Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Міжнародний фінансовий лізинг



5.1. Міжнародний кредит – це переміщення позикового капіталу з однієї країни в іншу на умовах терміновості, платності, поворотності.

Суб'єкти цього кредиту: банки, підприємства, держава, населення.

Причому зараз характерна тенденція до секьюритизаціі – домінування на ринку позикових капіталів емісії цінних паперів над банківськими кредитами, тому що останні менш привабливі для представників промислово розвинених країн.

Функції міжнародного кредиту:

- стимулювання експорту товарів і послуг;

- створення сприятливих умов для розширення іноземних інвестицій;

- служить важливим засобом для отримання прибутку у вигляді відсотків від країн – боржників;

- сприяє розвитку міждержавних господарських зв'язків і посиленню процесів міжнародної економічної інтеграції. 

Класифікація міжнародного кредиту:

1) залежно від об'єктів кредитування:

- товарний (комерційний). Комерційний кредит – це первинна форма кредиту, яка передбачає продаж товару експортером з відстрочкою платежу імпортером. Він, як правило, оформляється векселем. Крім вексельного, до міжнародного комерційного кредиту відносять кредитування по відкритому рахунку і авансовий платіж імпортера.

- грошовий (банківський)

2) залежно від кредитора:

- Фірмовий,

- банківський,

- урядовий кредит,

- кредит, наданий міжнародними фінансовими інституціями.

3) по термінах:

- короткострокові (до 1 року)

- середньострокові (1-5 років, іноді 7, 8 років)

- довгострокові (понад 5 років)

4) за призначенням:

 - продуктивні (кредити, для розвитку економіки)

- непродуктивні (на утримання армії, урядового апарату, погашення заборгованості по раніше одержаних кредитах)

5) по валюті позики:

- кредити у валюті країни- кредитора

- кредити у валюті країни – боржника

- кредити у валюті третьої країни

- кредити у міжнародних розрахункових валютних одиницях (SDR)

6) по забезпеченню:

- забезпечені (надаються під товари, цінні папери, частину золотовалютних запасів країни)

- незабезпечені (бланкові).

Одним з різновидів міжнародного кредиту виступає валютний кредит – кредит, наданий в одній або декількох валютах для погашення зовнішньої заборгованості, підтримки валютного курсу, поповнення золотовалютних резервів.

Кредити за компенсаційними угодами – кредити, що передбачають взаємні поставки товарів однакової вартості, коли країна – позичальник одержує в кредит на 8-15 років машини, устаткування для створення або реконструкції підприємств, а погашення кредиту здійснюється за рахунок поставок продукції цих підприємств. Такі кредити, надаються як правило, банківськими консорціумами.

Проектне фінансування – нова форма кредитування країн, що розвиваються, яка передбачає сумісне фінансування декількома кредитними установами великих, переважно інфраструктурних, проектів. Ініціаторами такого фінансування виступають переважно міжнародні фінансові інституції, які залучають до них комерційні банки. Останні кредитують найприбутковішу частину проекту на пільгових умовах по відсотковій ставці, нижче ринкової. 

Експортні кредити – зв'язаний характер виступає їх відмінною рисою, тобто наявність зв'язуючого попередження в кредитній угоді (позичальник повинен використовувати цей кредит на певну мету: на покупку товарів в країні – кредитора і т.д.). Вони бувають короткостроковими (для кредитування експорту споживчих товарів і сировини, до 1 року); середньостроковими (для кредитування експорту машин і устаткування, терміном від 1 до 5 років) і довгострокові (для кредитування експорту інвестиційних товарів, на термін понад 5 років).

Механізм експортного кредитування створює умови для експорту і може розглядатися як стимулювання урядом національного експортноорієнтованого виробництва. Відсоткові ставки по даному виду кредиту нижчі, ніж по інших кредитах.

5.2. Ставки процента за кредит складаються з двох частин: базової ставки і надбавки (маржі банку, яка, власне, і є предметом угоди між кредитором і позичальником. Маржа може коливатися від 0, 1 до 2% річних і залежить від рівня банківського ризику щодо конкретної кредитної операції. Коли хочуть позначити процентну ставку за міжнародними кредитами, то записують: LIBOR+1 ½.

На міжнародному ринку позичкових капіталів базовою ставкою найчастіше вважається ЛІБОР (англ. – LIBOR- London interbank offered rate)- ставка пропозиції (продавця) грошей на лондонському міжбанківському ринку депозитів, яка є орієнтиром для встановлення процентних ставок на міжнародні кредити. За ставкою ЛІБОР надаються кредити першокласним банкам через розміщення в них депозитів на короткі терміни – від 1 до 12 місяців.

З виникненням нових фінансових центрів з’явилися відсоткові ставки, аналогічні ЛІБОР: ПІБОР (Париж), СІБОР(Сінгапур) та інші.

Процентні ставки бувають:

• постійні (фіксовані) які не змінюються протягом усього періоду

кредитування. Вони характерні для стабільної економіки та кредитів, які надаються на дуже короткий термін- не більше 1- 3 місяців;

• змінні (плаваючі), які зміннюються (за домовленістю) в процесі

кредитування.

5.3. Єврокредити - міжнародні позики, які надаються комерційними банками за рахунок кредитних ресурсів євровалютного ринку. Операції банків у євровалютах не підлягають юрисдикції країн розташування банку - кредитора, і на них не поширюються валютно - кредитні норми та обмеження, що діють у цій країні. Останнім часом ринок єврокредитів перетворився на важливе джерело позичкових капіталів для світової економіки. Специфічними інструментами надання середньострокових та довгострокових банківських кредитів є роловерні та консорціальні.

Роловерні позики– це позики на середньотривалі строки (2-5 років) з плаваючими процентними ставками, які підлягають коригуванню (відповідно до поточних ринкових ставок) через рівні часові інтервали («роловери»), які як правило, складають 3, 6 або 12 місяців.

До основних форм роловерного кредиту відносять: відновлювальні роловерні кредити та роловерний кредит підтримки (роловер – «стенд – бай»).

Відновлювальні роловерні кредити не мають встановленого загального розміру суми кредиту (ліміту). При його одержані обговорюється лише дата зміни «ціни» та обсяг кредиту в межах терміну надання, що, як правило, збігається з часом зміни процентної ставки.

Роловерний кредит підтримки – єврокредит, що має характер підстрахувального. При укладанні кредитної угоди позика фактично не надається. Банк лише бере на себе зобов’язання надавати впродовж дії кредитної угоди кредит за першою вимогою позичальника.  

Роловерна система кредитування виконує важливу функцію трансформування короткострокових позик у більш тривалі, але не ліквідує ризику ліквідності.

Середній термін таких кредитів становить 3-8 років, іноді до 12 років. Основною валютою по цій позиці виступає долар, ієна, фунт. Ці кредити можуть бути і мультивалютними (надаватися в декількох валютах).

До основних переваг синдикатних кредитів слід віднести розподілення ризику між учасниками синдикату і можливість отримання більшого кредиту для позичальника.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-18; Просмотров: 148; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь