Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ПРЕПАРАТИ ВІТАМІНІВ. Загальні поняття фармакодинаміки



Вітаміни - це низькомолекулярні неорганічні сполуки з високою біологічною активністю. У складі коферментів вони каналізують біохімічні процеси метаболізму білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин. До вітамінів відносяться також вітаміноподібні речовини - холін хлорид (вітамін В4), метилметіонін (вітамін U), ненасичені жирні кислоти (вітамін F), оротова кислота (вітамін ВІЗ), пангамова кислота (вітамін В15). На відміну від вітамінів вони виконують не лише каталітичну, а і регуляторну, пластичну та енергетичну функції.

Основна біологічна роль вітамінів - індукція каталізу ензимних систем. Вони не входять до складу ферментів, а включаться в метаболічні процеси після трансформації в коферменти. У цих процесах бере участь аденозинтроифосфатаза (АТФ) та мікроелементи. Тому існує тісний фармакологічний зв'язок між вітамінами і мікроелементами. Зокрема, між вітаміном В12 і кобальтом, вітаміном Д і фосфором, вітаміном Е і селеном.

У практиці ветеринарної медицини препарати вітамінів застосовують в наступних випадках.

1. Етіотропна терапія при гіпо- і авітамінозах. Специфічні препарати для лікування при захворюваннях, що не зумовлені дефіцитом вітамінів - білом'язова хвороба, енцефалопатія, канібалізм. Як загально стимулюючі засоби при інфекційних захворюваннях. Фармакостимуляція росту і продуктивності тварин для отримання продукції високої біологічної якості.

2. При інтенсивному веденні тваринництва на промисловій основі раціон не завжди забезпечує добову потребу тварин у вітамінах. Найбільше лімітуючими, особливо в зимовий період, є вітаміни А і Д. менше - Е. Вітаміни групи В, С, К синтезуються сапрофітною мікрофлорою в рубці жуйних і сліпій кишці моногастричних тварин. Лімітуючими вони стають за умов дисбактеріозу в травному каналі тварин. В умовах практики не завжди можливо встановити, які вітаміни в найбільших кількостях витрачаються в організмі тварин. Тести для визначення дефіциту того чи іншого вітаміну дорогі і тривалі.

У курчат 1-8-добового віку жиророзчинні вітаміни надходять в організм із залишку жовтка. Якщо в ньому мало вітамінів, настає гіповітаміноз. При задаванні жиророзчинних вітамінів курчатам з кормом вони не засвоюються. У курчат низька активність ферментів та недостатня жовчовидільна функція печінки. Водорозчинні вітаміни постійно повинні надходити в організм тварин з кормом.

3. Для поліпшення росту і отримання продукції високої біологічної якості вітаміни застосовують тваринам у складі преміксів. У них врахована фармакологічна сумісність між окремими вітамінами та фізіологічна потреба тварин в них залежно від віку, виду та пори року, а також від рівня продуктивності. Дози вітамінів в преміксах дещо більші за добову потребу тварин та врахована зміна стабільності вітамінів, що настає в процесі зберігання преміксів приготування кормів.

Вітамінні премікси задають всередину. Щоб вони добре змішувалися з кормом і розчинялися у воді, вітамінні препарати випускають у формі гранульованих порошків. Поділ вітамінів на жиророзчинні і водорозчинні відноситься лише до природних препаратів. Синтетичні вітаміни готують на детергентній основі, що забезпечує їм добру розчинність у воді. Водорозчинний вітамін А випускають під торговою назвою аквітал, вітамін Е - аквахол, вітамін Д - аквазол. Для групового застосування з кормом випускають усі жиророзчинні вітаміни, виготовлені на детергентній основі - лутавіт, солмівіт, інсольвіт.

4. Гіповітамінози у тварин бувають при недостатній резорбції вітамінів із травного каналу при хронічних катаральних ентеритах, проносах, гельмінтозах, пероральному застосуванні хіміотерапевтичних препаратів, що призводить до дисбактеріозу. Потреба організму у вітамінах збільшується при стресах, вагітності, надмірному фізіологічному навантаженні, що потребує корекції їх рівня в організмі тварин.

При гіповітамінозах застосовують синтетичні вітамінні препарати у формі олійних або водних розчинів для перорального або парентерального введення. Препарати задають щоденно 5-7 діб посідають в дозах в 2-3 рази більших за добову потребу тварин у вітамінах.

5. Як терапевтичні препарати вітаміни застосовують для лікування при білом'язовій хворобі - вітамін Е, при поліневриті - вітамін В1, при міокардитах і серцевій ішемії - кокарбоксилазу, при геморагічному діатезі - вітамін К, при канібалізмі курей - вікасол.

5. Ураховуючи важливу роль вітамінів у забезпеченні метаболічних процесів, їх застосовують як допоміжну терапію для підвищення резистентності організму при інфекційних захворюваннях, що протікають з високою температурою та при стресах, у період реконвалесценції організму після перенесених захворювань.

Вітаміни як найбільше лабільні біологічні сполуки утилізуються в першу чергу і найбільших кількостях. Рівень аскорбінової кислоти в крові при інфекційних захворюваннях зменшується на 10-80% залежно від тяжкості і тривалості патологічного процесу. Висока потреба у вітаміні В12 при захворюваннях, що супроводжуються розладами еритропоезу, у вітаміні В6 при хворобах з ураженням печінки. Для лікування тварин вітаміни вводять в дозах в 3-5 разів більших за добову потребу. При інфекційних захворюваннях протипоказана фолієва кислота. Бактерії використовують її для росту і розмноження.

Вітаміни нетоксичні. При задаванні всередину їх рівень в організмі регулюється сорбційною здатністю слизової оболонки травного каналу. При парентеральному введенні в максимальних дозах і при тривалому застосуванні вітамінні препарати спричиняють побічну дію. Жиророзчинні вітаміни кумулюють в організмі, тому вони більше токсичні, ніж водорозчинні. У дозі 300 мл/кг корму вітамін А за 5-10 діб постійного надходження спричиняє токсикоз у курчат. Вітамін Д в максимальних дозах підвищує рівень кальцію в крові, і він відкладається не лише в кістковій, а і в м'язовій тканинах.

Кожний вітамін проявляє специфічну фармакологічну дію, що і зумовлює його застосування як препарату вибору залежно від напрямку розладів метаболічних процесів та стану організму.

Важливим практичним моментом є сумісність вітамінів як в одному препараті так і при набиранні в один шприць:

 


2. ВІТАМІН А

За хімічноео будовою вітамін А - ретинол. У лікувальній практиці застосовують його солі - ацетат або пальмітат. За фармакологічною дією обидві солі ретинолу рівноцінні, проте пальмітат більше стійкий при зберіганні.

У рослинах знаходиться бетакаротин. Із нього в організмі утворюється вітамін А. З однієї молекули бетакаротину утворюється дві молекули вітаміну А. 1 мг вітаміну А відповідає 3300 МО, ретинолу ацетату. Птиця повністю засвоює каротин корму, тварини - 50%. Тому вітамінна активність 1000 мкг каротину для птиці складає 1000 МО, для тварин 500 МО. Коти не засвоюють каротин і не трансформують його у вітамін А.

Ретинол входить до складу ліпідного шару біологічних мембран клітин покривного епітелію шкіри, матки, кон'юнктиви, бронхів. Він затримує утворення кератиногіалінових зерен у клітинах і забезпечує еластичність слизових оболонок та фізіологічний стан покривного епітелію шкіри.

Ретинол нормалізує засвоєння кисню на клітинному рівні, активізує синтез гормонів у наднирниках, забезпечує метаболізм кальцію і фосфору.

Вітамін А (ретинол). У рослинних кормах містяться каротиноїди, серед яких важливу роль відіграє В-каротин, що є попередником вітаміну А. В слизовій оболонці кишечника, печінці, легенях і нирках каротин розщеплюється. З однієї молекули каротину утворюється дві молекули ретинолу (вітаміну А).Різні ізомери ретинолу проявляють неоднакову фармакологічну активність. Більш активний повний трансізомер (3 333 000 МО в 1 г), менше - ефір пальмітинової кислоти (1820 000 МО) і ефір оцтової кислоти (2 907 000 МО).

Синтетичний вітамін А має трансізомер ретинолу і незначну кількість 2-моно-цис-ізомеру (неовітамін А) і проявляє високу фармакологічну дію.

Ретинол бере участь в окислювально-відновних реакціях. Залежно від потреб тканин у кисні, в одних випадках він активізує, в інших - пригнічує засвоєння кисню, нормалізуючи його використання в біохімічних процесах. Гальмуючи активність інсуліну і посилюючи неогліколіз, ретинол бере участь не лише у вуглеводневому, а й жировому обміні. Підтвердженням цього є збільшення рівня холестерину в крові після введення вітаміну А.

       Ретинол суттєво впливає на мінеральний обмін. Активізуючи метаболізм кальцію і магнію, він стимулює утворення остеобластів, що забезпечує формування скелета. Гальмуючи відкладання кальцію у стінках кровоносних судин, печінці, мозку і нирках, він запобігає розвитку атеросклерозу. Вітамін А входить до складу ліпідного шару клітинних мембран покривного епітелію. Він затримує утворення у них кератино-гіалінових зерен і підтримує еластичність клітинних оболонок. Вплив ретинолу на епітеліальні клітини тканини забезпечує нормальну функцію органа зору, шкіри, дихальних шляхів, травного каналу, матки.

Важливу роль препарат відіграє у забезпеченні функції ендокринних залоз. Він активізує біосинтез гормонів наднирниками і зменшує утворення тиреотропного гормону гіпофізом. Між вітаміном А та кортизоном існують антагоністичні відношення. Кортизон у великих дозах зменшує, а у малих - збільшує рівень ретинолу у печінці та інших органах. Препарати вітаміну А нетоксичні. Тварини безсимптомно переносять ін'єкції ретинолу в дозах, 30-40 разів більших від лікувальних. У дозах, в 70-80 разів більших від терапевтичних, ретинол проявляє побічну дію - викликає пригнічення, сповільнення моторної функції кишечника, зниження продуктивності. При тривалому застосуванні препарату виникає атаксія, діарея, крововиливи на слизових оболонках, розлади мінерального обміну.

Препарати вітаміну А застосовують для лікування при кон'юнктивітах, дерматитах, екземі, бронхітах, ентеритах. Вони підтримують фізіологічний стан печінки при кетозах, підвищують резистентність організму при технологічних стресах.

Препарати вітаміну А застосовують для профілактики та лікування гіпо- і авітамінозу А, підвищення неспецифічної резистентності організму проти дії токсинів і отрут, активізації захисних механізмів епітеліальних тканин, ослаблення стресових реакцій при транспортуванні тварин, нормалізації функції печінки при кетозах, підвищеній порозності кровоносних судин, порушенні функції репродуктивного апарата. Зовнішньо їх застосовують для лікування екзем, виразок, опіків, обморожень, кон'юнктивітів.

Олійні і водні препарати вітаміну А застосовують для лікування, премікси - для профілактики гіповітамінозу А, поліпшення продуктивності тварин, збільшення несучості курей, для поліпшення репродуктивної функції самців і самок, поліпшення росту молодих тварин. У другій половині вагітності препарати вітаміну А застосовують для ліпшого розвитку плоду і отримання здорового молодняка. Телятам задають у перші дні життя для підвищення стійкості організму до бактеріальних і вірусних інфекцій.

Препарати вітаміну А

 

Препарат

Форма випуску

Шляхи введення

Дози

Коні Корови Вівці Свині Собаки Коти Кури

Вітамін А

Vitaminum A

Aquosae

Водний

розчин фл. 10

мл (в 1 мл

50 тис. МО)

П/о мл/тварині

1-2

1-2

0, 5-1 1-2 5-15 3-5 кр. 15-30
    кр.   кр.

0, 5-іх

0, 5-іх

5-10хкр 5-10хкр 3-5хкр 1-Зкр 1кг
        корму
         

Вітамін А

Vitaminum A

Olesae

Олійний

розчин

(150 мл/тварині

тис. МО)

амп. 5 мл (600

тис. МО)

П/ш, В/м (тис.

МО) тварині

амп. 5 мл.

 

 

мл/тварині

150-600 150-600 50-80 50-80 10-50 5-Ю

 

50-150х 50-150Х 10-50Х 10-50Х 5-10х 3-5х
5-20 5-20 2-2, 5 2-2, 5 0, 3-1 0, 3-0, 5
2-5х 3-5х 0, 2-0, Зх 0, 2-0, 3х 10-15Х 5-10х
        кр кр
1-5 1-5 0, 5-0, 6 0, 5-0, 6 3-5хкр 1-Зхкр
0, 5-1х 0, 5-іх 0, 1- 0, 1- 1-Зхкр 1-2хкр
    0, 15х 0, 15х    

Ретинолу

ацетат

Retinoli

acetas

olesae

Олійний

розчин

амп. 5 мл (150

тис. МО)

амп. 5 мл (600

тис. МО)

П/ш, В/м (тис.

МО) тварині

150-600 150-600 50-80 50-80 10-50 5-Ю  
50-150Х 50-150х 10-50Х 10-50Х 5-Юх 3-5х  
5-20 5-20 2-2, 5 2-2, 5 0, 3-1 0, 3-0, 5  
2-5х 2-5х 0, 2-0, Зх 0, 2-0, Зх 10-15Х 5-Юх  
        кр кр  

мл/тварині

1-5 1-5 0, 5-0, 6 0, 5-0, 6 3-5кр 1-3 кр  
0, 5-1х 0, 5-іх 0, 1- 0, 1- 2-Зх кр 1-2х кр  
    0, 15х 0, 15х      

Ретинолу

ацетат

Retinoli

acetas

aquosae

Водний

розчин

фл. 10 мл (в 1

мл. 50 тис. МО)

П/ш, В/м (тис.

МО) тварині

П/ш, В/м

мл/тварині

150-600 150-600 50-80 50-80 10-50 5-10 5-10
50-150Х 50-150Х 10-50Х 10-50Х 5-1 Ох 3-5х  
3-6 3-6 1-1, 5 1-1, 5 0, 1-0, 2 0, 1-0, 2 0, 1-0, 2
1-Зх 1-Зх 0, 5-іх 0, 5-іх 0, 05- 0, 03-  
        ОДх 0, 05х  

 

П/о мл/тварині

1-2 1-2 1-2 0, 5-1 5-10 3-5 5-10кр
0, 5-іх 0, 5-іх 5-10х 5-ІОх 3-5х кр 1-Зх кр  
    кр кр      

Ретинолу

пальмітат

Retinoli

palmitas olesae

Олійний

розчин

амп. 1, 2 мл (в

В/м (тис. МО)

тварині

В/м мл/тварині

100-300 100-300 15-30 15-30 10-15 10-15 3-5
50-ІООх 50-ІООх 10-15Х 10-15Х 5-Юх 3-5х 1-Зх
1-3 1-3 0, 5-1 0, 5-1 0, 2-0, 5 0, 1-0, 2 0, 1-0, 2

1 мл 100 тис.

МО)

0, 5-іх 0, 5-іх 0, 3-0, Зх О, 3-О, 3х 0Д-0, 2х 0, 05- 0, 05-
          ОДх 0, 06

Аквітал

Aquitalum

Порошок

флакони 10 г

У флакон з препаратом j

їносять 500 мл теплої води для отримання суспензії

П/о суспензії

мл/тварині

50-80

30-50*

50-80 20-30 20-30 10-20 5-Ю 0, 5-1
30-50* 2-3* 2-3* 1-4 1-2  

Комбінал А

Combinalum A

Розчин

флакони 25 мл

П/о

мл/тварині

5-8

1-Зх

4-8 2-4 2-4 0, 5-3 0, 1-1 0, 3-0, 5
1-Зх 0, 5-іх 0, 2-0, 5х 0, 1-0, 2х 0, 05х  

Комбінал А

Форте

Combinalum A

Forte

Розчин

флакони 25 мл

П/о

мл/тварині

0, 4-0, 6

0, 1-0, 2х

0, 4-0, 6 0, 1-0, 3 0, 1-0, 3 0, 2-0, 3 0, 1-0, 2 0, 01-0, 1
0, 1-0, 2х 0, 05- 0, 05- 0, 05- 0, 03х 0, 0 їх
  0, 1х 0, 1х О, 1х    
           

Лутавіт А

500 плюс

Lutavitum A

500 plus

Порошок

пакети 25 кг

(в 1 г 500 тис.

МО)

г/т корму

60-120

20-бОх

200-300

60-80Х

15-20

6-8х

12-20

32-48х

16-24

40-60

20-30
24-32Х
 
 

Мікровіт А

cynpa 500

Microvitum

A supra 500

Порошок

пакети 25 кг

(в 1 г 500 тис.

МО)

г/т корму

 

    10-20     16-20
    7-14*     20-25*
           
           

Мікровіт А

кормовий

Microvitum A

Порошок фл.

10, 20 г

г/т корму

2-4

1-2*

3-4 1, 5-2 5-6     5-10
1, 5-2* 1-1, 5* 1-2*     3-5*
           

Мікровіт А

cynpa 750

Microvitum

A supra 750

Порошок

пакети 25 кг

г/т корму

 

    7-14     11-14
    3-5*     4-17*
           
           

Примітка: кр. - дозування препарату у краплях.

Олійний розчин ретинолу ацетату - Solutio Retinoli acetas oleosa. : прозора або злегка каламутна олійна рідина від світло-коричневого до темно-жовтого кольору із запахом олії.Форма випуску: олійний розчин у металевих флягах по 25 і 38 л, у бочках по 200 л для застосування всередину. В 1 мл міститься 25 тис. ОД ретинолу ацетату, 3, 44%-, 6, 86%- і 8, 6%-ні розчини в ампулах - по 25, 50 і 100 тис. ОД для ін'єкцій. застосування: ретинолу ацетат застосовують для забезпечення організму тварин вітаміном. А у другій половині вагітності для поліпшення внутрішньоутробного розвитку плода й одержання здорового молодняка, при лікуванні респіраторних захворювань і хвороб шлунково-кишкового тракту. Дози всередину: коровам - 4-8 мл; свиням - 2-4; вівцям - 2, 5-4, 5 мл; п\ш: коровам-100-200 тис. ОД; свиням - 50-70; вівцям - 60-90 тис. ОД.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 56; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.072 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь