Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Зовнішні та внутрішні фактори, які визначають особливості художнього оформлення навчального видання.



Як зазначає Л.Болховітінова, для того, щоб грамотно сконструювати та проілюструвати навчальне видання, варто знати, які саме фактори і яким чином впливають на ті чи інші характеристики оформлення”.

Тираж обумовлює певний „аскетизм” видання.

Для підручника тираж є принциповим, надзвичайно важливим показником. Наклади підручників визначаються кількістю учнів в навчальних закладах. Найбільші наклади підручників для початкової та середньої школи. Для вищих навчальних закладів вони значно нижчі.

Величезний тираж потребує колосальної кількості паперу. Отже, на високоякісний папір і матеріали розраховувати не варто. Окрім того, виготовлення великих накладів потребує значних витрат часу навіть за умови абсолютної механізації поліграфічних процесів. Отже, жодних елементів, які б потребували використання ручної роботи, планувати не можна.

Таким чином, можливості промисловості багато в чому визначають „якісні” показники підручника, „адже промисловість може тиражувати лише те, що „вміє”” [11].

Економічні можливості

Підручники для шкіл, як відомо, видаються переважно за рахунок держави. В будь-якому випадку, рентабельність їх низька – особливо, якщо видання кольорове. Видавництво прагне отримати такий проект, який би міг забезпечити найбільшу кількість умовно-видавничих аркушів на найменшій кількості друкованих.

Організація навчального процессу

Наприклад, доводиться враховувати умови роботи з підручником. Навчальне видання, з яким учень буде працювати самостійно, повинно оформлюватись „активніше”.

Особливості читача навчальних видань

Потрібно враховувати фізичні, інтелектуальні, вольові можливості читача, запас його знань, а також його запити.

За віковою ознакою розрізняють групи читачів – молодші школярі до 9 років, середні до 12-13 років і старші. Всі вони характеризуються різними можливостями в роботі з книгою, по-різному сприймають колір, ілюстративний матеріал тощо.
Художник перед початком роботи над виданням повинен скласти „портрет” читача. Суттєвим питанням є з’ясування того, за якими ознаками складати такий портрет.

Фізичні можливості школяра визначаються часом роботи з НВ, а конкретніше – як довго він може працювати без перевтоми А з текстом; Б з текстом із шрифтовими виділеннями; В з повнокольоровими ілюстраціями з деталями не менш як 2 мм; Г з чорно-білими ілюстраціями з деталями 2 мм.

Інтелектуальні можливості учня визначаються 1 часом найбільш результативної роботи; 2 найбільш активною роботою пам’яті – механічною, асоціативною, логічною; 3 ступенем навичок логічного мислення; 4 можливостями комбінаторного мислення; 5 ступенем навичок роботи з виданням; 6 запасом знань, уявлень, навичок, понять, необхідних для вивчення матеріалу.

Особливості побудови НВ для перших кроків навчання:

учні ще не вміють читати, тому в виданнях для них мало тексту, письмових описів, формулювань, визначень. Основна опора в навчанні – ілюстрація та схеми, які і відіграють роль тексту

досить чіткими є межі сприймання інформації. Саме тому повинні бути ясно визначені початок і кінець кожної „порції” інформації. Найчастіше матеріал групують так, щоб кожна така „порція” займала одну сторінку

вимога щодо поступовості в навчанні обумовлює двоступінчату структуру підручника: у другій частині збільшується текстова частина, ілюстрації вже не просто заміщають текст, а його доповнюють. Зберігається і роль ілюстрації, яка виконує емоційну, декоративну роль, а також ілюстрації-завдання.

Особливості побудови НВ для початкової школи: ілюстративний матеріал, як і в попередньому випадку, переважає над текстовим матеріалом, збільшується текстова частина підручників; з’являються тексти різних видів і призначень основний текст, текст задач, зразки, приклади, питання, завдання, підписи, ускладнюється система заголовків і підзаголовків, які не входять до Змісту. Перед художником постає питання, які частини тексту варто акцентувати, а які ні.

Особливості побудови підручників для середньої школи:

збільшується функціональне навантаження на ілюстрації

більш складною стає система рубрикації

урізноманітнюються засоби оформлення тексту основного і додаткового.

Особливості побудови підручників для старшої школи

Підручники ці видаються менш складними за будовою: читач досвідчений, текстовий матеріал значний за обсягом, основний акцент робиться на виклад, на повноту, точність.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 214; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь