Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Напівавтоматичне та автоматичне дугове зварювання під флюсом



5.1.3.1. НАПІВАВТОМАТИЧНЕ ДУГОВЕ ЗВАРЮВАННЯ ПІД ФЛЮСОМ

Напівавтоматичне дугове зварювання під флюсом відрі­зняється від аналогічного способу зварювання в атмосфері за­хисних газів лише тим, що тут дугу й розплавлений метал за­хищає від повітря не газ, а спеціальна зерниста речовина — флюс. Флюс виконує ту ж функцію, що й покриття електродів для ручного зварювання, тобто стабілізує дугу, захищає зону зварювання, забезпечує дезоксидацію й легування шва.

За способом виготовлення флюси поділяють на плавлені і неплавлені, а за призначенням — на флюси для зварювання вуглецевих та легованих сталей, кольорових металів і їх сплавів.

Плавлені флюси забезпечують надійний шлаковий захист рідкого металу від повітря, стабільне горіння дуги й часткову дезоксидацію шва. їх виплавляють із шихти відповідного скла­ду в електродугових або полуменевих печах з подальшою гра­нуляцією до зерен заданих розмірів. Ці флюси малогігроскопічні, високоміцні й однорідні за хімічним складом. В Україні здебіль­шого використовують плавлені флюси. Вони мають високий вміст Si02 і МпО (до 44 % кожного), а також CaF2 (до 9 %) та інші компоненти. Плавиковий шпат CaF2 підвищує рідкоплинність шлаку. В зоні зварювання між флюсом і рідким металом відбуваються хімічні реакції, внаслідок яких відновлюються оксиди МпО і Si02, а в метал шва в обмеженій кількості перехо­дять марганець і кремній. Під час напівавтоматичного зварюван­ня робітник перебуває поряд з дугою. Тому для цього способу необхідно вибирати марки флюсів з мінімальним вмістом CaF2, оскільки фторидні гази, що утворюються в зоні дуги, шкідливі для здоров'я.

Неплавлені флюси під час їх виготовлення не доводять до рідкого стану. Вони складаються з порошків шлакоутворюва­льних, дезоксидувальних і легувальних компонентів. Останні два компоненти відсутні у плавлених флюсах через неминучі втрати в печах від оксидації. До неплавлених належать керамі­чні й спечені флюси.


     


Рис. 5.1.16. Схема напівавтоматичного дугового

зварювання під флюсом:

1, 3 — зварювана заготовка; 2 — зварювальна ваіша; 4 — флюс;

5 — зварювальна дуга; 6' — шлакова захисна плівка; 7 — контакт;

S — електродний дріт; 9 — притискний ролик; 10 — тяговий ролик;

// — касета; 12 — механічний редуктор; Д — електродвигун

Компоненти зерен керамічних флюсів з'єднані між собою рідким склом, їх перевага перед плавленими флюсами — значно вища легувальна й дезоксидувальна здатність. Водночас серйоз­ним недоліком керамічних флюсів є гігроскопічність і невисо­ка міцність, через що керамічні флюси використовують обме­жено.

Індустріально розвинені країни переважно застосовують спе­чені флюси, в яких порошкоподібні компоненти з'єднують спі­канням.

У напівавтоматичній установці дугового зварювання під флю­сом електродний дріт 8 (рис. 5.1.16) за допомогою роликів 9 і


404

І


10, механічного редуктора 12 та регульованого електродвигуна Д неперервно подається в зону зварювання, а шар флюсу 4 за­втовшки ЗО...60 мм з лійки насипається безпосередньо перед дугою 5 на краї зварюваних заготовок 1 і 3. Струм до електро­дного дроту підводиться через контакт 7. Дуга горить між кін­цем електродного дроту й заготовками, розплавляючи їх краї та дріт, внаслідок чого утворюється зварювальна ванна 2. Час­тина флюсу, що оточує дугу, теж розплавляється, утворюючи шлакову захисну еластичну плівку 6, під якою перебувають випари металу й випари дисоціації компонентів флюсу. Втрати від розбризкування й вигорання металу під час зварювання під флюсом мінімальні й не перевищують 2 %. Шар флюсу також захищає рідкий метал від теплових втрат, завдяки цьому збіль­шується час дегазації зварювальної ванни, внаслідок чого вона позбавляється від розчинних у металі газів. Нерозплавлену ча­стину флюсу повторно використовують для зварювання.

Цим способом зварюють заготовки з вуглецевих і легованих сталей, міді, алюмінію, титану та їх сплавів завтовшки 2... 100 мм. Велика густина струму сприяє глибокому розплавлен-ню країв заготовок, завдяки чому можна зварювати за один перехід заготовки завтовшки до 12 мм без скісних країв. Щоб запобігти витіканню металу зі зварювальної ванни, використо­вують металеві підкладки або флюсову подушку. За зварюваль­ною дугою метал ванни кристалізується, а згодом твердне й шлакова плівка, яку по закінченні зварювання відокремлюють від шва.

Напівавтоматами можна зварювати короткі та криволінійні шви, використовуючи як джерела живлення дуги зварювальні трансформатори й випрямлячі. З напівавтоматичним дуговим зварюванням під флюсом успішно конкурує напівавтоматичне дугове зварювання у вуглекислому газі.

5.1.3.2. АВТОМАТИЧНЕ ДУГОВЕ ЗВАРЮВАННЯ ПІД ФЛЮСОМ

Автоматичне дугове зварювання під флюсом відрізняєть­ся від відповідного напівавтоматичного наявністю механізму для переміщення зварювальної дуги вздовж шва й досконалішою апа­ратурою для подачі флюсу та його відсмоктування зі шва.


Автомати для дугового зварювання під флюсом можуть бути двох видів:

— у вигляді нерухомої зварювальної головки, під якою пе­реміщається виріб механізмами зварювального автомата;

— у вигляді зварювального трактора, каретка якого перемі­щається по поверхні виробу.

Технологічний режим автоматичного дугового зварювання під флюсом характеризується такими параметрами: діаметр електродного дроту, величина зварювального струму, швидкість подачі електродного дроту й швидкість переміщення дуги. До­бираючи марку електродного дроту, марку флюсу та інші пара­метри режиму зварювання, можна регулювати хімічний склад шва і його експлуатаційні властивості.

Автоматичне дугове зварювання під флюсом використову­ють у серійному й масовому виробництві під час виконання до­вгих прямолінійних і кільцевих швів у нижньому положенні на резервуарах для рідин і газів, на котлах, на корпусах суден, на металоконструкціях та інших виробах.

Переваги автоматичного дугового зварювання під флюсом:

— істотне підвищення продуктивності праці порівняно з руч­ним дуговим зварюванням;

— висока якість зварних з'єднань;

— економія електродного дроту через зменшення витрат на розбризкування металу і відсутність недогарків;

— економія електричної енергії;

— полегшення роботи зварника.
Недоліки:

— місце зварювання покрите флюсом, тому неможливо ві­зуально контролювати процес;

— метод не придатний для зварювання стельових, вертикаль­них і горизонтальних швів внаслідок витікання рідкого металу і шлаку.

Розглянувши найпоширеніші способи дугового зварювання, звернемо увагу на порошковий електродний дріт. Частка мета­лу, наплавленого цим дротом, від сумарної маси металу, наплав­леного дуговим зварюванням, постійно зростає. У 2000 р. вона, становила в країнах Європейського економічного союзу 8 %, натомість в Україні — до 2 % [16]. Голий порошковий електро-


дний дріт діаметром від 1, 2 до 2, 0 мм використовують перева­жно для напівавтоматичного дугового зварювання без додатко­вого захисту або з додатковим захистом у середовищі вуглекис­лого газу, в суміші вуглекислого газу з аргоном або під флю­сом. Такий дріт складається з тонкостінної металевої трубки, наповненої сумішшю порошків із газоутворювальних, шлако­утворювальних, дезоксидувальних і легувальних речовин, які забезпечують захист зони зварювання, потрібний хімічний склад та властивості зварного шва. Самозахисний порошковий дріт має підвищений вміст речовин, які захищають зону зварюван­ня від шкідливої дії атмосфери, порівняно з порошковим дро­том, який вимагає додаткового газового захисту.

Найчастіше порошковим дротом зварюють низьковуглецеві, низьколеговані й високолеговані сталі в суднобудуванні, маши­нобудуванні, енергетиці, будівництві тощо.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 309; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь