Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вказівки до виконання завдання



1. Для вимірювання приведеної довжини  необхідно зняти маятник і розташувати горизонтально на підставці, що є на робочому місці.

2. Графіки побудувати на міліметровому папері, відкладаючи по осі ординат час, а по осі абсцис – поділки шкали, що відповідають різним положенням сочевиці.

3. Необхідно постійно слідкувати за тим, щоб максимальне відхилення маятника не перевищувало 10°

Контрольні запитання

1. Що таке фізичний маятник і чим він відрізняється від математичного?

2. На чому базується визначення приведеної довжини фізичного маятника?

3. В чому суть методу визначення прискорення вільного падіння в даній роботі?

 

Лабораторна робота № 1.02. Визначення прискорення g методом вільного падіння тіла

Вступ

       Вільним падінням називається рух тіла під дією тільки сили тяжіння. Якщо падіння тіла відбувається з невеликої в порівнянні з радіусом Землі висоти, то цю силу тяжіння на даній географічній широті можна вважати постійною і рівною , де  – маса тіла,  – прискорення вільного падіння. Із припущення про постійність сили тяжіння ( ) випливає, що при вказаних умовах , оскільки при малих швидкостях падіння тіла (у порівнянні з швидкістю світла) маса тіла постійна. Опір середовища зменшує результуюче прискорення падаючого тіла. У деяких випадках опором середовища можна знехтувати, наприклад, при падінні в повітрі сталевої кульки, і вважати падіння кульки практично вільним. У цьому випадку падіння кульки представляє собою прямолінійний рівноприскорений рух, що описується рівнянням:

                                          ,                                   (1)

де  – час падіння кульки. На цьому виразі і базується метод визначення прискорення вільного падіння в даній роботі.

Опис установки

Установка представляє собою (рис. 1.2) вертикальну штангу 1, на якій встановлена рухома обойма 2 з прикріпленим до неї електромагнітом 3 і нерухомою ловушкою 4 з контактною заслінкою. Електромагніт служить для втримання кульки. Відлік часу падіння кульки проводиться електросекундоміром 5.

Електрична схема установки представлена на рис. 1.3 Якщо перемикачі  і  замкнуті, струм іде через обмотку  і кулька утримується електромагнітом. При розмиканні перемикача  включається секундомір і виключається електромагніт, при цьому кулька відривається від електромагніту. В кінці свого падіння кулька при ударі в заслінку розмикає контакт  і тим самим виключає секундомір. Висоту падіння кульки можна змінювати, переміщаючи обойму 2 вздовж штанги. Відлік висоти проводиться по шкалі, що нанесена на штангу.

Рис. 1.2

Завдання

1. Виміряти час  падіння кульки з різних (не менше 5-ти) значень висоти  і побудувати графік залежності .

Рис. 1.3

2. З графіку визначити прискорення вільного падіння , враховуючи, що згідно з виразом (1) графік представляє собою пряму, тангенс нахилу якої до осі абсцис рівний .

3. Оцінити похибку визначення прискорення .

 

Порядок виконання роботи

1. Встановити заслонку  в горизонтальне положення і включити тумблер з написом „Магніт”. Тумблер з написом „Секундомір” повинен бути при цьому виключений. Зафіксувати за допомогою електромагніту кульку.

2. Встановити стрілку секундоміра в нульове положення.

3. Включити тумблер „Секундомір”. При цьому кулька відривається від електромагніту і при ударі в заслінку  автоматично зупиняє секундомір.

4. Провести вимірювання часу падіння кульки для кожного значення висоти 3-5 разів.

5. Визначити середній час для кожної висоти.

Контрольні запитання

1. Яке падіння тіл називається вільним?

2. При яких умовах прискорення вільного падіння можна вважати постійним?

3. По якому закону змінюється сила гравітаційного притягання до Землі в залежності від висоти тіла над поверхнею Землі?

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 182; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь