Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тактичні правила перевірки показань на місці.



У процесі перевірки показань на місці можуть бути застосовані різні тактичні прийоми, метою яких є одержання достовірнихрезультатів слідчої дії, підвищення їх доказового значення. Вони повинні відповідати певним умовам, від дотримання яких залежить їх доказове значення. Загальні тактичні умови проведення перевірки показань на місці полягають у слідуючому:

1. Показання можуть перевірятися лише на тому місці, де відбувалася подія, яка є предметом перевірки2. Перевірка показань на місці можлива при умові, коли особа, яка дала згоду на це, з достатньою точністю і повнотою пам'ятає, обстановку на цьому місці і може показати, де саме/вона вчинила певні дії. 3. Особа, показання якої перевіряються, повинна сама, без будь-якого підказування, показувати, де і що відбувалося. 4. Якщо перевіряються показання кількох осіб щодо однієї і тієї самої події, кожна з них виводиться на місце окремо. Групова перевірка показань двох або більше осіб одноразово втрачає будь-яке доказове значення. Якщо всправі провадиться перевірка показань кількох осіб на одному й тому самому місці, вирішується питання, чи потрібно кожного разу замінювати понятих. 5. Перевірка показань на місці неприпустима, коли в цьому немає дійсної потреби, а обставини, пов'язані з місцем, про яке йдеться в показаннях, можуть бути вичерпно перевірені іншим шляхом. В процесі перевірки показань на місці в разі потреби провадиться фото- і кінозйомка, складаються схеми тощо. Метою такої фіксації ходу слідчої дії є нагляд­не відображення обстановки, описаної в протоколі, всіх місць, які вказані особою, що її показання перевіряються.

 

94. Слідчий експеримент як різновид відтворення обстановки і обставин події. Види слідчого експерименту.Слідчий експеримент є окремою слідчою дією, яка виконується з метою перевірки та одержання доказів шляхом цілеспрямованого впливу на окремі об'єкти, що перевіряються, або їх копії під час проведення спеціальних Проведение следственного эксперимента не должно создавать опасность для жизни и здоровья его участников и иных лиц, находящихся в данном месте.не должен причинять какой-либо материальный ущерб, создавать опасные последствия..Результаты эксперимента должны быть очевидны для всех участников и не требовать специальных познаний.Успешное выполнение эксперимента требует последовательной реализации следующих мероприятий:1. Принятие решения о производстве эксперимента лицом, производящим следствие (в том числе судом—в стадии судебного следствия).2. Определение цели и способов проведения следственного эксперимента.3. Выбор места и времени.4. Определение количества участников и роли каждого из них.5. Создание условий проведения следственного эксперимента (реконструкция обстановки, подбор объектов, предметов и т. п.).6. Практическое осуществление опытных действий.7. Фиксация хода и результатов следственного эксперимента, его оценка.Виды следственных экспериментов1. Установление возможности восприятия (видимости, слышимости и т. п.) какого-либо факта при определенных условиях (вообще или конкретным лицом).2. Возможность совершения определенных действий в данных условиях (вообще или конкретным лицом).3. Возможность существования какого-либо факта (явления) при определенных обстоятельствах.4. Установление механизма преступного события в целом или его отдельных этапов.

95. Тактичні правила підготовки і проведення слідчого експерименту.Проведення слідчого експерименту вимагає ретельної підготовки., необхідно вияснити:1яка конкретно подія чи факт потребують перевірки і яке їх значення в розслідуванн чи можливо встановити цю подію шляхом проведення слідчого експерименту, чи для цього необхідно провести іншу процесуальну дію (наприклад, призначити експертизу);2 які заходи необхідно виконати з приводу експеримента і які практичні можливості їх здійснення;3 чи можливо створити під час провадження слідчого експерименту умови, що забезпечують його допустимість і достовірність результатів.Прийнявши рішення щодо проведення слідчого експерименту, слідчий розробляє план його здійснення. Вияснити мету експерименту - це означає чітко визначити обставину, що підлягає перевірці шляхом експерименту.Реконструкція обстановки полягає в тому, що предмети розташовуються так, як вони були розміщені в момент, коли відбувалася подія, що перевіряється..Перевіряється готовність науково-технічних засобів. Слідчий упевнюється у явці всіх учасників експерименту, роз'яснює їм права й обов'язки, попереджує про нерозголошення змісту і результатів слідчої дії, в необхідних межах інформує учасників експерименту про зміст наступної слідчої дії і по­відомляє кожному учаснику, в чому полягає його роль, де він повинен знаходитись під час проведення експерименту, які дії повинен виконувати, в якій послідовності тощо.Перед початком проведення дослідів слідчий зобов'язаний упевнитись, що вжиті всі заходи з питань безпеки.Тактические приемы следственного эксперимента во многом определяются видом и содержанием опытных действий.I. Проведение эксперимента в обстановке, тождественной или максимально приближенной к той, в которой происходило проверяемое событие. II. Использование тех же приборов, механизмов, материалов, когда это имеет принципиально важное значение.III. Соблюдение тех же характеристик действия, которые имели место при его реализации в процессе преступленияIV. неоднократное повторение опытов для того, чтобы исключать результаты случайные и получать достоверные. V. Проведение эксперимента поэтапно. VI. порядок действий следователя в тех случаях, когда он не обладает точными данными об условиях или каких-либо параметрах проверяемого события), или произошли невосполнимые изменения на месте происшествия (эксперимента) — объект сгорел, видоизменился и т. д. В подобных ситуациях необходимо варьировать условия проведения опытных действий, неоднократно проводя каждое из них применительно к каждому из измененных условий. Но даже и в этих случаях следует учитывать характер и степень возможных несовпадений условий проверяемого события и условий эксперимента.

96. Фіксація ходу і результатів відтворення обстановки і обставин події.Відтворення обстановки і обставин події і його результати фіксуються в протоколі (основний спосіб), в планах, кресленнях, фото- і кінозйомкою, а також ма­гнітофонним записом, якщо в цьому є потреба (додаткові способи). Протокол складається особою, яка провела слідчу дію. В ньому послідовно описуються всі проведені під час відтворення дії. У вступній частині зазначається: місце і дата його складання, посада, звання, прізвище особи, яка провела слідчу дію; понятих; посада, спеціалістів; прізвище, всіх інших учасників відтворення; ст кр процесс кодексу, з дотриманням яких провадилось відтворення, мета проведення слідчої дВ описовій частині протоколу слідчого експерименту вказуються:умови, за яких проводились досліди процесс результати Якщо досліди повторювались, необхідно вказати, в яких умовах і скільки разів.Усі обставини щодо провадження дослідів, які можуть вплинути на їх результати та оцінку, повинні ретельно фіксуватися в протоколі.У заключній частині протокола фіксуються:заяви учасників експерименту, якщо вони від них надходили;час початку і закінчення експерименту;попередження учасників експерименту про нерозголо- шення даних слідства, якщо це може негативно вплинути на хід слідства;підписи всіх учасників даної слідчої дії. Додатковими способами фіксації процесу відтворення обстановки і обставин події е складання планів, креслень, фото- і кінозйомки.Залежно від виду відтворення і характеру дослідів плани можуть бути масштабними або схематичними. На планах показується розміщення всіх предметів і учасників відтворення під час окремих дослідів.). Окремі моменти процесу відтворення обстановки і обставин події при потребі фотографуються за правилами судово-оперативної зйомки Кожний фотознімок повинен бути забезпечений порядковим номером і коротким поясненням.Кіно- і відеозйомка мають певні переваги перед фотографуванням. Вони дозволяють зафіксувати всі дії обвинуваченого чи свідка в динаміці, послідовність цих дій, ініціативу обвинуваченого у показі та розповіді під час відтворення обстановки і обставин події.

 

 

97. Поняття криміналістичної методики, її структура і місце в системі криміналістики.Методика: 1)процес розслідування злочинів як специфічна діяльність уповноважених законом органів та осіб, що здійснюється на підставі застосування засобів криміналістичної техніки, прийомів слідчої тактики, методів розслідування певних видів злочинів. 2)розділ науки криміналістики, який містить систему комплексних криміналістичних рекомендацій щодо виявлення, розслідування та профілактики окремих видів злочинів.Структура-2 частини:1) загальної методики розслідування злочинів (поняття, об’єкт дослідження, завдання, принципи, місце у системі криміналістики та зв’язок з іншими галузями знань); 2) окремих методик розслідування різних видів злочинів (криміналістична класифікація злочинів і методики їх розслідування, структура окремих методик розслідування).

Методика розслідування тісно пов'язана з іншими розділами криміналістики і перш за все з криміналістичною технікою і тактикою. Цей зв'язок можна визначити як зв'язок загального (криміналістична техніка і тактика) і особливого (криміналістична методика).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 260; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь