Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Запорізький державний медичний університет.  Формування мотивації до



Запорізький державний медичний університет

Кафедра фізичної реабілітації, спортивної медицини,

фізичного виховання і здоров’я

 

 Формування мотивації до

фізкультурно-оздоровчих занять у студентів в залежності від

Професійної приналежності

навчально – методичний посібник

 

Глухих В.І.,Сиромятников М.М.

 

 

Запоріжжя, 2018 р.

                  

План

1. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту.

2. Формування мотивації до занять фізичною культурою та спортом.

3. Вивчення динаміки спортивних уподобань студентів вищих медичних навчальних закладів.

4. Діагностична система оцінки рівня здоров'я.

5. Формування здорового способу життя.

6. Пропаганда спортивно-оздоровчої діяльності та спорту.

7. Фізичне виховання дітей, які мають відхилення у стані здоров`я.

8. Проблема фізичного виховання в сім ’ ї.

9. Шляхи підвищення ефективності занять з фізичного вдосконалення.

10.Зміст та критерії здоров’я у процесі формування культури здоров’я індивіда.

 

 

 

 

 

 

Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання

І спорту

Перед вищою навчальною установою стоїть задача виховати і підготувати фахівців, здатних як до розумової, так і до фізичної роботи, до активної діяльності в різних галузях суспільного і державного життя, науки і культури .

Ефективність роботи викладача фізичного виховання вищих навчальних закладів складається з уміння формувати мотивацію у студентів до занять фізичними вправами й успішно використовувати її для керівництва навчальним процесом.

Центром уваги в діяльності кафедр фізичного виховання вищих навчальних закладів є підготовка до здачі контрольних нормативів, а не сам студент і його потреби. Краса тіла, фізичне і психічне здоров'я повинні стати метою і мотивом до фізкультурно-оздоровчих занять .

Щорічні огляди студентів різних вищих навчальних закладів України показали, що 70 – 80% першокурсників мають відхилення в стані здоров'я. За даними Київського міського об'єднання «Центр здоров'я» – 68% учнівської молоді мають низький і нижче середнього рівні здоров'я; 22,5% – середній, і тільки 7,5% - вище за середній і високий.

Навчання в медичних закладах освіти часто приводить до напруги психічних функцій, емоційного перевантаження, стомлення, що позначається на стані здоров'я. Від цього у свою чергу знижується інтерес до фізичної культури. У ранжируванні видів фізичної активності серед студентів на першому місці 44% - плавання і шейпінг, 39% - аеробіка, 34% - заняття в тренажерному залі, 23% - теніс, 19% - туризм, 16% - оздоровча ходьба і біг, 10% - оздоровчі заняття у воді. Важливо так само розуміти, що різні види рухової активності формують не тільки визначені фізичні якості, але й сприяють усвідомленню і розвитку психологічних і духовних потенціалів, забезпечують інтенсивну взаємодію з іншими людьми, що ведуть здоровий спосіб життя [рис. 1].

Рис. 1. Популярність видів рухової активності серед студентів спеціального відділення.

 

Останнє десятиліття характеризується появою нових видів рухової активності для дівчат, що не входили в програму по фізичному вихованню у вищому навчальному закладі. До таких можна віднести аеробіку, шейпінг, атлетичну гімнастику.

 

Вік 17 – 20 років характеризується пильною увагою до своєї зовнішності і фігури. Про це свідчіть аналіз результатів анкетування, який показав, що для 72% - опитаних основна мета, що спонукує до занять фізичними вправами, це підтримка нормальної маси тіла і корекція фігури. Так само важливо відзначити наступні мотиви які мають важливе значення в житті студентів: зміцнення здоров'я – 29%, одержання задоволення від рухової активності відзначили – 28%. Менш популярними мотивами є: 19% - профілактика захворювань, 16% - бажання підвищити рівень фізичної підготовленості, 12% - зняття нервової напруги, 7% - спілкування з друзями.

Рис. 2. Поширеність мотивів, що спонукають до занять фізичною культурою студентів спеціального відділення.

 

      Було виявлено, що найбільш популярними групами мотивів є: оздоровчі – 49%, особистісні - 51%.

У цілому можна сказати, що студенти медичних ВНЗ керуються різноманітними мотивами, серед яких головними є оздоровчі й особисті. Найбільш популярними цілями занять є: покращення свого зовнішнього вигляду, зміцнення здоров'я, профілактика захворювань, збільшення рухової активності, спілкування з друзями й активний відпочинок, що визначає спрямованість занять і повинно враховуватися при плануванні процесу фізичного виховання в спеціальному відділенні.

У такий спосіб формування мотиву і прояв відношення студентів до свого здоров'я, виступають необхідною умовою ефективності формування здорового способу життя засобами навчання і виховання у вузах медичної спрямованості.

Майбутня професійна діяльність нинішнього студента визначає два головних аспекти, що вимагають постійної досконалості і підтримки в оптимальному режимі – це рівень кваліфікації і здоров'я. Адже сучасний ринок праці при відносно рівних професійних можливостях віддає перевагу тим, хто веде здоровий спосіб життя, регулярно займається фізичними вправами, менше хворіє, і відповідно, більш творчо й енергійно працює.

       В сучасних умовах розвитку вищої освіти фізична культура та спорт мають вагоме соціально-економічне значення для суспільства в цілому та окремого студента зокрема.  Майбутня професійна діяльність кожного фахівця вимагає певного розвитку фізичних  якостей, професійно необхідних фізичних умінь. Одним із найважливіших завдань фізичного виховання у вищому навчальному закладі є забезпечення формування необхідного рівня фізичного розвитку студента. Вирішення цього завдання на сучасному етапі не може бути достатньо ефективним без подальшого вдосконалення системи фізичного виховання, без вивчення проблем мотивації до систематичних самостійних занять фізичною культурою.

     Окреме місце в загальній системі фізичного виховання займає підготовка студентів спеціальних медичних груп. Вона вимагає від викладача наявності спеціальних знань та навичок роботи зі студентами, які мають певні фізичні вади свого здоров’я, підвищеного педагогічного контролю за станом здоров’я студентів, наявності необхідних комунікативних здібностей. Володіння належною інформацією про особливості фізичного стану студенів спеціальних медичних груп дозволяє викладачу своєчасно скорегувати навчальний процес, визначити завдання та здійснити корекцію індивідуальних програм фізичного розвитку та вдосконалення дуже важливих біологічних і соціальних якостей студента, що позитивно впливають на гармонійний розвиток людини. 

    Проблема вдосконалення фізичного виховання студентів спеціальних медичних груп є предметом уваги спеціалістів. Разом з тим, слід зазначити, що до останнього часу проблема фізичного вдосконалення розглядалась, як правило, у вузькому аспекті – як розвиток фізичних якостей, збільшення функціональних спроможностей індивіда до майбутньої професійної діяльності та короткочасного покращення фізичної підготовленості. На мою думку, питання слід розглядати значно ширше: соціальна та професійна обумовленість удосконалення здоров’я і фізичного стану людини в цілому повинна розвинутись у культурну необхідність, у розвиток інтересу та бажання особистісного фізичного самовдосконалення. 

     В науково-педагогічній літературі фізична культура визначається як діяльність, яка цілеспрямовано впливає на процес фізичного вдосконалення людини, що дозволяє забезпечити розвиток її життєво необхідних фізичних якостей і спроможностей. Проблема фізичного виховання й ціннісних орієнтацій особистості на сучасному етапі розвитку педагогіки розглядається як проблема присутності і виразної мотивації до активних занять фізичною культурою і спортом під час навчання та подальшої трудової діяльності .

     В процесі професійного розвитку та фізкультурної діяльності людину спонукають різни мотиви, які є основою для формування потреби у фізичному самовдосконаленні: розуміння суспільної значущості фізичної культури; розуміння занять фізичною культурою як засобу гармонійного фізичного розвитку; прагнення спортивних досягнень; підготовка до професійної діяльності; покращення здоров’я. Сучасна психологія та педагогіка розглядає розвиток мотиваційної сфери як головний момент у процесі формування особистості. У залежності від рівня розвитку мотиваційної сфери здійснюється і розвиток пізнавальних потреб, усієї діяльності в цілому .

Література

 

 

1. Бурханова А.И. Физическое развитие и состояние здоровья студентов младших курсов // Гигиена и санитария. 1991. - №2. 45-48 с.

2. Ильин Е.Н. Мотивация и мотивы. – Питер: СПБ, 2000 - 512 с.

3. Карпюх І. Культура здоров’я і фізична культура в потребах студентів спеціального медичного відділення //Оптимізація процесу фізичного виховання в системі освіти: Мат. наук. конф. – Тернопіль, 2003. – С. 59-61

4. Круцевич Т.Ю. Диференційований підхід у фізичному вихованні студентської молоді // Оптимізація процесу фізичного виховання в системі освіти. – Тернопіль, 1997. – С. 30 – 31.

5. Романенко В.В. Вплив різних режимів рухової активності на фізичний стан студентів вищих навчальних закладів гуманітарного профілю: Автореф. дис. канд. наук. з фіз. вих. і спорту. – Львів, 2003. – 26 с.

6.    Асєєв, В.Г. Мотивація поведінки і формування особистості / В.Г. Асєєв - М.: «Думка», 1976. - 158 с.

7.     Бальсевіч, В.К. Фізична культура: молодь і сучасність / В.К. Бальсевіч, Л.І. Лубишева / / Теорія і практика фізичної культури. - 1995. - № 5. - C. 5-12.

8.     Барановська, Д.І. Роль фізкультурних занять у формуванні мотивації до занять фізичною культурою студентської молоді / Д.І. Барановська, В.І. Врублевська / / актуальні проблеми оздоровчої фізичної культури і спорту для всіх на сучасному етапі: матер. VIII міжнар. наук. сесії за підсумками НДР за 2004 р. - Мінськ: БГУФК, 2005. - C. 13-16.

 9.    Жолдак, В.І. Декларативне і реальне ставлення до спорту / В.І. Жолдак / / Теорія і практика фізичної культури. - 1973. - № 3. - С. 141-144.

10.   Коваль, А.В. Фізична культура у здоровому способі життя молодих людей, її значущість і шляхи вдосконалення: випускна кваліфікаційна робота / О.В. Коваль. - Смоленськ, 2002. - C .16.

11.   Козлов, А.А. Ціннісний світ сучасного студентства (соціальний портрет явища) / А.А. Козлов, В.Т. Лісовський, З.В. Сікевич. - М., 1992. - 40 с.

12.     Кретті, Б.Д. Мотивація / Б.Д. Кретті. - М.: Фізкультура і спорт, 1976. - C. 24.

13.   Лубишева, Л.І. Концепція формування фізичної культури людини / Л.І. Лубишева. - М.: РГАФК, 1992. - C. 12-17.

14.   Любимова, Ю.В. Мотивація і ціннісні орієнтації в педагогічному спілкуванні на заняттях з фізичної культури / Ю.В. Любимова. - Спб.: СПбГАФК, 2004. - C .22.

15.   Селецька, Т.Г. Дослідження мотивів, які спонукають студенток займатися фізичною культурою і спортом / Т.Г. Селецька / / Сучасні проблеми фізичної культурою і спорту: матер. VIII наук. конф. молодих вчених Далекого Сходу. - Хабаровськ: ДВГАФКС, 2005. - C. 158-159.

16.   Сирвачева, І.С. Мотивація самостійних занять фізичними вправами / І.С. Сирвачева / / Фізична культура, здоров'я: проблеми, перспективи, технології: матер. реч. наук. конф. / ДВГУ. - Владивосток, 2003. - C. 108-111.

17.    Шувалов, А.М. Динаміка спортивних інтересів студентів / А.М. Шувалов. - Малаховка, 2004. - C. 26.

18.    Чоговадзе, А.В. Фізичне виховання та формування здорового способу життя студентів / О.В. Чоговадзе, М.М. Рижак / / Теорія і практика фізичної культури. - 1993. - № 7.

 


 


Запорізький державний медичний університет

Кафедра фізичної реабілітації, спортивної медицини,

фізичного виховання і здоров’я

 

 Формування мотивації до

фізкультурно-оздоровчих занять у студентів в залежності від


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-01; Просмотров: 230; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.02 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь