Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тенденції оформлення навчальних видань за кордоном (за Л.М. Городенко).



Дизайн художніх творів у Німеччині завжди відрізнявся особливим мистецьким виявленням, натомість наукові та технічні книги характеризувалися порівняно стандартним макетом.

Визначальною особливістю сучасної побудови книги у німецьких видавництвах є відсутність будь-яких правил щодо вибору формату видання. Найнеочікуваніші розміри – тенденція побудови макета. Це пояснюється бажанням виділитися серед величезної кількості конкурентів, привабити читача та змусити його придбати книгу. Такі бізнесові сподівання часом є не зовсім виправдані. Так, у книзі " Tatsachen ber Deutschland" під час фальцювання відбулися накладки: помаранчевий прямокутник, який визначає пункт розділу зсунувся на основний текст (мал. 2). Не зупиняючись саме на змісті, можемо зробити висновок, що дизайнер застосував такий прийом для виділення текстового фрагменту та посилення його звучання.

Для внутрішньої будови навчального чи наукового видання є властивими риси сучасного оформлення: простота, лаконізм, декоративність. Це виявляється у чіткій конструкції всіх елементів оформлення, у пропорції маси набору та полів, оформленні шмуцтитулів, спусках та більш вільних, часом навіть авангардних, принципах верстки.

Модною тенденцією у виданнях Німеччини є використання рублених шрифтів для основного тексту. Причому надається перевага застосуванню різних кеглів, насиченості та накреслення однієї гарнітури. Таким чином досягається максимальна єдність у побудові макета.

Навчальну та наукову літературу здебільшого читають від початку до кінця книги. Проте бувають випадки (наприклад, студенти готуються до іспитів), коли важливим є не осягнення всього матеріалу, а виокремлення якоїсь змістової частини лекції чи статті. Саме тому тексти у багатьох виданнях скомпоновані так, щоб їх легко було проглядати. Для цього німецькі автори разом з редакторами використовують такі прийоми:

– виділяють ключові слова;

– грамотно будують заголовки і підзаголовки;

– використовують марковані та нумеровані списки;

– в одному абзаці виділяють лише одну ідею (читач може пропустити важливу тезу, якщо перша частина абзацу не відповідала його інтересам);

– використовують при написанні текстів стиль перевернутої піраміди, коли стаття починається із висновків;

– не використовують складної побудови речень з кількома сурядностями чи підрядностями.

Система списків надзвичайно розвинена і популярна серед видавців Німеччини

При наборі заголовків різних рівнів найчастіше використовуються рядкові літери. На відміну від української традиції, коли заголовки першого та другого рівнів центруються, а решта – зсунуті вліво, німці використовують розташування за лівою межею у 75 % назв розділів, статей, параграфів та ін.

Незвичним прийомом при оформленні макета є верстка у дві колонки, менша з яких – допоміжна – містить коментарі до абзацу

Найпопулярнішим нині в Німеччині є колонтитул на кольоровій підкладці, спрямованій за межі формату шпальти (в обріз).

Модним вважається традиційне розташування набраної великим кеглем (як заголовки першого рівня) колонцифри

Головною тенденцією оформлення колонтитулів у німецьких виданнях є їхня побудова на основі назви книги (ліва частина) та розділу (права частина). Жодне видання не використовує імені та прізвища автора як складників цієї навігаційної структури.

Ілюстрації у книзі відіграють додаткову інформаційну функцію. Для того, щоб не переобтяжувати макет великими світлинами, у деяких виданнях виносять їх за формат полоси і навіть " в обріз". Як наслідок, композиція розворотів стає рухомою та оригінальною

Крім ілюстративного матеріалу, додаткову змістову функцію виконують інформаційні блоки (діаграми, таблиці, схеми та ін.).

Майже всі книги містять сторінку-вклейку, на якій зазначаються помилки у виданні та правильний варіант прочитання.

Німці не приділяють особливу увагу ні змістовому наповненню, ні технічному поданню вихідних і прикінцевих відомостей. Для пересічного читача це немає жодного значення, але така поведінка видавців не є коректною щодо аудиторії.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 231; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь