Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Адміністративно – територіальний устрій України



 

Україна є унітарною державою. Це, зокрема, означає, що її територія є єдиною і цілісною без будь-яких вилучень і обмежень. Унітарна форма державного устрою України, цілісність і недоторканність її території закріплені Конституцією України: «Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною» (ч. 2, 3 ст. 2). Ці конституційні положення щодо унітарності України конкретизовано в розділі IX «Територіальний устрій України» її Конституції (ст. 132, 133). Стаття 132 закріплює основні засади територіального устрою України: «Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій» (ст. 132).

В Україні впроваджено триланковий адміністративно-територіальний устрій: населені пункти (села, селища, міста) — райони — області. Згідно з Конституцією України систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України (ст. 133).

Автономна Республіка Крим має статус адміністративно-територіальної автономії. її конституційний статус визначено розділом X «Автономна Республіка Крим» Конституції України. Конституція встановила, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання (ст. 134).

Адміністративно-територіальна автономія означає, що Автономна Республіка Крим має систему самостійно формованих органів влади і повноваження видавати нормативно-правові акти з визначеного кола питань. Такими органами, за Конституцією України, є представницький орган — Верховна Рада Автономної Республіки Крим та уряд — Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Правосуддя в Автономній Республіці Крим здійснюється судами, що належать до єдиної системи судів України (ч. 1, 3, 5 ст. 136).

Автономна Республіка Крим має власну Конституцію — Конституцію Автономної Республіки Крим, яку, за Конституцією України, приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим та затверджує Верховна Рада України не менш як половиною від конституційного складу Верховної Ради України. Нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим та рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим не можуть суперечити Конституції і законам України та приймаються відповідно до Конституції України, законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України та на їх виконання (ст. 135).

За наявності Конституції Автономної Республіки Крим дія Конституції України поширюється на всю територію України без будь яких вилучень чи обмежень. У Конституції України відсутнє розмежування сфер компетенції вищих органів державної влади України та органів влади Автономної Республіки Крим, а визначено тільки коло питань, з яких Автономна Республіка Крим здійснює нормативне регулювання (ст. 137) та предмети її відання (ст. 138).

Верховна Рада Автономної Республіки Крим і Рада міністрів Автономної Республіки Крим не є органами місцевого самоврядування, докладний аналіз їх конституційно-правового статусу виходить за межі проблематики даної глави. В Україні органи місцевого самоврядування утворюються і діють в областях, районах, містах, районах у містах, селищах і селах. Системи органів місцевого самоврядування на різних рівнях адміністративно-територіального устрою, порядок формування і функціонування таких органів мають свої особливості.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 250; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь