Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Функції місцевого самоврядування



Компетенцію органів місцевого самоврядування складають їх функції і повноваження. Функціональною особливістю місцевого самоврядування і є здійснення ним одночасно законодавчих (представницькі органи) і виконавчих (виконавчі органи)функцій за переважання останніх.

Найзагальнішою функцією місцевого самоврядування, що випливає із самої його суті, є управління місцевими справами. Воно поширюється на економічну, соціальну і культурну сфери і здійснюється через апарат органів місцевого самоврядування та безпосередньо чи опосередковано підпорядкованих йому керівників підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності.

У межах функції управління місцевими справами як особливу можна виокремити контрольно-регулятивну функцію, яка полягає у наданні різних дозволів та здійсненні контролю за відповідними видами діяльності і поведінки. Регулятивна і контрольна функції органів місцевого самоврядування полягають у реєстрації підприємств, виданні ліцензій на певні види підприємницької діяльності, встановленні правил торгівлі, забудови населених пунктів, благоустрою, поведінки у громадських місцях тощо.

Однією з основних функцій місцевого самоврядування є фінансова, її основний зміст складають встановлення місцевих податків і зборів, розробка, затвердження і виконання місцевого бюджету.

На виконання своїх функцій і повноважень органи місцевого самоврядування видають правові акти, що є загальнообов'язковими на відповідній території. Нормативно-правові акти органів місцевого самоврядування видаються на основі чинного законодавства і не можуть йому суперечити. У разі суперечності актів органів місцевого самоврядування чинному законодавству вони скасовуються за рішенням суду. За романогерманської моделі організації публічної влади на місцях дія актів органів місцевого самоврядування може бути призупинена представником центрального уряду до ухвалення відповідного рішення суду. Представницькі органи місцевого самоврядування мають право приймати статути відповідної територіальної громади. Такі статути та інші акти можуть прийматися на місцевому референдумі, що призначається представницьким органом. Видання нормативно-правових актів становить зміст окремої функції самоврядування — функції нормовстановлення.

Зазначені функції місцевого самоврядування є найбільш загальними напрямами його функціонування. Вони притаманні місцевому самоврядуванню в усіх демократичних державах і у тій чи тій формі закріплюються в їх конституціях і звичайних законах. Конституція України наступним чином визначає компетенцію місцевого самоврядування: «Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції (ч. 1 ст. 143).

Обласні та районні ради, згідно з Конституцією України, «затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку відповідних областей і районів та контролюють їх виконання; затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для реалізації спільних соціально-економічних і культурних програм, та контролюють їх виконання; вирішують інші питання, віднесені законом до їхньої компетенції» (ч. 2 ст. 143).

Конституція України також передбачає, що «Органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади» (ч. З, 4 ст. 143).

Функція нормовстановлення закріплена за органами місцевого самоврядування окремою статтею Конституції України: «Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території» (ч. 1 ст. 144). Водночас Конституція встановила, що: «Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду» (ч. 2 ст. 144); «Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку» (ст. 145); «Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом» (ст. 146).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 257; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.007 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь