Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Змістовий модуль 2 – « Управління фінансовими потоками та ризиками підприємства »
Тема 5 Управління капіталом 1. Сутність і класифікація капіталу підприємства. 2. Принципи формування капіталу підприємства. 3. Етапи управління власними джерелами капіталу або ресурсами. 4. Етапи управління залученими фінансовими ресурсами. 1. Сутність і класифікація капіталу підприємства Капітал є однією з фундаментальних економічних категорій, сутність якої наукова думка досліджує протягом багатьох століть. Серед основних харектеристик, які формують економічну сутність капіталу, слід виділити такі: - об’єкт економічного управління; - об’єкт власності та розпорядження; - об’єкт купівлі-продажу; - джерело доходу; - фактор виробництва; - накопичена цінність; - носій фактора ліквідності та ризику; - інвестиційний ресурс. Виступаючи носієм економічних характеристик, капітал в першу чергу є об’єктом економічного управління як на мікро-, так і на макрорівні. Як об’єкт власності та розпорядження капітал може виступати носієм усіх форм власності – індивідуальної, колективної та загальнодержавної. При цьому визначаються певні пропорції його використання, що відбивається у співвідношенні власного і позичкового капіталу. Капітал як об’єкт купівлі-продажу формує особливий вид ринку –ринок капіталу, що характеризується попитом, пропозицією та ціною. Попит на капітал породжує прагнення до накопичення капіталу як інвестиційного ресурсу та фактора виробництва. Як фактор виробництва капітал характеризується певною продуктивністю. Вона визначається як визначення результату виробничої діяльності до суми виробничого капіталу. Капітал, як накопичена цінність розглядається у формі запасів, сформованих в усіх секторах економіки. На підприємствах капітал як накопичена цінність характеризується запасом основних засобів, нематеріальних активів, ринкових цінних паперів, товарно-матеріальних оборотних активів тощо. Капітал підприємства формуєтьсяв в процесі як створення підприємства так і його функціонування, тобто (в процесі здійснення фінансово-господарській діяльності). Для державних підприємств – це вартість всього майна, яке закріплено за економічними суб ‘єктами на правах повного господарського розрахунку. Поняття “капітал” асоціюється з поняттям “власність”. Як зазначалося, при створенні підприємства його стартовим капіталом виступає вартість майна підприємства. На цьому етапі, коли підприємство ще не має зовнішньої заборгованості, капітал підприємства визначається за такою формулою: Власний капітал (ВК) (початковий капітал) = вартість активів за балансом, тобто:
ВК=Активи (5.1)
Здійснюючи господарську діяльність, підприємство завжди використовує залучені кошти, тобто створює борги. Тоді власний капітал визначається як різниця між вартістю його майна і борговими забов’ язаннями. Формула, за якою обчислюється власний капітал набуває такого вигляду:
ВК=Активи-Боргові забов’ язання (5.2)
Тобто власний капітал – це частина активів підприємства, що залишається після вирахування його забов’язань. Головна мета функціонування капіталу – це його рух. Протягом поточної діяльності підприємства форма його капіталу постійно змінюється. Ці зміни стосуються збільшення (зменшення) як абсолютного розміру капіталу, так і окремих його складових. Постійно здійснюється перетворення одних ресурсів на капітал, інших – на товар або інші види цінностей. Капітал – це специфічна категорія, яка несе різне навантаження залежно від: - етапів життєвого циклу підприємства (статутний і додатковий капітал); - джерела формування (власний і залучений); - характеру обороту та ліквідності (основний і оборотний); - методів визначення (гранична вартість капіталу). Основу капіталу підприємства складає власний капітал. Його сума показує лише облікову, а не ринкову вартість прав власників підприємства, оскільки залежить від застосованих методів оцінки активів та зобов’язань підприємства. Власний капітал є: - основним початковим та безстроковим джерелом фінансування господарської діяльності підприємства, - джерелом погашення збитків підприємства, - показником, що використовуються для оцінки фінансового стану підприємства, оскільки він демострує, з одного боку, ступінь фінансової самостійності підприємства (його незалежності від зовнішніх джерел фінансування), а з іншого - ступінь кредитоспроможності підприємства (забезпеченості вимог кредиторів фактично наявним у підприємства капіталом засновників). Збереження власного капіталу є одним з основних показників якості фінансового управління підприємством. За ступенем фіксації власний капітал можна поділити на: 1. Зареєстрований капітал — умовно постійний капітал, сума якого визначається в установчих документах (статутний капітал, пайовий капітал). 2. Незареєстрований капітал - умовно змінний капітал, який включає додатковий капітал та нерозподілений прибуток. Функції власного капіталу: 1. Заснування та введення в дію 2. Відповідальність та гарантії 3. Забезпечення життєдіяльності підприємства 4. Забезпечення крелитоспроможності 5. Фінансування та забезпечення ліквідності 6. Забезпечення незалежності 7. База для нарахування дивідендів 8. Управління та контроль, реклама
2. Принципи формування капіталу підприємства Капітал – одна з фундаментальних економічних категорій, сутність якої наукова думка з’ясовує протягом багатьох століть. Термін «капітал» походить від латинського «сарitalis», що означає «основний, головний». У найперших роботах економістів капітал розглядався як основне багатство, основне майно. За мірою розвитку економічної думки це первісне абстрактне та узагальнене поняття капіталу наповнювалось конкретним змістом, що відповідав панівній парадигмі економічного аналізу розвитку суспільства. Основною метою формування капіталу підприємства є залучення достатнього обсягу його для фінансування придбання необхідних активів, а також оптимізація його структури з позицій забезпечення умов подальшого ефективного використання. Початковим етапом управління формуванням капіталу підприємства є визначення потреби в необхідному його обсязі. Недостатній обсяг формування капіталу на цьому етапі істотно подовжує період відкриття та освоєння виробничих потужностей нового підприємства, а в ряді випадків взагалі не дає можливості почати його операційну діяльність. У той же час надлишковий обсяг формованого капіталу призводить до подальшого неефективного використання активів підприємства, знижує норму прибутковості цього капіталу. У зв’язку з викладеним, визначення загальної потреби в капіталі створюваного підприємства носить характер оптимізаційних її розрахунків. Оптимізація загальної потреби в капіталі створюваного підприємства є процес розрахунку реально необхідного обсягу фінансових коштів, які можуть бути ефективно використані на початковій стадії його життєвого циклу. Рівень ефективності господарської діяльності підприємства визначається цілеспрямованим формуванням його капіталу. Основною метою формування капіталу підприємства є задоволення потреб у придбанні необхідних активів та оптимізація його структури з позицій забезпечення умов ефективного його використання. 3 Етапи управління власними джерелами капіталу або ресурсами Існують такі етапи управління власним капіталом: - Аналіз формування власних фінансових ресурсів підприємства у попередньому періоді. - Визначення загальної потреби у власних фінансових ресурсах. - Оцінка вартості залучення власного капіталу із різних джерел. - Забезпечення максимального обсягу залучення власних фінансових ресурсів за рахунок внутрішніх джерел. - У випадку необхідності визначення обсягу зовнішніх джерел формування фінансових ресурсів. - Розробка механізму оптимального співвідношення між зовнішніми і внутрішніми джерелами формування власних фінансових ресурсів.
4. Етапи управління залученими фінансовими ресурсами 1.Етапи управління залученими фінансовими ресурсами включають в себе: 2. Аналіз позикового капіталу. 3. Аналіз визначення обсягів та структури залучення позикових коштів в розрізі внутрішнього та зовнішнього капіталу. 4. Визначення витрат по залученню позикових коштів. 5. Визначення оптимального співвідношення залучених коштів: а) на довготерміновій основі. б) на короткотерміновій основі. 6. Контроль за використанням позикових коштів. Практичне заняття № 5 Тема 5. Управління капіталом підприємства Основні поняття: капітал, позичковий капітал, власний капітал, банківський кредит, емісійна політика. План 1. Капітал підприємства: поняття, види та структура. 2. Власний капітал підприємства. 3. Позичковий капітал підприємства. Під власним капіталом розуміють сукупність економічних відносин, що дозволяють включити в господарський оборот фінансові ресурси, які належать або власникам, або самому господарюючому суб’єкту Статутний капітал - характеризує первісну суму власного капіталу підприємства, інвестовану у формування його активів для початку виконання господарської діяльності. Його розмір визначається установчими документами і статутом підприємства. Резервний капітал – це так назване запасне фінансове джерело, що створюється як гарантія безперебійної роботи підприємства і дотримання інтересів третіх осіб. Онкольний кредит надається позичальнику без вказівки терміну його використання в рамках короткострокового кредитування. Згідно з даним зобов’язанням кредит треба погасити на першу вимогу кредитора. При погашенні цього кредиту звичайно надається пільговий період (у практиці – до трьох днів). Ломбардний кредит може бути отриманий підприємством під заставу високоліквідних активів: векселів, державних короткострокових облігацій тощо, що на період кредитування передаються банку. Цей вид кредиту має короткостроковий характер. Іпотечний кредит може бути отриманий від банків, що спеціалізуються на видачі довгострокових позик під заставу основних засобів або майнового комплексу підприємств у цілому («іпотечних банків»).
Тестові завдання 1. Для реалізації проекту необхідний кредит у розмірі 10 млн. грн. терміном 3–4 роки. Яку точну суму необхідно повернути за умови нарахування 20 % річних? а) 1 858 7296; б) 18 662 400; в) 17 280 000; г) 18 587 496; д) 17 283 500.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 252; Нарушение авторского права страницы