Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ВИЗНАЧТЕ ТА ПРОАНАЛІЗУЙТЕ ГРУПИ, НА ЯКІ УМОВНО МОЖНА ПОДІЛИТИ ПОЯСНЮВАЛЬНІ МОДЕЛІ ВИНИКНЕННЯ ДЕМОКРАТІЇ.



У сучасній політичній науці вся багатоманітність демократичного процесу зводиться до низки теоретичних конструкцій, або моделей демократії. Отже, моделі демократії.

1. «Протективна» демократія, захищальна. Прибічники цієї моделі демократії Томас Гоббс, Джон Локк, Шарль-Луї Монтеск'є вбачали сенс демократії в тому, що вона убезпечує громадян і від сваволі влади, й від беззаконних дій приватних осіб, а також гарантує рівність усіх перед законом. Інституційними рисами демократії є регулярні вибори. Принципово важливою для цієї моделі демократії є ідея про відокремлення держави від громадянського суспільства, що передбачало невтручання влади в різноманітні сфери суспільного життя й насамперед в економіку. Умовами «протективної демократії» є приватна власність і ринкова економіка.

2. Демократія, що розвивається. На думку Ж.-Ж. Руссо, прибічника цієї моделі демократії, найбільшою вадою всієї попередньої політичної теорії було нехтування моральних аспектів влади та її використання. Демократія — не тільки державний механізм, а й засіб удосконалення людей, розвитку їхніх здібностей. Руссо виступав за пряму демократію. Участь усіх громадян у законодавчій владі унеможливлює прийняття рішень, які завдали б шкоди окремим особам. Багато в чому погляди французького мислителя є утопічними, проте були й досі є важливим інтелектуальним імпульсом для моделювання досконалішого політичного ладу.

3. Модель «відмирання держави». Автор цієї моделі Карл Маркс свободу пов'язував із припиненням економічної експлуатації одним із правових агентів, яким, на його думку, є держава. «Справжня демократія» — це бездержавний лад, за якого державне управління поступається місцем самоврядуванню. Такого ладу можна досягти лише шляхом соціальної революції, яка знищує приватну власність. Протягом тривалого часу діятиме диктатура пролетаріату, головне завдання якої — створити умови для самоліквідації, відмирання держави. Це піраміда виборних органів, підґрунтя якої становлять народні збори (тобто пряма демократія). Усі посадові особи — не тільки виборні, вони можуть бути відкликаними в будь-який час.

Зауважимо, що радянська влада, яку проектував В. Ленін і реалізував Й. Сталін, у своєму реальному функціонуванні помітно відрізнялася від марксистської моделі, тобто радянський досвід не підважує авторитету Маркса як теоретика демократії.

4. «Змагальний елітизм». Засновники «змагального елітизму» Макс Вебер, Йозеф Шумпетер надавали демократії суто технічного значення. Це — метод добору найталановитішої та найкомпетентнішої владної еліти, спроможної взяти на себе відповідальність як за законодавство, так і за адміністрування. Ця модель передбачає сильну виконавчу владу, доволі жорсткий контроль владної партії за парламентом, незалежну від політичного ладу компетентну бюрократію. Масам дозволяється лише участь у виборах.

5. «Плюралістична» демократія. Прихильники цієї моделі демократії Девід Трумен, Роберт Даль убачають головне значення демократії в захисті прав меншин. Суспільство — це сукупність численних малих груп, кожна з яких прагне задовольнити власні інтереси. Уряд виступає як посередник у складних процесах взаємодії цих груп. Головний недолік цієї моделі її опоненти вбачають у тому, що вона надає організованим групам завеликого значення й недооцінює можливість концентрації влади в руках наймогутніших із них (так званий «корпоративізм»),

6. «Легальна» демократія». Ця модель демократії, прибічниками якої є Фрідріх Хайєк, Роберт Нозик, кореспондується з моделлю «протективної» демократії. Її засадничий принцип — закон має перевагу над волею народу. Як і «протективна», «легальна» демократія передбачає відокремлення держави від громадянського суспільства (передусім в економіці). В економічному плані модель «легальної» демократії співвідноситься з неоліберальною моделлю, прибічники якої виступають за повернення до «вільної конкуренції» й необмеженого панування ринкових сил.

7. «Партиципаторна» демократія. Англійське слово participation — означає участь. Саме в участі автори цієї моделі (Нікос Пулантцас, Керол Пейтмен, Бенджамен Барбер) вбачають ключ у формуванні нового типу громадянина, що є компетентним, зацікавленим у розв'язанні проблем усього суспільства та поєднує гостре відчуття індивідуальності з колективізмом. Для досягнення цієї мети необхідно створити осередки самоврядування на місцях (зокрема на виробництві). «Партиципаторна» демократія стала прапором «нових лівих» і до сьогодні привертає увагу альтернативних політичних сил на Заході.

Насамкінець наголосимо, що названі моделі демократії пов'язані між собою й відображають її реальні форми. Моделі демократії — це ціннісні теоретичні конструкції, й частина з них безпосередньо було виправданням відповідних політичних практик. Через те користуватися ними в порівняльних політичних дослідженнях треба вкрай обережно, проте обійтися без них не можна. 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 213; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.007 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь