Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Листове штампування та його операції



Листове штампування — спосіб виготовлення тиском у штампі плоских і об'ємних деталей з листового матеріалу, стріч­ки або штаби. Воно більш поширене, ніж об'ємне штампування. Товщина виготовлених деталей мало відрізняється від товщини вихідної заготовки. Матеріалом для листового штампування служать маловуглецеві сталі, пластичні леговані сталі, мідь, алюміній, титан і сплави на їх основі. Листовим штампуван­ням виготовляють шайби, втулки, посуд, ковпаки, гільзи, баки, облицювання автомобілів, автобусів, літаків, ракет, кораблів тощо.

Операції листового штампування поділяють на:

— роздільні, коли відокремлюють частину матеріалу від лис­та, стрічки або штаби за заданим контуром;

— формозмінні, шляхом яких утворюють об'ємну конфігу­рацію деталі;

— штампо-складальні, що використовуються для з'єднання кількох деталей в один вузол запресуванням, клепанням, зако­чуванням, гнуттям та ін.

До роздільних належать операції відрізування, вирізування і пробивання.

Відрізування — це відокремлення від вихідної заготовки частини матеріалу по незамкненому контуру. Цю операцію ви­користовують переважно для виготовлення штаб або листових заготовок. її виконують ножицями з плоскими або дисковими ножами і в штампах. Вістря плоских ножів можуть бути пара­лельні або скісні. Ножиці з паралельними ножами застосову­ють для тонкого матеріалу. Щоб зменшити зусилля різання, вістря плоских ножів розташовують під кутом 1...5°. Ножиці зі скісними ножами називаються гільйотинними. Дискові ножі, обертаючись, відрізують матеріал по прямій або по кривій лі­нії. Сили тертя між заготовкою і обертальними ножами перемі­щують її відносно ножів.




 


 


Зазор z між вістрями ножів залежно від властивостей мате­ріалу та його товщини t визначають за формулою

Перед відрізуванням лист 2 (рис. 4.3.11) кладуть на стіл / і нерухомий (нижній) ніж 7 й пересувають до обмежувача 6. При­тискач З пружиною 4 затискає лист, після чого опускається верхній ніж 5, закріплений на повзуні.

Вирізуванням називається відокремлення від заготовки час­тини матеріалу у вигляді виробу по замкненому зовнішньому контуру. Для цього використовують штамп. Пуансон 4 (рис. 4.3.12) і матрицю 2, які виконують роль ножів, прикріплюють до верхньої та нижньої плит штампа. Стрічку 2 періодично пе­ресувають між напрямними лінійками 5. Пуансон, опускаю­чись вниз, своїми гострими краями відокремлює деталь і про­штовхує її в отвір матриці. Стрічку з пуансона зсуває знімач 3. Нижню частину штампа кріплять до стола преса, а верхню його частину — до повзуна.

Пробивання — отримання отвору в заготовці шляхом ві­докремлення матеріалу по замкненому контуру. Величина зазора z між пуансоном і матрицею для вирізування і про­бивання:

Сила, необхідна для вирізування і пробивання, прямо про­порційна периметрові зрізу, товщині матеріалу й границі його міцності на розтяг.

Головними формозмінними операціями є гнуття, витяган­ня, відбортовування і обтискання.


Гнуття — операція, що змінює кривизну заготовки прак­тично без зміни її лінійних розмірів. Гнуття відбувається в штампі. У місці згину зовнішні шари заготовки розтягуються, а внутрішні — стискаються. Між ними є нейтральний шар, що не зазнає ні розтягу, ні стиску. По ньому розраховують довжи­ну вихідної заготовки. Оскільки зігнутий матеріал пружинить, то кут згину заготовки відрізняється від кута штампа. Кут пружинення залежно від радіуса згину та властивостей матеріалу становить 1...80. Його враховують під час конструювання штам­па. Мінімальний радіус гтіп пуансона, що виключає руйнуван­ня заготовки, вибирають з умови:

Витягання — це виготовлення з листової заготовки порож­нистої просторової деталі. Розрізняють витягання без стоншу­вання стінки та з її стоншуванням.

У випадку витягання без стоншування стінки заготовку 2 (рис. 4.3.13) кладуть на матрицю 2 з заокругленими краями і затискають притискним кільцем 3. Після цього опускають


пуансон 4, що також має заокруглені краї. Він затягує матері­ал заготовки в зазор між пуансоном і матрицею. Величина зазо­ру на 10...ЗО % більша за товщину заготовки. Притискне кіль­це запобігає утворенню складок на краях деталі. Формозміну матеріалу оцінюють коефіцієнтом видовження k„, який визна­чають як

де X) — діаметр вихідної заготовки, mm; d — зовнішній діаметр виробу, мм.

Залежно від механічних властивостей матеріалу й умов ви­тягання допустимі значення kB становлять 1, 8...2, 1, Якщо по­трібно отримати діаметр деталі менший, ніж d, то цього досяга­ють за кілька переходів. З огляду на наклепування матеріалу між переходами застосовують проміжний рекристалізаційний відпал.

Витягання зі стоншуванням стінки застосовують для виго­товлення деталей, у яких товщина бічної стінки повинна бути меншою, ніж товщина вихідної заготовки, а товщина дна зали­шається незмінною. Товщину стінки за один перехід можна зменшити в 1, 5...2 рази.

Відбортовуванням утворюють борт навколо отвору або по зовнішньому контуру. Пуансон 3 (рис. 4.3.14) втискає в матри­цю 1 частину заготовки 2, утворюючи борт.

Обтискання — зменшення діаметра відкритої порожнистої заготовки 2 (рис. 4.3.15) заштовхуванням її частини у профіль­ний отвір верхньої частини матриці 4.


Товщина стінки заготовки в зоні деформації збільшується. Щоб не допустити утворення поздовжніх складок, коефіцієнт

обтискання «о = —f не повинен перевищувати за один перехід

1, 2-1, 4.

Розрізняють холодне й гаряче листове штампування.

Гаряче листове штампування застосовують для матеріалів недостатньо пластичних або для таких, що товстіші за 5...6 мм. З нагрівом виготовляють деталі корпусів корабля, днища цис­терн, котлів тощо.

Переваги листового штампування:

— високі точність розмірів і якість поверхні, що дає змогу відмовитись від подальшої механічної обробки виробів або звес­ти її до мінімуму;

— висока продуктивність праці (до 4000 штук деталей за зміну) й ощадна витрата металу;

— можливість просто механізувати й автоматизувати виго­товлення штамповок;

— низька кваліфікація робітників.
Недолік: висока вартість штампів.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 383; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь