажувальних операцій, а також в процесі пере­вантаження і після його завершення. Митне оформлення вантажів можливе лише після проходження фітосанітарного контролю.

Державний інспектор з карантину рослин включається до складу комісії з перевірки суден, поїздів, літаків, автотранспорту, контейнерів, багажу, що надходить в Україну з інших країн.

При проведенні фітосанітарного контролю визначається на­явність або відсутність карантинних і небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур'янів у транспорті та в об'єктах.

Перевірка починається з поверхневого огляду транспортного засобу, яка робиться з метою виявлення небезпечних шкідників (жи­вих). При їх відсутності на поверхні транспортного засобу інспектор проводить відбір зразків згідно з діючими методиками і аналізує їх.

Відкриття транспортних засобів, контейнерів і багажу повин­но проводитись представниками транспортних установ, водіями або тим, хто супроводжує вантаж, за запитом інспектора прикор­донного пункту і карантину рослин, під час проведення догляду і відбору зразків вони допомагають інспектору.

При надходженні великих партій матеріалів і об'єктів з кра­їни-експортер а і проведенні фітосанітарного контролю інспекто-





224


рами фітосанітарної служби України на супровідних документах (Додаток 13) дозволяється проставляти штамп з підписом інс­пектора і карантинний догляд проводиться тільки за місцем зна­ходження матеріалів.

Об'єкти і матеріали, які підлягають карантинному контролю, можуть перевозитись по території України транзитом. Вантажі повинні супроводжуватися фітосанітарним сертифікатом краї-ни-експортера і карантинним дозволом на транзит, що видається відповідними карантинними службами (Додаток 14). Такі ван­тажі контролюються тільки при підозрі зараження або за вияв­лення того, що транспортується матеріал, який не відповідає ви­могам фітосанітарної служби України.

При відсутності фітосанітарного сертифіката країни-експор-тера або при наявності невірно оформленого вантажі затриму­ються на кордоні до часу оформлення потрібних документів.

Транзит вантажів, товарних партій зерна, свіжої фруктоово-чевої продукції дозволено здійснювати протягом всього року в ізольованих і ізотермічних транспортних засобах. Перевантажу­вання таких вантажів на території України не дозволяється, щоб забезпечити захист від зараження і розповсюдження шкідників, хвороб, бур'янів.

В країну забороняється ввезення рослинної продукції, в якій виявлені карантинні та інші небезпечні шкідники, хвороби рос­лин і бур'яни, інші карантинні об'єкти і матеріали. Однак дозво­ляється ввезення зразків для наукових досліджень.

В деяких випадках карантинні об'єкти і матеріали виявляють у вантажах після перетину кордону, на території України, це підвищує можливість розповсюдження небезпечних факторів, державна інспекція з карантину рослин повинна надати власнику вантажу рекомендації щодо його використання.

Порядок введення особливого карантинного режиму. Особли­вий карантинний режим встановлюється у разі виявлення каран­тинних об'єктів Головним державним інспектором з карантину рослин (терміново — протягом 24-х годин) за поданням відповід­них місцевих чи регіональних органів державної виконавчої влади.

Територія особливого карантинного режиму визначається відповідними органами місцевого чи регіонального самовряду­вання, вона може охоплювати населений пункт, район, декілька районів, декілька областей. Після прийняття рішення про введен­ня особливого карантинного контролю про це повідомляють ор-

225


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко


Експертиза товарів


 


галізації, установи, громадян, які розташовані на території особ­ливого режиму.

Рішення містить в собі дані про причини і обставини встанов­лення режиму, визначаються межі території і час. Одночасно роз­робляються заходи попередження розповсюдження небезпечних факторів на іншу територію країни. З цією метою застосовують огляд транспорту перед виїздом за межі режимної території і об­меження його виїзду; проводять знезаражування і технічну пере­робку підкарантинних матеріалів та об'єктів, вводиться заборо­на на їх вивезення.

Організують проведення заходів власники, уповноважені портів, станцій, аеропортів, автовокзалів, створюючи відповідні умови роботи для державних інспекторів з карантину рослин. За­ходи зупиняють розповсюдження хвороб, шкідників, бур'янів. Контролюють організацію проведення заходів ради народних де­путатів відповідного рівня.

Скасовується особливий карантинний режим поданням про відміну режиму головного державного інспектора.

Якість і оформлення матеріалів, що експортуються за межі України, повинні відповідати чинним нормативним документам і міжнародним угодам.

Існують конвенції між урядами держав, а на їх основі укладе­но угоди про співпрацю між Головною інспекцією з карантину рослин Міністерства сільського господарства і продовольства України з міністерствами сільського господарства, природоко­ристування і риболовства Нідерландів, Болгарії, Російської Фе­дерації, Словаччини тощо.

Вивезення за межі України матеріалів здійснюється на основі фітосанітарного догляду за наявності фітосанітарного сертифіка­та на експорт. Форма сертифіката встановлена міжнародною Конвенцією ЄОЗРу і завіряється штампом, оформляється сер­тифікат на кожну транспортну одиницю.

Для одержання фіто санітарного сертифіката на експорт партії матеріалу документи готує постачальник згідно з умовами угоди з покупцем (постачальником), заявка подається не пізніше ЗО діб до відправлення. Експертиза проводиться інспектором фі-тосанітарної служби за місцем вирощування матеріалу не раніше 5 діб до відвантаження на експорт.

В пунктах перетину кордону матеріал, який перевозиться без перевантажування, проходить контроль щодо правильного






226


оформлення сертифіката на експорт.

Якщо сертифікат неправильно оформлений, в пункті вивезен* ня оформляється за замовленням новий сертифікат.

6.5. Оформлення результатів фітосанітарної експертизи

Фітосанітарна експертиза проводиться за заявкою на оформ­лення карантинного дозволу на імпорт, транзит або експорт об'єктів, матеріалів.

Для проведення експертизи необхідна копія контракту про імпорт об'єктів і матеріалів, підтвердження про оплату за прове­дення експертизи.

Всі види надходжень рослинних об'єктів, матеріалів, транс­портних засобів з-за кордону до України реєструються інспекто­ром в спеціальному журналі, як і вся інформація про проведення робіт інспекторами.

Експертиза починається з перевірки наявності карантинного дозволу на імпорт при перевезенні вантажів транзитом, фітосані-тарного сертифіката країни-експортера. Проведений фітосані-тарний контроль оформляється актом фітосанітарного контро­лю і відбору зразків (Додаток 15) для карантинної експертизи.

Вивезення вантажів за межі територій прикордонних пунктів в країну дозволено тільки при наявності карантинного дозволу і карантинного сертифіката.

У виконанні заявки на надання карантинного дозволу може бути відмовлено у разі:

- порушення карантинних вимог при попередніх ввезеннях
вантажів;

■і - надходження матеріалу з країни, де поширюються об'єкти, що є карантинними для України;

- порушення термінів і географічного розташування місць ви­рощування, що узагальнено в карантинному дозволі;

- неможливості знезараження або переробки матеріалів, що заражені;

- відсутності згоди Мінсільгосппроду України тощо.

Права державного інспектора. При проведенні фітосанітар­ного контролю інспектору надаються права, які забезпечують ефективність його роботи.

227


А.П. Батутіна, І.В. Ємченко






Експертиза товарі»


 


З метою проведення контролю інспектор має право входити на території морських і річкових портів, залізниць, автовокзалів, аеропортів, сховищ, елеваторів, в транспортні засоби, на тери­торії підприємств, що займаються реалізацією, переробкою, збе­ріганням і транспортуванням матеріалів, а також на територію контрольно-пропускних прикордонних пунктів.

Обов'язок інспектора відбирати зразки для проведення екс­пертизи, перевіряти документи, які супроводжують вантажні і транспортні засоби, затримувати імпортні матеріали, які не ма­ють карантинного дозволу.

Сільськогосподарська рослинна продукція, яка імпортується, експортується, перевозиться транзитом і проходить фітосанітар-ний контроль, класифікується за хімічним складом, фізичними властивостями і призначенням на групи (розглядаємо тільки про­довольчу сировину і харчові продукти):

• зерно та зернопродукти — зерно злакових, бобових куль­тур, насіння олійних та інших культур і продукти їх переробки: борошно, висівки, дерев, крупи тощо, призначені для споживан­ня та технічної переробки;

• свіжі фрукти і овочі — плоди фруктових, ягідних, цитрусо­вих, тропічних, горіхоплідних, овочевих, коренеплідних культур і винограду, призначені для споживання або переробки;

• сухофрукти і спеції — цілі або різані фрукти і овочі, спеції та прянощі (запашний перець, гвоздика, кориця, хмелі-сунелі та інші), висушені рослини.

Відбір проб для проведення експертизи проводиться за схемою (рис. 6.3) згідно з нормативною документацією (ДСТУ 3355-96), де визначено схему і порядок відбору зразків, їх кількість, порядок складання об'єднаної проби і виділення середніх проб.

Карантинну експертизу однієї середньої проби проводять державні інспектори на прикордонному пункті карантину рос­лин (ППКР) в спеціально пристосованому приміщенні — в пунк­ті первинного огляду продукції. При огляді заглибин і проведен­ні візуального аналізу інспектор вибирає всіх виявлених шкідни­ків, уражені хворобами плоди, частини рослин та інше в тару, яка або щільно закривається або до якої заливається консервуюча рідина. Під час аналізу встановлюється стан шкідників — живі або мертві, визначається їх вид. При виявленні небезпечних шкід­ників, зерен бур'янів, уражених хворобами, або пошкодженні рослин чи їх органів, з них готують мікропрепарати, які консер-



228


Рис, 6.3. Схема відбору та аналізу проб підкарантинних матеріалів.

вують і зберігають як зразок-свідок, зразок-доку мент; останній повинен мати етикетку.

Середня проба, в якій виявлено зараження, знищується, кон­трольна середня проба з етикеткою і зразком-документом до­ставляється в зональну карантинну лабораторію для арбітражно­го підтвердження зараженості продукції. Зразки-документи в консервованому нежиттєздатному стані зберігають як колекцій­ний матеріал у відповідних умовах.

При виявленні зараження об'єктів контролю контрольний зразок, щільно упакований в тару разом з документами, відправ-


229


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 251; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.078 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь