Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вітамін С та його аналоги.



Вітамін С (аскорбінова кислота )

В організмі людей, мавп і морських свинок аскорбінова кислота не синтезується. Це біологічно важливий водорозчинний вітамін, запаси якого в організмі обмежені, тому необхідне постійне надходження його з кормами.

На відміну від інших вітамінів, аскорбінова кислота не входить до складу ферментів. Виходячи з особливостей структури і властивостей аскорбінової кислоти — віддавати і приєднувати атоми водню, механізм фармакологічної дії її пов'язують з участю в окислювально-відновних процесах. Окислення може бути зворотним і незворотним. У першому випадку аскорбінова кислота окислюється до дигідроаскорбінової кислоти, з якої відновлюється до висхідного стану. Якщо вона окислюється до 2, 3-дикетогулонової кислоти (ДГК), то цей процес незворотний, тому що ДГК розкладається до фурфуролу і вуглекислого газу. Дикетогулонова кислота проявляє таку ж фармакологічну дію, як і аскорбінова кислота.

Біологічна роль її полягає у відновленні різних біосубстратів. З точки зору антитоксичної функції аскорбінової кислоти вирішальним є відновлення дисульфідних зв'язків у білкових молекулах і здатність стабілізувати сульфгідрильні групи ферментів, що забезпечує стійкість організму проти дії солей важких металів, ендогенних та екзогенних токсинів. Активізація тіолових ферментів забезпечує детоксикаційні процеси не лише в печінці, а й в інших органах.

Аскорбінова кислота стимулює дозрівання фібробластів, остеобластів і прискорює синтез колагену та близьких до нього речовин, які входять до складу ендотелію судин, сполучної тканини, хрящів, кісток, дентину. Забезпечуючи диференціацію фібробластів і, сприяючи утворенню колагену, аскорбінова кислота підтримує цілісність і проникливість ендотелію судин. Відновлення функціонального стану капілярів забезпечує краще живлення тканин у вогнищі запалення, надходження кисню і видалення продуктів обміну речовин. Тому аскорбінова кислота проявляє помірну, але закономірну й тривалу протизапальну дію. Більш ефективна вона, якщо процес лише починається і ще немає набряку та підвищення місцевої температури. Тому аскорбінову кислоту застосовують при хронічних запальних процесах слизових оболонок і шкіри, для лікування повільнозаживаючих ран і виразок.

Поліпшуючи функціональний стан адренергічної іннервації, аскорбінова кислота забезпечує активні процеси дисиміляції. Через вегетативну нервову систему вона впливає на вуглеводний обмін— знижує рівень глікогену у печінці і м'язах, нормалізує рівень піровиноградної кислоти у крові. Коригуючи інтермедіарний обмін тирозину і фенілаланіну, аскорбінова кислота проявляє безпосередній вплив на процеси білкового обміну, у результаті чого нормалізує в крові рівень поліпептидів.

Під впливом аскорбінової кислоти підвищується реактивність мононуклеарної системи і фагоцитарна активність лейкоцитів, підвищується титр аглютинації і преципітації, збільшується величина опсонинового індексу після введення акцин і анатоксинів, вона інтенсивно використовується при утворенні антитіл.

Препарати вітаміну С застосовують для підтримання нормального обміну речовин при порушенні протеолітичних і гліколітичних процесів, прискорення утворення і дозрівання колагену, підвищення резистентності організму при інфекційних і простудних захворюваннях, ревмоміокардитах.

29. Аскорбінова кислота

Властивості: безбарвні кристали, без запаху, кислі на смак, добре розчиняються у воді й спирті. Водні розчини нестійкі, термостабільні.

Форма випуску: порошок, таблетки по 0, 5 і 2, 5 г, 5%-ний розчин в ампулах по 5 мл, 10%-ний розчин в ампулах по 1, 2 і 5 мл.

Показання, способи і дози застосування: при інфекційних захворюваннях й інтоксикаціях як загальностимулюючий засіб, при алергіях для зменшення проникливості судин, для лікування гіпохромних анемій, кращого засвоєння заліза, прискорення росту молодих тварин, підвищення несучості курей. Дози всередину: коням 0, 5—3 г; коровам 0, 7-—4; вівцям 0, 2—0, 5; свиням 0, 1—0, 5; собакам 0, 03—0, 10; лисицям, песцям 0, 05—0, 10; норкам 0, 005—0, 050; курям 0, 0010—0, 0015 г; внутрішньовенно коням — 0, 5—1, 5 г; коровам 0, 5—2; собакам 0, 02—0, 05 г.

Рекомендована література:

1. Класифікація основних фармакологічних груп препаратів. Методичний посібник до самостійної роботі з дисципліни «Вет. фармакологія» для підготовки фахівців за напрямом „Ветеринарна медицина” у вищих навчальних закладах III− IV рівнів. [уклад.: Мусієнко В.М., Кистерна О.С., Улько Л.Г., Мусієнко О.В.] – Сумський НАУ (протокол № 4 від 21. 05. 2015 р.), 2015 р. – 48 с.

2. Кудрин А.Н. Руководство к лабораторным занятиям по фармакологии: учебное пособие / Кудрин А.Н., Ряшенов В.В. – М.: Медицина, 1989. – 512 с.

3. Ветеринарні препарати / О.І. Канюка, І.І. Харів, В.М. Гунчак, Д.Ф. Гуфрій. [та ін.]. – Львів, 2006. – 641 с.

4. Ветеринарні препарати, кормові добавки і корми закордонного виробництва. Довідник у трьох томах / П.І. Вербицький, М.В. Косенко, Ю.М. Косенко, Л.Є. Зарума. – Львів: Афіша, 2003. – 1082 с.

5. Достоевский П.П. Справочник ветеринарных препаратов: под ред. П.П. Достоевского. – К.: Урожай, 1986. – 352 с.

6. Зелена аптека України для ветеринарії. – К.: 1993. – 120 с.

7. Клінічна ветеринарна фармакологія / О.І. Канюка, В.Р. Файтельберг-Бланк, Ю.П. Лизогуб [та ін.] – Одеса, 2006. – 291 с.

8. Машковский М. Д. Лекарственные средства: пособие для врачей. – 15-ое издание / М. Д. Машковский. – М.: ООО «Издательство Новая Волна», 2005. – 1200 с.: ил.

9. Пламб Дональд К. Фармакологические препараты в ветеринарной медицине / Перев. с англ. Е.И. Осипова. – М.: Аквариум ЛТД, 2002. – 856 с.

10. Хмельницький Г.О. Ветеринарна фармакологія з рецептурою / Г.О. Хмельницький, В.І. Строкань. – К.: Аграрна освіта, 2001. – 336 с.

11. Ярошенко В.І. Практикум з основ технології лікарських форм у ветеринарній медицині: навч. посібник / В.І. Ярошенко, Є.М. Хмельницький, Є.М. Кузовкін [та ін.] – Харків: Еспада, 2003. – 360 с.

12. Повний каталог зареєстрованих в Україні ветеринарних препаратів. VET.in.UA – Ветеринарний інформаційний ресурс України http: //vet.in.ua/menu/drugs.php

13. Канюка О.І., Файтельберг-Бланк В.Р., Лизогуб Ю.П. і др. Клінічна ветеринарна фармакологія: Навчальний посібник PDF... Підручник для студентів вищих аграрних закладів зі спеціальності " Ветеринарна медицина» www.twirpx.com/file/820440

14. Указатель ветеринарных препаратов по фармакологическим группам: http: //webmvc.com/vet/leki/

15. Всё для студента. http: //www.twirpx.com 

16. Материалы из ветеринарной энциклопедии. http: //www.vetwiki.com.ua.

 

Відео:

https: //www.google.com.ua/url? sa=t& rct=j& q=& esrc=s& source=video& cd=2& cad=rja& uact=8& ved=0ahUKEwj-h_O0n97QAhVHkywKHXgXCD8QtwIIIzAB& url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dv7O9_gxRR_A& usg=AFQjCNEb7g_4KrUdwBmdZY-PilaFzTs1zA

 

 

Лекція № 4.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 40; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь