Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Критерії для виділення типів держав



Типи держав за формою правління

Дана категорія показує, як утворюються вищі органи, що вони собою являють, на яких засадах взаємодіють. Форма правління також свідчить, чи бере участь населення у формуванні вищих органів держави, тобто демократичною чи недемократичною способом вони утворені. Недемократичним шляхом формуються, наприклад, вищі органи влади при спадкової монархії.

Таким чином, форма правління розкриває спосіб організації верховної державної влади, порядок утворення її органів, їх взаємодії між собою і з населенням, ступінь участі населення в їх формуванні.

Існують дві основні форми правління - монархія і республіка. Їх верховні органи відрізняються один від одного і по порядку освіти, і за складом, і за компетенцією.

Монархія - форма правління, де вища державна влада належить одноосібного глави держави - монарху (королю, царю, імператору, шаха і т.д.), який займає престол у спадок і не несе відповідальності перед населенням. Монархії бувають двох видів. При необмеженій (абсолютної) монархії монарх є єдиним вищим органом держави. Він здійснює законодавчу функцію (воля монарха - джерело права і закон, по Військовому статуту Петра 1 государ - "самовладний монарх, який нікому на світі про свої справи відповіді дати не має"), керує органами виконавчої влади,контролює правосуддя. Абсолютна монархія характерна для останнього етапу розвитку феодальної держави, коли після остаточного подолання феодальної роздробленості завершується процес утворення централізованих держав. В даний час до абсолютних відносяться деякі монархії Середнього Сходу (Саудівська Аравія).

При обмеженій монархії вища державна влада розосереджена між монархом та іншим органом або органами (Земський собор в Російській Імперії). До обмежених відносяться станово-представницька монархія (Росія) і сучасна конституційна монархія (Великобританія, Швеція), в якій влада монарха обмежена конституцією, парламентом, урядом і незалежним судом.

Республіка - це форма правління, в якій вища державна влада належить виборним органам, що обирається на певний термін і несе відповідальність перед виборцями.

Республіці притаманний демократичний спосіб утворення верховних органів держави; в розвинених державах взаємини між вищими органами будуються на принципі поділу влади, вони мають зв'язок з виборцями і відповідальні перед ними.

Республіканська форма правління зародилася в рабовласницьких державах. Найбільш яскравий прояв вона знайшла в демократичній Афінській республіці. Тут всі органи держави, в тому числі вищі (найважливішим з них було народне зібрання), обиралися повноправними громадянами Афін. Однак більш поширеною в рабовласницьких державах була аристократична республіка, де у формуванні та роботі виборних органів верховної державної влади брала участь військово-земельна знати.

В епоху феодалізму республіканська форма правління застосовувалася нечасто. Вона виникала в тих середньовічних містах, які мали право на самовизначення (Венеція, Генуя, Любек, Новгород і т.д.). Купецькі міста-республіки виборним шляхом створювали органи влади (міські ради, мерії) на чолі з відповідальними посадовими особами (бургомістрами, мерами та ін.)

Сучасні республіки поділяються на парламентарні і президентські. Розрізняються вони головним чином тим, який з органів верховної влади - парламент чи президент - формує уряд і направляє його роботу і перед ким - парламентом або президентом - уряд несе відповідальність.

У парламентській республіці парламент наділений не тільки законодавчими повноваженнями, але й правом вимагати відставки уряду, висловивши йому недовіру, тобто уряд несе перед парламентом відповідальність за свою діяльність. Президент республіки є тільки главою держави, але не главою уряду. Політично це означає, що уряд формується партією (чи партіями), що перемогла на парламентських виборах, а президент, не будучи лідером партії, позбавлений можливості спрямовувати його. Керує урядом прем'єр-міністр, може називатися інакше.

Президентська республіка - це форма правління, де президент безпосередньо при певному парламентському контролі формує уряд, який несе перед ним відповідальність за свою діяльність. У президентських республіках зазвичай немає посади прем'єр-міністра, тому що найчастіше функції глави держави і глави уряду виконує президент.

Існують змішані "напівпрезидентські" (президентсько-парламентарні) республіки (Франція, Фінляндія, Португалія), в яких парламент і президент у тій чи іншій мірі ділять свій контроль та свою відповідальність по відношенню до уряду.

Не зайве зазначити, що монархія і республіка як форми правління довели виняткову живучість, пристосованість до різних умов і епох політичної історії. По суті справи, всі держави втілюються саме в названі форми.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 230; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь