Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


КОНТРОЛЬ ЯК ФУНКЦІЯ УПРАВЛІННЯ І ЙОГО ВИДИ.



 

Призначення контролю полягає в своєчасній фіксації відхилень від норми і внесенні корективів в хід роботи з метою виправлення допущених помилок. Основні завдання контролю:

1. виявлення відхилень на можливо ранішому етапі, коли коректування не складне і можна швидко без великих витрат виправити помилки;

2. запобігання можливій появі помилок.

Таким чином, контроль – це процес забезпечення досягнення організацією своїх цілей. Контроль необхідний для того, щоб підтвердити, що загальний процес йде за планом. Контроль тісно пов`язаний з плануванням і через функцію регулювання впливає на нього. Контроль є важливим елементом управління зі зворотним зв`язком.

Види контролю за часом:

1) Попередній контроль – цьому виду контролю піддаються трудові ресурси, матеріальні ресурси (сировина), фінансові ресурси;

2) Поточний контроль: оперативний, періодичний. Мета: своєчасно виявити відхилення від плану і здійснити коректування, тобто поточному контролю піддаються всі види діяльності підприємства (об'єм виробництва, якість продукції, втрати часу, витрата матеріальних ресурсів);

3) Завершальний контроль (на останній стадії). Мета: планування робіт майбутніх періодів і вдосконалення систем мотивації.

Важливими є технічний контроль, контроль трудової дисципліни, контроль результатів виробництва.

Види контролю систематизують по таким ознакам:

- стадія створення та існування продукції;

- стан процесу виробництва;

- повнота охвату контролем;

- вплив на об'єкт контролю;

- застосування засобів контролю.

В залежності від стадії створення та існування продукції розрізняють виробничий контроль і експлуатаційний. Виробничий контроль здійснюється на стадії виробництва. Він охоплює всі допоміжні, підготовчі і технологічні операції.

Експлуатаційний контроль здійснюється на стадії експлуатації продукції. В залежності від стану процесу виробництва розрізняють вхідний, операційний, приймальний та інспекційний контроль.

Операційний контроль - це контроль продукції або процесу під час виконання або після завершення технологічної операції. Цей вид контролю використовується найбільше.

В табл. 7 наведено класифікацію видів виробничого контролю

Таблиця 7 - Класифікацію видів виробничого контролю

Класифікаційна ознака Вид контролю
1. Залежно від місця організації контролю на тому чи іншому етапі виробництва розрізняють а) вхідний контроль – контроль споживачем сировини, матеріалів, комплектуючих виробів і готової продукції, які надходять до нього від інших підприємств чи від інших дільниць виробництва; б) операційний контроль – контроль продукції (чи технологічного процесу), який здійснюють після завершення певної виробничої операції; в) приймальний контроль – це контроль готової продукції після завершення всіх технологічних операцій із її виготовлення, за результатами якого приймають рішення про придатність продукції для постачання чи використання
2. Залежно від охоплення контрольованої продукції вхідний, операційний і приймальний контроль може бути: а) суцільний – рішення про якість контрольованої продукції приймають за результатами перевірки кожної одиниці продукції; б) вибірковий контроль, за якого рішення про якість контрольованої продукції приймають за результатами перевірки однієї чи кількох вибірок із партії. Для аналізу результатів вибіркового контролю застосовуються методи математичної статистики, що дозволяють, базуючись на обмеженій кількості контрольних перевірок, визначати з потрібним ступенем точності якість партії виробів чи стану технологічного процесу.

 

Процес контролю включає наступні етапи:

1. Встановлення стандартів.

2. Порівняння результатів із стандартами.

3. Дія:

- нічого не робити;

- усунути відхилення;

- змінити стандарти.

Вимоги до контролю:

- стратегічна спрямованість контролю;

- орієнтація на результати;

- відповідність справі;

- своєчасність контролю;

- гнучкість контролю;

- простота контролю;

- економічність контролю.

З метою підвищення ефективності контролю в підрозділах підприємства використовуються різні форми звітності:

- про рух трудових ресурсів;

- про якість продукції (виміри, проби, про сортність);

- про поточні витрати (кошторис витрат на виробництво, калькуляція);

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 196; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь