Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Зчеплення спеціальних типів (відцентроване, гідромуфта, електромагнітне)
Відцентрові зчеплення У таких зчепленнях тиск на натискний диск створюється відцентрованими вантажами. Відцентровані зчеплення нормально разомкнуті, тобто при малій кутовий швидкості обертання колінчастого валу, а також при непрацюючому двигуні зчеплення виключено. Схема і конструкція одного з відцентрових зчеплень показані на рис. 5.7. У вимкненому стані зчеплення реактивний диск 2 зафіксовано в осьовому напрямі в положенні, показаному на схемі. Фіксація обумовлена тим, що цей диск утримується важелями 5 виключення, кінці яких упираються в підшипник муфти 6 виключення. Перемащенню управо самого підшипника разом з натискною муфтою перешкоджає упор 7 (на рис. 5.7 не показаний). Натискний диск 1 віджимними пружинами 8 підтягається до реактивного диска 2, що забезпечує необхідний зазор між веденими і відомими елементами зчеплення.
У міру збільшення кутової швидкості колінчастого валу двигуна відцентрові вантажі 9 під дією відцентрових сил розходяться і, упираючись п'ятами в натискний диск 1 і реактивний диск 2, заставляють натискний диск переміщатися вліво, створюючи при цьому тиск на відомий диск. При невеликій деформації пружин 4, що має місце навіть при малому збільшенні кутової швидкості, важелі виключення 5 повертаються на опорах і між кінцями важелів і підшипником муфти виключення 6 створюється необхідний зазор.
Гідравлічне зчеплення (гідромуфта) Гідромуфта має ряд позитивних якостей в порівнянні з фрикційною муфтою (рис. 5.8): - гідромуфта менше зношується, унаслідок чого допускає плавніше зрушення машини з місця і рідкісніше перемикання передач; - полегшує управління машиною і покращує його динамічні якості; - знижує динамічні навантаження в силовій передачі; - значно знижує шум силової передачі машини. До конструкції гідромуфти пред'являються наступні вимоги: - при передачі розрахунково моменту гідромуфта повинна мати просковзання не більше 3%; - при малих оборотах двигуна на стоянці машини «стояночний момент» повинен бути незначним; - гідрозчеплення повинно забезпечувати запуск двигуна з буксира і гальмування машини двигуном. Порівняльна оцінка фрикційних і гідродинамічних муфт Гідродинамічні муфти, в порівнянні з фрикційними, володіють наступними позитивними якостями: - значно знижують динамічні навантаження трансмісії і двигуна при різких змінах режиму роботи, що підвищує надійність і довговічність конструкції. За даними деяких дослідників, при використанні гідродинамічних муфт динамічні навантаження трансмісії знижуються при різкому зрушенні з місця в 1,5-4,5 разу, розгоні машини - в 3 рази, наїзді на нерівності - в 2-3 рази; - допускають тривалу роботу з великою пробуксовкою ведених і відомих елементів; - не вимагають регулювань в процесі роботи, оскільки деталі муфти практично не зношуються; - спрощують управління машиною; - підвищують прохідність тракторного агрегату. Проте разом з перевагами гідродинамічні муфти володіють і недоліками: - гідродинамічні муфти не забезпечують «чистоту» виключення; муфта завжди «веде», що утрудняє переключення передач; - навіть на найвигідніших режимах муфта завжди працює з буксуванням (ковзанням) 2-4%, що знижує економічність і продуктивність роботи. Не дивлячись на істотні недоліки, застосування гідродинамічних муфт, виправдовується на машинах, що постійно працюють при змінних режимах, коли потрібно часто міняти напрям руху, перемикати передачі при різкому змінені робочого опору (бульдозери, дорожньо-будівельні машини, трельовочні трактори і т.д.). Електромагнітне зчеплення Електромагнітні зчеплення розділяються на дві групи: - без феронаповнювача; - з феронаповнювачем. Принципова схема електромагнітного зчеплення без феронаповнювача представлена на рис. 5.9 а.
Зчеплення має сердечник 2 електромагніту, якір 4 і обмотку збудження 3, яка вставлена в кільцеву виточку сердечника. Сердечник електромагніту і якір пов'язані відповідно з двигуном і коробкою передач. При проходженні струму через рухомий контакт 1 і обмотку збудження 3 навколо неї утворюється магнітне поле, внаслідок чого якір притягується до сердечника і за рахунок сили тертя, яка виникає між якорем і сердечником, забезпечується передача моменту, що крутить, від двигуна до коробки передач. При відключенні струму якір під дією пружини 5 одходить від сердечника і зчеплення вимикається. Схема електромагнітного зчеплення з феронаповнювачем показана на рис. 5.9 б-д. Зчеплення складається з сердечника 1 з обмоткою обурення 2, відомого диска 3 і кожуха 4. Простір між сердечником, відомим диском і кожухом заповнене феронаповнювачем (феромагнітним порошком). При проходженні електричного струму через обмотку виникає магнітне поле, яке замикається через сердечник, відомий диск і ферронаповнювач. При певній величині струму частинки наповнювача стають нерухомими і зчеплення блокуються, тобто може передавати крутний момент. Для виключення зчеплення необхідно вимкнути струм обмотки обурення.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 213; Нарушение авторского права страницы