Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Стратегії демократичної консолідації



В залежності від того, які способи обираються для вирішення перерахованих вище проблем, виділяють різні стратегії демократичної консолідації. Стратегія, яка охоплює собою комплексне їх рішення, очевидно, повинна розроблятися стосовно конкретно ситуації, що складається. Різними можуть бути як пріоритети, так і способи вирішення виникаючих проблем. Один з рідкісних в політичній науці прикладів розробки такого роду стратегій - відома і вже не раз згадувана нами робота С. Хантінгтона " Третя хвиля". Розглядаючи проблему консолідації демократії, Хантінгтон не обмежується теоретичним узагальненням наявного (вдалого і невдалого) досвіду, а й пропонує ряд практичних рекомендацій для зниження рівня злочинності та виведення військових зі сфери політики.

Щодо зниження рівня злочинності рекомендації Хантінгтона виглядають наступним чином:

1) Якщо влада перейшла до нового режиму в результаті пакту або переговорів режиму і опозиції, не слід намагатися пред'явити посадовим особам авторитарного режиму звинувачення в порушенні прав людини. Політична ціна таких зусиль переважить будь-яку моральну ціну.

2) Якщо влада перейшла до нового режиму під вирішальним впливом мас, і у демократизаторов є відчуття, що це бажано і з політичної, і з моральної точок зору, слід негайно (протягом першого року перебування при владі) пред'явити функціонерам авторитарного режиму звинувачення, які не будуть поширюватися на посадових осіб середнього і нижчого рівня.

3) Необхідно розробити способи повного і всебічного публічного розслідування того, як і з яких причин відбуваються злочини.

4) Визнати, що в питанні " звинувачувати і карати versus прощати і забувати" кожна альтернатива веде до складним проблемам і що найменш небезпечним курсом цілком може бути: не звинувачувати, не карати, не прощати, і крім того всього іншого, не забувати (88).

Для виведення військових зі сфери політики і забезпечення їх професіоналізму Хантінгтон пропонує демократизатора:

1) Невідкладно очистити армію від потенційно нелояльних офіцерів, включаючи як прихильників авторитарного режиму, так і реформаторів армії, можливо, сприяли встановленню демократії.

2) Жорстко покарати організаторів перевороту проти нового уряду.

3) Консолідувати командні структури збройних сил. Усунути аномалії і дати ясно зрозуміти, що глава уряду - цивільна особа - є одночасно верховним головнокомандувачем.

4) Істотно скоротити армію, враховуючи, що її непомірна чисельність диктувалася потребами управління суспільством.

5) Використовувати заощаджені від скорочення армії кошти для збільшення оплати, пенсій, пільг, для поліпшення житлових умов офіцерів.

6) Реорганізувати збройні сили в сили швидкого реагування по усуненню загроз внутрішньої нестабільності - це усуне схильність військових думати про політику в відсутність загрози ззовні.

7) Істотно скоротити чисельність військ, розташованих і передмістях столиці і перевести їх ближче до відносно малонаселених і територіально віддаленим місцях.

8) Забезпечити військових сучасною технікою та електронним обладнанням, які вимагають оволодіння особливими навичками для їх управління.

9) Використовувати будь-яку можливість для вираження збройним силам своєї поваги - відвідувати військові церемонії; вручати медалі; підкреслювати, що солдат зосереджує в собі найважливіші цінності нації; з'являтися, якщо це не суперечить конституції, у військовій уніформі.

10) Розвивати і підтримувати політичну організацію, здатну мобілізувати прихильників на вулицях столиці на випадок, якщо військовий переворот все ж відбудеться (89).

Слід пам'ятати, що рекомендації щодо виведення військових з політики поширюються Хантінгтоном на ті суспільства, де авторитарний режим був військовим за своєю природою, де офіцери перебували при владі і сформувалася " військова бюрократія", яка виконувала всі необхідні функції з управління суспільством. З цієї точки зору, рекомендації вченого належать швидше до демократизатора на Півдні, ніж на Сході. Однак сама по собі проблема " демілітаризації політики", як нам вже доводилося згадувати, є досить актуальною і для демократизирующихся посткомуністичних режимів.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 206; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь