Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття про ферментні препарати



Ферменти - це високоспеціалізовані речовини білкової природи, які виконують функцію біокаталізаторів реакцій синтезу, розпаду і взаємних перетворень різних хімічних сполук. Одні з них діють самостійно, інші - стають активними після утворення комплексів з органічними речовинами (коферментами), в ролі яких часто виступають вітаміни.

Кожний фермент має активний центр, яким він приєднується до субстрату. В активному центрі розміщені відповідні функціональні групи, що забезпечують специфічність дії ферменту на субстрат і розщеплюють його на субодиниці - білки до амінокислот, вуглеводи до моносахаридів, жири до гліцерину й жирних кислот. В активному центрі виділяють каталітичну ділянку, яка безпосередньо вступає у хімічну взаємодію із субстратом, і контактну ділянку, що забезпечує приєднання ферменту до субстрату та утворює з ним комплексну сполуку. В свою чергу, молекула субстрату також має функціональну ділянку, яка забезпечує вибірковість зв'язування з ферментом. Крім активного центру, багато ферментів мають і алостеричний центр. При з'єднанні цього центру з субстратом змінюється конформація молекули ферменту, у тому числі й активного центру, що підвищує або знижує каталітичну активність ферменту.

Через специфічність хімічної структури активного центру кожний фермент каталізує розщеплення лише відповідного субстрату і не діє на інші субстрати, навіть близькі в хімічному відношенні. Уреаза каталізує реакцію гідролітичного розщеплення сечовини, але зовсім не діє на метилсечовину.

Природні ферменти - для лікувальної практики одержують від тварин фістульним методом (пепсин, трипсин, шлунковий сік), або за допомогою екстракції із слизової оболонки шлунків забитих тварин (абомін). їх застосовують перорально при ферментопатіях (недостатнє утворення в організмі природних ферментів). Вони посилюють функцію ферментів травного каналу у молодих тварин при зменшенні секреції або зниженні ферментативної активності травних соків і забезпечують процеси травлення, поліпшують засвоєння поживних речовин корму, запобігають утворенню згустків казеїну, активізують моторну функцію травного каналу. У дорослих тварин вони не проявляють стимулюючої дії на процеси травлення. Зовнішньо їх застосовують при лікуванні ран і ендометритів як протизапальні препарати. Протизапальна дія ферментів зумовлена тим, що вони розщеплюють некротизовані тканини, очищають ранову поверхню, активізують грануляцію. Вони не викликають літичної дії на здорові тканини, які містять інгібітори ферментів.

Бактеріальні ферменти -  препарати одержують шляхом культивування мікробів і грибів. Всі вони комплексні й, крім основного ферменту, мають супутні ферменти, що проявляють аміло-, целю-, лозо-, пектино-, протео-, ліполітичну й інші дії. Амілази розщеплюють внутрішні глюкозидні зв'язки в полісахаридах. Під їх впливом від крохмалю відщеплюється дисахарид мальтоза. Целюлази розщеплюють полісахарид целюлозу з утворенням дисахариду целобіози або моносахариду глюкози. Пектидази розщеплюють пектинові речовини - високомолекулярні полісахариди рослинного корму. Протеолітичні ферменти каталізують гідроліз пептидних зв'язків у клітинних білках. Ліпази забезпечують гідроліз жирів.

Бактеріальні ферменти застосовують в складі преміксів або комбікорму. Вони позитивно впливають на мікрофлору вмісту рубця, нормалізують рН, поліпшують травлення. їх застосовують при аліментарних дистрофіях передшлунків жуйних тварин, для поліпшення засвоєння поживних речовин корму у молодих і дорослих тварин, а також дають телятам і поросятам після того, як у раціон вводять рослинні корми. У підсисних тварин целюлозолітичні ферменти мають ще недостатню ферментативну активність. Для посилення розщеплення рослинних білків телятам застосовують амілоризин або глюкаваморин, поросятам - амілосубтилін або простосубтилін. Дорослим свиням при відгодівлі картоплею, що містить велику кількість крохмалю, дають амілазу бактеріального походження. При згодовуванні великої кількості зерно-картопляної барди дають амілосубтилін або протосубтилін. Якщо велику рогату худобу годують жомом, рекомендується застосовувати пектава-морин або глюкаваморин - бактеріальні ферменти, що розщеплюють клітковину та цукор.

Ферменти бактеріального походження - пектаваморин, аваморин, глюкаваморин та інші - одержують у процесі культивування плісеневих грибів Aspergillus oryzae, Asp. awamori. У процесі росту гриби продукують різні ферменти - амілазу, декстриназу, протеазу, мальтазу та ін. Ферментний препарат називають за ферментом, який проявляє основну фармакологічну дію. При культивуванні гриба Aspergillus oryzae виділяються амілаза, декстриназа, мальтаза та інші препарати ферментної дії. Одержаний бактеріальний препарат називають амілоризин.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 61; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь