Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Знеболювання біля підочноямкового отвору (інфраорбітальна анестезія).



Цільовий пункт: підочноямковий отвір - foramen infraorbitale.

Анатомічні передумови. Нерви, провідність яких слід перервати, починаються від п. infraorbitalis у самому canalis infraorbitalis, а саме: n.n. alveolares superioresanteriores- в передній частині каналу, n.n. alveolares superiores medii - в задній частині каналу.

Вводячи знеболюючу речовину в підорбітальний отвір, переривають провідність верхніх передніх альвеолярних гілок, а також здебільшого верхньої середньої альвео­лярної гілки. Водночас вимикаються волокна нерва, що виходять з підорбітального отвору та розгалужуються в м'яких тканинах обличчя.

Розташування пщорбітального отвору визначають, користуючись певними розпіз­навальними пунктами. На відстані близько 0,5 см медіальніше середини нижнього краю орбіти можна намацати невелике підвищення або нерівність, що утворюється на місці з'єднання верхньої щелепи з виличною кісткою. На 0,4-1,3 см нижче від нього знахо­диться підорбітальний отвір (рис. 54).

Для знаходження отвору можна керуватись його розташуванням у відношенні до зубів. Цей отвір міститься на вертикальній лінії, проведеній через другий верхній пре-моляр на 0,4-1,3 см нижче нижнього краю орбіти.

 

Цільовий пункт інфраорбітапь-ної анестезії:

АВ - вертикальна лінія, що проведе­на через другий верхній премоляр або зіницю, або вилично-щелепний шов; CD - пряма, що показує напрям голки; а - відстань від нижнього ор­бітального краю до інфраорбітального отвору.

Іншим методом отвір знаходять на вер­тикальной лінії, що проведена через зіницю ока, яке дивиться вперед на 0,4—1,3 см ниж­че підочноямкового краю.

Оскільки передні верхні альвеолярні гілки відходять від інфраорбітального нерва та проникають у товщу передньої стінки верх­ньої щелепи на відстані 7-8 мм від пере­днього отвору підорбітального каналу, а се­редня гілка - зазвичай в середньому або задньому його відділі, то для переривання в них больових імпульсів необхідно вводити анестетик безпосередньо в підорбітальний канал. Для вірного виконання анестезії слід враховувати, що вісь переднього відрізка ка­налу спрямована вперед, досередини та вниз і перетинає вісь каналу протилежного боку трохи вище ясеневого сосочка між цен­тральними різцями.

Знеболюючу речовину вводять у підор­бітальний канал внутрішньоротовим або по-заротовим шляхами

Внутрішньоротовий метод. За розпізнавальними пунктами визначають розта­шування устя каналу. В цьому місці вказівним пальцем лівої руки притискують до кістки м'які тканини, що її покривають. Великим пальцем в той же час відтягують вгору й назовні верхню губу. Потім голку завдовжки 4-5 см вколюють на рівніfornix vestibuli (склепіння пригінку ротової порожнини) між центральним та боковим різцями. Вкол слід проводити не дуже близько до альвеолярного відростку, а трохи подалі від нього - в м'які тканини губи (близько одного сантиметра від альвеолярного відрост­ку). Голку просувають ковзаючи по кістці у напрямку спереду назад, знизу вверх та зсередини назовні, до підорбітального отвору. Для безболісного виконання анестезії в тканини на всьому шляху просування голки вводять невелику кількість ане­стетика. Досягнувши голкою ділянки кістки під вказівним пальцем, гострим кінцем знаходять підорбітальний отвір, вводять голку в канал на глибину 7-10 мм та впорску­ють туди близько 0,5-0,75 мл розчину знеболюючої речовини. Введення голки в підор­бітальний отвір та її просування в канал зазвичай викликають появу больових відчуттів, які поширюються за ходом розгалужень підорбітального нерва.

У тих випадках, коли патологічний процес, що розвивається в ділянці верхніх пе­редніх зубів, перешкоджає проведенню анестезії вказаним методом, голку можна вко­лювати на рівні ікла, першого або навіть другого верхнього малого кутнього зуба і звідти просувати її до устя каналу. Знеболювання відповідної ділянки і в цих випадках

 

Місце вколу при інфраорбітальній внутріротовій анестезії.

 

досягається завдяки дифузії анестезуючої речовини через отвір підорбітального каналу та через кісткову стінку в ділянці кликової ямки. Однак результа­ти знеболювання є не завжди задовільними.

Позаротовий метод. Тех­нічно простішим є введення знеболюючої речовини в підор­бітальний отвір позаротовим методом. Він показаний при ряді патологічних процесів, на­приклад запальних, які захоп­люють широкі ділянки альвео­лярного відростка верхньої ще­лепи в зоні передніх та бокових зубів. Для цієї мети можна зас­тосовувати невелику тонку голку завдовжки близько 2-3 см.

 

Зона знеболення при інфраорбітальній анестезії

Місце вколу при інфраорбітальній по­лярна поверхня слизової або- заротовій анестезії

Визначивши положення підорбітального отвору, відступивши від місця його проекції на шкіру на 0,5 см донизу та до середньої лінії, голку вколюють через шкіру в напрямі до устя каналу, тобто знизу догори, спереду назад та зсередини назовні і, дійшовши до передньої стінки верхньої ще­лепи, вводять невелику кіль­кість знеболюючого розчину (рис. 56). Після цього обереж­но намацують кінцем голки отвір каналу, вводять у нього голку на глибину 7-10 мм і впор­скують близько 0,5-0,75 мл зне­болюючого розчину. В деяких випадках при правильному ви­борі місця шкірного вколу та вірному напрямку голки, вонапро-ходить безпосередньо в канал.

Анестезія наступає протя­гом 2-5 хвилин.

Межі поширення знеболю­вання. Різці, ікла та обидва пре-моляри, кісткова тканина аль­веолярного відростка, вестибу-.

лонки в ділянці цих зубів, а та­кож передня та передньо-боко­ва поверхня верхньої щелепи і відповідна поверхня слизової оболонки гайморової пазухи. Однак наявність ана-стомозів nn. alveolares supe-riores anteriores з протилежно­го боку, що переходять через середню лінію тіла щелепи, а також анастомозів від nn. alveo­lares superiores posteriores, в разі проведення оперативних втру­чань біля меж зони цієї анестезії вимагає додаткового впорску­вання сюди по перехідній склад­ці 1-2 крапель знеболюючого розчину.

У деяких випадках зона зне­болювання значно звужується,

доходить спереду до середини центрального різця, а позаду - лише до середини пер­шого премоляру. Бувають випадки збільшення зони знеболення - від середньої лінії до проміжку між першим та другим моляром.

Ускладнення. Найчастішим ускладненням є утворення гематоми внаслідок пора­нення судин під час просування голки через м'які тканини до підорбітального отвору або ж під час входження голкою в канал. Іноді відзначається ішемія обмеженої ділян­ки шкіри в підорбітальній ділянці.

Інколи знеболюючий розчин потрапляє через стінку каналу в орбіту та викликає парез гшочок, що іннервують м'язи орбіти і призводить до нетривалої диплопії. Таке відбувається при глибокому просуванні голки в канал або ж при незначній довжині каналу, коли він виражений лише на протязі кількох міліметрів від зовнішнього отвору, а далі дозаду не має верхньої стінки. При дотриманні асептики попадання знеболюючо­го розчину в орбіту в подальшому не викликає ускладнень.

Знеболювання переднього піднебінного нерва біля великого піднебін­ного отвору

Цільовий пункт: великий піднебінний отвір - foramen palatinum majus.

Анатомічні передумови. За В. П. Воробйовим, горизонтальні пластинки піднебін­них кісток в задньому відділі латерального краю піднімаються доверху, утворюючи тут з жолобком верхньої щелепи великий піднебінний отвір. Позаду нього знаходяться один чи два малі піднебінні отвори (рис. 38,41).

Великий піднебінний отвір знаходиться біля поперечного піднебінного шва (sutura tran­sversa palatina) в місці з'єднання медіальної стінки альвеолярного відростку верхньої


 

Піднебінна анестезія (провідникова).

 

щелепи з твердим піднебінням. Проекція великого піднебінного отвору знаходиться на перетині двох прямих. Трансверзальна лінія проходить на рівні середи­ни коронки третього моляра, а при його відсутності - дозаду та всередину від другого моляра, або на 0,5 см попереду від зад­нього краю твердого піднебін­ня. Сагітальна пряма проходить на 0,5-0,7 см медіальніше осі альвеолярного відростку. При відсутності зубів орієнтуються на межу між твердим та м'яким піднебінням. Відстань від неї довеликого піднебінного отвору до­рівнює 0,5 см. В проекції отвору є невелике втягнення на слизовій оболонці.

Передній піднебінний нерв, вийшовши через цей отвір у складі судинно-нервового пучка, розміщається далі головною своєю масою в куті, утвореному альвеолярним та піднебінним відростками верхньої щелепи, і оточений разом з судинами, що його суп­роводжують, невеликою кількістю пухкої сполучної тканини.

 

Піднебінна анестезія (термінальна)

Для знеболювання цього нерва визначають розташування отвору і при широко роз­критому роті хворого вколюють голку на відстані близько 1 см допереду та досереди­ни від отвору. Голку спрямову­ють знизу вгору та спереду на­зад при невеликому нахилі відсередньої лінії назовні (рис. 58), та просувають до контакту зпідлеглою кісткою і впорску­ють близько 0,5 мл знеболюю­чого розчину. Знеболююча ре­човина, поширюється у наявнійтут пухкій сполучній тканині.Час, необхідний для знеболю­вання 3-5 хвилин. При вида­ленні зубів достатньо ввестирозчин анестетика в кліткови­ну, що розташована у куті міжальвеолярним та піднебінним

паростками в проекції зуба, що видаляється.

 

Зона піднебінної анестезії.

Зона знеболювання слизова оболонка твердого піднебіння від середньої лінії до гре­беня альвеолярного відростку та допереду до рівня середини ікла. При звуженні меж розга­луження переднього піднебінного нерву зне­болювання вперед не поширюється далі про­міжку між першим та другим премолярами (рис. 60).

Ускладнення: тимчасовий парез м'якого піднебіння, можливість внесення інфекції, по­ранення судин та нервів, некроз м'яких тка­нин та кістки твердого піднебіння і слизової оболонки носа.

Цільовий пункт: різцевий отвір (foramen incisivum ). Різцевий отвір знаходиться на місці перетину серединного піднебінного шва з лінією, що з'єднує дистальні краї іклів. Для знаходження отвору можна керуватись його розміщенням у відношенні до зубів або альвеолярного відростку. Різцевий отвір знаходиться на серединному

 

Місцезнаходження різцевого отвору.

піднебінному шві на 8 мм дозаду від ділян­ки альвеолярного відростку між централь­ними різцями, або на 10 мм дозаду від місця контакту цих зубів.

Місце вколу голки: різцевий сосочок (papilla incisiva), що розташований позаду проміжку між центральними різцями. При закинутій го­лові пацієнта та широко відкритому роті гол­ку вколюють збоку під основу різцевого со­сочка та спрямовують її прямовисно у відно­шенні до передньої стінки альвеолярного відростку верхньої щелепи та паралельно осі центральних різців (рис. 62). Голку заглиблю­ють до контакту з кістковою тканиною і далі в канал на 0,2-0,5 см. Не слід просувати гол­ку в каналі на більшу відстань, тому що на глибині 1 см вона може потрапити в ніс. Вво-

 

Різцева анестезія.

 

 

Зона різцевої анестезії

дять 0,3-0,5 мл анестетика. Анестезія на­стає через 3-5 хв.

Зона знеболювання: слизова оболонка аль-веолярного відростка верхньоїщелепи та твер­дого піднебіння в ділянці чотирьох верхніх різців. Найбільша зона-до проміжку міжпер-шим і другим премоляром; найменша зона -ділянка центральних різців.

Ускладнення: можливість внесення інфекції, поранення судин та нервів.

Внутрішньоносовий метод.

Цільовий пункт: входи до різцевих ка­налів, що вкриті слизовою оболонкою носа.

Вкол голки, здійснюють під слизову оболонку біля основи перегородки носа з обох боків від неї в ділянці воронкоподі­бного втягнення. Вводять близько 1 млрозчину анестетика. Анестезія наступає через 8-Ю хв.

 

24. Провідникове знеболення на нижній щелепі – методики, зони знеболення.

Провідникове знеболення на нижній щелепі – методики, зони знеболення

ЗНЕБОЛЮВАННЯ НА НИЖНІЙ ЩЕЛЕПІ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 414; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.027 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь