Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МЕХАНІЗМ РОЗПОДІЛУ ЧАСТИНИ ЧИСТОГО ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВА МІЖ ЙОГО ПІДРОЗДІЛАМИ



 

Якщо ціни формуються на рівні ринкових, а собівартість – на рівні виробничих витрат підрозділів, тобто витрати адміністративні та витрати на збут відносяться не на собівартість продукції, а на розрахунковий період, то різниця між ціною та собівартістю складає валовий прибуток. У випадку, коли собівартість продукції охоплює як виробничі, так і адміністративні та збутові витрати – різниця між ринковою ціною та собівартість дорівнюватиме операційному (реальному) прибутку.

Розподіл частини прибутку підприємства відбувається між підрозділами, які здійснюють виробничо-господарську діяльність на принципах самоокуповування і часткового самофінансування. Розподіл прибутку підприємства здійснюється за допомогою нормативів які встановлюють економічні межі розподілу доходів між держбюджетом, підприємством і його колективом. Ці межі визначаються ставками відрахувань і платежів. Межа розподілу прибутку, що залишається у розпорядженні підприємства, між ним і його самостійними виробничими підрозділами також визначається різними нормативами.

Розподілу між підрозділами може підлягати та частина прибутку від реалізації, яка залишається після всіх розрахунків з бюджетом, банками, виплатою дивідендів і утворення фондів на рівні підприємства. Залишковий принцип розподілу прибутку підприємства між підрозділами дозволяє акумулювати частину коштів на рівні підприємства з метою централізованого рішення питань перспективного розвитку підприємства.

Критерієм розподілу частини прибутку підприємства між його підрозділами є додані витрати виробництва підрозділів. Для цього встановлюється спеціальний коефіцієнт розподілу прибутку:

, ()

де  Ппред – частина прибутку підприємства, який розподіляється між структурними підрозділами;

  Ид – сума доданих витрат в цілому по підприємству.

Коефіцієнт доводитися до підрозділу у вигляді норми n, однаковою для всіх цехів і служб, що дозволяє забезпечити рівну стартову базу і збалансованість фінансових ресурсів на рівні підприємства. На основі коефіцієнта розподілу прибутку формуються планово-розрахункові внутрізаводські ціни на продукцію підрозділів.

Формування і розподіл прибутку підрозділів підприємства здійснюється по методиці представленою на схемі. Такий підхід до формування прибутку виробничих підрозділів дозволить здійснювати наступне:

1) на рівні планування розподілити між виробничими підрозділами частину прибутку підприємства від реалізації продукції пропорційно доданим витратам виробництва, що дозволяє встановити пряму залежність валового і чистого прибутку підрозділу від результатів роботи підрозділу по виконанню планових і договірних зобов'язань.

2) формувати планово-розрахункові ціни на продукцію підрозділів, що дозволяє організувати товарно-грошові відносини на внутрізаводському рівні.

3) виключити внутрізаводський оборот, тобто повторний рахунок при визначенні прибутку підрозділів і планово-розрахункових цін на їх продукцію, що дозволяє забезпечити збалансованість економічних показників на рівні підприємства.

 

 

 


Рисунок 4 Розподіл частини прибутку підприємства між його підрозділами

 

Таким чином підрозділи дістають реальну можливість здійснити свою діяльність на принципах часткового самоокупності і часткового самофінансування.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 237; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь