Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


І V . Виконання вправ на закріплення вивченого.



*Прочитати речення.  Вказати з-поміж них прості та складні. Довести, що складні речення є складносурядними. Пояснити вживання в простих і складних реченнях сполучника і.

 

І. Слухаю, радію неповторній днині і слова збираю по одній зернині. (М.Сливко.) Пізня осінь пахне димом, і темніють береги, і метається над ними чайки сивої “ки-ги”. (Л.Талалай.) Тут сойка феєричним б’є крилом і соловей стріля раптовим шротом. (Є.Гуцало.) Гуляли протяги на ганках, і барабанив дощ хльосткий, а темна ніч, мов хуліганка, зривала з яблуньок хустки. (Д.Луценко.)

ІІ. Спадає осінь, як димчастий сніг, і гостро пахне листя недогниле. Восени розумнішою стає людина і ще м’якшим - трави прим’ятої шовк. (М.Рильський.) А пожовкле листя мчить кудись у просинь і безсило пада на стежки сумні. (Д.Фальківський.) По дніпровських золотих прикметах ходить осінь в золотих наметах і збирає в запашні долоні від калини кетяги червоні. (Л.Забашта.)

ІІІ. Маленьким хлопчиком додому у полі йшов я в шумі трав і у гніздечку кам’яному сорокопудика спіймав. Тримав я міцно пташеня те, й на мене зорили з руки його лякливі оченята, немов чорненькі ягідки. Над ним сіяла синь квітчаста і птиць лунав щасливий спів... Невже навіки волі щастя він у долоні загубив? І стиснув серце жаль великий, і пальці я розкрив: “Ану!” І він пурхнув з щасливим криком в залиту сонцем вишину.

В.Сосюра.

 

Словник. Шріт – дрібні свинцеві кульки, які вживаються для стрільби з рушниці; дріб, картеч. Перен. – щось дуже дрібне.

 

* Пояснювальний диктант. За схемою, поданою на с. 25 підручника, зробити синтаксичний розбір перших двох речень (усно).

 

І. Без Вкраїни мені не являється Світ, а без Світу для мене немає Вкраїни. (І.Гончар.) Дніпро-Славута постарів, та зеленіють його схили, і щовесни на Йван-горі цвітуть ромашки білі-білі. (Б.Дегтярьов.) Дніпро задумливо плюскає легенькими хвилями об берег, і маленькі човники злегка гойдаються на них, наче граються. (В.Винниченко.) Неначе із золота звито бджолу золотисту, і ллється, як мед, її пісня органна, густа. (Є.Гуцало.)

ІІ. Козацькі голови завжди в ціні, та ми не даємося, брате-коню, даром! (В.Вербич.) Отак козаччина пройшла, а ми немов не чули. (П.Тичина.) Блищало небо золотом янтарин, а вже метнули в битву козаки, і дико скрикнув ординець-татарин, сповзаючи з високої луки. (А.Малишко.) Слава козацька свідомість розбудить, й не буть нам безпам’ятним племенем сірим!. (Б.Дегтярьов.) Звитягою співатиме душа, а вітер віджене ворожі кулі, а донька порохає у зозулі сто літ – для тебе, слави – для коша. (А Зігора.) Все було: хурделиці, негоди, нескінченні далі чужини, та завжди я радісно приходив до калини, неньки і весни. (В.Письменний.)

* Самостійна робота.  Переписати, розставляючи попущені розділові знаки (подаємо речення без їхнього вилучення) та літери.

І. Заворожений гай ловить пром..ні місячні листячком, і квітки запашні, наче лаг..дні струни, бр..нять. (О.Омельченко.) Куди зн..кають зорі на світанні і відпливають хмари, вітром гнані? (М.Луків.) На землю сходить ніч, і зоряним рядном вона вкр..ває все, мов ніжною габою. (В.Сосюра.) Часом втома в жилах розіллється і тривога в очі загляда. За вікном шепочуться тополі і пала осінній жар дібров. (Д.Луценко.) Осінній день б..грянцем догорів, і повний місяць знову став на чати. (О.Рубан.) Вітрець зсував фіраночки-хмарки, і місяць усміхався яснозоро, і співчутливо кліпали зірки. (С.Реп’ях.) А за стіною стогне завірюха і хилить голову засніжена сосна. (Д.Фальківський.)

ІІ. Вже грона ч..рвоні в калини горять і птахи до неї здалека л..тять. (Л.Забашта.) Ж..ття постійно в’яже свої гордієві вузли, і не встигаєш їх ро..рубувати. (О.Гончар.) Не поміча хв..лин людина, а час прудкий свій килим тче. (Д.Луценко.) В м..ті згуртуймося орлами, і буде в нас своє гніздо. (М.Осадчий.) Косили нас гарматні жерла під дикий сміх і злобний рев, та Україна ще не вмерла і вже ніколи не умре! (Л.Воловець.) Бинт пам’яті ховає давні рани, і тільки правда може їх зцілить. (В.Олешко.)

V . Перевірка якості самостійної роботи учнів.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 248; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь