Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається органу опіки та піклування.



(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 16.03.2006 р. N 3551- IV )

279


1. Стаття, що коментується, регулює деякі особливості рішень про обмеження цивільної дієздатності чи про визнання фізичної особи недієздатною та скасування цих рішень. Рішення суду по зазначених категоріях цивільних справ (у тому числі про обме­ження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) повинно містити також вказів­ку суду про встановлення над фізичною особою відповідно піклу­вання або опіки та про призначення за поданням органу опіки та піклування їй піклувальника чи опікуна. З моменту набрання законної сили рішенням суду цивільна дієздатність фізичної осо­би є обмеженою (ст, 36 ЦК) або особа визнається недієздатною (ст. 40 ЦК).

2. У разі видужання фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, або такого поліпшення її психічного стану, який відновив у повному обсязі здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, суд поновлює її цивільну дієздатність (ст. 38 ЦК), Таку процесуальну дію суд своїм рішенням здійснює і у разі припинення фізичною особою зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо. Заяву про поновлення цивільної дієздатності фізичної особи може подати до суду сама фізична особа, її піклувальник, члени її сім'ї або орган опіки і піклування.

3. У разі видужання фізичної особи або значного поліпшення її психічного стану, якщо у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд своїм рішенням скасовує рішення про визнання фізичної особи недієздатною та поновлює її цивільну дієздатність на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи. Таким чином, висновок даної експер­тизи для визнання особи недієздатною є факультативним, а для скасування рішення про це та поновлення цивільної дієздатності -обов'язковим. Заявниками у справі про поновлення цивільної дієз­датності фізичної особи можуть бути опікун цієї особи або орган опіки і піклування.

4. Рішення суду про скасування рішення щодо обмеження
цивільної дієздатності фізичної особи та її поновлення і рішен­
ня про скасування рішення суду про визнання фізичної особи не­
дієздатною та поновлення її цивільної дієздатності надсилаються
після набрання ними законної сили відповідному органу опіки і
піклування та є підставою для зняття опіки чи піклування, що були
встановлені над фізичною особою первісними рішеннями.

280


Глава 3.

РОЗГЛЯД СУДОМ СПРАВ ПРО НАДАННЯ

НЕПОВНОЛІТНІЙ ОСОБІ ПОВНОЇ ЦИВІЛЬНОЇ

ДІЄЗДАТНОСТІ









Стаття 242. Підсудність

1. Заява неповнолітньої особи, яка досягла шістнадцятирічного віку, про надання їй повної цивільної дієздатності у випадках, вста­новлених Цивільним кодексом України, за відсутності згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника подасться до суду за місцем її проживання.

1. Коментована стаття та глава 3 розділу IV ЦПК встановлю­ють процедуру розгляду цілком нових для цивільного судочинс­тва справ. Згідно зі ст. 35 ЦК України повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини. Надання повної дієздатності з цих підстав провадиться за рішенням органу опіки та піклуван­ня за заявою заінтересованої особи, за наявності письмової згоди батьків (усиновлювачів або піклувальника). Якщо зазначені особи не дають згоди на надання повної цивільної дієздатності, заінтере­сована особа може за цим звернутися до суду.

2. Дана стаття чітко визначає суд, до якого може звернутись із, заявою про надання повної цивільної дієздатності неповнолітня особа: заява подається до суду за місцем свого проживання. Що стосується цивільної юрисдикції цієї заяви, то вона є наявною лише за відсутності згоди батьків (усиновлювачів) або піклуваль­ника (умовна юрисдикція). За відсутності такої умови заява не підлягає розгляду в суді, який має відмовити у прийнятті заяви на підставі пункту 1 частини 2 ст. 122 ЦПК.

Стаття 243. Зміст заяви

1. У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієз­датності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.

1. Стаття, що коментується, визначає особливості заяви про на­дання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності. Заява по

281


цих справах, перш за все, має містити загальні для заяв реквізити: найменування суду, до якого подається заява, ім'я заявника, його місце проживання, поштовий індекс, номер засобів зв'язку; зміст клопотання; виклад обставин, якими обґрунтовується клопотання до суду; зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину; перелік документів, що додаються до заяви; підпис і дата.

2. Деякі реквізити мають бути викладені з урахуванням особливос­тей цих справ. Тому дана стаття передбачає необхідність зазначення у заяві даних про те, що неповнолітня особа працює за трудовим дого­вором, або є матір'ю чи батьком відповідно до акту запису цивільного стану. Хоча у статті не зазначено, уявляється, що у заяві потрібно вка­зувати, що батьками (усиновлювачами) або піклувальником не дано згоди на надання заявнику повної цивільної дієздатності.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-09; Просмотров: 166; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь