Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ОЦІНКА РІВНЯ ДОХІДНОСТІ БАНКУ



Коефіцієнт Чисельник Знаменник Оптимальне значення Економічна характеристика
К1 Прибуток, Пр Активи банку, А 1—4 % Ефективність роботи активів
К2 Прибуток, Пр Доходи банку, Д 8—20 % Кількість отриманого прибутку з кожної гривні доходів
К3 Доходи, Д Активи банку, А 14—22 % Дохідність 1 грн активів
К4 Процентні доходи, Дп Активи банку, А 10—18 % Рівень ефективності та ризикованості вкладень
К5 Процентна маржа, Дп – Вп Дохідні активи, Ад 1—3 % Ефективність роботи дохідних активів
К6 Процентна маржа, Дп Вп Активи банку, А 1—4 % Ефективність управління спредом
К7 Процентні доходи, Дп Процентні витрати, Вп 110—125 % Покриття процентних витрат процентними доходами
К8 Непроцентні доходи, Дн Доходи банку, Д 5—15 % Ефективність використання внутрішньобанківських резервів
К9 Непроцентні витрати, Вн Доходи банку, Д 10—25 % Якість управління затратами банку
К10 Процентні доходи, Дп Основний капітал банку, Косн 1,2—1,7 Дохідність 1 грн основного капіталу банку
К11 Процентна маржа, Дп – Вп Основний капітал банку, Косн 10—35 % Величина доданої вартості та ефективність управління спредом
К12 Процентна маржа, Дп – Вп Доходи банку, Д 6—8 % Ефективність процентної політики банку
К13 Непроцентні доходи, Дн Активи банку, А 1—3 % Можливості використання внутрішньобанківських резервів
К14 Дохідні активи, Ад Активи банку, А 0,75—0,85 Частка дохідних активів (розглядається у взаємозв’язку з К15)
К15 Дохідні активи, Ад Платні пасиви, Пп > 1,0 Кількість дохідних активів на 1 грн платних пасивів (має пріоритет перед К14)
К16 Дохідні активи, Ад Основний та додатковий капітал банку, К 8—18 % Величина дохідних активів на 1 грн власного капіталу
К17 Недохідні активи, Ан Капітал банку, К 0,5—2,0 Пріоритетність напрямів використання капіталу
К18 Процентні доходи, Дп Платні пасиви, Пп Визначає банк Дохідність використання ресурсної бази банку
К19 Непроцентна маржа, Дн – Вн Процентна маржа, Дп – Вп 48—67 % Співвідношення процентного і непроцентного чистого доходу
К20 Доходи банку, Д Середньооблікова чисельність працівників, Чсер Визначає банк Дохідність роботи персоналу

 


Зростання цього показника свідчить про оптимізацію структури ресурсної бази банку в можливих межах, тобто про можливе зменшення частки дорогих інструментів платних пасивів. Боковий тренд динаміки даного коефіцієнта свідчить, що склалася структура затрат, яка забезпечує достатню якість та ефективність активних операцій та послуг банку.

За допомогою показника рентабельності банківських активів К1, який розраховують відношенням прибутку до банківських активів К1 = Пр : А, оцінюється діяльність банку з погляду ефективності управління розміщенням коштів у банківські активи або їх можливості приносити дохід. Різке підвищення цього показника свідчить про здійснення операцій банку з високим рівнем кредитного ризику; різке зниження відображає високий рівень іммобілізації активів і свідчить про ризик втрати оперативного мобільного управління активами. Плавні зміни коефіцієнта за будь-якого тренду оцінюють оптимально сформовану структуру активів даного комерційного банку.

Фінансовий показник віддачі активів Dд), який є відношенням загальних доходів банку до його дохідних активів Dд) =
= Д : Ад, оцінює функціонування банку з позиції прямої залежності від продуктивних або дохідних активів. За його допомогою можна оцінити збалансованість портфеля дохідних активів та рівень управління дохідними операціями банку. Плавне збільшення чи невелике зменшення свідчать про сформовані частки структури активів, а різкі зміни вказують на високу ризикованість кредитно-інвестиційного портфеля або на велику частку проблемних кредитів у портфелі дохідних активів.

Можливості банку щодо ефективного використання активів оцінюють величиною дохідних активів, які визначають позиції банку на фінансовому ринку. Різноманітне збільшення частки дохідних активів К14 свідчить про розгортання ділової активності банку і розширення ним свого ринкового сегмента. Оцінюючи тренд дохідних активів за кілька періодів, необхідно звернути особливу увагу на динаміку рівня проблемних кредитів. Зменшення частки дохідних активів нижче 0,7 свідчить про можливі проблеми у діяльності банку та зростання банківських ризиків. Різкі зміни тренду показника К14 = Ад : А свідчать про незбалансовану структуру дохідних активів банку.

Діяльність банку щодо ефективного використання платних пасивів визначається оцінкою дохідності розміщення залучених і позичених коштів К17 = Дп : Пп. Відсутність будь-яких тенденцій даного коефіцієнта (зростання, зменшення, горизонтальна тенден­ція), тобто стрибкоподібність динаміки, свідчить про потенційне настання ризику ліквідності або процентного ризику. Плавне зростання або горизонтальний тренд свідчать про ефективність управління збалансованим кредитно-депозитним портфелем комерційного банку.

Аналіз зазначених коефіцієнтів, що оцінюють рівень дохідності банку, можна використовувати для побудови рейтингу комерційних банків, оскільки він дає можливість ранжувати банки з урахуванням їх дохідності та рентабельності.

Для оцінки рівня дохідності банку можна використати методику коефіцієнтного аналізу доходів, який базується на факторному аналізі таких показників:

Ø Коефіцієнт дохідності активів Кд(А), що визначається відношенням сукупного доходу (Д) до загальних активів (А), який по­казує величину отриманих доходів на 1 грн банківських активів:

Кд(А) = Д : А.

Ø Коефіцієнт дохідності продуктивних (дохідних) активів Кдд), що визначається відношенням сукупного доходу до величини дохідних активів (Ад), який є різновидом попереднього кое-
фіцієнта і характеризує «віддачу» дохідних активів:

Кдд) = Д : Ад.

Ø Коефіцієнт операційної дохідності Копд), який визначається відношенням операційних доходів банку Доп до величини дохідних активів:

Копд) = Доп : Ад.

Операційні доходи містять: доходи за кредитними операціями та розміщеними депозитами, за відкритими рахунками, за операціями з цінними паперами та іноземною валютою тощо, тобто доходи від операційної діяльності банку.

Ø Коефіцієнт неопераційної дохідності Кнопд), що визначається співвідношенням неопераційних доходів Дноп та дохідних активів банку:

Кнопд) = Дноп : Ад.

Неопераційні доходи включають: дивіденди від участі в капіталі інших банків і підприємств, позитивні курсові різниці від переоцінки рахунків в іноземній валюті, доходи від оренди або реалізації майна, отримані штрафи, пені та інші позареалізаційні доходи тощо.

Коефіцієнти дохідності Копд) і Кнопд) є складовими попереднього коефіцієнта Кдд) = Копд) + Кнопд) і тому дають якіс­ну характеристику складу доходів та віддачі дохідних активів.

Аналіз тенденції зазначених коефіцієнтів у динаміці дає змогу визначити зростання або зниження дохідності банку, а їх факторний аналіз дає можливість кількісно оцінити вплив на них величини сукупного доходу, його якісного складу, величини дохідних активів та активів у цілому.

Аналіз дохідності з урахуванням зазначених коефіцієнтів здійс­нюється за допомогою даних табл. 10.8

Таблиця 10.8


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 356; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь