Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вибори Президента України



 

В Україні, як і в інших країнах зі змішаною формою республіканського правління, президент обирається шляхом загальних і прямих виборів. Вибори проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості. Перший закон про вибори Президента України був прийнятий 5 липня 1991 року — одночасно із законом про заснування поста Президента Української РСР. Перші вибори Президента України за цим законом відбулись 1 грудня 1991 року — одночасно із проведенням всеукраїнського референдуму з питання про підтвердження Акта проголошення незалежності України.

Другі вибори Президента України відбулись 1994 року і були позачерговими, треті — 1999 року — за новим Законом України «Про вибори Президента України» від 5 березня 1999 року. Вибори Президента України 2004 року відбувались уже за іншим законом — «Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України»» від 18 березня 2004 року. Всі закони про вибори Президента України зберігали мажоритарну систему абсолютної більшості, але вносили до неї деякі зміни, зокрема щодо кола суб'єктів права висування кандидатів у Президенти України. Якщо, наприклад, за Законом України «Про вибори Президента України» від 5 березня 1999 року право висування кандидата на пост Президента України належало політичним партіям і могло бути реалізоване ними як безпосередньо, так і через об'єднання кількох партій у виборчий блок, то за Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України»» від 18 березня 2004 року таке право належить громадянам України і може бути реалізоване ними через політичні партії та їх виборчі блоки, а також самовисуванням.

Засади виборів Президента України визначено Конституцією України. Згідно з Конституцією «Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років. Президентом України може бути обраний громадянин України, який досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років та володіє державною мовою... Чергові вибори Президента України проводяться в останню неділю останнього місяця п'ятого року повноважень Президента України. У разі дострокового припинення повноважень Президента України вибори Президента України проводяться в період дев'яноста днів з дня припинення повноважень. Порядок проведення виборів Президента України встановлюється законом» (ч. 1, 2, 5, 6 ст. 103).

Останнім за часом прийняття таким законом є Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України»» від 18 березня 2004 року. Наведемо його основні положення на додаток до конституційно визначених засад. Закон конкретизує конституційні обмеження щодо обрання Президентом України: «Не може бути висунутим кандидатом на пост Президента України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку... Особа, повноваження якої на посту Президента України були припинені достроково відповідно до Конституції України, не може бути висунута кандидатом на пост Президента України на позачергових виборах, призначених у зв'язку з вказаним припиненням повноважень» (ч. 4, 6 ст. 9).

Як уже зазначалось, згідно із законом право висування кандидата на пост Президента України належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується ними через політичні партії та їх виборчі блоки, а також самовисуванням у порядку, визначеному законом. Партія (блок) може висунути лише одного кандидата на пост Президента України (ст. 10).

Вибори Президента України можуть бути черговими, позачерговими та повторний. Чергові вибори Президента України проводяться у зв'язку із закінченням конституційного строку повноважень Президента України. Позачергові вибори Президента України проводяться у зв'язку із достроковим припиненням повноважень Президента України у випадках, передбачених Конституцією України. Повторні вибори Президента України проводяться у випадках: 1) якщо до виборчого бюлетеня для голосування було включено не більше двох кандидатів на пост Президента України і жодного з них не було обрано; 2) якщо всі кандидати на пост Президента України, включені до виборчого бюлетеня, до дня виборів або до дня повторного голосування зняли свої кандидатури (ст. 15).

Вибори Президента України призначаються Верховною Радою України. Про призначення виборів Президента України Верховна Рада України приймає постанову. Постанова про призначення чергових або позачергових виборів Президента України приймається з підстав, визначених Конституцією України та законом про вибори Президента України. Постанову про призначення повторних виборів Президента України Верховна Рада України приймає на підставі подання Центральної виборчої комісії (ст. 16).

Чергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Президента України. Верховна Рада України призначає чергові вибори Президента України не пізніш як за сто тридцять днів до дня виборів. Виборчий процес чергових виборів Президента України розпочинається за сто двадцять днів до дня виборів. Позачергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю дев'яностоденного строку з дня: 1) проголошення Президентом України особисто заяви про свою відставку на засіданні Верховної Ради України; 2) опублікування рішення Верховної Ради України про підтвердження неможливості виконання Президентом України своїх повноважень за станом здоров'я; 3) опублікування рішення Верховної Ради України про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту; 4) прийняття постанови Верховної Ради України про призначення позачергових виборів у зв'язку із смертю Президента України. Виборчий процес позачергових виборів Президента України розпочинається з дня, наступного за днем, зазначеним у пунктах 1-4. Повторні вибори Президента України відбуваються в останню неділю дев'яностоденного строку з дня прийняття постанови Верховної Ради України про призначення повторних виборів. Виборчий процес повторних виборів Президента України розпочинається наступного дня після офіційного опублікування постанови Верховної Ради України про їх призначення (ч. 1-4, 6, 7, 9 ст. 17).

Вибори Президента України проводяться по єдиному загальнодержавному одномандатному виборчому округу, який включає в себе всю територію України. Для проведення виборів територія України поділяється на 225 територіальних виборчих округів. Територіальний виборчий округ включає в себе один або кілька районів, міст, районів у містах. Рішення про утворення територіальних виборчих округів приймається Центральною виборчою комісією не пізніш як за сто десять днів до дня виборів. Територіальні виборчі округи утворюються з приблизно рівною кількістю виборців. Список територіальних виборчих округів із зазначенням їх номерів, територіальних меж;, а також; центрів округів публікується Центральною виборчою комісією в офіційних засобах масової інформації у триденний термін від дня прийняття нею відповідного рішення (ст. 19).

Для проведення голосування та підрахунку голосів по виборах Президента України територія сіл, селищ, міст, районів у містах, що входять до складу територіального виборчого округу, поділяється на виборчі дільниці. Виборчі дільниці поділяються на звичайні, спеціальні та закордонні. Звичайні виборчі дільниці утворюються для організації голосування виборців за місцем їх проживання. Спеціальні виборчі дільниці утворюються у стаціонарних лікувальних закладах, на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні під Державним Прапором України, на полярних станціях України, в установах кримінально-виконавчої системи та інших місцях тимчасового перебування виборців з обмеженими можливостями пересування. Закордонні виборчі дільниці утворюються при дипломатичних та інших офіційних представництвах і консульських установах України за кордоном, у військових частинах (формуваннях), дислокованих за межами України. Закордонні виборчі дільниці складають окремий закордонний виборчий округ. Звичайні і спеціальні виборчі дільниці утворюються територіальними виборчими комісіями, а закордонні — Центральною виборчою комісією. Виборчі дільниці утворюються з кількістю виборців від двадцяти до трьох тисяч осіб. Виборчі дільниці утворюються не пізніш як за п'ятдесят днів до дня виборів. Територіальна виборча комісія своїм рішенням встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць у межах територіального виборчого округу. Рішення територіальної виборчої комісії про утворення виборчих дільниць із зазначенням їх номерів, меж;, орієнтовної кількості виборців, місцезнаходження відповідних дільничних виборчих комісій оприлюднюється у друкованих засобах масової інформації не пізніш як на п'ятий день після дня прийняття цього рішення (ст. 20).

Вибори Президента України організовують і проводять: 1) Центральна виборча комісія; 2) територіальні виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії. Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України поширюються: 1) Центральної виборчої комісії — на всю територію України; 2) територіальної виборчої комісії — на територію відповідного територіального виборчого округу; 3) дільничної виборчої комісії — на територію відповідної виборчої дільниці. Центральна виборча комісія здійснює також повноваження територіальної виборчої комісії в окремому закордонному виборчому окрузі (ст. 21).

Витрати на підготовку та проведення виборів Президента України здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України. Кандидат на пост Президента України, зареєстрований Центральною виборчою комісією, для фінансування передвиборної агітації зобов'язаний утворити свій виборчий фонд, що формується в порядку, встановленому законом про вибори Президента України (ст. 37). Виборчий фонд кандидата на пост Президента України формується за рахунок його власних коштів, коштів партії (партій, що входять до виборчого блоку), які висунули кандидата, а також добровільних внесків фізичних осіб. Граничний розмір виборчого фонду становить п'ятдесят тисяч розмірів мінімальних заробітних плат. Добровільний внесок фізичної особи до виборчого фонду одного кандидата на пост Президента України не може перевищувати двадцяти п'яти розмірів мінімальних заробітних плат. Забороняється робити добровільні внески до виборчого фонду: 1) іноземцям та особам без громадянства; 2) анонімним жертводавцям. Дані про розміри виборчих фондів кандидатів на пост Президента України та фінансові звіти про використання їх коштів публікуються Центральною виборчою комісією в газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр» не пізніш як на вісімнадцятий день після дня виборів (ч. 1-4, 14 ст. 43).

Висування кандидатів на пост Президента України партіями (блоками) та самовисування розпочинається за сто дев'ятнадцять днів і закінчується за дев'яносто п'ять днів до дня виборів. Кандидата на пост Президента України може висунути партія, яка зареєстрована в установленому законом порядку не пізніш як за рік до дня виборів, або виборчий блок партій за умови, що до його складу входять партії, зареєстровані не пізніш як за рік до дня виборів (ст. 44). Партія (блок) може висунути одного кандидата на пост Президента України — особу, яка є членом цієї партії (членом партії, яка входить до блоку), або позапартійного громадянина, який має право бути обраним Президентом України. Партія, що входить до виборчого блоку, не може самостійно висувати кандидата на пост Президента України та входити до складу іншого виборчого блоку. Висунення кандидата партією здійснюється на її з'їзді (зборах, конференції), а блоком — на міжпартійному з'їзді (зборах, конференції) партій, що входять до блоку. Особа може бути висунута кандидатом на пост Президента України лише однією партією (одним блоком) згідно з волею кандидата (ч. 1-5 ст. 47). Засвідчену в установленому законом порядку заяву про самовисунення кандидатом на пост Президента України, до якої додаються передбачені законом документи, громадянин України, який може бути обраним Президентом України, подає до Центральної виборчої комісії особисто (ч. 1, 3 ст. 48). Подання документів до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів закінчується за дев'яносто днів до дня виборів. Центральна виборча комісія закінчує реєстрацію кандидатів на пост Президента України не пізніше ніж за вісімдесят п'ять днів до дня виборів. Перелік кандидатів на пост Президента України, зареєстрованих Центральною виборчою комісією у п'ятиденний строк після закінчення реєстрації кандидатів оприлюднюється Центральною виборчою комісією в газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр» (ч. 5, 10, 11 ст. 51).

Партія (партії, що входять до блоку), яка висунула кандидата на пост Президента України, або кандидат на пост Президента України вносять на спеціальний рахунок Центральної виборчої комісії у безготівковому порядку грошову заставу в розмірі п'ятисот тисяч гривень. Грошова застава повертається партії (партіям, що входять до блоку), яка висунула кандидата на пост Президента України, чи кандидату на пост Президента України, якщо кандидат на пост Президента України отримав не менш як 7 відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Якщо кандидат на пост Президента України отримав менше 7 відсотків голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, грошова застава перераховується до Державного бюджету України (ч. 1, 4 ст. 49).

На підтримку кандидата на пост Президента України має бути зібрано не менш як п'ятсот тисяч підписів виборців, які мають право голосу, в тому числі не менш як по двадцять тисяч підписів у кожному з двох третин регіонів (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь) України. Підписні листи на підтримку кандидата на пост Президента України мають бути подані до Центральної виборчої комісії не пізніш як за сорок днів_до дня виборів (ст. 53).

Кандидат на пост Президента України може розпочинати проведення передвиборної агітації наступного дня після його реєстрації Центральною виборчою комісією. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів. Агітація перед повторним голосуванням розпочинається з дня, наступного після призначення повторного голосування, і закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем повторного голосування. Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза встановленими строками забороняється (ст. 57). Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законами України. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми кандидатів на пост Президента України, політичні, ділові та особисті якості кандидатів, вести агітацію за або проти кандидатів (ч. 1, 2 ст. 58).

Голосування проводиться у день виборів та у день повторного голосування з 8 до 20 години (ч. 1 ст. 75). Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування. Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці (ч. 1, 2 ст. 78). Результати голосування у день виборів. Президента України не пізніш як на десятий день з дня виборів встановлює Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування в межах відповідних територіальних виборчих округів. Обраним у день виборів Президентом України вважається кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Про обрання Президента України за підсумками голосування у день виборів Центральна виборча комісія приймає рішення. Якщо за результатами голосування у день виборів Президента України жоден кандидат не був обраний, Центральна виборча комісія приймає рішення про проведення повторного голосування. Повідомлення про результати голосування та про прийняте Центральною виборчою комісією за підсумками голосування рішення публікується нею в газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр» (ч. 1, 3, 5, 6 ст. 84).

Повторне голосування призначається на третю неділю після дня виборів з додержанням вимог закону про вибори Президента України. До виборчого бюлетеня для повторного голосування включаються два кандидати на пост Президента України, які у підсумку голосування у день виборів одержали найбільшу кількість голосів виборців, не враховуючи тих кандидатів, які після дня виборів зняли свої кандидатури. Якщо до бюлетеня для повторного голосування було внесено дві кандидатури, обраним Президентом України за підсумками повторного голосування вважається кандидат, який за підсумками повторного голосування одержав більшу, ніж інший кандидат, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Якщо до виборчого бюлетеня для повторного голосування було включено лише одну кандидатуру, кандидат вважається обраним Президентом України, якщо він одержав більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Якщо в результаті повторного голосування обидва кандидати, що балотувалися, набрали однакову кількість голосів, або якщо голосування проводилося по одній кандидатурі і вона не отримала більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, вибори Президента України вважаються такими, що не відбулися (п. 1, 2, 8-10 ст. 85).

Центральна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати виборів Президента України у газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр».

Згідно з Конституцією України новообраний Президент України вступає на пост не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів виборів з моменту складення присяги на урочистому засіданні Верховної Ради України. Приведення Президента України до присяги здійснює Голова Конституційного Суду України (ч. 1, 2 ст. 104).

Президент України складає таку присягу: «Я, (ім'я та прізвище), волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітети і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі» (ч. З ст. 104).

Конституційний строк повноважень Президента України становить п'ять років. Конституція України встановлює обмеження на переобрання однієї і тієї само особи на пост Президента України: «Одна й та сама особа не може бути Президентом України більше ніж; два строки підряд» (ч. З ст. 103). Це означає, що особа, яка два строки підряд перебувала на посту Президента України, через деякий час знову може обиратися на цей пост.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 237; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.026 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь