Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Які етапи включає в себе метод спостереження.



Процедура дослідження методом спостереження включає такі етапи:

1. Визначається предмет спостереження (поведінка), об’єкт (окремі індивіди чи група), ситуації;

2. Вибирається засіб спостереження та реєстрації даних;

3. Будується план спостереження (ситуації – об’єкт – час);

4. Вибирається метод обробки результатів;

5. Проводиться обробка та інтерпретація отриманої інформації.

Дослідник може спостерігати:

1. Мовні акти (зміст, послідовність, частоту, інтенсивність, час тощо);

2. Виразні рухи, експресію обличчя, очей, тіла тощо;

3. Рухи (переміщення людини, дистанція між людьми,швидкість та напрям рухів;

4. Фізичні дії(удари, передачі тощо).

16. Помилки спостереження:

1. Гало-ефект. Узагальнена думка спостерігача веде до грубого сприйняття поведінки, ігнорування тонких різниць.

2. Ефект сни сходження. Тенденція завжди давати позитивну оцінку тому, що відбувається.

3. Помилка центральної тенденції. Спостерігач хоче давати середню оцінку спостерігає мій поведінці.

4. Помилка кореляції. Оцінка однієї ознаки дається на основі другої спостерігаємої ознаки (інтелект оцінюється по швидкості мови).

5.   Помилка контрасту. Схильність спостерігача виділяти у спостерігаємих риси, протилежні власним.

6. Помилка першого враження. Перше враження про індивіда визначає сприйняття та оцінку його подальшої поведінки.

Що таке бесіда .помилки при проведенні бесіди.

       Це специфічний для психології метод дослідження поведінки, тому що в інших науках комунікація між суб’єктом і об’єктом дослідження неможлива. Діалог, в ході якого одна людина виявляє психологічні особливості іншої,називається методом бесіди. Бесіда є додатковим методом в структурі експерименту на першому етапі, коли дослідник збирає первічну інформацію про піддослідного, дає йому інструкцію, мотивує тощо, і на останньому етапі - бере пост експериментальне інтерв’ю. Розрізняють: 1) клінічна бесіда – в ході діалогу з піддослідним дослідник отримує максимально повну інформацію про індивідуально-особистісні особливості піддослідного, його життєвий шлях, зміст його свідомості тощо. Клінічна бесіда обов’язково проводиться в спеціально обладнаному приміщенні (психологічна консультація, психологічний тренінг). В ході бесіди дослідник видвігає та перевіряє гіпотези об особливостях та причинах поведінки особистості. Для перевірки цих гіпотез він може давати піддослідному завдання, тести, тоді клінічна бесіда перетворюється в клінічний експеримент. Дані, які отримані в ході бесіди експериментатор фіксує сам, записує інформацію, яку отримав після бесіди по пам’яті. Помилки при клінічній бесіді: 1. Якщо запис ведеться в ході бесіди, то може порушитись контакт із співбесідником. 2. Запис по пам’яті приводить до того, що частина інформації через помилки запам’ятовування втрачається чи перекручується. 2) ціленаправлене опитування «обличчям до обличчя» - інтерв’ю. а) Інтерв’ю визначається як псевдобесіда: той, хто бере інтерв’ю весь час повинен пам’ятати, що він – дослідник, не можна сходити з плану, потрібно вести розговор в потрібному йому руслі. Вирішальне значення при проведенні інтерв’ю має довірливий контакт між тим, хто бере інтерв’ю і тим у кого його беруть. Не можна допускати втрати психологічної дистанції, потрібно зберігати нейтральну позицію процесі інтерв’ю і старатися не демонструвати своє відношення до відповідей чи питань. б) заочне опитування – анкети (закриті чи відкриті). Вини самостійно заповнюються піддослідним, без участі дослідника. Але недолік цього методу в тому, що анкета не може бути достовірною навіть при повній щирості піддослідного. Тому цей метод застосовують в психології теж як додатковий наприклад при проведенні соціально-психологічних досліджень.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 269; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь